Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • iCloud'un sırları açığa çıktı: sizi Apple'ın çevrimiçi hizmetinde ustalaşacak ipuçları ve püf noktaları

iCloud'un sırları açığa çıktı: sizi Apple'ın çevrimiçi hizmetinde ustalaşacak ipuçları ve püf noktaları

Apple'ın iCloud'u, en basit, en iyi fiyatlı ve en esnek çevrimiçi hizmetlerden biridir. Dosyalarınızı depolamak için bir alandan çok daha fazlası, dünyanın neresinde olursak olalım Mac ve iOS kullanıcıları olarak günlük hayatımızı iyileştiren bir dizi uygulama, sağlam bir iletişim sistemi ve sürekli genişleyen bir dizi özellik. Buraya gelmek uzun ve zorlu bir süreç gibi görünüyordu - birkaç yanlış başlangıçla.


Apple'ın yenilikçi eWorld hizmeti iki yıldan az sürdü, MobileMe kötü karşılandı ve MobileMe'nin nihai ikamesi olan iCloud lansman sırasında o kadar fazla şey sunmamış gibi görünüyordu. Ama şimdi iPhone, iPad ve Mac'i birbirine bağlayan şey bu ve Apple Watch'un gelişiyle birlikte, neredeyse hiç düşünmediğimiz çok çeşitli kaput altı hizmetleri destekliyor.

Siri aracılığıyla bir hatırlatıcı ayarlayın ve iCloud üzerinden gönderilir. Mac'inizdeki Haritalar'da bir rota planladığınızda iCloud, iPhone'unuza ve nihayetinde Saatinize yol tarifleri gönderir. İşi cihazlar arasında taşımak için Handoff'u kullanın ve iCloud hesabınız, yakınınızdaki kişilerin hangilerinin size ait olduğunu doğrulamada etkilidir. iCloud, iTunes ve App Store indirmelerinizi sessizce tüm aygıtlarınızda kullanılabilir hale getirir, iBooks sayfanızın dönüşlerini eşzamanlar ve bir anahtar zincirindeki web sitesi hesaplarını yönetir.

Burada, bunlardan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için her iCloud özelliğini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Kurulum ve geri yükleme


İOS aygıtınızı iCloud'a yedeklemek yalnızca verilerinizi güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda yeni bir aygıta hızlı ve kolay bir şekilde aktarmanıza da olanak tanır. iOS, cihazınız her takıldığında, kilitlendiğinde ve Wi-Fi'ye bağlandığında verilerinizi yedekler, böylece onu tam anlamıyla kurabilir ve dosyalarınızı geri yüklemeniz gerekene kadar unutabilirsiniz.

Ayarlar> iCloud> Yedekleme'den iCloud Yedekleme'yi açın. Cihazınız bir sonraki güç kaynağına bağlandığında yedeklenir, ancak bunu hemen yapmaya zorlamak için Şimdi Yedekle'ye dokunabilirsiniz.


iCloud, satın alma geçmişinizi Apple'ın tüm indirme mağazalarından (talep üzerine satın alımları yeniden indirebilirsiniz), aygıt ayarlarından, uygulama verilerinden, Ana ekranlarınızın düzeninden, mesajlardan (iMessage, SMS ve MMS), zil seslerinden, sağlık verilerinden, HomeKit'ten yedekler yapılandırma ve mobil ağınız destekliyorsa Görsel Sesli Postanız.

İCloud özellikleriyle halihazırda çevrimiçi olarak saklanan e-posta, kişiler ve takvimler gibi şeyler atlanır. Ayarlar> iCloud'daki ilgili anahtarları açarak basitçe geri yüklenirler. Üçüncü taraf bulut hizmetlerinden gelen veriler de hariç tutulur. Fotoğraflarınız ve videolarınız yalnızca iCloud Fotoğraf Arşivi'ni açmadıysanız yedeklenir; aksi takdirde, az önce bahsedilen diğer şeyler gibi muamele görürler.


Yedeklemelerde bulunan şeyler, kullanılabilir depolama alanınızı tüketir. Bu, iCloud'un ücretsiz planında sadece 5 GB'dir, bu nedenle Ayarlar> iCloud> Depolama'da ücretli bir plana geçmeniz veya kullandığınız aygıt olan Depolamayı Yönet'e dokunarak uygulamaları hariç tutmanız ve verilerini kullandığınız uygulamaların anahtarlarını kapatmanız gerekebilir. o cihazdan yedeklemek istemiyorum.

İCloud'dan geri yükleyin

İPhone veya iPad'inizi iCloud'a yedekleme alışkanlığınız varsa, aygıtınızı güvenli bir şekilde sıfırlayabilir ve verileri daha sonraki bir tarihte geri yükleyebilirsiniz, bu da sorunları çözebilir. Ancak, yükseltme yapıyorsanız her şeyi yepyeni bir cihaza aktarmak için yedeklemenizi de kullanabilirsiniz. Kurulum ekranlarına dokunun ve iPad'i (veya iPhone'u) Kurmaya geldiğinizde, 'iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle'ye dokunun.

