Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • iOS 15 duyuruldu: bunlar iPhone'unuza gelen en iyi yeni özellikler

iOS 15 duyuruldu: bunlar iPhone'unuza gelen en iyi yeni özellikler

Bugünün WWDC'sinde nihayet iOS 15'e gelen tüm yeni özellikleri gördük. FaceTime'da bazı büyük iyileştirmeler, yeni bir odak işlevi, fotoğraflarda canlı metin, son derece ayrıntılı haritalar ve çok daha fazlası var. İşte öne çıkanlardan bazıları.

elma iOS 15

(Resim kredisi: Elma)

FaceTime daha fazla Zoom benzeri alıyor

FaceTime, iOS 15'teki çalışmasında çok daha fazla Zoom benzeri hale geliyor. En büyük değişiklik, bir FaceTime araması düzenlemek için bir bağlantı paylaşabilmeniz ve Apple cihazlarında olmayan kullanıcıların bir tarayıcı aracılığıyla aramaya katılmasına izin verebilmenizdir.

Aramaya başladığınızda, grup aramalarını kullanışlı bir döşeme görünümünde görüntüleyebilir ve Portre modunu kullanarak arka planınızı kamerada olduğu gibi bulanıklaştırabilirsiniz. Mikrofonun sesinizin kalitesini artırmak için iki modu vardır: odanızdaki tüm sesi duymak için geniş spektrum veya ortam gürültüsünü gidermek için makine öğrenimini kullanan ses yalıtımı.


FaceTime aramalarında artık uzamsal ses de kullanılabilir, bu nedenle konuştuğunuz kişilerin sesleri daha net olacak ve doğrudan ekranda oldukları yerden geliyormuş gibi duyulacaktır.

Arkadaşlarınızla izleyin ve dinleyin

SharePlay ayrıca FaceTime'da arkadaşlarınızla çalma listelerini ve şovları izlemenize veya dinlemenize olanak tanır. Doğrudan Apple Music'e gidebilir ve müzik çalmaya başlayabilir ve aramanızdaki herkesin de bunu duymasını sağlayabilirsiniz. Bir çalma listesi başlatırsanız, görüşmedeki herkes bu listeye ekleme yapabilir. Aynı şey TV veya film izlemek için de geçerlidir; Apple TV uygulamasında bir şov başlatabilirsiniz ve herkes onu izleyebilir. Diğer uygulamalar da, Disney+, Hulu, HBO Max, Twitch, NBA, Paramount ve ESPN+ için lansman sırasında mevcut olan işlevsellik ile SharePlay'de kullanılabilir.


Bir daha asla bir bağlantıyı kaybetme

Sizinle bir mesajda paylaşılan bağlantılar, fotoğraflar ve sesler için artık onları bulmanın yeni yolları var. Sizinle paylaşılan tüm parçaları göstermek için Apple News, Safari, Podcast'ler, Fotoğraflar, Apple Music ve Apple TV'de 'sizinle paylaşılanlar' bölümü görünecektir. Bu, sizinle paylaşılan ancak fotoğraf albümünüze yerleştirilen fotoğraflar için de geçerlidir.

elma iOS15


(Resim kredisi: Elma)

Bildirimlerden odağı kaybetmekten kaçının

Bildirimleri daha iyi yönetmek için onlara yeni bir görünüm ve onları almanın farklı yolları verildi. Bireysel bildirimler ekranda daha büyük görünebilir ve onları gönderen kişilerin fotoğraflarını gösterebilir. Ancak bildirimler artık size uygun bir zamanda teslim edilen bir bildirim özeti halinde gruplandırılabilir. Daha sonra özeti okuduğunuzda bunlara bir öncelik sırası verilecektir.

Hangi bildirimleri ne zaman alacağınıza karar vermek için odak modları, evde, işte, rahatsız etmeyin ve özel durumlar gibi mevcut durumunuzu ayarlamanıza olanak tanır. Bunlar, odak durumundayken hangi uygulamaların veya kişilerin sizi uyarabileceğini seçmenize veya tüm bildirimleri tamamen susturmanıza olanak tanır. Rahatsız etmeyin ayarı açık olan birine mesaj gönderiyorsanız, bunu size bildirir ve ayrıca acil bir mesaj için onları yine de uyarma şansı verir.

elma iOS15

(Resim kredisi: Elma)

Doğrudan resminizden metin alın

Fotoğraflardaki en büyük değişiklik, canlı metin eklenmesidir. Bu, resimlerinizdeki herhangi bir yazıyı tanınabilir ve aranabilir metne dönüştürmenize olanak tanır. Uygulama, metni yakalamak için ACR teknolojisini kullanacak ve ardından e-postalara veya belgelere yapıştırılmasına veya resimlerinizi aramanın başka bir yolu olarak kullanılmasına izin verecektir. Bu, fotoğrafların yanı sıra ekran görüntüleriyle de çalışır ve yedi dili anlar. Görsel bir arama, fotoğraflarınızdaki nesneleri de tanımlamanıza olanak tanır. Bu çiçek türleri, hayvan türleri, kitap kapakları ve daha fazlasını içerebilir.


Spot ışığı kullanarak arama yaparken artık fotoğrafları kişiye, konuma ve hatta resimdeki metne göre arayabilirsiniz.

Yeni başlık kartları ve film müziklerini sağlamak için Apple Music entegrasyonu ile Memories'e de büyük bir yükseltme yapıldı. Anıları oynatırken, slayt gösterisinin görünümünü ve verdiği hissi değiştirmek için farklı hatıra temaları arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, en son çalınan şarkılarınızı getirmek de dahil olmak üzere Apple Music'ten kendi müziğinizi seçebilirsiniz.

elma iOS15

(Resim kredisi: Elma)

Daha fazla kapı açın ve uçaklara binin

Apple Cüzdan, ürün yelpazesine daha fazla anahtar ekliyor. Araba anahtarları artık UWB desteği içerebilir ve BMW, yeni sürümleriyle Apple Cüzdan kullanımına izin verecek. Ayrıca eviniz için dijital anahtarlar ekleyebilir, kurumsal giriş rozetleri ve otel anahtarları ekleyebilirsiniz. Hyatt, Apple Wallet için oda anahtarlarını çıkarmaya hazırlanıyor.

Ancak büyük haber şu ki, ehliyetiniz veya eyalet kimliğiniz de Apple Cüzdan'da tutulabilecek. Belirli eyaletlerde mevcuttur, güvenli bir yerleşim bölgesinden erişilebilmesi için kartınızı tarayabilirsiniz. Tüm kartınızı göstermek yerine, kullandığınız duruma bağlı olarak hangi bilgilerin görüntüleneceğini seçebilirsiniz. TSA, kimliğinizin bu dijital versiyonunun iç hat uçuşlarında kullanılmasına izin vermeyi planlıyor.

elma iOS15

(Resim kredisi: Elma)

Keşfedilecek sanal bir dünya

Apple Haritalar, dokunmak ve keşfetmek için etkileşimli bir dünya ve sokak seviyesine indiğinizde daha fazla ayrıntı ekledi. Ticari bölgeler çok daha ayrıntılıdır, simgesel yapılar ve yükseltilerin tümü gerçekleştirilmiştir. Tüm görünüm, basit bir 2B haritadan çok bir 3B çizgi filme daha yakın görünüyor. Yollar da daha fazla ayrıntı ile döşenmiştir. Dönüş şeritleri, çapraz yürüyüşler, bisiklet şeritleri ve hatta köprüler ve üst üste binen yollar açıkça görülebilir.

Toplu taşıma için de daha fazla özellik var, rotanız üzerindeki istasyonları ve ne zaman inmeniz gerektiği gibi bilgileri daha kolay bulabilirsiniz. Ve istasyondan ayrıldığınızda, yolunuzu bulmak için artırılmış gerçeklik yönergeleri mevcut ve tüm büyük şehirlerde kullanıma sunuluyor.