Close
  • Ana
  • /
  • Oto
  • /
  • Arabanızda telefon tutucu bulundurmak yasal mı?

Arabanızda telefon tutucu bulundurmak yasal mı?

Aralık 2003'ten bu yana Birleşik Krallık'ta halka açık bir otoyolda araba kullanırken elde tutulan bir telefon kullanmak yasa dışıdır ve mevcut para cezası 200 sterlin ve altı ceza puanıdır. Kanun basittir; trafikte otururken bile sürüş sırasında akıllı telefonunuza dokunmanıza izin verilmez.

Neyse ki, gözlerinizin yolda ve ellerinizin direksiyonda kalmasını sağlarken bağlantıda kalmanızı sağlayacak birçok seçenek var.

Bunlar gibi sistemleri içerirApple CarPayveAndroid Oto, bir akıllı telefonun araca bağlı olduğu ve aracın dokunmatik ekranında basitleştirilmiş bir arayüzün gösterildiği yer. Ayrıca Bluetooth veya ses kablosu kullanarak telefonun ses çıkışını araca bağlayabilir ve bir telefon yuvası kullanabilirsiniz.

Şunlar da var:en iyi araç telefonu tutucularıÖn cama ve gösterge panosuna takılanlar Birleşik Krallık'ta yasaldır. Volkswagen Up gibi bazı otomobillerde kendi ekranlarının yerine entegre telefon bağlantıları bile var.


Araç telefonu tutucuları yasal mı?

Ancak, yasa 'bir pano sahibi veya matı' belirtirken; ve “bir ön cam montajı” her ikisi de yasaldır, bu aksesuarların kullanımına ilişkin başka bir kılavuz yoktur. Bunun yerine, Otoyol Kodu, aşağıdakiler gibi eller serbest ekipman tarafından dikkatinizin dağılmaması gerektiğini belirtir.navigasyonsistemler. Otoyol Kodu ayrıca ön camdaki engellerin (telefon tutucu, uydu navigasyon veyaaraç kamerası) ön cam sileceği tarafından süpürülen alana 40 mm'den fazla girmemelidir.

Mpow araç telefonu montajı


(Resim kredisi: Mpow)

Benzer şekilde, sürücünün ilerideki yolu görüşü yeterince engellenmişse, bir araç MOT'unda başarısız olabilir. Bu durumda gökyüzünü veya kaputu kapatmaları sayılmaz.

Polis, telefon sahibinin önünüzdeki yolu görmenizi engellediğini düşünürse, polis size para cezası verebilir. Ancak, bir telefon sahibinin tam olarak nereye yerleştirilebileceğini ve yerleştirilemeyeceğini düzenleyen belirli bir yasa yoktur.


Bu nedenle, tutucuyu nereye koyacağınızı dikkatlice düşünmeye değer. Bazı durumlarda, ön camın hava çıkışlarına takılan ve bu nedenle ön camın tamamen bloke edilmesini önleyen bir tutucu satın almak en iyisi olabilir. Ancak, telefonun çok uzakta olmadığından emin olmalısınız, böylece telefona bakmak sizi yoldan uzaklaştırır.

Ayrıca, telefonunuza bağlı tüm kabloların, aracı çalıştırmayı engellemeyecek şekilde konumlandırıldığından emin olmanız da önemlidir. Bu, USB bağlantı noktalarının ön panelin altına yerleştirildiği ancak modern bir akıllı telefon için yeterince büyük olan saklama alanının kol dayama yerinde olduğu, yani vites kolu ve el freni boyunca bir USB kablosunun gerildiği bazı araçlarda zor olabilir.

Olixar Araç Telefonu Tutacağı

(İmaj kredisi: Olixar)

Sürüş sırasında akıllı telefonunuza dokunmamanız konusunda kanun net olsa da, kurallar yoruma açık. Bir Uber sürücüsü, gelen bir yolculuk talebini kabul etmeden önce halka açık otoyoldan çıkmalı mı? Gelen bir aramayı iptal etmek için ön cam montajındaki bir telefonun ekranına dokunabilir misiniz?


Nihayetinde, bazı kurallar yoruma açıktır ve neyin yasal olup olmadığını belirlemek bireysel polis memurlarının ve mahkemelerin sorumluluğundadır. Hükümet tavsiyesi konuyu şöyle özetliyor: “Polis, dikkatiniz dağıldığı için kontrolün sizde olmadığını düşünürse sizi durdurabilir ve kovuşturulabilirsiniz.”

İlk soruyu cevaplamak için evet, arabanızda telefon tutucusu kullanmak yasaldır. Ancak, doğru yerleştirme konusunda sağduyulu davranmalı ve dikkatli olmalısınız ve sürüş sırasında telefonunuzla etkileşime girmemelisiniz.

Yani, kontrol edinen iyi araç telefonu tutucularışimdi ehliyetinizi kurtarmak için!

Bunu beğendin mi?