Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • iPhone 13 ve yeni nesil MacBook çipleri üretim için sıraya girdi ve M2 çok daha güçlü olabilir

iPhone 13 ve yeni nesil MacBook çipleri üretim için sıraya girdi ve M2 çok daha güçlü olabilir

Bir rapor, Apple'ın Tayvan merkezli TSMC ile 2021'in son çeyreğinde başlayabilecek 'M2' olacağını varsaydığımız yeni nesil işlemcisini üretmek için kapasite ayırdığını doğruladı. TSMC'nin de inşa etmekte olduğu söyleniyor. özelliği nedeniyle A15 olarak adlandırılan yeni iPhone çipiiPhone 13, bu yıl sonra bekleniyor.

Yeni iPhone için A çipinin önümüzdeki birkaç ay içinde üretime başlaması sürpriz olmasa da, şimdiye kadar yeni Mac çipleri için ne tür bir program bekleyebileceğimizi gerçekten bilmiyorduk. Bu gösteriyor ki, biz olabilirkensadecebeğenileri için yıllık bir güncellemeye bakıyor olmakMacBook Air (M1, 2020)veyaMacBook Pro 13 inç (M1, 2020), daha olası zaman çerçevesi 12 ile 18 ay arasında bir yerde olabilir.

Mevcut söylentilerin geçerli olduğunu varsayarsak, bunların yaklaşan söylentiler için çipler olması pek olası görünmüyor.14 inç MacBook Proveya yeniyeniden tasarlanmış iMac. Bu yeni makinelerin önümüzdeki birkaç ay içinde MacBook Air veya Pro'da bulunandan daha güçlü yeni bir M1X çipi ile piyasaya sürüleceği söyleniyor.

Yine TSMC tarafından üretilen M1 Silicon çip, Apple'ın 15 yıl aradan sonra bilgisayarlarındaki ilk Intel olmayan CPU'suydu. M1 Silikon çipi, CPU, GPU, Önbellek ve RAM dahil olmak üzere bir çip (SoC) üzerinde tek bir sistem olması bakımından PC'lerde olağandışıdır. Tüm bunları özel bir mimaride tek bir çip üzerinde birleştirmek, bu kadar etkileyici bir performans sunabilmesinin nedenlerinden biridir.


Bu raporla ilgili ilginç olan şey,Sayılar, Apple'ın yeni çipler için TSMC'nin yeni 4nm üretim sürecini kullanabileceğini söylüyor. 'Fab toolmakers'daki kaynaklara göre, TSMC, N4'ü (yani 4nm sürecini) 2021'in dördüncü çeyreğinde, önceden belirlenen 2022 zaman diliminin ilerisinde, hacimli üretime taşıyacak.”

Şu anda en gelişmiş çipler 5nm üretimi kullanıyor - 4nm'ye geçmek, transistörlerin daha küçük olduğu anlamına geliyor, bu da aynı alana daha fazlasını sığdırabileceğiniz ve aynı zamanda güç verimliliğini artırabileceğiniz anlamına geliyor.oyongaları büyütmeden ve ısı veya güç tüketimini artırmadan (M1 yongalarının avantajlarından biri olan) daha güçlü hale getirebileceğiniz anlamına gelir.


A14 yongası kullanılıriPhone 12,iPhone 12 mini,iPhone 12 ProveiPhone 12 Pro Maks, ayrıcaiPad Havası. A serisi yongalar uzun süredir TSMC tarafından üretiliyor ve görünüşe göre yeni model – A15 olması bekleniyor – farklı olmayacak, ancak yeni 4nm sürecini kullanmak için çok erken üretime girecek.

Günümüzün en iyi Apple Macbook Pro 13' (M1 2020) ve Apple Macbook Air (M1 2020) indirimli Fiyat 2020 Apple MacBook Pro ile... Amazon Prime 1.299 $1.099.99 İndirimli Fiyatı Görüntüle 2020 Apple MacBook Pro ile... Amazon Prime 1.299 $1.099.99 GörüntüleApple ile Apple MacBook Pro... Walmart 1.284.49 $ Görünüm Apple Macbook Pro 13' (M1... elma 1,299 $ GörünümDaha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz