Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: Hangisini satın almalısınız?

iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: Hangisini satın almalısınız?

Yeni iPhone SE, şu anda satın alabileceğiniz en ucuz iPhone, ancak tek düşük fiyatlı iPhone değil - iPhone XR ve iPhone 11 de mevcut.

Bu telefonların her biri, özellik bakımından biraz yükseliyor, aynı zamanda fiyatı da - hepsi amiral gemisi iPhone 11 Pro'dan çok, çok daha ucuz.

• TheiPhone SE (2020) incelemeleriiçeride!
• Tamamı okuyuniPhone 11 incelemesi
• Tamamı okuyuniPhone 11 Pro incelemesi

İster iPhone SE 2020 ister buradaki diğer iki seçenekten biri olsun, daha ucuz bir iPhone satın almak istiyorsanız, muhtemelen hangisinin sizin için doğru olduğunu merak ediyorsunuzdur.


Bu telefonlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi size aktaracağız, fiyatları sunulan özelliklere göre değerlendirmenize yardımcı olacağız, böylece en iyi noktaya ulaşan bir telefon elde edeceksiniz.

Süper kısa bir genel bakış istiyorsanız, bu:


• Gelecek yıllar için güvenlik güncellemeleriyle desteklenecek en ucuz yeni iPhone'u harika bir kamerayla istiyorsanız iPhone SE'yi edinin.

• Daha büyük bir ekrana ve daha uzun pil ömrüne sahip iPhone SE'den daha modern bir telefon tasarımı istiyorsanız iPhone XR edinin ve biraz daha az gelişmiş bir kamerayı (eski bir telefon olduğu için) önemsemeyin.


• Modern tasarımın yanı sıra üç uzun destekle en iyi pil ömrünü istiyorsanız iPhone 11'i edininveGece moduna sahip en esnek çift lensli kamera.

Bu farklılıklar hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Hadi kazalım.

En son iPhone 11 fırsatları Kilidi Açılmış Vodafone PlanlarıHiçbir sözleşme Apple iPhone 11 (Taksitle 64 GB) 62,75 $ / ayMin. toplam maliyet 1.034 $SınırsızdakikaSınırsızmetinler50 GBdata Maksimum Hız verileriniz kullanıldıktan sonra 2Mbps'ye kadar hızlarda Oz'da sonsuz veri Metinler: Avustralya içinde Standart Ulusal TXT ve PXT Veri: Maksimum Hız için 10GB + 40GB bonusGörünüm-deVodafoneOptusHiçbir sözleşme Apple iPhone 11 (Taksitle 64 GB) 66,74 $ / ayMin. toplam maliyet 1.037,64 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler10 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusTelstraHiçbir sözleşme Apple iPhone 11 (Taksitle 64 GB) 96,62 $ / ayMin. toplam maliyet 1.053,88 $SınırsızdakikaSınırsızmetinler40 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, 1.5Mbps'de sınırlanacaktır. Aramalar: standart Avustralya numaralarına Metinler: Avustralya'da kullanmak için standart Avustralya numaralarına sınırsız SMS ve MMSGörünüm-deTelstraEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi Apple iPhone XR fırsatları Unlocked Optus PlanlarıHiçbir sözleşme Apple iPhone XR (Taksitle 64 GB) 52,86 $ / ayMin. toplam maliyet 1.087,32 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler10 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusOptusHiçbir sözleşme Apple iPhone XR (Taksitle 64 GB) 59,79 $ / ayMin. toplam maliyet 1.087,32 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler10 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusOptusHiçbir sözleşme Apple iPhone XR (Taksitle 64 GB) 62,86 $ / ayMin. toplam maliyet 1.097,32 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler60 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: fiyat ve tasarım

İPhone SE 419 £ / 399 $ 'dan başlıyor, bu da size 64GB depolama alanı sağlıyor - çoğu insan için bu yeterli olacaktır, ancak 469 £ / 449 $ için 128GB veya 569 £ / 549 $ için 256GB'a da yükseltebilirsiniz. Gerçek bir kamera hayranıysanız (veya Netflix'ten çok sayıda şey indirmeyi seviyorsanız), 128 GB'a yükseltme uygun fiyatlı bir seçenektir.

İPhone XR, 629 £ / 599 $ 'dan başlıyor ve bu size 64GB depolama alanı sağlıyor. 679 £ / 649 $ karşılığında 128 GB'a yükseltme de mevcuttur.


İPhone 11, 64GB için 729 £ / 699 $ 'dan başlıyor, 128GB'a yükseltme 779 £ / 749 $ veya 256GB £ 879/849 $.

Genel olarak fiyatlar hakkındaki görüşümüz, iPhone XR'nin temelde o telefonun daha üstün bir versiyonu olan iPhone 11'e biraz fazla yakın olduğu yönünde. Ancak fark hala 100 sterlin, ki bu da göz ardı edilemez.

Tasarım söz konusu olduğunda, iPhone SE aykırıdır - tasarımı iPhone 8'in ince bir şekilde güncellenmiş bir sürümüdür. Bununla ilgili en önemli şey, Touch ID parmak izi kilidini açma ve fiziksel bir ana düğme - diğer iki telefona sahip olmasıdır. burada her ikisi de Face ID yüz tanıma kullanır ve gerçek bir Ana Ekran düğmesi yoktur.

İPhone SE, arka cama ve alüminyum kenarlara uygulanan siyah, beyaz ve kırmızı kaplamalarla geliyor - ön kısım her zaman siyah.

İPhone XR, Apple'ın amiral gemisi telefonlarıyla daha yakından eşleşen, tüm ekran tasarımıyla (ön kamera ve Face ID sistemini içeren bir çentik dışında) bir tasarıma sahip. Daha havalı görünen bir tasarım, ancak bunun gerçekten önemli olup olmadığı size kalmış. Çok daha büyük ekranı nedeniyle iPhone SE'den önemli ölçüde daha büyük - kısa süre sonra ekranlara geleceğiz.

İPhone XR beyaz, siyah, mavi, sarı, mercan ve kırmızı kaplamalarla geliyor - yine bu, cam arka kısım ve metal kenarlar için geçerli.

İPhone 11 temelde iPhone XR ile aynı tasarıma sahip - boyut ve şekil aynı - arkadaki çift lensli kamera dizisi dışında. Beyaz, siyah, yeşil, sarı, mor ve kırmızı renklerde geliyor ancak bu yüzeyler iPhone XR'lerden çok daha yumuşak ve daha pastel.

iPhone SE, iPhone 11 ve iPhone XR

İPhone 11'in kamerası buradaki tek çift lens seçeneği olarak öne çıkıyor, ancak diğerlerinin sunabileceği çok şey var.

(Resim kredisi: Apple)

iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: kamera

İPhone SE, Apple'ın 'bir iPhone'daki en iyi tek kamera sistemi' olarak adlandırdığı şeye sahip ve özelliklerin listesi kesinlikle umut verici. Arka taraftaki geniş açılı bir lens (temelde hepimizin alışkın olduğu standart akıllı telefon lensi türü), insanları çekerken Portre modu desteği ile sanki sevimli bir büyük kullanıyormuşsunuz gibi arka plana bulanıklık ekliyor. DSLR kamera merceği. 12 megapiksel bir sensör.

Bu aynı zamanda ön kamerada Portre modunu da destekleyen Face ID'siz ilk iPhone'dur, böylece özçekimlerden aynı birinci sınıf görünümlü sonuçları alabilirsiniz. Ön kamera 7 megapiksel ve daha küçük bir sensöre sahip, bu yüzden işler arka kameradaki kadar iyi görünmeyecek, ancak bu telefonlar için normal.

İPhone SE'deki Portre modu, iPhone 11 ve iPhone 11 Pro tarafından desteklenen altı ışık efektinin tümünü içerir; bu, nesnenizin ışığının 3 boyutlu olarak nasıl göründüğünü gerçekten değiştirebileceğiniz anlamına gelir - harika, dramatik şeyler.

İPhone SE ayrıca 4K 60 fps'ye kadar (arka kamerada) video kaydeder ve 240 fps'ye kadar ağır çekim Full HD videoya sahiptir (bu, çekimi normalden sekiz kat daha yavaş yapabileceğiniz anlamına gelir).

İPhone XR'nin kamerası da tek lensli ve aynı zamanda Portre modunu da içeriyor (yine sadece insanlar için), ancak biraz daha az gelişmiş bir görüntü işlemcisine sahip daha eski bir telefon olduğu için arka kamerada altı yerine yalnızca üç ışık efektini destekliyor. . Ön kamerada ise, altı ışık efektinin tümü ile Portre modunu destekliyor.

Aksi takdirde, kamerası iPhone SE'ye çok benziyor - ayrıca arkada 12 MP, önde 7 MP ve aynı video seçeneklerini destekliyor.

İPhone 11, arkada çift kamera sistemine sahip olarak işleri karıştırıyor: iPhone SE'dekiyle neredeyse aynı görünen geniş açılı bir kameraya sahip, ancak onu ultra geniş açılı bir kamera ile eşleştiriyor. Ultra geniş lens, manzara veya şehir fotoğrafçılığı için harikadır ve düşük ışıkta daha iyi çekimler için optik görüntü sabitleme özelliğine sahiptir.

Gemide ultra geniş kameranın olması aynı zamanda bu telefonun en kullanışlı kısım olan Gece moduna sahip olduğu anlamına gelir - bu, normal kameraların lekeli karmaşalar üreteceği kadar karanlık durumlarda bile mükemmel şekilde kullanılabilir çekimler yapar. Şaşırtıcı derecede iyi.

İPhone SE'nin arka kamerasındaki küçük (ancak dikkate değer) bir fark, iPhone 11'in Portre modu çekimleri için evcil hayvanların yanı sıra insanları da tanıyabilmesidir, ancak iPhone SE yalnızca insanları tanıyor olarak listelenmiştir. Bu yüzden Mittens'in cazibeli çekimi için normal fotoğraflarla uğraşmanız gerekir.

Ön kamera ayrıca Portre moduna da sahip ve yine her iki arka kamera için 12MP, ön tarafta 7MP ve aynı video seçeneklerinden bahsediyoruz.

iPhone SE, iPhone 11 ve iPhone XR

İPhone SE'nin ekranı buradaki diğer telefonlar kadar parlak ve canlı - sadece daha küçük.

(Resim kredisi: Apple)

iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: ekran

İPhone SE, burada 4.7 inçlik en küçük ekrana sahip; bu, hem iPhone XR hem de iPhone 11'deki 6.1 inç ekranlara kıyasla çok büyük bir boyut farkı.

Ekran çözünürlüğü, inç başına 326 piksel olan 750x1334'tür. Bu çözünürlük çok yüksek değil, ancak telefon küçük olduğu için mükemmel derecede keskin ve net.

Ekranı okumak için biraz küçük bulursanız, iPhone'larda metin boyutunu kolayca artırabilirsiniz, bu nedenle sorun olmamalıdır.

İPhone XR ve iPhone 11, yukarıda belirtildiği gibi her ikisi de 6.1 inç boyutlarında aynı ekranlara sahip ve her ikisi de 828x1792 çözünürlüğe sahip, bu da yine inç başına 326 piksel, bu nedenle de keskin ve net görünüyorlar.

Boyut dışında, her üç telefondaki ekranlar da temelde aynıdır. Hepsi P3 geniş renk gamı ​​için destek içerir (kameralarında olduğu gibi, daha gerçekçi fotoğraflar elde edersiniz) ve hepsi 1400: 1 tipik kontrast oranı ve yaklaşık 625 nitlik en yüksek parlaklık sunar. Bu, hepsinin eşit derecede iyi olduğunu ve fotoğrafların, videoların ve diğer her şeyin harika görünmesini sağlayacak kadar parlak ve renkli olduklarını söylemenin teknik bir yolu.

Kitaplarımızdaki en önemli şey hepsinin paylaştığı bir özellik daha var: True Tone. Bu, ekranın renk dengesini bulunduğunuz odanın aydınlatmasına göre değiştiren ve akşamları okurken telefon ekranınızı gözler için çok daha kolay hale getiren bir Apple özelliğidir. Bu özelliği denedikten sonra, geri dönmek zor - daha ucuz iPhone SE ve daha pahalı modellerde yapıldığını görmekten gerçekten memnunuz.

iPhone SE, iPhone 11 ve iPhone XR

İPhone XR burada eski bir telefon olabilir, ancak özellik listesinden söylemek zor.

(Resim kredisi: Apple)

iPhone SE vs iPhone 11 vs iPhone XR: özellikler

İPhone SE'nin kalbinde, Apple'ın en yeni ve en büyük çipi olan ve bildiğimiz kadarıyla iPhone 11'de kullanılan işlemcinin aynısı olan Apple A13 işlemci bulunuyor.

İPhone XR, bir yıl daha eski olan bir Apple A12 işlemci kullanıyor. Fark ne? Genel kullanım için önemli bir şey yok. Yeni yonga daha hızlıdır, ancak yalnızca web'de gezinirken veya WhatsApp'ı kullanırken bunu fark etmek için zorlanacaksınız.

Eski işlemci, iPhone XR'nin yeni telefonlardan daha az Portre modu seçeneğini desteklemesinin nedenidir, ancak bu pek önemli bir sorun değildir.

Eski işlemciyle ilgili tek endişemiz, bir yıl daha eski olmasının, diğerlerine kıyasla iPhone XR için yazılım güncellemeleri (güvenlik dahil) için bir yıl daha az destek anlamına gelebileceğidir, ancak bu sadece bizim açımızdan bir tahmin değil. Apple'ın resmi açıklamasından daha fazla. Öngörülebilir bir gelecek için tüm telefonlar desteklenecek - XR'nin uzun sürmeyebileceğini söylediğimizde, yine de üç veya dört yıllık güncellemeler beklemekteyiz.

Telefonların tümü iOS 13 kullanıyor ve bahsettiğimiz minimum kamera farklılıklarının dışında hepsi tamamen aynı şekilde çalışıyor.

Her üç iPhone da stereo hoparlörler içerir (ekran yatay tutulduğunda).

İPhone SE, daha önce bahsedildiği gibi biyometrik güvenlik için Touch ID kullanır. Bazı insanlar bunu tanıma ile yüzleşmek için tercih ediyor, bazıları bunu boşa harcıyor - bu size kalmış.

Hem iPhone XR hem de iPhone 11, bizim için bu cihazlarda her zaman hızlı ve doğru olduğu kanıtlanmış olan Face ID'yi kullanıyor.

iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: pil ömrü

Burada klasik bir 'iyi, daha iyi, en iyi' durumunuz var: iPhone SE, boyutuna göre gerçekten iyi bir pil ömrü sunuyor, iPhone XR biraz daha iyi ve iPhone 11, pil ömrü için üçünün en iyisi.

Telefonların uzun ömürlülüğü her zaman onlarla ne yaptığınıza bağlı olarak değişir, ancak Apple iPhone SE'yi 13 saatlik video oynatma için derecelendirirken, XR 16 saate ve iPhone 11 17 saate ulaşır.

Üçü de standart kullanım için tüm gün boyunca size dayanmalıdır, ancak iPhone 11 size bankada birkaç ekstra saat ile hata için en iyi marjı verecektir ve uzman kullanıcılar için en fazla güce sahiptir.

Üç cihaz da birlikte geldiklerinden daha güçlü fişler kullanarak bağlarsanız hızlı şarjı destekler - her durumda, sadece 30 dakika içinde% 50'ye kadar meyve suyu elde edebilirler. Ayrıca hepsi kablosuz şarjı destekler.

iPhone SE, iPhone 11 ve iPhone XR

(Resim kredisi: Apple)

iPhone SE, iPhone 11 vs iPhone XR: Hangisini satın almalısınız?

Sayfanın üst kısmından özetlerimize geri dönelim, şimdi daha fazla içeriğe sahibiz.

• Gelecek yıllar için güvenlik güncellemeleriyle desteklenecek en ucuz yeni iPhone'u harika bir kamerayla istiyorsanız iPhone SE'yi edinin.

İPhone SE, iPhone XR'den 200 £ / 200 $ daha ucuz ve iPhone 11'den 300 £ / 300 $ daha ucuz, bu yüzden burada UZUN bir şekilde en ucuzu. Yine de özellikler açısından çok az şey kaçırıyorsunuz. Daha küçük bir ekrana sahip (ancak bazıları yine de tek elle kullanılabilmesini sevecek) ve tasarımı daha az gösterişli, ancak yine bazıları parmak izi sensörüne sahip olmayı tercih edecek.

