Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • iOS 14 uygulamalı inceleme: nasıl indirilir ve bilmeniz gerekenler

iOS 14 uygulamalı inceleme: nasıl indirilir ve bilmeniz gerekenler

İOS 14, Apple'ın sunduğu en heyecan verici iOS güncellemesi mi? İlk günlerde daha büyük değişikliklerle bazı güncellemeler oldu, ancak iOS daha olgun bir platform haline geldiğinden beri, bu kadar sulu olan pek çok yeni sürüm olmadı.


iOS 14, akıllı asistanların, temassız çözümlerin ve kusursuz deneyimlerin günlük hayatımızın hayati parçaları olduğu sevgili iPhone'umuzu yepyeni bir çağa taşıyor.

İOS 14 güncellemesi, akıllı telefon deneyiminizi zahmetsiz olduğu kadar eğlenceli hale getiren çok sayıda avantaj, gizlilik, akıllı organizasyon ve yeni çekici özellikler getiriyor. Ve bunlardan birkaçı biraz ince ayar gerektirse de, birbirini izleyen güncellemeler, toz çöktüğünde iOS 14'ü mükemmelliğe itme potansiyeline sahip.

Apple, iOS 14'ün yarın, 16 Eylül'de indirilebileceğini duyurdu ve burada iPhone'unuzda nelerin değişeceğini tazeleyebilirsiniz.

iOS 14 uygulamalı inceleme: iOS 14 nasıl indirilir

Aceleniz yoksa, Apple'ın otomatik güncellemelerinin bunu sizin için halletmesine her zaman izin verebilirsiniz - iOS 14 kullanılabilir olduğunda, iPhone'unuz size güncelleme yapmanın uygun olup olmadığını soracak ve kabul ederseniz, bir dahaki sefere güncelleme yapacaktır. şarjda ve gecenin ortasında Wi-Fi'ye bağlı.


Bekleyemiyorsanız (ve bekleyemeyeceğinizi biliyoruz), Ayarlar uygulamasına gidin, ardından 'Genel'i bulun ve ona dokunun, ardından en üstteki' Yazılım Güncelleme'ye dokunun. İPhone daha sonra bir güncelleme olup olmadığını kontrol edecek ve eğer varsa, hemen indirip yüklemeyi seçebilirsiniz.

iOS 14: uyumlu telefonlar

iOS 14, iOS 13'ün çalıştığı tüm cihazlarla uyumlu olacaktır - tam liste:
iPhone 11; iPhone 11 Pro; iPhone 11 Pro Max; iPhone XS; iPhone XS Max; iPhone XR; iPhone X; iPhone 8; iPhone 8 Plus; iPhone 7; iPhone 7 Artı; iPhone 6s; iPhone 6s Plus; iPhone SE (1. nesil); iPhone SE (2. nesil); iPod touch (7. nesil).


iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: yeni widget'lar iş başında. Merkez: Uygulama Kitaplığının otomatik organizasyonu. Sağda: Daha ince 'Kompakt Kullanıcı Arayüzü' telefon görüşmesi başlığı.


(Resim kredisi: Apple)

iOS 14 uygulamalı inceleme: Widget'lar

İOS 14 bir merkez parçasına sahipse, muhtemelen yenilenmiş widget'larıdır. Esasen bir uygulamayı açmadan anlık görüntüler sunan widget'lar, mevcut saat, tarih veya hava durumundan en son haber başlıklarına kadar bilgileri bir bakışta kullanılabilir hale getirir. Ayrıca daha dinamik bir his için Ana Ekranı canlandırırlar.

Bunlar, Ana Ekrana mükemmel şekilde uyan üç farklı boyutta gelir ve aynı zamanda kullanım geçmişinize göre en alakalı olanı akıllıca en üste yerleştirecek bir widget koleksiyonu olan Smart Stacks'e de yerleştirilebilir. Diğer widget'lara göz atmak için yığında kolayca gezinebilirsiniz.

Widget'lar maalesef etkileşimli değil. Ancak yepyeni bir özellik olarak bu pek de şaşırtıcı değil. Ana ekranınızda widget'ları yeniden boyutlandıramadığınız için daha çok hayal kırıklığına uğruyoruz. Farklı bir boyut istiyorsanız, widget'ı silmeniz ve yeni tercih edilen boyutta yeniden eklemeniz gerekir. Şu anda yalnızca yerel Apple uygulamalarında kullanılabilirler, ancak üçüncü taraf uygulamaların yakında kendi widget'larına sahip olması gerekir.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Uygulama Kitaplığı

İOS 14'te yepyeni olan Uygulama Kitaplığı, uygulamalarınızı türe göre otomatik olarak akıllı kategoriler halinde düzenler. Ayrıca, en çok kullandığınız uygulamaları tam boyutlu olarak görüntüler ve bunları akıllı kategorilerini genişletmeden başlatmanıza olanak tanır - sevdiğimiz bir özellik.


Ek olarak, Uygulama Kitaplığı'nda alfabetik sıraya göre bir Uygulama listesi, geçmiş kullanıma dayalı uygulamalar öneren bir Öneriler kategorisi ve Son Eklenenler kategorisi vardır.

Emrinizde olan Uygulama Kitaplığı ile tüm Uygulama klasörlerinizi ve gereksiz Ana Ekran sayfalarınızı gizleyebilir ve silebilir ve gerektiğinde kitaplık aracılığıyla uygulamalarınıza erişerek Ana Ekranınızı daha da temiz hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte, özelleştirme için yer yoktur.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Kompakt UI

İOS 14 ile ilgili en harika şeylerden biri, bazı kullanıcı arayüzlerini küçültmesidir. Resmi olarak vaftiz edilmiş Compact UI olan bu özellik, gelen aramaların bir başlık olarak görünmesini ve Siri'nin köşede yalnızca bir simge olarak görünmesini sağlar, böylece bu iki şey artık ekranınızın geri kalanını kapatmaz. Videolar bile (nihayet!), Başka ne yaparsanız yapın, resim içinde resim tarzı bir formata küçültülebilir - bu, bir süredir iPad'de bir özellikti ve iPhone'da olması harika.

Bu daha minimal kullanıcı arayüzüyle, ekranın geri kalanına yine de erişebilirsiniz, böylece bir aramayı yanıtlarken, bir video izlerken, hatta Siri ile etkileşime geçerken ekranınızda ne varsa onu okuyabilirsiniz. Ne yazık ki, Siri meşgulken diğer uygulamaları gerçekten kullanamazsınız.

iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: Yeni Arama işlevi iş başında. Merkez: Mesajlar görüşmenizi bulmak çok daha kolay. Doğru: Sanal bile maskelenebilirsiniz.

(Resim kredisi: Apple)

iOS 14 uygulamalı inceleme: Arama

İOS 14 ile birlikte, güncellenmiş bir Aramadır. Artık size web sonuçları, uygulama önerileri ve telefonunuzda veya internette alakalı olan hemen her şeyi verecek evrensel bir arama çubuğu işlevi görecektir.

Söz verildiği yerde teslim gibi görünüyor. Arama'nın düzgün çalışmadığına dair raporlar var, ancak Apple'ın bu Beta'daki aksaklıkları çözdüğü görülüyor.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Mesajlar

Sabitlenmiş konuşmalar ve bir Facebook Messenger grup tartışmasına benzeyen grup sohbetleri arasında, Mesajlar sosyal medya iletişiminin en iyi yönlerini aldı ve bunu konuşmalarınıza uyguladı. Dolayısıyla, Facebook grup mesajlarınızdaki satır içi yanıtları veya genellikle yorumlarda görünen adlandırılmış doğrudan yanıtları seviyorsanız, bunlar hoş geldiniz eklemeleridir. Hatta grup mesajlarınızı benzersiz bir ad ve fotoğrafla özelleştirebilirsiniz.

Çok sayıda başka mesaj gelse bile, sevdiğiniz sohbetleri uygulamanın üst kısmına sabitleyerek bunlara kolayca geri dönebilirsiniz. Yeni mesajlar geldikçe, sohbeti açmak zorunda kalmadan simgenin üzerine geldiklerini görebilirsiniz. cevabı okumak için.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Memoji

Memojiler, mesajlara verdiğiniz yanıtları kişiselleştirmenin kesin yoludur ve birçok yeni eklemeyle şimdi daha da iyi. Memojis dünyasında daha fazla saç stili, başlıklar, yaş seçenekleri ve hatta yüz kaplamaları genişleyerek bu eğlenceli özelliği bugün ve çağda daha da anlamlı hale getiriyor.

Geliştirilmiş ifade gücünün yanı sıra bazı yeni Memoji çıkartmaları ile - çünkü kim arkadaşlarına yumruk atmak ya da ihtiyacı olan birine sanal bir şekilde sarılmak istemez - Memojiler biraz daha iyi hale geldi.

iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: Haritalar'da yerleşik harika yerel rehberler var. Merkez: Çeviri uygulaması hayat kurtarıcı olacak. Doğru: İşte WhatsApp aracılığıyla dikte edilen bir mesaj için Siri'nin yeni minimal arayüzü.

(Resim kredisi: Apple)

iOS 14 uygulamalı inceleme: Haritalar

Haritalar, Bisiklet Yolları, Kılavuzlar ve elektrikli araç sürücüleri için yeni özellikler gibi büyük eklemelerle iOS 14'te büyük bir güncelleme alıyor. Bisikletliler yükseklik çizelgeleri ve merdiven gibi engellerle eksiksiz yol tarifi alırlar, uyumlu elektrikli araçlar şarj istasyonlarını yolculuklarına yönlendirebilir ve bu kısıtlamalara sahip şehirler için trafik tıkanıklığı ve plaka kısıtlama bilgileri mevcuttur.

Sonra Kılavuzlar var. Gezginlerin yeni turistik yerler ve yemek önerileri bulmalarına yardımcı olmak için güvenilir yayınların seyahat rehberlerine artık uygulamanın içinden erişilebilir. Hepsinden öte, Haritalar artık daha zengin ayrıntılara ve daha da fazla doğruluğa sahip.

Ne yazık ki, bu özelliklerin çoğu başlangıçta yalnızca bir avuç şehirde kullanılabilir. Ancak bu özellikler zamanla başka yerlere yayılmalıdır.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Çeviri

iOS 14 yalnızca yepyeni bir uygulama sunuyor, ancak ne kadar şık bir uygulama. Uygun bir şekilde Çeviri olarak adlandırılan bu yeni çevirmen uygulaması, şimdiye kadar yalnızca üçüncü taraf uygulamaların denediği büyük bir ihtiyacı karşılar.

Yatay modda uygulamanın ses yetenekleri ve yan yana arayüzüyle dünyanın herhangi bir yerindeki yerel insanlarla lansman sırasında desteklenen 11 adede kadar dilde sohbet edin. Favori cümleleri daha sonra kullanmak üzere kaydedebilir ve belirli kelimelerin anlamlarını bulmak için yerleşik bir sözlüğe erişebilirsiniz. Daha da iyisi, çevrimdışı kullanmak için dilleri de indirebilirsiniz. Bu şekilde, sinyal olmadığında bile kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, uygulama zaman zaman üzerimizde dondu ve kullandığınız dili otomatik olarak algılamaması utanç verici. Ancak, karışıklıkların lansmandan önce giderileceğini umuyoruz.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Siri

iOS14’ün Siri'si daha küçük, daha kompakt ve diyebiliriz ki çok daha havalı. Minimal kullanıcı arayüzünün dışındaki genel sanal asistan deneyimi benzer olsa da, Siri birkaç yeni numara ile kolları sıvadı. Artık WhatsApp gibi üçüncü taraf uygulamalar aracılığıyla sesli mesaj gönderebilir, 65 dil çifti arasında çeviri yapabilir ve web'den daha fazla bilgi aktarabilir.

