Close
  • Ana
  • /
  • Fitness
  • /
  • Koşu ayakkabılarını yaşamak için test ediyorum ve BUNLAR en sık giydiğim ayakkabılar

Koşu ayakkabılarını yaşamak için test ediyorum ve BUNLAR en sık giydiğim ayakkabılar

Koşmayı seviyorum ve kesinlikle profesyonel koşucular kadar koşmasam da, her gün koşma eğilimindeyim, tüm koşuları test ediyorum.en iyi koşu ayakkabılarıveen iyi koşu saatleri. Hızlı yarış ayakkabılarıyla koşmayı ve dayanıklılığımın sınırlarını zorlamayı ne kadar sevsem de bacaklarıma zarar veriyor: Arada sırada ağrıyor ve yorulabiliyorlar, bu yüzden iyileşme konusunda ekstra özen göstermem gerekiyor. Bu nedenle, koşmadığım zamanlarda neredeyse her zaman 'yalınayak' ayakkabılar giyiyorum, bu da kuşkusuz ayakkabı giyerek geçirdiğim zamanın %90'ını oluşturuyor.


Çıplak ayaklı ayakkabılar süper rahat ve onları hiç denemediyseniz, denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu özellikle sık sık ayakta duran insanlar, koşucular, garsonlar, hemşireler vb. için geçerlidir. Bu etkinliklerin hiçbirinde, iyileşme için yalınayak ayakkabı giymeyi önermesem de, daha iyi bir şey düşünemiyorum.

Çıplak ayaklı ayakkabıları iyileşme için mükemmel yapan şey, ayaklarınızın doğal bir şekilde hareket etmesine ve daha fazla 'yayılmasına' izin vermesidir. Şahsen dar koşu ayakkabılarıyla koşmayı seviyorum ama çok özel bir aktivite için tasarlandıklarını ve kesinlikle gün boyu giyilmediklerini takdir ediyorum. Sadece uzun mesafe yarışları için antrenman yapan koşuculara sorun: Bu ayakkabıları günde saatlerce giyerler ve sonuç olarak bazen ayak tırnakları düşer.

vivobarefoot koşu ayakkabısı

En azından başlangıçta koşmak için yalınayak ayakkabı kullanmanızı tavsiye etmem.


(İmaj kredisi: Vivobarefoot)

Ayaklarınızın daha doğal bir şekil almasına izin vermenin yanı sıra, yalınayak ayakkabıları giymek de eğlencelidir. Sahilde çıplak ayakla yürürken hissettiğin o duyguyu biliyor musun? Bu ayakkabılarla yürürken tam olarak böyle hissediyorsun. İlk yürüyüşünüze yalınayak ayakkabılarla çıktığınızda inanılmaz bir duygu: Daha önce çocukken çıplak ayakla yürüdüğünüz anıları tam anlamıyla tetikliyor.

İnce taban ve minimum yastıklama miktarı göz önüne alındığında, parmak kaslarınızı da farklı şekilde kullanacaksınız. Çıplak ayaklı ayakkabılarda, nasıl adım atacağınızı kontrol edebilir ve ayakta dururken ağırlığı eşit şekilde dağıtabilirsiniz. Bu, ayak başparmağınızı hareket ettiren gibi, genellikle ihmal edilen kasları güçlendirir. Adımlarınız boyunca kazandığınız artan kas kontrolü, özellikle koşucular için fark edilir olacaktır.


Tüm bunları söyledikten sonra, kendinizi yavaş yavaş yalınayak deneyimine alıştırmanızı tavsiye ederim. Vivobarefoot Primus Lite III'ümü ilk giymeye başladığımı ve saatlerce süren yürüyüşlere çıktığımı hatırlıyorum ve sonunda topuklarım ağrıyordu. Bunun nedeni, yastıklı ayakkabılarla yürümeye ve koşmaya o kadar alışmış olmamdı ki, her adımda topuğumu kaldırıma vurdum, çıplak ayaklı ayakkabılarla yapmak istemeyeceğiniz bir şey.

Canlı Çıplak Ayaklı Harfler 3


Minimum yastıklama – maksimum kontrol

(İmaj kredisi: Vivobarefoot)

Vivobarefoot bile, özellikle onları koşmak için kullanmayı planlıyorsanız (kendim yapmadığım bir şey) yalınayak ayakkabılarla rahat etmenizi önerir: önce, sadece birkaç yüz metre yapmak isteyebilirsiniz, ardından artırın. ayakkabılara alıştıkça mesafeyi kademeli olarak artırın. Bu biraz zahmetli bir süreç ve aylarca koşmak için yanınızda yedek ayakkabı taşımanızı gerektirecekti, kendimi koymak istemediğim bir şeydi, koşu ayakkabılarını her zaman test etmem gerektiğinden bahsetmiyorum bile, bu yüzden gerçekten yapmazdım. Kendimi yalınayak ayakkabılarla koşmak için eğitmekten bu kadar fayda sağlayamıyorum.

Yürümek ve iyileşmek için, şu anda oldukça yıpranmış Primus Lite III'üm dışında son zamanlarda başka bir şey giydiğimi sanmıyorum. Bana göre ayakkabılar sadece rahat değil, aynı zamanda şık, bu yüzden onları sportif ve daha az gündelik kıyafetlerle de giyebiliyorum. Primus Lite III'ü bir smokinle giymezdim ama bu kadar, gerçekten, başka her şey olur. Vivobarefoot'a göre, Primus Lite III aynı zamanda antrenmanlar için de kullanılabilir ve ben aslında onları deadlift ve squat gibi ağır hareketler için kullanmayı seviyorum çünkü ağırlığımı nasıl daha verimli bir şekilde dağıttığımı kontrol edebiliyorum. Yine, ayakkabıları zıplayan HIIT antrenmanları için kullanmazdım, ancak direnç antrenmanı için elbette bunun için gidin.

Kendinize bir iyilik yapın ve en azından yalınayak ayakkabıları bir deneyin, özellikle koşucuysanız ama olmasanız bile onları tavsiye ederim. Giymesi eğlenceli ve ayak sağlığı için de faydalı, daha ne isteyebilirsiniz ki?


Bugünün en iyi yalınayak ayakkabı fiyatları VIVOBAREFOOT Magna Kadın... Vivobarefoot Magna Trail Amazon £145,21 GörüntüleTüm fiyatları görVIVOBAREFOOT Primus Lite III,... Vivobarefoot Primus Lite III Amazon £ 119,96 GörüntüleTüm fiyatları görİndirimli Fiyat VIVOBAREFOOT Primus Lite II... Vivobarefoot Primus Lite II Amazon £ 77 £ 55 GörüntüleTüm fiyatları görVivobarefoot Stealth 2 Vivobarefoot Stealth 2 SportsShoes.com £104,99 GörüntüleTüm fiyatları görİndirimli Fiyat Vivobarefoot Erkek Tracker FG... Vivobarefoot Tracker FG Amazon £190 £125 GörüntüleTüm fiyatları görEn iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz