Close
 • Ana
 • /
 • Beslenme
 • /
 • Aralıklı oruç: 16: 8'den 5: 2'ye kadar bilmeniz gereken her şey

Aralıklı oruç: 16: 8'den 5: 2'ye kadar bilmeniz gereken her şey

Bu yazıda, oruçla kilo vermenin temellerini anlatmaya çalışacağız ve ayrıca oruç tutmanın ilk etapta ne olduğu, oruç tutmanın güvenli olduğu, oruç tuttuğunuzda ne yiyebileceğiniz ve oruç tutmayla ilgili bazı ipuçları vereceğiz. bugün bile bu tür bir diyete nasıl başlanır. Sana yardım edecekfit olmak2020 yılında.


Bu makaleyi okuyan insanlar hakkında iki şey varsayabiliriz:

1. Oruç tutmakla ilgileniyorsunuz
2. Biraz kilo vermek istersiniz

Kilo vermek için en popüler oruç türü,16: 8 diyetancak ilkeler çeşitli şekillerde uygulanabilir. Hikayemizi de okumanızı öneririz.nasıl kilo verilir, size konuyla ilgili bazı kullanışlı ipuçları sağlar. Unutmayalım, biz de ele aldıkketo diyeti, alternatif olarak.

Egzersiz yapmak aynı zamanda fazla kiloları kaybetmenin harika bir yoludur ve - bunu tahmin ettiniz! - bununla ilgili de söyleyeceğimiz şeyler var: bir süper güçle koşmanıza yardımcı olabilirizkanepede 5k eğitim ipuçlarıyanı sıra bizim gibi direnç eğitimi planlarıiki günlük itme-çekme planıya da deneyebilirsinizacemi jimnastik egzersiz planı.


• Keto ile kilo verin: KOMPLE 1 haftaketo diyeti yemek planıartı ketojenik diyette ne yiyebilirsin

Daha fazla uzatmadan, hemen konuya girelim.


ÖNEMLİ:Yeme bozukluğu geçmişiniz varsa, fazla kilonuz varsa, hamileyseniz veya genel olarak oruç tutmaya başlama endişeniz varsa, oruç tutmaya başlamadan önce lütfen doktorunuza danışın. Güvende olmak, özür dilemektense her zaman daha iyidir, özellikle sağlıkla ilgili konular söz konusu olduğunda. Ayrıca çocuklara oruç tutmaları tavsiye edilmez. Lütfen mantıklı olun.

 • En iyi banyo tartıları: yaz kumsalına hazırlanmanıza yardımcı olacak vücut monitörleri (veya sadece kilonuzu kontrol etmek için)
 • En iyi tarif kutusu: keto, paleo, kilo verme, sağlıklı beslenme ve harika taze tatlar için yemek kitleri
 • Evde kilo alımı nasıl önlenir

Oruçla nasıl kilo verilir


Oruç, bir tür döngüsel diyet rejimidir

(Resim kredisi: Getty Images)

Oruç nedir?

Açıklığa kavuşturmak gerekirse, burada oruç tutmaktan bahsederken aralıklı oruç tutmaktan bahsediyoruz. Aralıklı oruç, gıda alımının olmadığı dönemler (a.k.a. oruç tutma) ve kalori tüketimi dönemleri (açlık dönemi dışındaki herhangi bir zaman) arasında değişen döngüsel bir kalori alım rutinidir.

•Evde kilo verin: Bu 5 çeşit yemekten kaçınınhızlı kilo vermek istiyorsan

Oruç tutmanın en popüler yolu, 16 saat oruç tuttuğunuzda ve yalnızca 8 saatlik bir pencerede yemek yediğinizde 16: 8 diyet yöntemidir. 5: 2 diyeti gibi insanların hafta boyunca iki gün boyunca yemek yemeyi büyük ölçüde - ancak tamamen değil - atladıkları başka oruç teknikleri de vardır. Ayrıca önermediğimiz daha aşırı sürümler de var.


• Kardiyoya oruç diyeti eklerseniz kilo kaybı daha hızlı olur mu?

Oruç tutmanın başka bir sebep olmasa bile kilo vermek için yararlı bir araç olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır, çünkü günde daha az saat için tüketiminizi kısıtlarsanız doğal olarak daha az yersiniz. Bu aynı zamanda, yiyeceklerin sindirimi ve depolanması ile meşgul olmadığı için vücudunuza onarılması için zaman verecektir.

 • 5: 2 diyetiyle kilo kaybı: irade gerektirir ancak güçlü bir şekilde etkili olabilir
 • Kadınlar için egzersizler: tüm en iyi kilo verme ve egzersiz önerilerimiz, ekipmanlarımız ve daha fazlası

Oruçla nasıl kilo verilir

Oruç tutmayı planlamıyor olsanız bile dengeli bir diyet hala çok önemlidir.

