Close

Kodak PixPro AZ521 incelemesi

Kodak PixPro AZ521 fırsatları Resim 1/5

Kodak PixPro AZ521 incelemesi

Kodak PixPro AZ521 incelemesi
Resim 2/5

Kodak PixPro AZ521 incelemesi

Kodak PixPro AZ521 incelemesi
Resim 3/5

Kodak PixPro AZ521 incelemesi

Kodak PixPro AZ521 incelemesi
Resim 4/5

Kodak PixPro AZ521 incelemesi


Kodak PixPro AZ521 incelemesi
Resim 5/5

Kodak PixPro AZ521 incelemesi

Kodak PixPro AZ521 incelemesi

Kodak PixPro AZ521, Kodak'ın yeni lisans sahibinin en yeni kameralarından biridir, ancak bu 52x optik zoom kamera paranıza değer mi?


Kodak'ın tüketici dijital kameraları bize her zaman eski Amerikan motorlu arabalarına benzer bir tasarım ahlakı sergilemek için göründü: büyük, cesur ve pürüzlü, sosis parmaklı fotoğrafçıya sıkıca eğilmiş gibi görünen devasa sapları, kadranları ve düğmeleri. Belki de bu yüzden burada, çevik düğmeli Japon muadilleri kadar satış yapmadılar.

Ancak, bu birkaç yıl önceydi. Başka bir firma olan JK Imaging, şu anda Kodak markalı kameraların lisansını elinde tutuyor - Kodak US görünüşe göre hala yakından ilgileniyor olsa da - EasyShare markasının yerini daha keskin ses veren PixPro ile değiştirdi ve 52x optik zoom donanımlı Kodak PixPro AZ521 köprü modeli. en son Kodak Pingtwitter inceleme levhasına ulaştı.

AZ, Astro Zoom'u temsil ederken, filmde, aralığın 2013 için yeniden başlatıldığını söyleyebilirsiniz.

Şaşırtıcı bir şekilde JK Imaging, Olympus ve Panasonic tarafından ortaklaşa geliştirilen Micro Four Thirds formatlı değiştirilebilir lens sistemine bağlılık sözü veren birkaç kişiden biri; bu, bir noktada Kodak markalı bir kompakt sistem fotoğraf makinesini görmenin belirgin bir olasılığı olduğu anlamına geliyor.

Ama henüz değil - her halükarda Kodak AZ521'deki lensi değiştirmek istemezsiniz, çünkü tüm mesele süper esnek hepsi bir arada değeridir. Bunun dışında, siyah ve tabanca metal gri kamera, 16.38 efektif megapiksel 1 / 2.3 inç CMOS sensör içerir ve uygun fiyatlı görünen 249,99 £ önerilen bir perakende satış fiyatına sahiptir.

Aslında, bir keresinde size 24 mm geniş açıyla başlayan ve 35 mm film koşullarında 1248 mm'ye kadar uzanan bir odak aralığı satın alması düşünülemezdi. Böyle bir özellik, onu hemen rakiplerinin çoğunun önüne geçiriyor (yeni 60x Panasonic FZ72'yi kaydedin), oldukça parlak (bir zoom kamera için) f / 2.8 maksimum diyafram açıklığı ile.

Doğal olarak, titreyen ellerden kaynaklanan görüntü bulanıklığını önlemek için optik görüntü sabitleme, 360 ° panorama çekimi ve makineli tüfek benzeri seri çekim modu gibi, 30 fps'de Full HD 1920x1080 piksel video klipler çekme olanağı da dahildir. Yine de Wi-Fi veya GPS etiketlemesi almıyoruz, bu da onu daha da uygulanabilir bir seyahat yakınlaştırma seçeneği haline getirmiş olabilir.

Beğenilere karşı çıkmakFujifilm X-S1veNikon Coolpix P-510Bu Kodak, değiştirilemeyen lensli bir fotoğraf makinesinden sonra olanlar için büyük marka süper zumlara uygun bir alternatif sunmaya yetecek kadar var mı?


Kodak AZ521: Kontroller

Birkaç saniye içinde kullanıma hazır hale gelen AZ521'in tasarımı, bir açılır flaşın vizörün yapacağı konumda olmasına rağmen, köprü kameralarının çoğunun DSLR şeklinde olmasını takip ediyor. Bu nedenle, görüntüleri sıralamak ve gözden geçirmek için tamamen arka plaka LCD'sine güveniyoruz.

Rahatlığa yardımcı olmak için, geniş çıkıntılı ön kenara sahip bir yakınlaştırma kolu deklanşör düğmesini çevreliyor ve her ikisi de tutma yerinin ileri eğiminde önde duruyor. Bu, lens aynı zamanda yerleşik optik görüntü sabitleme ile destekleniyor olsa bile, kullanıcıların ek destek için neredeyse dört tam parmağı kıvırabilecekleri kadar büyüktür.

Bu kontrolün hemen arkasında oturan iki paralel düğme vardır, bunlardan biri çeşitli sürüş modu seçenekleri sunar - tek çekim, birkaç sürekli çekim seçeneği ve hatta hızlandırılmış çekim seçeneği - ikinci düğme ise pozlamanın ayarlanmasına izin verir, burada a + / - 3EV aralığı.

Bunun arkasında yine kameradaki en büyük kontrolün yanında krom şeride yerleştirilmiş baklava şekilli küçük bir güç düğmesi var: pürüzlendirilmiş kenarlı 10 seçenekli çekim modu kadranı ve doğru miktarda ver.

Burada, video seçenekleri, önceden optimize edilmiş sahne modları ve büyüleyici bir şekilde 'yüz güzelleştirici' olarak bilinen özel bir portre ayarı ile tam otomatik, manuel ve yaratıcı ayarların olağan dağınıklığını elde ediyoruz.

Şaşırtıcı bir şekilde, Nikon L320 veya L820'nin beğenilerinden bir milyon mil uzakta olmayan (yakınlaştırma aralığı için tasarruf edin) giriş seviyesi süper yakınlaştırma olarak karşımıza çıkan şey için, aynı zamanda kadranda kullanıcı tarafından tanımlanabilir özel bir ayar da elde ediyoruz. Ayrıca, stereo mikrofonların pop-up flaşı barındıran çıkıntıya yerleştirildiğini de belirtmekte fayda var - yine bir bütçe köprüsü modelinde her zaman gördüğünüz bir özellik değil.

Bu arada arka plaka kontrolleri, herhangi bir fotoğraf makinesinde bulmayı umduğumuz gibi, AZ521'in yaklaşılabilirlik havasını korumasına yardımcı oluyor. Bu yüzden, arka plakanın sağ üst köşesinde, başparmağı dinlendirmek için küçük bir pedin yanında anlık video klipler için kırmızı bir kayıt düğmesi buluyoruz.

Bunun altında, sadece 'menü' demek yerine, metin benzeri bir simgeyle gösterilen bir menü düğmesi vardır, ancak amacı, diğer oynatma ve görüntüleme düğmeleri gibi kolayca anlaşılabilir.

Ekranın sağ tarafında, flaş, otomatik zamanlayıcı, yakın çekim (makro) modu ve silme seçeneklerinin yanı sıra, kameranın yaratıcı modlarından birinde olduğu gibi, bu tür yaratıcı modlardan birine erişim sağlayan tanıdık bir çok yönlü komut paneli de bulunur. program olarak, otomatik odak noktasını değiştirmek veya hareketli görüntüler çekiyorsanız nesne izlemeye geçmek için.

Kodak AZ521: Ekran

Kodak AZ521, kullanıcısına orta aralıkta 460k nokta çözünürlüğe sahip standart boyutlu 3 inçlik bir arka ekran sunar. Ekran, eğilmeyecek veya dönmeyecek şekilde sabitlenmiştir. Bu bir dokunmatik ekran da değil - önemli işlevleri kontrol etmek için yanında çok sayıda normal sabit tuş bulunduğundan bu pratik anlamda çok önemli değil.

Menü seçenekleri, kullanım kolaylığı için ekranda net ve mantıklı bir şekilde sunulur ve parlak güneş ışığında kullanıldığında rakiplerinden daha iyi veya daha kötü olmayan en azından çekimleri kadrajlamak için yeterli bir araçtır.

Kodak AZ521: Pil

Rakiplerinin bazı daha ucuz köprü kameralarının aksine AZ521, bir avuç AA yerine lityum iyon şarj edilebilir bir pil ile çalışıyor. Bununla birlikte, artan sayıda dijital kamera gibi, bağımsız bir şarj ünitesi tedarik etmiyoruz; bunun yerine pil, bir USB kablosu ve amaç için sağlanan uygun şekilde uyumlu elektrik fişi ile fotoğraf makinesinin içinde doldurulur.

Pil ömrü, kompakt sistem kamerası veya gerçek DSLR ile karşılaştırırsak, tam şarjla 240 çekimde aşırı etkileyici olmasa da, bu çoğu sabit lensli anlık görüntü kamerasının performansına eşittir.


Kodak AZ521: Görüntü kalitesi

Bu, bütçeye uygun bir süper zoom olduğundan, sıkıştırılmamış Raw'ı birlikte çekebilme yeteneğinden ziyade yalnızca JPEG fotoğraf dosyalarını doğrudan kameradan alıyoruz, ancak bu bir sürpriz olmayacak.

Maksimum geniş açı ayarında çerçevenin kenarlarına doğru hafif bir balık gözü etkisi ve netlik kaybı olsa da, bu, ultra geniş 24 mm'ye eşdeğer bir seçenek sunan çoğu fotoğraf makinesi için doğrudur ve doğal sahneleri fotoğraflarken insan yapımı olanlardan daha iyi gizlidir.

Fiziksel olarak büyük bir lensin ortalama boyutlu 1 / 2.3 inç sensörüyle eşleştirilmesiyle hoş bir keskinlik derecesi de sağlanır. Yokluğunda farkedilebilen piksel saçaklarına sahip iyi ışık ve berrak mavi gökyüzü elde edin ve bazı çekimler neredeyse nakavttır.

Kodak'ın kamera işinin lisans sahibine devredilmesinde de hiçbir şey bozulmamış gibi görünüyor. Hâlâ beklenen Kodak benzeri doygun renklere ulaşarak fotoğraf makinesinden bol miktarda etki yaratıyoruz; yine beklendiği gibi, aşırı telefoto (tam zoom) ayarında elde çekim yaparken makul derecede net bir resim elde etmek için iki veya üç girişimde bulunduk.

Bununla birlikte, burada oynayabileceğimiz yeterince odak aralığı var, uzağı daha da yakınlaştırabilmek için her zaman maksimum yakınlaştırmaya gitme gereğini hissetmedik.

Neyse ki, optik yakınlaştırma video çekerken de kullanılabilir, özne çerçevenizde hareket ettiğinde odak otomatik olarak ayarlanır veya kaydın ortasında nesneyi değiştirirsiniz. Otomatik odaklama (AF) ile ilgili bir eleştirimiz varsa, o da hedefe kilitlenmenin daha hızlı olacağıdır; ancak yine AZ521'in performansı bu fiyattaki bir kamera ile orantılı.

Kodak AZ521: Karar

DSLR'niz için özel bir telefoto lense binlerce harcama yapmadan çok, çok daha yakına getirmek isteyen bir fotoğrafçıysanız - veya böyle bir kameranın çanlarını, ıslıklarını ve karşılaştırmalı büyüklüğünü istemiyorsanız - bu 16 megapiksel, 52x optik zoom Kodak, paranızın karşılığını fazlasıyla almanızı sağlayacak gibi görünüyor.

Burada çığır açacak kadar yenilikçi veya çığır açan bir şey olmasa da, 35 mm film terimlerinde 24-1248 mm'ye eşdeğer olan bu büyük odak aralığı dışında, fiyat etiketi bunu yansıtıyor. Ama gerçekte, bu Kodak'ın öne çıkardığı, kameranın görüntülerinin renkli, ayrıntılı zengin görünümüyle ilgili.

Kodak AZ521 çıkış tarihi: Şimdi çıktı

Kodak AZ521 fiyatı: 249,99 £