Açıkçası, kullanıcıya daha fazla eller serbest avantajı sağlayan yeni Siri'yi seviyoruz. Ancak bu sizin için yeterli değilse, Siri'nin artık Güney Afrika, İrlandaca ve Hint gibi çeşitli dillerde ve aksanlarda yanıt verebileceğini bilmekten mutluluk duyacaksınız.

iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: Yeni Ev uygulaması, işleri otomatik hale getirmeyi herkesten daha kolay hale getiriyor. Merkez: Safari, herhangi bir web sayfasının tam olarak ne yaptığını bilmenizi sağlar. Doğru: Yeni araba anahtarınız artık sanal cüzdanınızın bir parçası.

(Resim kredisi: Apple)

iOS 14 uygulamalı inceleme: Ana Sayfa

Apple, Home uygulamasında yaptığı yeni iOS 14 güncellemeleriyle, temiz, basit ve sezgisel bir arayüz söz konusu olduğunda kral olduğunu bir kez daha kanıtladı. Apple şimdi evinizi nasıl otomatikleştirebileceğinizi hissedecek ve daha da uygulamalı bir akıllı ev deneyimi için bir dizi öneri sunacak.

Ağınızdaki her bir akıllı ev aletinin nasıl otomatikleştirileceğine dair yeni öneriler, ışıkları günün saatine göre ayarlamayı ve yatma vakti geldiğinde kapıyı gece otomatik olarak kilitlemeyi içerir. Bu, daha yüksek bir güvenlik duygusu sağlamanın yanı sıra, küçük ayrıntılarla uğraşmak yerine, hayatınızdaki en önemli şey için sizi özgür kılar.

Güvenlikten bahsetmişken, Home Uygulamasında herhangi bir kamerayı etkinlik için yalnızca belirli bölgeleri kaydetmek üzere ince ayar yapabilirsiniz. Örneğin bir araba geçtiğinde bir dizi gereksiz uyarı almak yerine, yalnızca kapınızda birisi olduğu zamanki gibi ilgili bildirimleri alırsınız.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Safari

iOS 14’ün Safari'si önceki sürümlerden ayırt edilemez görünebilir, ancak büyük bir değişiklikle geliyor: artık gizliliğinizi koruyan çevrimiçi bir kale. Birincisi, bir parola ihlal edildiğinde sizi bilgilendirecek ve yeni bir parola seçmenize veya Apple ile Giriş Yap'a geçmenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde, hassas bilgilerinizin şifreleri bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği ortalıkta dolaşmaz.

Bu bağlamda, artık sağ üst simge & ldquo; Aa & rdquo; 'dan erişilebilen bir Gizlilik Raporu özelliğine de sahiptir, böylece hangi sitelerin sizi izlemeyi denediğini görebilirsiniz, bu da daha az hedeflenmiş reklam ve alışkanlıklarınız hakkında daha az bilginin çevrimiçi paylaşılmasına neden olur.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Araba Anahtarları ve CarPlay

iOS 14, Araba Anahtarlarından başlayarak, yalnızca onları deneyimlemek için yeni bir araba satın almak istemenizi sağlayan bir dizi işlev sunar. Arabanızın kilidini açtığınızı, çalıştırdığınızı ve hatta sadece iPhone'unuzla sürüş ayrıcalıklarını paylaştığınızı hayal edin. Araba Anahtarları sayesinde bu aslında mümkün.

Bununla, şehir dışından gelen arkadaşlarınıza sürüş ayrıcalıkları bile verebilirsiniz veya arabanıza tamamen güvenemeyebileceğiniz ev üyelerinize kısıtlı erişim bile verebilirsiniz. Şu anda yepyeni BMW'lerle sınırlı olsa da, aslında daha fazla otomobil üreticisinin Apple ile iş ortaklığı yapmasını bekleyemeyiz, böylece daha fazla iPhone kullanıcısı faydalanabilir.

Carplay ayrıca kendi güncellemeleriyle birlikte gelir. Daha fazla uygulama kategorisi, arabanızdan bir park yeri için ödeme yapmanıza, hareket halindeyken yemek sipariş etmenize ve Siri'nin bir kişiyle tahmini varış saatini paylaşma ve sesli mesaj gönderme gibi bazı yeni özelliklerinden yararlanarak yolları herkes için daha güvenli hale getirmenize olanak tanır.

iOS 14 uygulamalı inceleme: AirPods

iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: Uygulama Klipleri tam olarak ihtiyaç duyduğunuzda açılabilir - App Store'da arama yapmakla uğraşmanıza gerek yok. Doğru: Gizlilik konusunda endişeleriniz varsa, daha güçlü seçenekler var.

(Resim kredisi: Apple)

AirPods kullanıcıları, sevinirler. AirPod'larınızın şarj edilmesi gerektiğinde yalnızca bildirim almakla kalmaz, aynı zamanda ses profillerini beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. Bu tür bir özelleştirme, işitme güçlüğü çekenler veya sesleri konusunda özel olanlar için mükemmeldir. Telefon görüşmeleri gibi belirli ses türlerini bile ayarlayabilir.

Bir aramadan sonra telefonunuzu bırakıp iPad'inize geçtiğinizde, AirPod'larınız sizinle otomatik olarak cihaz değiştirecektir.

Ve AirPods Pro kullanıcıları biraz özel bir şey elde ediyor: Uzmanlar artık Spatial sesten, yani surround sesten yararlanabiliyor, böylece Jurassic Park'ı bir trende telefonunuzdan izliyor olsanız bile, rapçiler gizlice yaklaşıyormuş gibi hissedeceksiniz. senin üzerinde.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Uygulama Klipleri

Uygulama Klipleri, iOS 14'e en devrim niteliğindeki eklenti olabilir. Belki bir şey satın almak veya bir perakendeciden daha fazla bilgi almak istiyor ama uygulamalarını indirmek istemiyorsunuz. Bunun yerine, artık bir QR kodunu tarayabilir veya anında bir mini uygulama almak için bir NFC etiketine dokunabilirsiniz. Bu şekilde, telefonunuzu gereksiz uygulamalarla karıştırmadan, o kahveyi satın alabilir, ödüllerinizi alabilir ve daha fazlasını Uygulama Klipleri aracılığıyla yapabilirsiniz. Daha sonra uygulamalarını istediğinize karar verirseniz, bunu Uygulama Kitaplığı'ndaki önerilen uygulamalarınızda bulabilirsiniz.

Şimdiye kadar gerçek dünyadan örnekler bulmak zor, ancak umarım iOS 14 resmi olarak piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra bu durum değişecektir.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Gizlilik

Apple'ın iOS 14'te Gizlilik'i bir öncelik haline getirmesi şaşırtıcı değil. Kameranızın veya mikrofonunuzun kullanımda olduğunu gösteren bir gösterge gibi bir dizi özellik ve yalnızca yaklaşık konumunuzu paylaşmak, verilerinizin biraz daha güvenli tutulmasına yardımcı olacaktır. Başka bir parola toplamadan daha iyi oturum açma koruması için desteklenen uygulamalarda Apple ile Giriş Yapın. Güvenli yedeklemeler oluşturmak için APFS şifreli harici sürücülere Dosyalar aracılığıyla bile erişebilirsiniz.

Yılın ilerleyen günlerinde, bir uygulamanın gizlilik uygulamalarını App Store sayfasında görme olanağı sunulacak, böylece indirmeden önce onu rahatça kullanıp kullanmayacağınıza karar verebilirsiniz.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Erişilebilirlik

İşitme ve görme engelliler için, bir cihazın sunduğu desteğin kalitesi, basit işlevsellik için kritiktir. Neyse ki Apple, iOS 14'te zaten sağlam olan özelliklerini genişletti. VoiceOver Tanıma gibi önceki özellikler her zamankinden daha iyiken Ses Tanıma gibi yeni özellikler, kapı zili veya duman alarmı gibi önemli bir ses çaldığında işitme engellilere bildirimde bulunuyor.

Backtap buradaki gizli mücevher olabilir. Ana Ekrana dönme, Ekranı Kilitleme, VoiceOver'ı etkinleştirme ve daha pek çok şey gibi telefonun arkasına iki veya üç kez dokunmaya bir eylem atayın. Pek çok erişilebilirlik özelliği gibi, bu da pek çok insanın başlangıçta amaçlananların ötesinde yararlanmak isteyebileceği bir şey çünkü gerçekten kullanışlı bir kısayol olabilir.

iOS 14 uygulamalı inceleme: App Store

İOS 14'ün App Store'undaki boyutlar şimdi biraz farklı - daha büyük vurgulanan uygulamalarla biraz daha parlak. Ancak gerçekten değişen şey, bireysel uygulama sayfalarıdır. Uygulama başlığının hemen altında, uygulamanın indirilmeye değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak yaş derecelendirmeleri, inceleme puanı ve daha fazlası dahil olmak üzere gerekli tüm veriler listelenir. Ek olarak, herhangi bir App Store aboneliği aslında aile paylaşım grubunuzdaki herhangi biriyle paylaşılabilir.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Apple Arcade

Uzun zamandır unutulan Game Center, Apple Arcade sayesinde yaşıyor. Liderler ve başarılar sayesinde oyun içinden erişilebilir. Ve Arcade uygulamasında, yaklaşan oyunlara göz atabilir ve oyununuzu & ldquo; alabilirsiniz & rdquo; Vaktinden önce yayınlandıkları anda otomatik olarak indirmek için. Hatta Apple Arcade oyunlarınıza farklı platformlardan erişerek bir cihazdan diğerine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçeklik, Pokemon Go'dan daha fazlasıdır. Apple’ın geliştiriciler için ARKit ve RealityKit’i dahil etmesiyle, yalnızca iPhone’un kamerasıyla erişilebilen sanal sanat enstalasyonları ve oyunlar bir modadan daha fazlası olabilir. Gerçek dünyadan örnekler bulmak zor olsa da, geliştiricilerin bu araçlarla ne yaptığını görmek için sabırsızlanıyoruz.

iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: Yeni Kamera ayarları seçenekleri, onu istediğiniz gibi çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. Merkez: resim içinde resim FaceTime hoş bir ek. Doğru: Yeni Uyku modu daha iyi dinlenmenize yardımcı olmayı amaçlıyor.

(Resim kredisi: Apple)

iOS 14 uygulamalı inceleme: Kamera

Son olarak, video çekerken HD ve 4K arasında geçiş yapabilir ve kare hızınızı anında değiştirebilirsiniz. Daha önce yalnızca bağımsız kamera uygulamalarında kullanılabilen pozlamayı da ayarlayabilir ve kilitleyebilirsiniz. İOS 14 ile fotoğraf makinesi daha hızlı çeker ve aksiyon çekimleri için mükemmeldir. Amatör ve profesyonel fotoğrafçılar bu eklenen özelliklerle sevinebilir ve bağımsız kameralarını evde daha sık bırakabilir. Ve iPhone 11 ve 11 Pro ile sınırlı olsa da, Gece modu artık daha iyi bir çekim yapmanıza yardımcı olacak bir kılavuz göstergesi sağlıyor.

iOS 14 uygulamalı inceleme: FaceTime

YouTube'da kedi videoları izlerken her zaman ebeveynlerinizle FaceTime yapmak istiyorsanız, iOS 14'ün Resim İçinde Resim tam da bunu yapmanızı sağlar. FaceTime için iki ekran boyutuyla sınırlıyken, iPhone çoklu görevinde hala bir adım önde. Uygulama, bazı artırılmış gerçeklik hileleri sayesinde kamera yerine telefonun ekranına bakarken bile göz teması kurmanıza da olanak tanır - video görüşmesindeyken bizi daha az garip gösteren her şey yalnızca iyi bir şey olabilir.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Sağlık

Sağlık Uygulaması artık kulak zarınızı kurtarmak için müziği ne kadar yüksek sesle dinlediğinize dair veriler ekleyerek sağlığınızı izleme yeteneğini genişletiyor. Ayrıca bir uyku programı ayarlayarak yeni alışkanlıklar edinmenize yardımcı olur. Bu, rahatlatıcı sesler çalmak için ışıkları kısmak veya bir kitap uygulamasını açmak gibi akıllı ev otomasyonlarını çalıştırabilen bir rüzgar azaltma işlevi içerir. Ayrıca Rahatsız Etmeyin özelliğini açacak ve telefonun ışıklarını kısacaktır.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Müzik

Apple Music biraz daha güzel olsa da, en önemlisi arayüzün renk düzeninin bir şarkının sanat eseri ile eşleştiğini görmek, en büyük ilerlemeleri Spotify kullanıcılarına tanıdık gelecek özelliklerdir. Dinleme geçmişinize göre sizi önerilen şarkılarla ve istasyonlarla dolu bir sayfaya götürecek bir Şimdi Dinle simgesi vardır. Ayrıca, seçtiğiniz müzik son notasını çaldıktan sonra benzer müzikle devam eden bir otomatik oynatma özelliği de ayarlayabilirsiniz.

iOS 14 uygulamalı inceleme

Sol: Notlar uygulaması dalgalı çizgilerinizden kesin şekiller oluşturarak açıklama eklemeyi kolaylaştırır. Merkez: Artık fotoğraflarınızı yalnızca Favorilerinize göre kolayca filtreleyebilirsiniz. Doğru: Hava durumu uygulaması, daha doğru tavsiyeler için yeni yüksek düzeyde yerel verilerle geliştirildi.

(Resim kredisi: Apple)

iOS 14 uygulamalı inceleme: Notlar

Notes oldukça çok yönlü bir araç oldu ve iOS 14’ün güncellemesi yalnızca seçeneklerine katkıda bulunuyor. Sabitleme veya silme gibi temel eylemler artık eylemler menüsünün üst kısmında mevcuttur. Hızlı stiller, yazı tipi boyutunu ve cümlelerin türünü anında değiştirmenize olanak sağlarken, şekil tanıma özensiz bir daire veya başka bir şekil çizmenize ve şekline oturana kadar tutarak mükemmel bir şekle dönüşmenize olanak tanır. Temelde, Notes bazı ek işlevlerle birlikte daha akıcı ve organize edilmiştir. Tarama yeteneği bile daha keskin.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Fotoğraflar

Organizasyon, iOS 14’ün Fotoğraflar uygulamasının bulunduğu oyunun adıdır. Uygulamanın hemen her bölümünü filtreleyebilir, sıralayabilir ve yakınlaştırabilir ve uzaklaştırabilir ve hatta uygulamadaki herhangi bir fotoğrafa aranabilir başlıklar ekleyebilirsiniz. Memories hayranıysanız, aynı zamanda iyileştirilmiş çerçeveleme ve daha geniş ve daha akıllı bir şarkı seçimi ile makyajlı hale gelir.

Son olarak, resim seçici, resimleri bir e-postaya veya mesaja yüklerken daha hızlı ve daha kusursuzdur. Başlıklara göre arama burada da işe yarar!

iOS 14 uygulamalı inceleme: Hava Durumu

Hava Durumu Uygulaması şimdi biraz daha yoğun ve sizi hava durumu hakkında iyi bilgilendirmek için daha fazla ayrıntıyla donatılmıştır. Birincisi, yağış ihtimali, birden fazla günlük tahminde görünür - böylece bir şemsiye mi yoksa yağmur örtüsü mü paketleyeceğinizi bilirsiniz. Hava Durumu Widget'ı ayrıca ertesi gün hava koşullarında ne zaman önemli değişiklikler olacağını bir bakışta bilmenizi sağlar.

ABD'dekiler, yağmur veya kar için dakika dakika bir çizelgeye başvurabilirken, herkes kasırgalar ve depremler ve benzerleri için hükümet uyarılarının dahil edilmesini takdir edecek, özellikle de doğal tehlike bölgelerinde olanlar için potansiyel bir hayat kurtarıcı olacak.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Podcast'ler

Uygulama eski halinin daha parlak bir versiyonu gibi görünse de, büyük bir güncellemesi var: Sıradaki bölümü. Bu büyük yana kaydırmalı galeri, abone olunan her podcast için mevcut bölümlerle devam etmenizi sağlar. Sürücüler minnettar olacak çünkü Sıradaki bölümü en üstte, bu güzel küçük güncelleme sayesinde trafikte gezinirken bölümleri kolayca ve güvenli bir şekilde seçebilirsiniz.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Hatırlatıcılar ve Sesli Notlar

Hatırlatıcılar biraz revizyondan geçti. Yalnızca daha renkli değil, aynı zamanda birkaç ek işlevle daha akıcı bir iş akışına sahiptir.

Bir listeye girmek zorunda kalmadan veya aynı anda birden fazla hatırlatıcı ayarlamak zorunda kalmadan bir hatırlatıcı ayarlayabilirsiniz. Dahası, bir hatırlatıcı ayarlarken saat veya tarihle sınırlı kalmazsınız. Konuma göre veya bir kişiye mesaj gönderirken ayarlanabilir. Belki spor salonundan çıkarken akşam yemeğini almak veya bir sınıf arkadaşına mesaj atarken ev ödevi güncellemesi istemek için bir hatırlatıcıya ihtiyacın var. Hatta bir başkasına hatırlatma yetkisi bile verebilirsiniz.

Sesli Notlar uygulaması da yeniden düzenlendi. Bir zamanlar uzun bir dosya listesi olan şeyler artık yakın zamanda silinenler ve sık kullanılanlar için akıllı klasörler dahil klasörler halinde düzenlenebilir. Ve temel işlevselliği aynı kalırken, Gelişmiş Kayıt düğmesine tek bir dokunuşla etkili bir arka plan gürültüsü reddi gerçekleştirir, işlek bir sokakta kendinize bir not kaydetmek için mükemmeldir.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Ayarlar

Chrome veya Gmail kullanmaya ayarlandıysanız, iOS 14 ile bunu yapabilirsiniz. Tercih ettiğiniz iş akışının tutarlı kalmasına yardımcı olmak için tercih ettiğiniz tarayıcı ve e-posta uygulaması bir bağlantıya veya e-posta adresine basarken açılacak varsayılan olarak ayarlanabilir. telefon veya bilgisayarınız. Ve bu harika, niş olsa da bir özellik olsa da, henüz iOS 14 Beta 5'te mevcut değil.

iOS 14 uygulamalı inceleme: Klavye ve Uluslararası

İOS 14'te, cihaz üzerindeki dikte ileri bir adım atıyor. Aslında, kullandıkça sizi daha iyi anlamayı öğrenecek ve daha kesin bir dikte sunacaktır. Yine de bazıları için, ideal olanı bulmak için Emojiler için bir arama çubuğu kullanabileceğiniz gerçeği, buradaki en iyi yükseltme olabilir. Yine de gizlilik bir sorunsa, üçüncü taraf bir uygulamanın kişilerinize erişmesine izin vermeden bir uygulama veya web sitesinde ilgili bilgileri otomatik olarak doldurmak için klavyeyi kullanabilirsiniz.

Uluslararası kullanıcılar, Çince giriş yöntemi gibi özelliklerin eklenmesinden ve birkaç Hint alfabesinin eklenmesinden de yararlanır. Aslında Hintli kullanıcılar, Hint alfabesini kullanarak e-posta gönderip alabilmenin yanı sıra Apple + TV şovlarını yalnızca hücresel ağları kullanarak indirme gibi diğer bazı özelliklere erişebilirler.