Close
  • Ana
  • /
  • Uygulamalar
  • /
  • iPhone kullanıcıları şimdi Google Haritalar'dan Apple Haritalar'a geçmeli - işte nedeni

iPhone kullanıcıları şimdi Google Haritalar'dan Apple Haritalar'a geçmeli - işte nedeni

Google Haritalar belki de iPhone'unuzdaki en kullanışlı uygulamadır ve Apple kendiharitalama hizmeti2012'de birçok kullanıcı hala Google alternatifini tercih ediyor. Ancak geçen haftaki sürümde gösterilen yeni gizlilik etiketi ile fikrinizi değiştirebilirsiniz.


NSGoogle Haritalarapp, kişileriniz, tarama geçmişiniz, iletişim bilgileriniz ve kullanım verileriniz dahil olmak üzere kimliğinizle bağlantılı büyük miktarda veri topluyor. Veri, Google'ın nasıl para kazandığıdır ve kullanıcılarına reklam sunmaya yardımcı olmak için verilere ihtiyaç duyar, ancak çoğu kişi bir harita uygulamasından ne kadar kişisel veri toplandığına şaşıracaktır.

Apple kısa süre önce gizlilik politikalarını değiştirerek uygulama geliştiricilerini diğer uygulamalarda izlenmek için izninizi istemeye zorladı. Bu arada,iOS 14, uygulamaların, uygulamanın kendisi tarafından hangi verilerin toplandığı konusunda daha ayrıntılı bilgi sağlaması gerekir. iOS 14.5 güncellemesi, Uygulama İzleme Şeffaflığı'nı (ATT) bir gereklilik haline getirecektir.

Google Haritalar güvenlik özellikleri

Google Haritalar (solda) ve Apple Haritalar (sağda) için gizlilik bilgileri


(İmaj kredisi: Gelecek)

Peki, alternatif nedir? Google Haritalar ve Apple Haritalar'ın uygulama gizlilik etiketlerini karşılaştırırsanız, Apple Haritalar hala veri toplarken bunun kimliğinizle bağlantılı olmadığını görürsünüz. Arama geçmişinizi, kullanım verilerinizi ve konumunuzu toplamaya devam eder, ancak kişisel bilgilerinize bağlı değildir. Konuyla ilgili bir Forbes raporuna göre Google, toplanan gerçek verilerin kullanılan belirli özelliklere, örneğin yalnızca sesli komutlar kullanılıyorsa ses verilerinin toplanmasına bağlı olduğunu iddia ediyor. Ancak, bu endişeyi hafifletmek olası değildir.

Yine de Google Haritalar'da paylaşılan verileri sınırlamanın bir yolu var. Haritalarda Gizli modu açtığınızda uygulama, tarayıcınızı ve arama geçmişinizi kaydetmez veya konum geçmişinizi güncellemez. Bu, uygulamadaki harita ayarlarından yapılabilir. Ayrıca, 'Haritalardaki Verileriniz' altında bulunan uygulama etkinliğiniz ve reklam kişiselleştirmeniz de dahil olmak üzere konum verilerinizi inceleyebilir ve silebilirsiniz.


Birçoğumuz uygulamalarda bir miktar veri takibinin zorunlu olduğunu kabul etsek de, Google tarafından yakalanan veya potansiyel olarak yakalanan bağlantılı veri miktarı aşırı görünüyor. Google Haritalar, sürüş, sokak görünümü ve işletme konumları için Apple Haritalar'a göre hala avantajlı olsa da, bir sonraki yolculuğumuzda hangi seçeneği kullanacağımızı yeniden değerlendireceğiz.

Google Haritalar güvenlik özellikleri


Google Haritalar Gizli modu

(İmaj kredisi: Gelecek)