Doğal olarak iOS aygıtınız henüz kim olduğunuzu bilmiyor, bu yüzden Apple Kimliğinizi ve parolanızı girin. Bunlar, yedeklemenin kaynaklandığı cihazda kullandıklarınızla aynı olmalıdır, aksi takdirde iOS depolanan verilerinizi bulamaz. Bu noktada yeni bir aygıtta iCloud'u etkin bir şekilde kuruyorsunuz (daha önce kullanılmış olsa bile), bu nedenle hüküm ve koşulları tekrar kabul etmeniz gerekir.


iCloud, aygıtları çeşitli durumlara geri döndürmenize olanak tanıyan birden çok yedeklemeyi depolayabilir. Kurulum işlemi size her cihazdan en son yedeklemeyi gösterecektir, ancak daha fazla geri almak istiyorsanız, geçmişinizi daha derine inmek için listenin altındaki bağlantıya dokunun. İstediğiniz yedeği bulduğunuzda, ona dokunun ve verilerin Apple sunucularından indirilmesini ve cihazınıza yüklenmesini bekleyin.

Bulmak ve paylaşmak

İCloud'u çevrimiçi yaşamınızın merkezi olarak tanımlayabilirsiniz ve Mac ve iOS cihazlarınızın onsuz neredeyse esnek veya kullanışlı olmayacağını söylemek doğru olur.

Bul ...

Arkadaşlarımı Bul ve iPhone'umu Bul gibi izleme hizmetleri (ikincisi bir Mac, iPad veya iPod touch'ı da bulabilir), veriler güvenli bir şekilde aktarılmazsa bir güvenlik riski oluşturacaktır. Bu nedenle Apple'ın sunucuları tarafından işlenir ve yalnızca erişim izni verdiğiniz kişiler tarafından kullanılabilir. Davetiyeler ve takip istekleri, bir aygıttan diğerine iCloud aracılığıyla gönderilir ve sistemin uçtan uca güvenliğini sağlamak için bir Apple Kimliği kullanılarak yetkilendirilmelidir.

İOS'ta kayıp aygıt izlemeyi ayarlamak için Ayarlar> iCloud> iPhone'umu (veya iPad'i) Bul'a gidin ve anahtarın açık olduğundan emin olun. İsteğe bağlı olarak, pili bitmeden kısa bir süre önce cihazın mevcut konumunu otomatik olarak yükleyecek olan Son Konumu Gönder özelliğini de etkinleştirin; bu, cihaz kaybolduktan sonra kapanırsa izlenmesine yardımcı olabilir. Mac'inizde izlemeyi etkinleştirmek için, Sistem Tercihleri'nde iCloud bölmesini açın ve Mac'imi Bul'un yanındaki kutuyu işaretleyin.

İzlenen aygıtlarınız, icloud.com/find adresindeki iCloud hesabınızdaki bir haritada (PC veya Mac'te erişilebilir) ve iOS için iPhone'umu Bul uygulaması aracılığıyla görünür.

Aile Paylaşımı

Uygulamalarınızı, iBook'larınızı ve iTunes satın aldıklarınızı ailenizdeki diğer beş kişiyle paylaşma yeteneği, iCloud'a nispeten yeni bir ektir. (İçerik sağlayıcıların belirli öğeleri bu avantajdan hariç tuttuğunu veya daha eski öğelerin kullanım haklarını güncelleyemediğini fark edebilirsiniz.) Satın Almak İçin Sor özelliği, ebeveynlerin, aile organizatörünün bankasını kullanarak ödenen içerik satın alma girişimlerini ebeveynlerin onaylamasına olanak tanır. kart. Aile Paylaşımı ayrıca fotoğrafları birbirinizle paylaşmanız ve paylaşılan bir takvim kullanarak koordine etmeniz için bir yol sunar.

Aile üyeleri, iCloud ayarlarında bir kez ayarlandıktan sonra, birbirlerinin satın aldıklarının yanı sıra iOS'taki mağaza uygulamalarından ve bir bilgisayardaki iTunes Store'dan da erişebilirler.

Yetişkinlere yönelik içerik satın aldıysanız, iTunes> Tercihler> Ebeveyn bölümünde yaş kısıtlamaları ayarlayarak buna erişimi kısıtlayabilirsiniz (bunu bir iOS cihazında Ayarlar> Genel> Sınırlamalar bölümünde de yapın). Bu sadece gençlerin uygunsuz içerik indirmesini durdurur. Bir Mac veya iOS cihazı kullanarak listedeki öğeleri gizleyebilirsiniz, ancak bu onları sizin için de gizler. Bunları gösterebilirsiniz (Hesap> Hesabı Görüntüle seçeneğinde).

Ayrıca, Aile Paylaşımı, 13 yaşın altındaki çocukların yasal olarak kendi Apple Kimliğine sahip olabilmesinin tek yoludur - bir ebeveyn veya vasi tarafından ayarlandığı sürece.

Geri kalanın en iyisi

İcloud.com'da herhangi bir PC veya Mac'ten e-postaya, takvimlere, iWork uygulamalarına ve daha fazlasına erişebilir ve iTunes satın aldıklarınızın keyfini tüm aygıtlarınızda çıkarabilirsiniz. İkincisi, tüm cihazlarınız tüm satın alımlarınızı otomatik olarak indirecek şekilde ayarlanmadıysa özellikle kullanışlıdır - iTunes kitaplığınızda ve iOS'taki Müzik ve Videolar uygulamalarında indirilmeye hazır olarak gösterilirler. Bir iTunes Match veya Apple Music aboneliği ile, CD'lerdeki ve diğer müzik mağazalarındaki parçalara bile her cihazdan erişilebilir.

iCloud Fotoğraf Kitaplığı

Hayatı iOS'ta başlatan ve şimdi OS X'te bulunan Fotoğraflar, Apple'ın Mac'teki iPhoto ve Aperture'ın yerini aldı. Fotoğraf kitaplığınızı otomatik olarak iCloud ile senkronize eder, böylece her çekim tüm aygıtlarınızda kullanılabilir.

Ayarlar> iCloud> Fotoğraflar'a giderek iOS aygıtınızın fotoğraf kitaplığını senkronize edin. İCloud Fotoğraf Kitaplığı'nın yanındaki anahtarın açık olduğundan emin olun ve iOS aygıtınızda optimize edilmiş sürümleri mi yoksa sıkıştırılmamış tam çözünürlüklü orijinalleri mi tutmak istediğinizi seçin. Her iki durumda da, tam kaliteli orijinaller iCloud'da saklanır.

Bir fotoğrafı düzenlemek için seçin ve ardından Düzenle'ye dokunun. İOS'ta, kırpma, filtre uygulama ve çekiminizi otomatik olarak iyileştirmenin yanı sıra renk, ışık ve monokrom stilinde ince ayar yapabilirsiniz. (OS X, bu sayfadaki ipuçlarında göreceğiniz gibi daha fazlasını yapmanızı sağlar.) Bir görüntüyü düzenlediğinizde, Fotoğraflar yalnızca değişikliklerinizi izler ve bunları anında uygular. İstediğiniz zaman yeniden düzenleyip Geri Döndür'ü seçerek orijinal haline geri dönebilirsiniz. Değişiklikleriniz iCloud ile senkronize edilir ve tüm aygıtlarınızda görünür ve geri döndürülebilir hale getirilir.

Varsayılan olarak, Mac kullanıcı hesabınızın iCloud ile senkronize edilen tek Sistem Fotoğraf Kitaplığı, Resimler klasörünüzde saklanır. Başlangıç ​​diskinizde yer azsa, kitaplığı başka bir sürücüye taşıyabilir ve oraya çift tıklayarak Fotoğraflar'da açabilirsiniz, ardından uygulamanın Genel tercihlerinde 'Sistem Fotoğraf Kitaplığı Olarak Kullan'ı tıklayabilirsiniz.

Sayfada düzenle

Bir fotoğraf kitabı oluştururken, kitaplığınızdaki kopyaları yerleştirmeden önce ince ayar yapmak yerine sayfaya filtreler uygulayabilirsiniz. Onları film şeridinden bir sayfaya sürükleyin. Bu sayfayı büyütmek için çift tıklayın, ardından düzenlemek, filtre uygulamak ve çerçevesini ayarlamak için sayfadaki görüntüye tıklayın.

Daha esnek düzenleme

Bir görüntü seçip, araç çubuğunda Düzenle'yi ve ardından kenar çubuğunda Ayarla'yı tıklayarak Fotoğraflar'ın tüm düzenleme araçlarına erişin. Bu, yalnızca üç seçenekle başlar: ışık, renk ve siyah beyaz için ince ayarlar. Sağ üst taraftaki Ekle menüsünden seçerek başkalarını ekleyin. Ayarladığınız herhangi bir ayarın yanında görünen mavi onay işaretine dikkat edin. Resminizi nasıl etkilediğini görmek için efekti kapatıp açmak için buna tıklayabilirsiniz.

Ara ver

Fotoğrafları ilk kez ayarlamak, aygıtlarınız ve iCloud sunucuları arasında çok miktarda veri aktarımını içerir. Bağlantınız zorlanıyorsa, işlem bir Mac'te Fotoğraflar> Tercihler> iCloud'da 'Bir Gün Duraklat' tıklanarak askıya alınabilir. Belki bir gecede bitmesine izin vermek için aynı yerde daha erken devam ettirilebilir.

