Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • iOS 15: Şimdiye kadar test ettiğimiz en iyi 5 yeni iPhone özelliği

iOS 15: Şimdiye kadar test ettiğimiz en iyi 5 yeni iPhone özelliği

Apple, iOS 15'i bu yıl daha sonra piyasaya sürecek - büyük olasılıklaiPhone 13– ancak genel betayı yükleyebileceğiniz yedek bir cihazınız varsa bugün gerçekten deneyebilirsiniz.


Her gün kullandığınız iPhone'a iOS 15 beta sürümünü yüklemenizi önermeyiz: bu, yayın öncesi bir yazılımdır, bu nedenle hatalar ve çökmeler o kadar da zorunlu değildir. Betaların geçmişte büyük sorunlara neden olduğu biliniyordu ve yanlış giderlerse genellikle çok fazla teknik destek için desteklenmiyorsunuz.

Yine de iOS 15'e güvenle bir göz atıyoruz, bu yüzden zorunda değilsiniz. Adımlarını attıktan sonra, heyecanlandıracak ve sevindirecek birçok yeni şey var. Bunlar şimdiye kadarki favorilerimiz.

Apple iOS 15 Odak Modu

(Resim kredisi: Elma)

Odak modu ve planlanmış bildirimler


Bu özelliği gerçekten çok ama çok seviyoruz. Önceki iOS sürümlerinde Bildirimler ya hep ya hiç şeklindeydi, ancak iOS 15 ile çok daha esnek bir sistem oluşturabilirsiniz. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz: bildirimleri belirli kişilere ve uygulamalara sınırlayan farklı türde Rahatsız Etmeyin modları olan farklı odak modları ayarlayarak; ve acil olmayan bildirimleri bir araya toplayan ve belirlediğiniz bir zamanda size veren Planlanmış Özetleri ayarlayarak.


Bu herkes için harika, ancak özellikle cihazlarımızı hem iş hem de eğlence için kullanan bizler için harika: bu, paket servislerin ve mağazaların biz çalışırken bize ping atamayacağı ve biz çalışmadığımızda Slack'in sessiz kaldığı anlamına geliyor. işte.

Apple iOS 15 Canlı Metin


(Resim kredisi: Elma)

Canlı metin tanıma

Canlı metin tanıma, yıllardır çeşitli biçimlerde kullanılıyor, ancak yine de büyülü hissettiriyor ve iOS 15'in bunu yerleştirmesi çok iyi. iPhone'unuz metni tanıdığında, seçmek, kopyalamak, aramak, çevirmek veya paylaşmak için kullanabileceğiniz ekrana küçük bir simge koyar; örneğin bir kartvizitten Kişiler uygulamanıza veya bir metin bloğuna yapıştırabilirsiniz. Notlar içine.

Ayrıca belirli metin türlerini canlı bağlantılara dönüştürür, böylece bir şeyi telefon numarası olarak tanırsa, onu aramak için dokunabilirsiniz – bunun bir web sitesi adresi olduğunu görürse doğrudan oraya gidebilirsiniz.


Çok farklı bir Safari

Safari'nin yeni arayüzü, özellikle iPad'de çok bölücü oldu: eskiden tek dokunuşla yapılan şeyleri yapmak artık daha zor ve arayüzün renk değiştirmesi rahatsız edici olabilir. Ancak burada, özellikle iPhone'da beğenilecek çok şey var: Özelleştirilebilir başlangıç ​​sayfası kullanışlıdır ve Sizinle Paylaşılanlar, Mesajlar aracılığıyla size gönderilen içeriği alır ve Safari'de önünüze koyar.

Hala iyileştirme için yer var – iPhone'da ekranın altındaki sekme çubuğu garip ve 'tuhaf' ile 'korkunç' demek istiyoruz – ancak Apple şu anda beta testçilerinden çok sesli geri bildirimler alıyor, bu yüzden arayüzün gelişmesini bekliyoruz iOS 15 tamamlanmadan önce.

Apple iOS 15 haritaları

(Resim kredisi: Elma)

Daha Güçlü Haritalar

Bu, gerçekten nerede yaşadığınıza bağlıdır: Yeni Haritalar özellikleri önce ABD'nin önemli şehirlerinde kullanıma sunulur ve daha sonra geri kalanımıza da ulaşır, bu nedenle henüz herkes yol tarifi için yeni AR modunun keyfini çıkaramayacak. kamerayı kaldırın ve ufuk çizgisini tanır ve kamera görüntüsünde nereye canlı olarak gidileceğini gösterir.


Bununla birlikte, yenilenen arayüz, mükemmel renk kullanımıyla herkes için daha net ve okunması daha kolay ve şimdiye kadar sokak düzeyindeki bilgisinde de çok daha ayrıntılı görünüyor. Küçük karikatür tarzı aynı zamanda tamamen sevimli, aslında inanılmaz derecede pratik, çünkü anlaşılması kolay.

elma iOS 15

(Resim kredisi: Elma)

FaceTime ile daha eğlenceli

FaceTime biraz tarihli hissediyordu, ama artık değil. Artık Android ve Windows kullanıcılarıyla web üzerinden sohbet edebilir, aramaları planlayabilirsiniz ve yeni Portre özelliği arka planı bulanıklaştırır, böylece kimse odanızın pantolonlarla dolu olduğunu görmez. Kulağa ZoomGoogleMeetTeams ve diğer tüm görüntülü toplantı uygulamaları gibi geliyorsa, bunun nedeni onlara çok benzemesidir – ama bu kötü bir şey değil.

Ve Apple, FaceTime'ın sesinde büyük değişiklikler yaptı, Uzamsal Ses akıllıca sesin konuşan kişinin ekrandaki konumundan geliyormuş gibi görünmesini sağladı ve iyi bir arka plan gürültüsü azaltma ekledi. Ayrıca, SharePlay adlı yeni bir özellikle paylaşılan görüntüleme oturumları ayarlayabilirsiniz, böylece bir FaceTime görüşmesi sırasında hepiniz aynı filmi (senkronize edilmiş) izleyebilirsiniz.

iOS 15 hala devam eden bir çalışma ve yeni Safari'nin tuhaflığı gibi bazı bariz kusurları var. Ancak aynı zamanda mevcut iPad veya iPhone'unuzda oldukça özel olacak önemli bir yükseltmedir.