(Resim kredisi: Getty Images)

Oruç tutmaya nasıl başlanır

Oruç tutmanın en popüler yolu, yukarıda belirtilen 16 8 diyet yöntemidir. Bu şekilde, kalori tüketim pencerenizi sonsuzdan günde 8 saate indirirsiniz. Kalan 16 saat boyunca su (ve bol su içmelisiniz), siyah kahve ve yeşil çay içebilirsiniz.

Oruç tutmanın en kolay yolu, kavramı vücudunuza aşamalı olarak tanıtmaktır. Hemen içine atlamayarak, ona bağlı kalma ve onu bir alışkanlık haline getirme olasılığınız artar, bu da kilolarınızı etkili bir şekilde azaltmanıza yardımcı olur.

Ertesi gün akşam 8'den sabah 8'e kadar hiçbir şey yemeyerek başlayın. Bununla, kendinizi günde yalnızca 12 saat yemekle sınırlamış oluyorsunuz ve daha da iyisi, çoğunu uyuyacaksınız.

Bir veya iki haftalık bir süre içinde, akşam veya sabah fazladan bir saat ekleyerek açlık penceresini kademeli olarak 8'den 12 saate yükseltin. 16 saatlik oruç tutmanın en yaygın yolu 7-8 PM'de yemeyi bırakmak ve ertesi gün 11: 00-12: 00'de bitirmektir.

Oruç tutmaya her an başlayabilirsiniz, 1 Ocak'a kadar beklemenize gerek yok. Süreci ne kadar erken başlatırsanız, sonuçları o kadar erken göreceksiniz. Bu kadar kolay.

 • Hueldiyet veya protein içeceği değildir; shake formunda bir gıda değiştirme sistemidir. İşte bilmeniz gerekenler ...
 • Plenny yemek değiştirme çubuğuHuel ve Soylent'den bir ısırık almak istiyor
 • Yeni vanilyayı tattıkhazır Soylent yemek ikame içeceğive aslında BÜYÜK tadı var

Oruçla nasıl kilo verilir

İşlenmiş gıdalardan, kötü karbonhidratlardan, sağlıksız yağlardan ve ilave şekerden kaçının

(Resim kredisi: Unsplash)

Oruç sırasında ne yiyebilirsin

Oruçta kalori alınmaması, sadece sıvı alınması tavsiye edilir. Su zaten içmen gereken bir şey ama oruç tuttuğunda bol su içmen özellikle önemli. Oruç döneminde sade kahve ve yeşil çaya da izin verilir, ancak aşırıya kaçmayın. Her ikisi de kafein içerir, bu nedenle aşırı tüketim istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Oruç penceresinin dışında ne yiyip ne yiyemeyeceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur, ancak işlenmiş ve fast food ile aşırı alkol tüketiminden kaçınmanız önerilir. Genel olarak, vücudunuzun daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olmak için özellikle başlangıçta kalorileri çok fazla azaltmamaya çalışın.

Oruç tutmaya alıştığınızda, diyetinizde ilave şekerden kaçınmak, yüksek glisemik indeksi olan yiyecekler, kötü yağlar vb. Gibi başka değişiklikler de yapabilirsiniz. İstek geldiğinde ne atıştıracağın konusunda önceden plan yapmaya çalış, çünkü kesinlikle gün içinde bir noktada gelecekler.Protein ve beslenme çubuklarıgün boyunca istekle mücadele etmenin harika bir yoludur.

Oruçla nasıl kilo verilir

Oruç güvenlidir, özellikle 1. Günden (veya hiç) delirmezseniz

(Resim kredisi: Getty images)

Oruç güvenlidir

Oruç tutmak, aşırıya kaçmadığınız sürece güvenlidir. Bir kişi yüksek kalorili ve yüksek şekerli bir diyetten 16 saat boyunca yemek yememeye geçerse, önceki diyet alışkanlıklarından geri çekilme etkileri nedeniyle baş dönmesi ve gergin hissedecektir.

Her diyette olduğu gibi oruç tutmaya başladığınızda mantıklı olun. Yukarıda belirtildiği gibi, oruç pencerenizi yavaş yavaş artırmayı deneyin ve bir günden diğerine çok fazla kalori kesmemeye çalışın. 8-12 saat yemek yemediğinizde, başka kısıtlayıcı faktörler olmadan doğal olarak daha az kalori alırsınız.

Oruç tutmakta rahat olduğunuzda, deneyebilir ve genel olarak daha sağlıklı beslenmeye geçebilirsiniz. Önemli olan, daha önce olduğu gibi, süreçte telaşsız olmak ve her seferinde kötü şeyleri değiştirmektir.

