Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) arasındaki farklar açıklandı

iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) arasındaki farklar açıklandı

Yeni bir Apple all-in-one arıyorsanız, şuna bakabilirsiniz:iMac 24 inç (2021)iMac 27 inç (2020) ile karşılaştırıldığında ve tam olarak farkların ne olduğunu merak ediyorum - tasarım değişikliği yeterince açık, ancak aralarında anlaşılması çok açık olmayan birçok ince ayrım var.


Aslında, iMac 24 inç (2021) ve iMac 27 inç (2020) modellerinin paylaştığı tek bir özellik yok ve aynı görünseler bile uygulamada küçük bir fark var.

Bu iki masaüstü bilgisayarla ilgili tüm önemli bilgileri size aktaracağız, böylece Apple'ın ultra ince yeni 24 inç iMac'inin sizin için çalışıp çalışmayacağını veya 27 inçlik modelin ekstra esnekliğinin ihtiyacınız olan şey olup olmadığını anlayabilirsiniz. .

iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) karşılaştırması: Fiyat ve çıkış tarihi

iMac 24 inç, 30 Nisan 2021'de ön siparişe sunulacak ve Mayıs 2021'in ikinci yarısında piyasaya sürülecek, bu biraz belirsiz, ancak Apple'ın yazı yazarken söylediği tek şey bu.

iMac 24 inç, 1.249 £/1.299 $/1.899 AU $'dan başlar ve size 8 çekirdekli işlemci ve 7 çekirdekli GPU ve 8 GB RAM ile 256 GB SSD depolama alanına sahip bir Apple M1 yongası sunar.


Daha pahalı olan 1.449 £/1.499$/2.199 AU$ modeline geçerseniz, biraz daha fazla bağlantı noktası (bu kılavuzda daha sonra ele alacağımız gibi) ve 8 çekirdekli bir GPU elde edersiniz, ancak başka hiçbir özellik geliştirmesi olmaz. Burada yapabileceğiniz çok fazla yapılandırma yok – bunun yerine 16 GB RAM veya 2 TB'a kadar depolamayı tercih edebilirsiniz, ancak bu kadar.

iMac 27 inç'in mevcut sürümü, Ağustos 2020'de güncellendi.


iMac 27 inç'in (2020) en ucuz versiyonu altı çekirdekli 3.1 GHz Intel Core i5 işlemci, 8 GB RAM, 256 GB SSD depolama ve AMD Radeon Pro 5300 4 GB GPU ile birlikte geliyor. Bunun maliyeti 1.799 £/1.799$/2.699 AU$'dır.

Bu iMac 27 inç, iMac 24 inç'ten çok daha fazla yapılandırılabilir. 8 çekirdekli veya hatta 10 çekirdekli işlemciye, 128 GB'a kadar RAM, 8 TB'a kadar depolama ve Radeon Pro 5700 XT 16 GB GPU'ya yükseltebilirsiniz. Maliyeti tam olarak ne seçtiğinize bağlıdır - birçok güzelsinburada veya bir öğeyi beğeninize göre özelleştirmek için biraz fazladan. Ayrıca iMac 24 inç ile imkansız olan 27 inçlik modelin RAM'ini gelecekte kendiniz de yükseltebilirsiniz.


Burada, Apple'ın yeni 24 inçlik modelin yerini aldığı 21,5 inç Intel iMac'in bir sürümünü satmaya devam ettiğini belirtmekte fayda var. Sadece iyi bir şekilde işaretlenmemiş (muhtemelen kasıtlı olarak) ve mümkün olan en düşük fiyata Intel işlemcinin sağlam eski yazılım desteğine ihtiyaç duyan kişilere yönelik olduğu açıktır. 1.099 £/1.099$/1.599 AU$'dan başlıyor, ancak yalnızca çift çekirdekli ve 1080p ekrana sahip. Bu kılavuz için hemen yanından geçeceğiz.

Apple iMac 2021

24 inç iMac'in ekranı güzel bir boyutta ve piksellerle dolu.

(Resim kredisi: Elma)

iMac 24 inç (M1, 2021) vs iMac 27 inç (2020): Ekran

Buradaki isimlerde bahsettiğimiz ekran boyutu farkı – yeni iMac 23,5 inç ekrana sahip ve daha eski ve daha büyük model 27 inç ekrana sahip. İkisi arasında pratikte çok fazla fark yok, ancak yaratıcı paletler veya birden çok pencere için mümkün olduğunca fazla tuvale ihtiyacınız varsa, 27 inçlik bir ekrandan çalışmak için kesinlikle daha fazla alan var.


