Close
  • Ana
  • /
  • Kulaklık
  • /
  • Apple'ın Dolby Atmos müziğini çeşitli kulaklıklarda denedim. İşte kararım

Apple'ın Dolby Atmos müziğini çeşitli kulaklıklarda denedim. İşte kararım

Apple, Hi-Res Lossless müziğin yanı sıra bazı parçaların Dolby Atmos versiyonlarını da içeren yeni nesil Apple Music hizmetini başlattı ve gerçekten ilginç olan bu ikinci seçenek.


Kayıpsız müzik, yararlanmak için oldukça özel bir donanım gerektirir ve gerçekten de müzik için alışveriş yapan kişiler içindir.en iyi kablolu kulaklıklarveen iyi kulaklık DAC'leri.

Ama Dolby Atmos üzerinde çalışıyorherhangikulaklık, gelenen iyi kablosuz kulaklıklariçinen iyi gürültü önleyici kulaklıklar- üzerinde en etkili olmasına rağmenAirPods ProveAirPods Maks., nedenlerle birazdan geleceğiz. Ve bazı durumlarda diğerlerinden çok daha fazla olsa da, herhangi bir kulaklıkta uyumlu parçaları dinlerken anında ve bariz bir fark yaratır.

Yeni parçalar piyasaya çıktığından beri araştırdığım şey bu – farklı kulaklıklar arasındaki fark ne kadar ve AirPod olmayanlarda kullanmaya gerçekten değer mi? İşte düşündüğüm şey.

Apple Music'te Dolby Atmos'u nasıl açarım?

Varsayılan olarak Apple Music, parçaların Dolby Atmos sürümlerini yalnızca Apple'ın kablosuz çiplerine sahip bir kulaklık seti algılandığında çalmasını sağlar; bu, AirPods, AirPods Pro, AirPods Max ve geniş bir Beats ekipmanı yelpazesi anlamına gelir.


Ancak, Ayarlar > Müzik > Dolby Atmos'a gidip seçeneği 'Otomatik'ten 'Her Zaman Açık'a değiştirirseniz, müzik uygulamanız her zaman parçanın Atmos sürümünü yayınlayacaktır.

Apple Müzik Dolby Atmos


(Resim kredisi: Elma)

AirPods Pro veya Max ile Atmos ile normal parça arasındaki farkı duymak istiyorsanız, Kontrol Merkezi'ni açabilir, ses seviyesi çubuğuna uzun süre basabilir ve ardından kolayca açıp kapatmak için 'Uzamsal Ses' düğmesine dokunabilirsiniz.

Diğer herkes için, daha önce olduğu gibi aynı Ayarlar sayfasını kullanmanız gerekecek - bir şey çalarken 'Her Zaman Açık'tan 'Kapalı'ya geçebilir ve geri dönebilirsiniz.


Birçok Atmos parçasının normal versiyonlarından daha sessiz olduğu konusunda uyarılırsınız, bu nedenle bu geçiş, hacimlerde 'eğlence'ye neden olabilir.

Dolby Atmos müziği nasıldır?

Çok havalı, ama oldukça garip! İki nedenden dolayı: 1) En iyi ihtimalle, bir parçadaki farklı öğelere çok daha fazla ayrım ekler ve kulaklıkla dinlemek size gerçek bir '3D' konumlandırma hissi vermese de bence yine de buna derim '2.5D' – bir orkestranın ortasında durmak gibi değil, stüdyoda gibisiniz ve grup önünüzde duruyor ve bu çok havalı bir şey.

Ve 2) bu şarkıların çoğu için karışım, bunun gerçekleşmesi için oldukça önemli ölçüde değiştirildi. Ekstra süslemeler var. Enstrümanlar farklı ses seviyelerindedir ve hatta üzerlerinde veya seslerde bazı etkiler değiştirilmiştir. Çoğu durumda, Atmos versiyonunu dinlemenin monodan stereoya geçmek gibi olmadığını, stüdyo albümünden canlı bir albüme geçmek gibi olduğunu söyleyebilirim.

Bu Lady Gaga'nın en dramatik örneğikromatiközellikle de vokallerin miksajda gerçekten şaşırtıcı şekillerde yüzmesini sağlama konusunda kesinlikle deliye dönen albüm. Birisi, şarkının korosu sırasında zaman zaman kadranları yukarı ve aşağı karıştıran bir balina yaşıyormuş gibi geliyor.Aptal Aşk.


GnR'ler gibi bir şeydeSweet Child O Mineveya 4 Sarışın OlmayanlarNeler oluyor?değişiklikler daha incelikli ve mevcut şarkının yeniden düşünülmesi yerine daha doğal bir evrimi gibi hissettiriyor.

Ve sonra varGüvercinler ağladığında, yukarıdaki her iki modele de uyuyor: Atmos öğeleriyle kesinlikle çılgına döndüler, ancak şarkı için mükemmel bir uyum. Bu, Prince olmayan sanatçılar için her zaman çok iyi sonuç vermeyebilir.

İlk başta, kendimi 'Bu yeni karışımların daha iyi olduğundan gerçekten emin değilim' derken, karşılaştırma için normal parçaya geri dönerken buldum. Ama normal parça aniden kulağa çok... düz geldi. Atmos şeylerini denedikten sonra, hızlı bir şekilde tek yol gibi geliyor.istekmüzik dinlemek için.

Şu anda Dolby Atmos teklifiyle ilgili en büyük sorunum mu? İçinde bulunan sınırlı sayıda parça ve onları bulmak oldukça zor. Bazen, Atmos'ta bir albümde tüm albümün mevcut olması yerine rastgele tek tek parçalar bulunur. Yalnızca Atmos parçalarını aramanın bir yolu yoktur.

Daha fazla parçayı kullanılabilir hale getirmenin yalnızca kısmen Apple'ın yetkisi dahilinde olduğunun farkındayım. Sanatçıların ve etiketlerin malzemeyi sağlaması gerekiyor. Ancak herkesin Pink Floyd'u hemen aramasına ve sonunda hayal kırıklığına uğramasına neden olacak bu harika yeni 3D deneyimine sahip olmak ya da geçen yılın en çok dinlenen sanatçısı Dua Lipa'dan hiçbir şey olmadığını görmek garip.

Apple AirPods Pro


(Resim kredisi: Elma)

Peki Dolby Atmos için hangi kulaklıklar en iyisidir?

Açıkçası, bana sunulan kulaklıkları yalnızca son birkaç gün içinde test ettim, ancak sonuçları yine de ilginç buldum ve bazı yerlerde beni şaşırttılar.

En baştan başlayalım: Dolby Atmos müziği için en iyi deneyimApple AirPods Maks. Bu sürpriz değil, çünkü a) çok pahalılar ve b) Apple'ın Mekansal Ses teknolojisini destekliyorlar. Bu, Dolby Atmos'a bağlıdır - Apple'ın 3D veya surround ses sağlamak için özel sosudur (ve kesinlikleAirPod'lar 3) ve genel etkiyi denediğim diğer kulaklıklardan çok daha belirgin hale getiriyor. AirPods Max'in genel olarak ürkütücü fantastik sesiyle birleştiğinde, bu açık ara en iyi deneyimdir ve Dolby Atmos müziğinin şu anda sahip olduğu en büyük sorun, diğer her şeyin gerçekten ne kadar iyi olabileceğini göstermiyor olmasıdır.

AirPods Pro'nun listemde ikinci sırada olduğunu düşünebilirsiniz, ancak sürpriz bir değişiklik! İkinci favori deneyimimMeze Audio'dan Rai Soloyakın zamanda verilen kablolu kulak içi monitör kulaklıklarıPingtwitter Awards 2021'de Yüksek Övgüye Değer Onur Ödülü. bunları bağladımiPad Pro M1 (2021)kullanmakKulak Adamları SerçesiUSB-C DAC. Bu kurulum bana AirPods modellerinin dışında en iyi 3D ses hissini verdi, ancak aynı zamanda AirPods Pro'dan çok daha güçlü bir genel ses sahnesi ile genel olarak daha iyi bir deneyim sağladı.

Üçüncüsü hemen hemenAirPods Pro. Hemen hemen söylüyorum, çünkü AirPods Max dışında en iyi 3D deneyimini sunuyor, ancak buradaki diğer kulaklıklardan bazıları genel olarak daha iyi ses kalitesi sunuyor, bu yüzden sadece onu sınırlıyor.

Listemde bir sonraki katılımcı havuzumdakiBowers & Wilkins PI7, bu da iyi bir 3D ses sunuyordu, ancak bunlarla karıştırıldı.en iyi gerçek kablosuz kulaklıklarGenel olarak ses kalitesi için.

Bundan sonra, buna büyük ölçüde arasında bir beraberlik derim.Sony WH-1000XM3vePhilips Fidelio L3. Sony, bu Atmos parçalarının çoğunda bulunan ekstra yumuşak bastan daha fazlasını elde edebildi, ancak işler şarkıdan şarkıya değişse de 3D ses Philips L3'te genel olarak daha iyiydi.

Test ettiğim yığının dibindeSamsung Galaxy Tomurcukları ProveSınıf SR325earkası açık kablolu kulaklıklar (yine EarMen Sparrow üzerinden bağlanır). Her ikisi de gerçekten keyif aldığım kulaklıklar (çok farklı şekillerde) ve müzik bölümünde harika iş çıkardılar, ancak gerçekten herhangi bir 3D öğe eklemedim.

Atmos kulaklık kararı

Eh, bu deney çoğunlukla, Apple'ın onu destekleyen iki model için bir avantaj sağlayan özel sosu dışında, hangi kulaklığın Atmos ile en iyi şekilde çalışacağının tahmin edilemez olduğunu kanıtladı. Bir kablolu set iyi iş çıkardı, biri başarısız oldu. Bir çift harika kablosuz kulaklık güçlüydü ve biri zayıftı.

Apple'ın Uzamsal Ses teknolojisinin kendi cihazlarının dışında da mevcut olmasını isterdim, çünkü AirPods Max'i destekleyen teknolojiye sahip daha uygun fiyatlı kulak üstü kulaklıklardan bazılarını denemeyi çok isterim.

Ancak, 3D-ness ile iyi başa çıktıkları sürece, Spatial Audio'ya sahip olmayan kulaklıklarda dinlemeye değer olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Hala gerçekten ilginç bir yükseltme ve gelecekte kesinlikle onu kullanan müziklerin peşine düşeceğim.

İyi haber şu ki, Dolby Atmos, Apple Music'te ücretsiz bir yükseltmedir, çünkü bunun ne gibi bir etkisi olduğunu görmek için kulaklıklarınızı deneyebileceğiniz anlamına gelir - işte şimdiden iyi bir seçeneğiniz olduğunu umuyoruz. Ve aralarında çok sayıda iyi yükseltme olacaken iyi Amazon Prime Days fırsatları, eminiz…