Buradaki diğer telefonları tercih etmek için nedenler var, ancak iPhone SE fiyatından oldukça ödün vermiyor veen ucuz akıllı telefonlaretrafında. Ve tüm parçalarının güncel olmasını seviyoruz, bu yüzden düşük fiyatlı olmasına rağmen yıllarca devam edeceğine dair hiçbir şüphemiz yok.

• Daha büyük bir ekrana ve daha uzun pil ömrüne sahip iPhone SE'den daha modern bir telefon tasarımı istiyorsanız iPhone XR edinin ve biraz daha az gelişmiş bir kamerayı (eski bir telefon olduğu için) önemsemeyin.

İPhone SE'nin tasarımı biraz eski moda geliyorsa veya daha büyük bir ekran istiyorsanız ve iPhone 11 maliyetleri kadar harcamak istemiyorsanız, iPhone XR iyi bir seçimdir.

Bunun üçü arasında en niş seçim olduğunu düşünüyoruz - özellikle bütçeye dikkat ediyorsanız, iPhone SE daha iyi bir seçimdir; Aksi takdirde, iPhone 11'in ekstra kamera esnekliğini ve pil ömrünü denemenizi öneririz. Ancak bütçeniz bu kadar uzarsa (veya harika bir teklifte görürseniz), XR hala mükemmel bir telefon.

• Modern tasarımın yanı sıra en iyi üç pil ömrü, uzun destek VE Gece modu ile en esnek çift lensli kamera istiyorsanız iPhone 11'i edinin.

En pahalı olması, iPhone 11'in en çok özellikli ve en iyi genel seçenek olması şaşırtıcı değil. Diğerlerine kıyasla nesnel bir dezavantajı yok - bazıları çok büyük bulacak ve maliyeti çok yüksek olabilir, ancak bunlar kişisel kararlar. Ancak her üç telefon da eksiksiz, şık bir iPhone deneyimi sunuyor.

En son iPhone 11 fırsatları Kilidi Açılmış Vodafone PlanlarıHiçbir sözleşme Apple iPhone 11 (Taksitle 64 GB) 62,75 $ / ayMin. toplam maliyet 1.034 $SınırsızdakikaSınırsızmetinler50 GBdata Maksimum Hız verileriniz kullanıldıktan sonra 2Mbps'ye kadar hızlarda Oz'da sonsuz veri Metinler: Avustralya içinde Standart Ulusal TXT ve PXT Veri: Maksimum Hız için 10GB + 40GB bonusGörünüm-deVodafoneOptusHiçbir sözleşme Apple iPhone 11 (Taksitle 64 GB) 66,74 $ / ayMin. toplam maliyet 1.037,64 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler10 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusTelstraHiçbir sözleşme Apple iPhone 11 (Taksitle 64 GB) 96,62 $ / ayMin. toplam maliyet 1.053,88 $SınırsızdakikaSınırsızmetinler40 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, 1.5Mbps'de sınırlanacaktır. Aramalar: standart Avustralya numaralarına Metinler: Avustralya'da kullanmak için standart Avustralya numaralarına sınırsız SMS ve MMSGörünüm-deTelstraEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi Apple iPhone XR fırsatları Unlocked Optus PlanlarıHiçbir sözleşme Apple iPhone XR (Taksitle 64 GB) 52,86 $ / ayMin. toplam maliyet 1.087,32 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler10 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusOptusHiçbir sözleşme Apple iPhone XR (Taksitle 64 GB) 59,79 $ / ayMin. toplam maliyet 1.087,32 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler10 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusOptusHiçbir sözleşme Apple iPhone XR (Taksitle 64 GB) 62,86 $ / ayMin. toplam maliyet 1.097,32 $SınırsızaramalarSınırsızmetinler60 GBdata Avustralya'da fazla veri ücreti yoktur. Hız, maksimum 1.5Mbps ile sınırlandırılacaktır. Aramalar: Avustralya içinde standart ulusal konuşma ve metin Metinler: Standart Avustralya cep telefonlarına standart ulusal SMS ve MMSGörünüm-deOptusEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz