Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: küçük bir ses çubuğu için pek çok özellik

JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: küçük bir ses çubuğu için pek çok özellik

Görünüşe göre JBL Bar 5.0 MultiBeam herkes için her şey olacak şekilde tasarlandı. Çok fazla yer kaplamayan ve çoğu TV'nin altına düzgün ve göze batmayan bir şekilde sığacak bir ses çubuğu. Hoparlör yelpazesi sayesinde sesine bir miktar Dolby Atmos benzeri yükseklikten daha fazlasıyla büyük, odayı dolduran bir ses vaat ediyor.

Bir dizi güncel işlevsellik içerir. Ve tüm bunları, birçok ürüne kıyasla şaşırtıcı derecede makul fiyatlı kalırken yapıyor.en iyi ses çubuklarıbenzer bir şey vaat ediyor.

Normalde, bir yerde bir yakalama olduğunu hayal edersiniz. Ancak kağıt üzerindeki özelliklerine bakıldığında belirgin görünmüyor. Bar 5.0 MultiBeam'i ambalajından çıkarın ve pürüzsüz, sağlam yapı kalitesine hayran kalın - orada da belirgin bir yakalama yok. Bu gerçekten sadece JBL'nin çıkardığı sesi bırakır: Bir yakalama varsa, saklandığı yer burası olmalıdır. Bir dinleyelim.

JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: Fiyat ve özellikler

JBL Bar 5.0 Telefonlu Çok Işınlı


(Resim kredisi: JBL)

349 Sterlin/399$/599 AU$'dan JBL Bar 5.0 MultiBeam kesinlikle agresif bir şekilde fiyatlandırılır - aşağıdakiler gibi tanınmış sınıf liderleriSonos Işınıeş zamanlı olarak daha pahalı ve daha az kapsamlı olarak belirtilmiştir. Sony HT-G700 bazı yönlerden en yakın rakip, ancak bu tek kutulu bir sistem değil (bir subwoofer içerir) ve perakendeciler (ve ABD'de maliyetler) tarafından yapılan indirimler sayesinde yalnızca İngiltere'de fiyatı yakındır. JBL'den çok daha fazlası).

Dikkat edin, Panasonic ve Yamaha gibi uzmanlar (iki isim) size kompakt, yüksek performanslı bir soundbar'ı benzer bir paraya veya birkaç durumda daha düşük bir fiyata satmak için hazır bekliyorlar.Yamaha SR-C20A. Yani JBL'nin alanı temizmiş gibi değil.


Oldukça daha pahalı bir cihaz gibi belirtilmiş olsa da, buna hiç şüphe yok. 250 watt D Sınıfı amplifikasyon, beş adet 48x80mm tam aralıklı 'yarış pisti' sürücüsüne güç sağlar (Sonos, pahalı sürücüler için benzer şekilde yenilikçi şekillendirilmiş sürücüler kullanır.Sonos Arkı). Bunlardan üçü, JBL'nin akustik olarak şeffaf ızgarasından ilerlerken, çubuğun her iki ucunda da 'çoklu ışın' efekti yaratan birer tane bulunur.

Bu beş sürücü, dört adet 75 mm'lik pasif radyatörle destekleniyor - ikisi ses çubuğunun tepesinden yukarı doğru, ses sunumuna biraz yükseklik sağlamak için ve ikisi aşağı doğru ateş ediyor. Temel olarak, Bar 5.0 MultiBeam aynı anda dört yöne ateş ediyor, bu da ona büyük, geniş bir ses sunma şansı veriyor. Teoride, neyse.


Çubuğun önü ve yanları ve üst ve alt kısımların büyük bir kısmı, daha sonra sürücüler veya radyatörler ile kaplanır. Kısa bir kontrol düğmeleri grubu (güç açma/kapama, giriş seçimi, ses açma/kısma) için üstte ve kısa, parlak bir ekran için ön tarafta yeterli alan var. Arkada güç girişi, HDMI girişi ve çıkışı (4K Dolby Vision HDR geçişi ve çıkış durumunda eARC özelliği ile), Ethernet, dijital optik giriş ve USB soketi bulunur. Bluetooth 4.2, çift bantlı Wi-Fi, Chromecast ve Apple AirPlay şeklinde kablosuz bağlantı da mevcuttur.

Kontrol, küçük, temiz ve merhametli bir şekilde basit bir uzaktan kumanda ile yapılır. Veya ses kontrolü de mevcuttur – JBL'de entegre ses yardımcısı özelliği yoktur, ancak ortak bir ağ üzerinde Google Assistant, Siri veya Amazon Alexa özellikli akıllı hoparlörleriniz varsa, Bar 5.0 MultiBeam bu sisteme kolayca entegre edilebilir. kontrol. Yalnızca özellikler söz konusu olduğunda, bu şey gerçekten parlıyor.

JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: Ses kalitesi

JBL Bar 5.0 Çok ışınlı hoparlör düzenlemesi

(Resim kredisi: JBL)

Her şeyden önce: JBL Bar 5.0 MultiBeam'in sunumunu gerçek bir Dolby Atmos ses çubuğunun (örneğinJBL'nin kendi Bar 9.1'i). Kesinlikle etkileyici derecede büyük bir ses yayılımı sunar, ancak tanım açısından (özellikle yükseklik ve genişlik söz konusu olduğunda) JBL'nin sesini en iyi ihtimalle iki boyutlu ve en kötü ihtimalle biraz belirsiz bırakan bir pozitiflik eksikliği vardır.


Bu hafif bir övgü, evet, ancak Bar 5.0'ı fena halde lanetlemek istemiyoruz. Çoğu düz ekran TV'nin sunduğu sonik ilgisizlik türünden bir milyon mil uzakta olan gürültülü, tam ölçekli ses yeteneğine sahiptir.

Ona çalışması için doğru malzemeyi verin – temelde herhangi bir kaynaktan gelen güzel bir çok kanallı film müziği – ve JBL onu bir roket haline getirecektir. Daha büyük dinleme odaları bile Bar 5.0 MultiBeam için sorun teşkil etmez. Önemli bir ölçekte boşluk dolduran ses sağlayabilir ve doğru şekilde gitmeye karar verdiğinizde bile, hacim olarak, bağırmaz veya sertleşmez. Sadece daha yüksek sesle ve sonra (eğer cesursanız) daha da yüksek sesle.

JBL'nin katıksız ölçeğinin ve varlığının şokunu ve dehşetini aştığınızda, bunun oldukça kör bir enstrüman olduğu ortaya çıkıyor. Özellikle en düşük frekanslarda, tam bir tanım veya ayrıntı yükü yoktur - elektrikli sürücüler ve pasif radyatörlerin kombinasyonu kesinlikle varlığını hissettirir, ancak bunlar ince bir dinleme diyeceğiniz şeyler değildir.

Ve JBL'nin sesinin olağanüstü boyutu, orta kademeye hiç bir iyilik yapmıyor. Pek çok film (aslında neredeyse hepsi) büyük ölçüde diyaloğa dayanır, ancak burada bu sonradan düşünülmüş bir şeydir. Sesler ayrıntıdan yoksundur ve sonuç olarak karaktere sahiptir - gerçekten duygu ifade etmezler, bu yüzden gerçekten etkileşime girmezler.

JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

JBL Bar 5.0 Çok ışınlı yakın çekim

(Resim kredisi: JBL)

710x60x100mm ve 2.8kg gibi önemsiz bir ağırlığı olan Bar 5.0 MultiBeam, bir TV sehpasında dikkat çekmeyecek kadar kompakt ve isterseniz en ince bölme duvarlarına bile monte edilebilecek kadar hafiftir. JBL tam da bu amaç için çok dikkatli bir şekilde ambalaj içinde basit bir braket sağlar.

Kurulum son derece basittir ve JBL'nin otomatik kalibrasyonu değerli bir özelliktir. Yandan ateşlemeli sürücüler genellikle bir ürünün ses sunumunu karıştırabilir, ancak burada Bar 5.0 oldukça hızlı bir prosedürü uygun şekilde kontrol edilen bir performansa dönüştürmeyi başarır.

JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: Karar

JBL Bar 5.0 Evde çok ışınlı

(Resim kredisi: JBL)

JBL Bar 5.0 MultiBeam 'artıları' ve 'eksileri'nin bir listesini yapıyor olsaydık, 'artılar' listesi biraz daha uzun olurdu ve sonuç olarak bu biraz zahmetsiz gibi görünürdü. Ve doğru, JBL kompakt, son derece iyi yapılmış ve bitmiş, etkileyici bir şekilde belirlenmiş ve gerçekten odayı dolduran bir sese sahip.

'Eksileri', aksine, gerçekten büyük bir girişe sahiptir, ancak bu oldukça önemli bir giriştir. 'Belirsiz, kötü tanımlanmış ses' kimsenin iyi bir ev sineması deneyimi fikri değildir - ve performans üzerinde yapı kalitesine öncelik vermediğiniz sürece, Bar 5.0 MultiBeam'i biraz da çalışır hale getirir. Özellik seti fiyatına göre çok kapsamlı olduğu için onu seçtiğiniz için sizi suçlamayız, ancak odak noktanız ses kalitesiyse (ve öyle olması gerektiğini düşünüyoruz), daha iyi seçenekler var.

JBL Bar 5.0 MultiBeam incelemesi: Ayrıca düşünün

Küçük bir soundbar'dan daha net ses istiyorsanız, Sonos Beam'i tavsiye ederiz. Aynı derecede kompakttır, ancak denge ve ayrıntı açısından kendisini çok daha iyi idare eder. Ayrıca, Wi-Fi müzik akışı ve Apple AirPlay 2'ye sahiptir, ancak Bluetooth ve HDMI geçişi yoktur, bu da ekonomik TV'lerde sorun olabilir. işte bizim tamSonos Beam incelemesi.

JBL'nin pek sunmadığı Dolby Atmos tarzı efektler sunan uygun fiyatlı bir ses çubuğu istiyorsanız, Sony HT-G700 bizim seçimimiz. Ayrı bir kablosuz subwoofer, basa çok daha fazla kontrol ve varlık katar ve 3D efekti gerçekten etkileyicidir. 4K HDR HDMI geçişi de var. Yine de Wi-Fi yok ve JBL'den daha geniş. işte bizim tamSony HT-G700 incelemesi.