Örneğin, bir Mars barına sahip olmak yerine, öğleden sonra bir protein bar veya öğle yemeğinden sonra ekstra krema ile üçlü shot vanilyalı latte yerine, daha küçük bir kapuçino tüketin. Ve elbette, bir parça patates kızartması yerine, biraz fırında patates veya daha iyisi fırında tatlı patates yiyin.

Diyetinizden eklenen şekeri keserek, tatlı beyaz maddeyi yerken hissettiğiniz yüksek ve düşük seviyelerden de kurtulabilirsiniz. Bunu başka bir makalede tartışacağız.

oruçla nasıl kilo verilir

Başlangıçta biraz hafif egzersizle başlayın

(Resim kredisi: Getty Images)

Oruç tutarken çalışabilir misin

İlk geçiş döneminden sonra egzersiz yapmak güvenlidir.

Bununla birlikte, yeni açlık diyetinize başlar başlamaz yoğun bir şekilde egzersiz yapmaya başlamanız önerilmez. Bu, özellikle yüksek şekerli bir diyetten oruç tutmaya giden insanlar için geçerlidir. Daha az şeker alımından kaynaklanan yoksunluk belirtileri, ağır ağırlıklarla çalışmaya başlamanın güvenli bir yolu değildir.

Başlangıçta bile hafif egzersizlere izin verilir, bırakın biraz koşu veya kolay bisiklet sürün. Yine, vücudunuzu çok fazla strese sokmamak önemlidir.

Kas kütlesi kazanmayı planlıyorsanız, yine de oruçtan faydalanabilirsiniz, ancak muhtemelen 16 8 diyet yönteminden yararlanamazsınız. Vücudunuzu toksinlerden arındırmak için haftada bir veya iki gün yemeden gitmeyi deneyebilirsiniz. İdeal olarak, dinlenme günlerinizde hızlı olun, böylece spor salonundaki performansınızı etkilemez.

Hızlı günlerde egzersiz yapmak istiyorsanız, kas onarımına yardımcı olmak için bazı BCAA'lar alın. BCAA tozları ve hapları kalori içermez ve bu nedenle oruç döneminizi bozmaz. Söylemeye gerek yok, suyla karıştırın, süt veya süt yerine geçen maddeler değil.

Kreatin ve Nitrik Oksit hapları (uyarıcı içermeyen bir ön egzersiz) gibi takviyeler de kalori içermediğinden oruç sırasında tüketilmesi güvenlidir.

 • En ucuz protein tozu fiyatları: cüzdanınızı zayıflatmadan peynir altı suyu ve vegan tozlarıyla toplayın
 • En ucuz kreatin fiyatları: ucuz kreatin monohidrat ile performansınızı artırın ve odaklanın
 • En ucuz ön egzersiz fırsatları: Egzersiz öncesi en iyi (ve en ucuz) takviye fırsatları ile daha fazla itin ve daha iyi odaklanın

Oruçla nasıl kilo verilir: özet

Oruç, kilo vermenin ve vücudunuzu toksinlerden arındırmanın mükemmel bir yoludur. Daha da iyisi, istediğiniz zaman yemek yemenize izin vermeyerek doğal olarak kalori alımınızı düşürürsünüz. Bu sadece fazla çaba sarf etmeden kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi bedeniniz üzerinde biraz disiplin uygulamanıza yardımcı olur ve zihninizi isteklerin üzerinde kontrol altında tutar.

Tüm diyet yöntemlerinde olduğu gibi, oruç söz konusu olduğunda mantıklı olmak önemlidir. Her şeyi çok hızlı değiştirmeye çalışmayın; vücudunuzun farklı gereksinimlere uyum sağlamasına izin verin. Kilo vermenize daha fazla yardımcı olmak istiyorsanız, oruç tutmaya başladığınızda kolay koşu veya hafif bisiklet gibi hafif egzersizler de uygulayabilirsiniz, bu da vücudunuzda serotonin salgılar.

Günün sonunda, her şey dengeli bir yaşam tarzı ve vücut ağırlığı elde etmek ve sürdürmek ve daha mutlu ve sağlıklı olmanın uzun vadeli faydalarından yararlanmakla ilgilidir.

Bugünün en iyi protein tozu fiyatları USN Blue Lab Whey Vanilla 2 ... USN Blue Lab 100% Whey Amazon $ 97,24 GörüntüleTüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Optimum Beslenme Altın ... Optimum Nutrition Gold Standard 100% Whey Protein Tozu Amazon $ 54.95 $ 43.90 GörüntüleTüm fiyatları görünBio-Synergy Whey Daha İyi ...Bio-Synergy Whey Daha İyiZincir Reaksiyon Döngüleri ...44,99 Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz