Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Apple, bağlantı noktası içermeyen bir geleceğe baktığı için iPhone 13, USB-C yükseltmesi almayacak

Apple, bağlantı noktası içermeyen bir geleceğe baktığı için iPhone 13, USB-C yükseltmesi almayacak

Son birkaç iPhone nesli için, Apple'ın iPhone'un tek bağlantı noktası olarak USB-C'yi benimsemesi ve şu anda sahip olduğu Lightning bağlantı noktasının yerini alması olağan bir söylenti/dilektir. için bu doğruyduiPhone 13ama ünlü analist Ming-Chi Kuo'dan yeni bir rapor, iPhone 13'ün USB-C almayacağını söylüyor,yapmagelecekteki iPhone'lar da olacak.


Raporda, gördüğüAppleInsider(aracılığıylaSınır), Kuo şunları söylüyor: 'USB-C'nin MFi işinin kârlılığı için zararlı olduğuna ve su geçirmezlik özelliğinin Lightning ve MagSafe'den daha düşük olduğuna inanıyoruz.'

'MFi', aksesuarların Apple'ın spesifikasyonlarına uygun Lightning konektör parçaları kullanarak Apple'ın ürün için onay damgasını alabildiği ve belirli bir kalite seviyesinin beklendiği anlamına gelen bir logo ile Apple'ın 'Made for iPhone' lisans sistemini ifade eder.

Su geçirmezlik referansı pratikte biraz şaşırtıcıdır – bu doğru olabilir, ancakSamsung S21veiPhone 12her ikisi de aynı IP68 resmi su geçirmezlik derecesine sahip, su yalıtımı şu anda USB-C'yi geride tutuyor gibi görünmüyor…

Kuo, Apple'ın kısmen USB-C'ye geçiş yapmayacağını, çünkü uzun vadeli hedefinin yalnızca iPhone 12'deki yeni MagSafe şarj sistemini kullanmak olduğunu veiPhone 12 Pro. Bu sistemde, Qi benzeri bir kablosuz şarj cihazı, telefonun arkasına bir mıknatıs halkası ile sabitlenir ve bu da onu optimum şarj konumunda tutar, yani 15W'a kadar şarj edebilir.


Apple yalnızca MagSafe'e geçseydi, fikir cihazdaki tüm fişleri çıkarmak ve tasarımı daha da su geçirmez (ve şık) hale getirmek olurdu - böylece kısa süre içinde çıkarmak için USB-C'ye geçme zahmetine girmezler. sonrasında. Bununla birlikte, Kuo, iPhone'ların 'öngörülebilir gelecek için' Lightning'e bağlı kalacağını tahmin ediyor, çünkü şirket, MagSafe ürün ekosisteminin henüz bir ikame olmaya hazır olduğuna inanmıyor.

Apple iPhone 12 Pro Max MagSafe


MagSafe, tamamen portsuz bir gelecek olasılığına işaret ediyor.

(Resim kredisi: Elma)

iPhone'da USB-C neden bu kadar önemli?

USB-C için Lightning'i Değiştirmek, çok yönlülüğü ve neredeyse evrensel olması nedeniyle birçok insan için çok aranan bir özelliktir. Seyahate çıkarken tek bir USB-C şarj cihazı alarak dizüstü bilgisayarınızı, tabletinizi, kulaklığınızı ve telefonunuzu gerektiği gibi şarj edebilirsiniz... ancak bu yalnızca telefon Android ise. için USB-C kullanılmasına rağmeniPad Havası (2020)veiPad Pro (2020)yeni dahil tüm dizüstü bilgisayarlarının yanı sıraMacBook Air (M1), Apple, iPhone için Lightning ile devam ediyor.


Apple, iPad Pro'ya USB-C'yi eklediğinde, bir afiş günüydü, çünkü mikrofonlardan harici depolamaya ve 4K monitörlere kadar ona aksesuar eklemeyi çok daha kolay hale getirdi. İnsanların Pro iPhone modellerinde USB-C'yi özellikle istemelerinin bir nedeni, bu tür bir esnekliktir – elbette 4K monitörler için değil, ancak bu, video veya podcast yapmak veya Apple'ın yeni kamerasıyla çekim yapan fotoğrafçılar için mikrofon kullanmayı daha basit hale getirecektir. Çekimleri hızlı bir şekilde başka bir sürücüye yedeklemek için ProRAW formatı.

Aksesuarlar için USB-C ile ilgili şimdiye kadarki en büyük sorun kulaklıklardı - kulaklıklar için farklı cihazlarla uyumluluğun tam bir karmaşa olduğu kanıtlandı; bu, özellikleri kontrol ettiği için Apple'ın Lightning ile sahip olmadığı bir sorun. Ancak, herkesin gitmesiylekablosuz kulaklıkbu günlerde, bu artık böyle bir fayda mı?

iPhone'da USB-C için biraz daha umut bekleyeceğiz, ancak dileğimizi gerçekleştirecek gibi görünmüyoruz. Muhtemelen Eylül veya Ekim aylarında iPhone 13 hakkında bir şeyler duyacağız. Mart ayında bir etkinlik bekliyoruzAirPod'lar 3veiPad Pro (2021).