Özel kütüphaneler

Mac'inizde birden çok bağımsız kitaplık kurabilirsiniz, ancak yalnızca Sistem Fotoğraf Kitaplığı iCloud ve iOS aygıtlarınızla eşzamanlanır. Fotoğraflar'ı açarken [Alt] tuşunu basılı tutarak Mac'inizde saklamak istediğiniz ayrı bir görüntü kitaplığı oluşturmak için bunu kendi yararınıza kullanın. Bu, uygulamanın açacağı kitaplığı seçebileceğiniz bir pencere görüntüler. Burada yeni bir kitaplık oluşturabilir veya bir iPhoto veya Aperture kitaplığını içe aktarabilirsiniz.

Yüzleri daha hızlı bulun

Fotoğraflar, resimlerinizi içlerinde kim olduğuna göre dizine eklemenizi sağlar. Albümler'i ve ardından Yüzler'i tıklayarak başlayın. Daha önce resimlerinizde bulduğu bir yüz şeridi (ve muhtemelen evcil hayvanlar ve cansız nesneler gibi bazı yanlış pozitifler) gösterilecektir. Apple'ın talimatları, birine çift tıklamak ve o kişinin adını yazmaktır. Bunu her resim için yapmak sıkıcıdır, ancak aynı kişinin önerilerini şeritten pencerenin üst kısmındaki dairesine sürükleyerek bir kişiye bir ad verdikten sonra zamandan tasarruf edebilirsiniz. Otomatik olarak adlandırılacaklar.

İCloud Anahtar Zinciri kurma

Çok sayıda web sitesi için giriş bilgilerini hatırlamak kolay değildir. Parolaların ya hatırlanması zorlaşır ya da onları başkalarının hesaplamasını kolaylaştıracak kadar basitleştirirsiniz. Ancak Safari ve diğer pek çok web tarayıcısı kimlik bilgilerinizi kaydedebilir, böylece daha güçlü bir parola belirleyebilir ve asla ezberlemeniz gerekmez.

Bir iPhone, iPad, iPod touch veya başka bir Mac'te aynı web sitelerinde oturum açmak isteyebilirsiniz. iCloud Anahtar Zinciri, sizi tüm aygıtlarınızda aynı oturum açma ayrıntılarını girme zahmetinden kurtarır. Banka kartı bilgilerini de hatırlayabilir - ancak imza şeridindeki güvenlik kodunu saklamaz. Apple, iCloud anahtar zincirinizin de yüksek seviyeli 256 bit AES şifrelemesiyle korunduğunu söylüyor.

Anahtar Zinciri kurulduğunda, cihazlarınızdan birinden bir web sitesine ilk kez giriş yaptığınızda, ayrıntılarınızı kaydedip kaydetmemeyi sorar.

Bu zorunlu değildir ve hassas veriler içeren siteleri reddedebilirsiniz. Bununla birlikte, ayrıntıların depolanmasına izin verirseniz, bunlar iCloud Anahtar Zinciri ile senkronize edilir. Oradan, diğer cihazlarınıza gönderilerek sizi yazmak zorunda kalmazsınız. Gelecekte bu sitelerden birini ziyaret ettiğinizde, Safari giriş formunu otomatik olarak doldurur. Tek yapmanız gereken, ayrıntılarınızı göndermek için bir düğmeye dokunmak.

İCloud Anahtar Zinciri'ni kurduğunuzda, bir iCloud Güvenlik Kodu, bir iOS aygıtının parolasına benzer dört basamaklı bir kod oluşturabilir veya sizin için daha karmaşık bir kod oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. İCloud Güvenlik Kodu, ek aygıtlara iCloud Anahtar Zincirinizi kullanma yetkisi vermek için kullanılır.

iOS'ta iCloud Anahtar Zinciri

İPhone'unuzu ve dolayısıyla anahtarlığınızı bir parola ile korumalısınız. İPhone'unuza erişmek ve iCloud Anahtar Zinciri'ndeki bilgileri yönetmek için bu kod gerekli olacaktır. Ayarlar> Touch ID ve Parola> Parolayı Aç'a dokunun. Dört basamaklı bir kod girin, ardından doğrulamak için tekrarlayın. Bunun altında Parola İste, iPhone kilitlendikten sonra (Ayarlar> Genel> Otomatik Kilit) veya siz onu uyku moduna geçirdikten sonra parolanızın gerekmesi için bir süre belirler.

Anahtarlık, manuel aktivasyon gerektirir. Ayarlar> iCloud> Anahtar Zinciri'ne dokunun ve iCloud Anahtar Zinciri'ni açın. Apple Kimliğiniz sorulacak. Aynı iCloud hesabına bağlı başka bir cihazda Anahtar Zinciri kurduysanız, iPhone'unuzu oradan onaylamanız veya bu işlem sırasında belirlediğiniz güvenlik kodunu sağlamanız gerekir. Anahtar zincirinize erişimi başka bir cihaz kullanarak onaylamayı tercih ederseniz, bununla ilgili bir bildirim alırsınız.