24 inç iMac, 4K'dan daha iyi bir çözünürlük sunar: 4480x2520. İnç başına 218 pikselde, bu gerçekten keskindir - ve bu ekstra pikselleri bırakın, 24 inç'te birçok 4K bağımsız ekran bulmakta zorlanacaksınız.

27 inç, 5K ekrana kadar yükselir ve 5120x2880 piksel sunar ve bu da inç başına 218 pikseldir. Yani ayrıntı açısından aynı seviyedeler – bu sadece boyutla ilgili.

Diğer birçok yönden de aynılar. Her ikisi de 500 nit parlaklık (yine çoğu bağımsız monitörden önemli ölçüde daha iyi), P3 geniş renk gamı ​​desteği ve renk tonuna bağlı olarak monitörün renk dengesini gözleri daha kolay hale getirmek için değiştiren Apple'ın TrueTone teknolojisi sunar. aydınlatma.

27 inçlik model, yansımayı azaltmak için nano dokulu camla yapılandırılabilir - bu, çoğunlukla yaratıcı profesyonellere yöneliktir ve maliyeti daha yüksektir.

iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) karşılaştırması: İşlemci ve yazılım

iMac 24 inç, telefon ve tablet işlemcileriyle aynı teknolojiye dayanan Apple'ın M1 işlemcisini içeren türünün ilk örneğidir. Bununla birlikte, 27 inç iMac, Apple'ın 2006'dan beri kullandığı aynı türde bir Intel işlemci kullanıyor (yol boyunca birkaç iyileştirme ile).

M1 yongası, dört yüksek performanslı çekirdeğe ve dört güç tasarruflu çekirdeğe (hepsi sekiz çekirdekli performans için aynı anda çalışabilen) sahip sekiz işlemci çekirdeği sunar.

iMac, daha temel sürümlerinde altı çekirdekli bir Intel işlemci sunar, ancak sekiz hatta 10 çekirdek için gidebilirsiniz. Intel'in işlemcisi HyperThreaded'dir; bu, altı çekirdeğin aslında 12 'sanal çekirdek' olarak çalışabileceği ve ona gerçekten yoğun görevler için ekstra güç sağladığı anlamına gelir.

M1 yongası, Intel seçeneklerine kıyasla gücün bir kısmını kullanmasına rağmen, performans söz konusu olduğunda tam bir canavardır. Örneğin, Geekbench 5 çapraz platform testinde, performans açısından iMac'e en yakın olacak olan Mac Mini (M1, 2021) büyük olasılıkla tek çekirdekli testlerde 1700 ve çok çekirdekli testlerde yaklaşık 7400 puan alıyor. testler.

3.3GHz altı çekirdekli Intel Core i5 işlemcili 27 inç iMac, tek çekirdekli testlerde yaklaşık 1200 ve çok çekirdekli testlerde yaklaşık 6100 puan alıyor. Bu, Apple'ın çipleri için büyük bir avantajdır ve insanların günlük yaşamlarında bilgisayarlarında yaptıkları çoğu görev tek çekirdekli görevlerdir, dolayısıyla M1'in sahip olduğu ekstra büyük avantaj pratikte faydalı olacaktır.

Sekiz çekirdekli Intel çipine geçerseniz, M1'in size sunduğundan daha iyi çoklu çekirdek performansı elde edersiniz, ancak tek bir Intel iMac, M1'in tek çekirdek puanıyla eşleşmez. Bu, iMac 24 inç'i özellikle genel bilgisayar kullanımı için uygun hale getirir (çok çekirdekli görevler üst düzey yaratıcı görevler veya oyun oynama eğilimindedir), bu da Apple'ın büyük ölçüde yeni iMac'i hedeflediği yerdir.

Bununla birlikte, 24 inç iMac olağanüstü hızlı olsa da, yeni işlemci potansiyel bir kırışıkla birlikte geliyor: yazılım.