Parolaları kaydetmek için Ayarlar> Safari> Parolalar ve Otomatik Doldur> Adlar ve Parolaların açık olduğundan emin olun. Safari'de, kullanıcı kimliği ve parola gerektiren bir web sayfasına gidin. Sizinkini gönderin. Onları kaydetme seçeneğiniz var, ancak yapmamayı tercih edebilirsiniz. İCloud Anahtar Zinciri etkinleştirildiğinde, kimlik bilgileri yetkili aygıtlarınızla eşitlenir ve bunları yazmanız gerekmez. (Bir hesap oluştururken klavyenin üzerinde 'Şifre öner' mesajı görünür.)

  • Daha fazla oku: Retina 5K ekranlı iMac

İCloud Anahtar Zinciri ile parolalarınızı otomatikleştirin

Apple menüsü> Sistem Tercihleri'ni açın ve iCloud simgesini tıklayın. Zaten hesabınızda oturum açtığınızı varsayacağız. Özellikler listesini aşağı kaydırın ve Anahtar Zinciri seçeneğini açın, sorulduğunda Apple Kimliğinizin parolasını girin ve ardından Tamam düğmesini tıklayın.

Dört basamaklı bir güvenlik kodu veya daha güçlü bir şey girin. Unutursanız, Anahtar Zinciri çevrimiçi kopyayı sıfırlamadan ayarlanamaz - yine de baştan başlamak için Mac'inizde mevcut bir kopya saklanabilir. Bir kod girin, İleri'yi tıklayın ve ardından onaylayın.

Daha güçlü bir şey için, harf ve semboller içerebilecek daha karmaşık bir kod belirlemek veya sizin için 24 karakterlik bir kod oluşturmak için Gelişmiş'i tıklayın - muhtemelen bunu bir yere yazmak ve güvenli bir yerde saklamak isteyeceksiniz çünkü zor. ezberlemek.

Güvenlik koduna sahip olmamayı seçmek, hesabınızı daha az güvenli hale getirmez, ancak yalnızca bir cihazınız varsa ve kaybolursa veya çalışmaz hale gelirse sorun yaratır. Değiştirme cihazında Anahtar Zinciri kuramayacaksınız ve baştan başlamanız gerekecek.

SMS mesajları alabilen bir cep telefonu numarası girin ve ardından Bitti'yi tıklayın. Anahtar zinciri artık iCloud'un tercihlerinde işaretlendi. Mesajlar, yalnızca Anahtar Zinciri'ni başka bir cihazda etkinleştirmeye çalıştığınızda gönderilir; burada, SMS'den bir doğrulama kodu girmeniz istenir.

Safari'nin tercihlerinde, Otomatik Doldur'u tıklayın ve 'Kullanıcı adları ve şifreler'i işaretleyin. Bir web sitesinde oturum açtığınızda Safari, kimlik bilgilerinizi iCloud Anahtar Zinciri'ne kaydedip kaydetmeyeceğinizi sorar. Bu zorunlu değildir - örneğin, çevrimiçi bankacılık sitelerini hariç tutmak isteyebilirsiniz.

Master iCloud Drive

Apple'ın iDisk'i MobileMe'nin bir parçasıydı ve 20GB çevrimiçi depolama alanı sağladı, ancak hizmet çevrimdışı olduğunda ortadan kayboldu. Yapılandırılmış çevrimiçi depolama alanıyla iCloud Drive biçiminde bir değişimin piyasaya sürülmesi 2013 yılına kadar sürdü. İOS ve OS X uygulamalarından ve kenar çubuğunda iCloud Drive'ı bulacağınız OS X'in Finder'ı aracılığıyla serbest biçimli bir çevrimiçi dosya deposu olarak erişilebilir.

iCloud Drive, iOS 8 veya 9 ve OS X Yosemite veya sonraki sürümlerin yanı sıra Windows 7 veya sonraki sürümleriyle çalışır. Buna icloud.com/iclouddrive adresindeki bir tarayıcı aracılığıyla da erişebilirsiniz. İCloud Drive saklama alanınız genel iCloud kotanızın bir parçası olarak sayılır, bu nedenle büyük dosyaları yedeklemek uğruna buraya bırakmak, fotoğraf kitaplığınız, e-postanız, iWork belgeleriniz vb. İçin bıraktığınız alan miktarını azaltacaktır.

OS X'te iCloud Drive

Şu anda OS X, iCloud Drive ile çalışmak için en esnek sistemdir. Varsayılan olarak, Drive'a kenar çubuğundan erişilebilir. Tıklayın ve bazı iOS ve Mac uygulamaları tarafından oluşturulan uygulamaya özel klasörlerde (Uygulama Kitaplıkları) gezinebilirsiniz.

Dosyaları Çöp Kutusu'na bırakarak silin ve diğer depolama birimlerinde yaptığınız gibi Drive'a sürükleyerek yükleyin. Drive'da [Command] + n tuşlarına basarak yeni klasörler oluşturabilirsiniz - bir Uygulama Kitaplığı içindeki alt klasörler dahil, ancak, örneğin Pages belgelerini kendi kitaplığında kaydetmekle sınırlı değilsiniz; çeşitli uygulamalardan dosyalar gruplanabilir ancak sizin için anlamlıdır. Bir dosyanın açılması, yalnızca yerel olarak depolanan bir belge için olduğu gibi, Mac'inizdeki ilgili uygulamayı başlatır.

iOS'ta iCloud Drive

İOS 8'de, dosyaları kaydedip buradan açabilmek için uygulamaların iCloud Drive desteği düşünülerek yazılması gerekir. Uygulamaya bağlı olarak, yalnızca Uygulama Kitaplığı'nı görebilirsiniz, ancak yeni uygulamaların çoğu, Finder'da olduğu gibi Drive'a göz atmanızı sağlayan bir belge seçiciye erişim sağlar. iOS, bir uygulamanın hangi dosya türlerini açabileceğini tanır ve Byword in Pages gibi üçüncü taraf bir yazma aracından bir belgeyi sınırlı bir şekilde açma yeteneği sunar.

Drive'a erişim söz konusu olduğunda iOS 9 çok daha esnektir. Yayın öncesi sürümlerini halihazırda ellerine almış olan geliştiriciler, Ana ekranda özel bir iCloud Drive uygulamasını gösterme seçeneği buldular. Uygulama, Mac'teki Finder'da gösterilene benzer bir iCloud Drive görünümü görüntüler.

Dosyalarınıza bu şekilde serbest biçimli erişim, birden çok uygulamada tek bir proje üzerinde çalışmayı kolaylaştıracaktır. Örneğin, kapsamlı düzenleme araçlarına erişmek için bir görüntü düzenleme uygulamasında çalışmaya başlayabilir, dosyayı iCloud Drive'a kaydedebilir, ardından iOS 9 iCloud Drive uygulamasını kullanarak onu filtre efektleriyle dolu başka bir uygulamaya gönderebilirsiniz. resmi çevrimiçi yayınlamadan önce belirli bir tane.

Web'de iCloud Drive

Drive'ın web görünümü iOS ve OS X'dekine benzer. Kullandığınız bilgisayardan yeni klasörler oluşturabilir, dosya yükleyebilir veya indirebilirsiniz ve öğeleri sürükleyip klasörlere bırakarak Drive'da taşıyabilirsiniz. Bunları Drive'da daha yukarıya taşımak için pencerenin altında gösterilen hiyerarşide bir klasör adına sürükleyin.

Bir dosya veya klasör adını değiştirmek için, simgesine ve ardından sağ üst köşesinde görünen 'i' simgesine tıklayın ve ardından yeni bir ad yazın. Öğeleri seçerek (Finder'da olduğu gibi [Command] tuşunu basılı tutarak birkaç öğe seçin) ve sayfanın üst kısmındaki çöp kutusu simgesini tıklayarak silin. Zarf simgesine tıklayarak da dosyaları e-posta ile gönderebilirsiniz, ancak bunları üçüncü taraf bir hizmetten değil, yalnızca iCloud Mail'den gönderebilirsiniz.

Fiyatlandırma

Mail, iCloud Drive ve Fotoğraflar da dahil olmak üzere tüm hizmetleri arasında paylaşmak için bir iCloud hesabıyla ücretsiz olarak 5 GB saklama alanı elde edersiniz. Bunu iOS'ta yükseltmek için Ayarlar> iCloud> Saklama Alanı'na gidin, Daha Fazla Saklama Alanı Satın Al'a dokunun (veya zaten varsa Saklama Planını Değiştirin). Mac'inizde Sistem Tercihleri> iCloud'u açın, 'Yönet…' seçeneğini ve ardından Daha Fazla Depolama Alanı Satın Alın. Aylık fiyatlar 20GB için 79p, 200GB için 2,99 £, 500GB için 6,99 £ ve 1TB için 14,99 £ şeklindedir.

Drive'ı OS X ve iOS'ta kullanın

Çalışmanızı çevrimiçi depolamanın güzelliği, internete erişebileceğiniz herhangi bir donanım parçasında mevcut olmasıdır - yalnızca uyumlu bir tarayıcı kullanarak icloud.com'da oturum açmanız gerekir (http://apple.co/1K7jWdz) ve dosyalarınızı açabilen bir uygulamaya sahip olun.

Tüm aygıtlarınızda iCloud Drive'ı etkinleştirdiğinizden emin olun. İOS'ta Ayarlar> iCloud> iCloud Drive'a gidin ve anahtarın açık olduğundan emin olun. Mac'te Sistem Tercihleri> iCloud'a gidin ve iCloud Drive'ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Drive'da hangi uygulamaların dokümanları ve diğer verileri depolayabileceğini seçmek için Seçenekler… düğmesini tıklayın (yine de dosyalara manuel olarak göz atabilir ve dosyaları kaydedebilirsiniz).

Tek tek uygulamaların iOS'ta iCloud Drive'a erişimini kontrol etmek için Ayarlar> iCloud> iCloud Drive'a gidin ve iCloud'a kaydedip kaydetmeyeceğine karar vermek için bir uygulamanın adının yanındaki anahtarı kullanın. Kapatırsanız, çalışmanız yerel olarak depolanacak ve diğer cihazlarınızın her birinden erişilemez durumda kalacaktır. Bir Mac veya başka bir iOS cihazında bir şeyleri düzenlemek için e-posta veya AirDrop ile paylaşmanız gerekecek.

Birçok iOS uygulaması varsayılan olarak ayrılmış klasörlerinin veya Uygulama Kitaplığının içeriğini gösterir ve bazıları (ancak zaman geçtikçe daha az sayıda) iCloud Drive'da daha fazlasını göremez. Mac kullanıyorsanız ve iPad üzerinde çalışmaya devam etmek istiyorsanız, örneğin kenar çubuğunda iCloud Drive'ı tıklayıp uygulamanın kendi klasörüne kaydetmesine izin vererek dosyanızı iCloud Drive'a kaydedin veya dosyanızı başka bir yerden şuraya taşıyın. Orada.

İCloud Drive'ı destekleyen herhangi bir iOS uygulaması, uyumlu belgeleri aramaya tam olarak nereden başlayacağını bilmesi için kodlanmıştır. Çevrimiçi depolamayı kullanmak üzere ayarlandığı sürece, yeni kopyalanan veya kaydedilen dosyanız hemen Uygulama Kitaplığı'nda görünmelidir veya senkronizasyon için iCloud Drive'ı kullanıyorsa, Ember'ın ekran görüntüsü kitaplıkları için yaptığı gibi, içeriğinizi, cihazınızda yapılan değişiklikleri yansıtacak şekilde güncelleyin. Mac.

Handoff, bir cihazda çalışmaya başlayıp başka bir cihazda bitirmenize olanak tanır. Gerektirirbelirli donanım, Bluetooth açık olacak ve cihazlar aynı Wi-Fi ağında olacak. Cihazlar aynı iCloud hesabında oturum açmalıdır. İOS'ta bunu Ayarlar> Genel> Handoff ve Önerilen Uygulamalar'da etkinleştirin. Mac'te, Sistem Tercihleri> Genel'e gidin ve 'Devretmeye İzin Ver…' kutusunu işaretleyin.

Handoff etkinleştirildiğinde, cihazlarınız, üzerlerinde yüklü olan bir uygulamanın yakındaki cihazlarınızdan birinde kullanımda olduğunu anlar. Bir Mac kullanırken, OS X'in Dock'unun solunda bir uygulamanın simgesi görünecektir. Mac'inizin verileri alacağı cihazı ve uygulamayı onaylamak için işaretçiyi üzerine getirin. Mac'inizde aynı uygulamayı, diğer cihazda açık olan belgeye veya yere doğru açmak için tıklayın.

Handoff her iki yönde de çalışır. Kilit ekranının sol alt köşesinde gösterilen uygulama simgesinden yukarı kaydırın veya iOS cihazınızın kilidi zaten açıksa, Ana Ekran düğmesini çift tıklayıp en soldaki öğeye kaydırarak uygulama değiştiriciyi açın. Bu öğe, verinin alınacağı cihazı ve uygulamayı tanımlar ve dokunduğunuzda iOS cihazınızda açılır.

iCloud Drive ipuçları ve püf noktaları

İCloud Drive'a her yerden erişin

OS X'te iCloud Drive, Finder'ın kenar çubuğunda bulunur. Görmüyorsanız, Finder'ın Kenar Çubuğu sekmesindeki tercihlerinde etkinleştirin. Finder etkin uygulama olduğunda, doğrudan Drive'ın en üst düzeyine geçmek için [Command] + [Shift] + i klavye kısayolunu kullanabilirsiniz.

Drive'a erişmek için oluşturulan OS X uygulamaları, verilerini varsayılan olarak özel klasörlerde depolar ve bir dosyayı ilk kez kaydederken kenar çubuğunun en üstünde gösterilir. Farklı bir klasöre kaydetmek istiyorsanız, söz konusu dosyayı açmak için kullanacağınız herhangi bir iOS uygulamasının, yalnızca kendi klasörüne değil, Drive'a özgürce göz atabileceğinden emin olun.

Veri akışını kontrol edin

Sınırlı bir veri ödeneği olan bir sözleşmeniz varsa, uygulamalarınızdan hangilerinin iCloud Drive'ı kullandığına dikkat etmeniz gerekir. Ayarlar> iCloud> iCloud Drive'da, Drive'ı kullanarak tek tek uygulamaları tamamen durdurabilirsiniz, ancak tüm uygulamaları yalnızca Wi-Fi üzerinden iCloud Drive'a erişimle sınırlamak için listenin altına kaydırmak ve Mobil Verileri Kullan'ı kapatmak daha iyidir. ölçülmemiş veya en azından daha cömert bir şekilde tedarik edilmiş. Bu, özellikle daha yüksek veri ücretlerinin ve daha düşük sınırların neredeyse her zaman geçerli olacağı yabancı bir ağda dolaşıyorsanız kullanışlıdır. Unutmayın, Ayarlar> Mobil'de aşağı kaydırarak mobil veri uygulamalarının ne kadar kullanıldığını inceleyebilir ve bunları Wi-Fi ile sınırlayabilirsiniz, ancak yalnızca Drive için değil tüm iletişim için.

SOS - Yerimizi Kurtarın

İCloud Drive depolama alanınıza erişebilen uygulama aralığını kısıtlamak isteyebileceğiniz tek şey iOS aygıtında değildir - OS X aynı seçenekleri sunar. Bunları Sistem Tercihleri'nin iCloud bölümünde bulacaksınız. İCloud Drive'ın yanındaki Seçenekler'i tıklayın ve Belgeler sekmesinde, erişimlerini engellemek için uygulamaların işaretini kaldırabilirsiniz. Bunun, belgelere manuel olarak göz atmanızı ve iCloud Drive'a kaydetmenizi engellemediğini, ancak uygulamaların arka planda diğer verileri kaydetmeyi durdurduğunu unutmayın.

Bu, normalde bir mobil ağ üzerinden bağlanmayacağınız Mac'te yapılacak garip bir şey gibi görünebilir, ancak burada hala iki önemli husus geçerlidir. Birincisi, bazı kırsal alanlarda makul bir hızda çevrimiçi olmanın tek pratik seçeneği, yurtdışında dolaşımda olduğu gibi, genellikle daha düşük bir veri limiti ile gelen uydu geniş banttır. İkincisi, iCloud Drive alanınız sınırlıdır, bu nedenle gerekli olmayan uygulamaların onu kullanmasını durdurmak isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, iPhone'u kişisel erişim noktası olarak kullanmak olan üçüncü bir husus daha var. Bu durumda, neredeyse kesinlikle ne kadar veri kullandığınızı kontrol etmek istersiniz.

Dosyaları açıkken taşıyın

Artık Apple bize iCloud Drive depolama alanımızı oluşturan klasörlere erişim izni verdiğine göre - en azından OS X'te - Finder'da işleri özgürce taşıyabilirsiniz. Ancak, taşımak istediğiniz dosya açıkken bunu yapmanın başka bir yolu vardır - belki de yanlış yere kaydetmiş olmanızdır. İCloud uyumlu bir uygulamanın Dosya menüsünü açın ve Taşı… seçeneğini seçin, ardından belgeyi saklamak istediğiniz klasöre gidin. (Bunu, Finder'a gitmeden etiket ekleyebileceğiniz başlık çubuğundaki dosyanın adına tıklayarak da yapabilirsiniz.) İOS'ta dosyaları bu şekilde yönetemezsiniz, ancak genellikle adresinden bir dosya gönderebilirsiniz. Paylaş simgesine dokunarak ve 'Başka Bir Uygulamada Aç'ı arayarak onu okuyabilen bir başkasına yaratan uygulama.

Büyük dosyalar göndermek için iCloud'u kullanın

OS X'te Mail yalnızca 40MB'den küçük ekler gönderecektir, bu nedenle Dropbox gibi paylaşım hizmetlerine büyük dosyalar yüklemek ve dosyaların kendileri yerine e-postalarınıza bağlantılar yapıştırmak için çok zaman harcarsanız, Mail'i kullanmak isteyeceksiniz. Ekleri göndermek için bırak özelliği (yalnızca Yosemite'nin Mail sürümünde bulunur).

Bir mesaja ilk kez büyük bir dosya eklediğinizde, maksimum boyutu aştığınıza dair bir uyarı alırsınız. Dosya bir görüntü ise, kompozisyon penceresindeki Görüntü Boyutu kontrolünü kullanarak onu azaltabilirsiniz, ancak bu görüntünün kalitesini düşürür.

Bu nedenle, bir resmi küçültmek yerine uyarıyı yok sayın ve Gönder'i tıklayın. Mail, Mail Drop düğmesi içeren seçenekleri görüntüleyecektir. Bunu tıklayın ve ek 5 GB veya daha az olduğu sürece mesajdan kaldırılır ve iCloud'a yüklenir - ancak orada depolanmadığı ve depolama sınırına dahil olmadığı için aslında Drive'da görmezsiniz. 30 gün boyunca indirilebilecek. Mail Drop, depolama kotanızı etkilemese de, herhangi bir 30 günlük dönemde toplam 1 TB sınırına tabidir. Apple başka sınırlardan bahsediyorburaya.

  • Daha fazla oku: Pingtwitter'ün Technomancer'ı iPhone pilinizin ömrünü çözüyor