Her iki iMac de macOS'in en son sürümünü çalıştırıyor, ancak Apple'ın yeni işlemcisi, yazılımın biraz farklı şekilde çalışmasını gerektiriyor ve bu da olası sorunlara neden olabilir. Uygulamalar M1'de yerel olarak çalışacak şekilde hazırlandıysa, herhangi bir sorun yaşamamalısınız. Bu, Apple'ın tümü (doğal olarak) dahil olmak üzere en sık kullanılan çok sayıda uygulamayı içerir.

Ancak uyarlanmamışlarsa, onları yeni çip için çeviren Rosetta 2 adlı bir Apple yazılımı parçası kullanarak çalışabilirler. Bu inanılmaz derecede iyi çalışır ve çoğu insan için uygulamalarınızın yeni bilgisayarda sorunsuz çalışmasını sağlamalıdır. Ancak, genellikle ses eklentileri gibi oldukça zor ve niş durumlarda, bazı uç uyumluluk sorunlarına neden olabilir.

Bunun gerçekten etkilediği kişi sayısı o kadar fazla olmayacak, ancak daha ezoterik yazılımlara dayanan mevcut bir Mac kullanıcısıysanız veya M1'de resmi olarak desteklenen bir şey varsa, kesinlikleyapamamolmadan, yalnızca uyumluluk sorunlarından kaçınmak adına bir Intel iMac ile en iyi durumda olabilirsiniz.

Ayrıca şu anda Windows'u M1 iMac'te çalıştıramazsınız - en azından birkaç çember atlamadan. Intel sürümünde, sanal bir makinede çalıştırabilir veya iMac'i çift önyükleme yapabilirsiniz. Her ikisini de kavramak oldukça kolaydır.

M1 iMac aslındaYapabilmekWindows'u sanal makine aracılığıyla çalıştırın, ancak yalnızca tüm Windows uygulamalarıyla uyumlu olmayan ve yine de satın almak/indirmek için ücretsiz olarak mevcut olmayan Windows for ARM Insider Preview.

Uzun lafın kısası: Windows uygulamalarını da çalıştırmanız gerekiyorsa, bir Intel iMac edinin.

elma iMac

27 inç iMac, daha cimri yeni 24 inç modele kıyasla bağlantı noktalarıyla doludur.

(Resim kredisi: Elma)

iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) karşılaştırması: Tasarım ve bağlantı

iMac 24 inç, tüm yol boyunca yalnızca 11,5 mm kalınlığındadır (stand dahil değildir) ve endüstriyel tasarımın güzel bir parçasıdır. Yedi renkte gelir: yeşil, sarı, turuncu, pembe, mor, mavi ve gümüş. Ekrandan dikkatin dağılmasını önlemek için renkler arka tarafta daha koyu ve ön tarafta daha yumuşaktır.

iMac 27 inç, çok ince kenarlara sahip olup, ona nazik bir açıdan şık bir görünüm verir, ancak gereken tüm elektronik aksamlara sığması için ekranın dışına doğru çıkıntı yapar. Sadece gümüş olarak gelir.

En ucuz iMac 24 inç, yalnızca üç bağlantı bağlantı noktasıyla birlikte gelir: İki USB-C/Thunderbolt 4 kombinasyon bağlantı noktası ve yanda 3,5 mm kulaklık jakı. Daha pahalı modeller, iki ek USB-C bağlantı noktası ve ayrıca güç tuğlasına yerleşik bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası içerir.

Açık olmak gerekirse, yeni iMac'teki fiziksel bağlantılar için bu kadar. USB Type-A (normal tip) hiç yok. SD kart okuyucu yok. Özel video bağlantı noktası yok (USB-C bağlantı noktalarından herhangi biri, doğru kabloyla video bağlantı noktası olarak kullanılabilir).

Bu, çoğu kişinin bir tür adaptör satın alması gerekeceği anlamına gelir, çünkü çok az kişi bu tür bir adaptöre sahiptir.sıfırklasik bir USB bağlantı noktasına ihtiyaç duyan aksesuarlar.

27 inç iMac, bağlantı noktalarıyla dolu! 3,5 mm ses, bir SD kart okuyucu, dört normal USB bağlantı noktası, iki USB-C/Thunderbolt 3 bağlantı noktası ve Gigabit Ethernet'iniz var. Dolayısıyla fiziksel bağlantılar için 27 inç iMac'in kutudan çıktığı haliyle daha pratik olduğuna şüphe yok.

Harici ekran desteği söz konusu olduğunda, 27 inç iMac'in hafif bir avantajı daha var. 4K çözünürlükte iki ek ekranı veya 6K'ya kadar bir ekranı destekler. 24 inç iMac, çözünürlük ne olursa olsun yalnızca bir ekranı destekler, ancak o ekranda 6K çözünürlüğe kadar sürebilir.

24 inç iMac, daha yeni Wi-Fi 6 (aka 802.11ax) protokolünü desteklerken, 27 inç 802.11ac'yi destekler. Her iki makine de Bluetooth 5.0 içerir.

Apple iMac 2021

Yeni iMac 24 inç, renk uyumlu klavyesinde yerleşik olarak Touch ID parmak izi güvenliğine sahiptir.

(Resim kredisi: Elma)

iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) karşılaştırması: Diğer özellikler

iMac 24 inç, ikisinin üstün web kamerasına sahip, ancak çok uzak değil. Her ikisinde de 1080p Full HD web kamerası bulunur, ancak M1 işlemci daha iyi görüntü işleme sağlayarak düşük ışıkta bile net ve parlak kalmanıza yardımcı olur.

Her iki makine de bunu, sesinizi net bir şekilde almak, ancak odadaki diğer gürültüleri görmezden gelmek için tasarlanmış 'stüdyo kalitesinde' üç mikrofon dizisiyle birleştirir.

24 inç iMac, yine de hoparlörler söz konusu olduğunda büyük bir liderliğe sahip. Her iki yanda üç olmak üzere toplam altı hoparlöre sahiptir. Her iki tarafta orta menzil ve bas için iki woofer vardır ve bunlar birbirine tam olarak karşı karşıyadır - buna 'kuvvet iptali' kurulumu denir ve fikir, büyük ses üretebilmeleridir, ancak titreşim yapmazlar. bilgisayarınız veya masanız, çünkü birbirlerinin istenmeyen titreşimlerini ortadan kaldırırlar. Apple bu teknolojiyi kendi16 inç MacBook Pro, ve çok etkileyici.

Bunlar, genel olarak gerçekten tam bir ses vermesi gereken yüksek sesler (yine her iki tarafta bir tane) için bir tweeter ile birleştirilmiştir. Apple ayrıca, iMac'in Uzamsal Sesi desteklediğini ve Dolby Atmos'u desteklediğini söylüyor; bu, temel olarak bir 3D ses ortamı - surround ses oluşturacağı anlamına geliyor.

iMac 27 inç, mükemmel derecede iyi stereo hoparlörler içerir.

iMac 24 inç, klavye söz konusu olduğunda da bir avantaja sahiptir. Hayır, klavyenizi ve farenizi Mac'inizle uyumlu renklere sahip olmanız değil (her ne kadar bizolumsuzlukbundan bahsediyorum).

24 inç iMac'in daha pahalı modellerini alırsanız, klavyede Touch ID'ye sahip olursunuz, böylece parmağınızla dokunarak kilidi açabilirsiniz. Sadece bu değil, otomatik hesap geçişi için parmak izinizi de kullanabilir, böylece sadece rakamınızı aşağı basarsınız ve özel kurulumunuzu anında görürsünüz.

iMac

27 inç iMac, 24 inçten çok daha yüksek olarak belirtilebilir, ancak çok azı tüm bu seçeneklere ihtiyaç duyacaktır.

(Resim kredisi: Elma)

iMac 24 inç (M1, 2021) ve iMac 27 inç (2020) karşılaştırması: Sonuç

Tahminimize göre, 24 inç iMac, günlük kullanım için güzel bir bilgisayar arayan çoğu insan için harika olacak. İnanılmaz derecede hızlı, ekranı en üst kalitede, birçok alanda küçük harika iyileştirmelerle birlikte geliyor ve muhteşem görünüyor. Çoğu insan için, M1 işlemciyi kullanmanın olası yazılım tuhaflıkları bir sorun olmayacaktır.

27 inç iMac gerçekten güçlü bir seçim olmaya devam ediyor veçok güzelsinözelliklerde daha fazla uzmanlık, daha büyük ekran ve daha fazla bağlantı noktası. Bu sadece daha esnek bir seçenektir, ancak pek çok insanın sunduğu şeye gerçekten ihtiyacı olmayacak.