Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Kodak Pixpro SP360 4K incelemesi: uygun fiyatlı bir VR aksiyon kamerası

Kodak Pixpro SP360 4K incelemesi: uygun fiyatlı bir VR aksiyon kamerası

Kodak Pixpro SP360 fırsatları

Geçtiğimiz yıl aksiyon kamerası sahnesinde - daha iyi bir kelime istemek için - çok az aksiyon oldu. Ancak, sanal gerçeklik aksiyon kameralarının ortaya çıkışı sayesinde, zorlu film yapım dünyası artık biraz sarsılıyor.


Aksiyon kamerasıyla film çekmeye alışkınsanız, neyi çekmek istediğinize işaret ettiğinizi bilirsiniz ve kamera, belirli bir çözünürlükte düz bir kare değerinde bir görüntü yakalayacaktır.

Bir VR aksiyon kamerasının farklı olduğu nokta, 360 derecelik bir sahneyi - etrafınızda olan her şeyi - yakalayabilmesidir. 360fly 4K gibi bazı VR kameraları bunu tek bir mercekle yapar, ancak bu durumlarda 360 x 240 bakış açısıyla sınırlandırılırsınız, bu nedenle merceğin arkasındaki ayrıntı kaybolur. Ancak Kodak & rsquo; ın yeni PixPro SP360 4K olması durumunda, iki kamera birbirine cıvatalanmış ve lensler birbirinden uzaklaşıyor. Bu, görüntüdeki her ayrıntıyı yakalar.

Doğal olarak, bu tür görüntüler sanal gerçekliğe mükemmel bir şekilde uygundur - bir çift gözlük taktığınızda, gerçekten oradaymış gibi hissedeceksiniz, eylemi ilk elden deneyimleyeceksiniz. Ya da en azından fikir bu.


Kodak'ın piyasaya ilk kez bir VR aksiyon kamerası getirmesi değil - bir yıl önce, SP360 4K çözünürlük ve tam küresel aksiyona ulaştı; sadece bir kamera ile 360 ​​derecelik bir yarım küreyle sınırlı kaldınız. Kuşkusuz, VR oyununun çok sevilmesi için biraz erken gelmişti ve nispeten düşük kalitesi, GoPro'nun serserilerine karşı o kadar etkileyici görünmediği anlamına geliyordu.

Ancak SP360 4K, öncelikle çözünürlükte önemli bir artış ve ikinci olarak tam, küresel daldırma ile bu eksiklikleri gidermek için ayarlanmış görünüyor. Ve zamanlama da mükemmel - pazar, VR için daha hazır olamazdı; Bugünlerde kuruş karşılığında bir çift VR gözlüğü alabilirsiniz, böylece herkes VR videosunu izleyebilir. Soru şu ki, hepsi gerçekten işe yarıyor mu ve sizi normal aksiyon kameranızdan ayrılmaya ikna eder mi?


SP360 4K iki farklı türde gelir - tekli paket veya ikili paket, ikincisini test ettik. Adından da anlaşılacağı gibi, ikili paket iki özdeş kamera ile birlikte gelir ve size tam küresel video çekimi sağlarken, tekli bunun yalnızca yarısını yönetir. Muhtemelen, tekli paket, daha sonraki bir tarihte başka bir kamera satın alma seçeneğiyle birlikte, ayak parmaklarınızı VR suya daldırma şansı veriyor.


Tekli paket, farklı aksesuarlara sahip çeşitli tiplerde gelir - örneğin Extreme sürümü, diğer kullanışlı ekstraların yanı sıra size bir su altı çantası sunar. İkili paketi tercih ederseniz, bileğe monte edilmiş bir uzaktan kumandanın avantajını elde edersiniz - bizim görüşümüze göre buna değer - ancak montaj seçenekleri bir emme yuvası (araba kaputları için harika) veya uzayan bir selfie tipi çubuk ile sınırlıdır.

Aksesuar sıkıntısı

Muhtemelen, mevcut aksesuarların olmaması - zaten bir GoPro'nuz varsa, çok sayıda seçeneğe sahip olmaya alışacaksınız - pratik bir şeydir. Birbirine cıvatalanmış iki kamera ile, bazı montaj parçaları işe yaramazdı - örneğin, bir göğüs montajı, yakalamak istediğiniz manzaranın çoğunu engellerken vücudunuz oldukça işe yaramazdı. Bu veya Kodak henüz ürün yelpazesini genişletemedi. Bunu göz önünde bulundurarak, daha aşırı video çekimi yapmayı planlıyorsanız, tek paketle daha iyi durumda olabilirsiniz.

İkili paket için £ 750'nin altındaki bir gölge, büyük bir nakit para gibi görünebilir ve öyle, ancak şunu düşünün - VR aksiyon kamerası seçenekleri şu anda oldukça sınırlıdır. GoPro Omni bir göz sulandırmaya mal oluyor - hayır, cüzdan boşaltma - 4,199 £. Omni üç kat daha fazla çözünürlük sunabilir, ancak neredeyse - tabiri caizse - aynı şeyi yaptığını düşünürsek, SP360 4K paranızın tam karşılığını verir.


  • En iyi kamera: İster bir CSC, ister DSLR veya aksiyon kamerasının peşinde olun, bunlar etraftaki en iyi kameralar

SP360 4K, kişinizde çok daha az yer kaplayan daha pratik bir öneridir. Yine de tıknaz görünen küçük bir şey; fonksiyonel tasarımı ile kesinlikle gönül kazanmaz. Bir tarafta basit bir kontrol seti, diğer tarafta bir LCD ve plastik bir çıkıntının altındaki bağlantı noktalarına ve hafıza kartı yuvasına erişebilirsiniz. Kasa su sıçramasına dayanıklıdır, ancak uygun yağışlı hava etkinlikleri için bir su altı kasasına ihtiyacınız olacaktır.

Genel olarak, yapı kalitesi oldukça sağlam hissediyor, ancak pratikte düğmelerin bazen biraz zayıf olduğunu gördük - özellikle de zaman zaman muhafazaya hafifçe sıkışan kayıt düğmesi; hızlı çekim yapmaya çalışırken can sıkıcı.

LCD ekran da çok küçük, bu da anında okumayı biraz zorlaştırıyor. Neyse ki, menünün kullanımı kolaydır - ister video çekmek ister fotoğraf çekmek olsun, bir düğme yakalama türü ile ilgilenir ve ikinci düğme ayarları değiştirmek içindir. Bir akıllı telefona veya PC'ye bağlanmanıza izin veren bir Wi-Fi düğmesi de mevcuttur.

Kullanıcı arayüzünün en önemli parçası, bileğinize veya bir klips yuvası aracılığıyla selfie çubuğuna monte edilebilen uzaktan kumandadır. Kamerayla eşleştirildiğinde, ana kontrollere hızlı bir şekilde erişebileceksiniz.

Kamerayla ilgili harika olan şey, kayıt düğmesine dokunduğunuzda otomatik bekleme moduna girmesi ve başka bir dokunuşta tekrar uyanarak size değerli pilden tasarruf etmesidir - yine de onu biraz fazla hevesle tükettiğini gördük. Hızlı şarj burada yardımcı olur.

Yazılım sorunları

İki kameranın eşleştirilmesi biraz daha uzun sürer, ancak bir kez alıştığınızda, oldukça basittir. Ayrıca, daha sonra bunları doğru bir şekilde birleştirebilmeniz için çift kameralı filmlerin uygun şekilde senkronize edilmesi için de gereklidir.

Bu da bizi SP360 4K'nın yazılım tarafına getiriyor. Bu kamera ile çok çelişkili hissettiriyor - sadece o kadar da iyi değil. Bir PC veya Mac aracılığıyla düzenlemeyi planlıyorsanız, indirip yüklemeniz gereken iki ayrı programınız vardır - biri videoları düzenlemek, diğeri iki videoyu birbirine bağlamak için - ve ikisi de harika değil, ciladan yoksun. Bunların kullanımı da çok kolay değil.

Yazılımın içinde hiçbir yardım kılavuzu yoktur, bu nedenle ne yapacağınızı bulana kadar yolunuzu bulmanız gerekir. İşin garibi, kullanım kılavuzu bu alanda herhangi bir rehberlik içermiyor; bu alışılmadık bir ihmaldir.

Android ve iOS için mevcut olan mobil uygulama hemen hemen aynı şeyi yapar ancak biraz daha rafine ve daha sezgiseldir. Neyse ki, buna Wi-Fi (bir Android ahizeyi sallıyorsanız NFC de) ile bağlanabilirsiniz, bu da ayarların kolay ayarlanmasını ve ayrıca çekime başlamadan önce çekimlerinizi oynatmanızı ve ayarlamanızı sağlar.

Öyleyse, PixPro SP360 4K malları teslim ediyor mu ve aksiyon hayranlarını GoPro'larından dönüşmeye ikna edecek mi? Burada Pingtwitter'te biraz aksiyon filmi yapımını seviyoruz ve sonuçları görüntülerken karışık duygular yaşadık. Elbette, aksiyon filmlerini izlemek için mükemmel bir yeni perspektif elde edersiniz, ancak çift 4K'nın gücüyle bile, kalite, normal bir 4K hareketli kameradan elde ettiğiniz statik görüntüye rakip olmayacak, bu yüzden yetersiz kalacaksınız. Düz 4K ve 1080p filmlerden iyi sonuçlar aldık, ancak ağır çekimde düzenlemek isterseniz, hayal kırıklığı yaratan yüksek hızlı 120 fps 720p bulacaksınız.

Bu iyi, sadece hayranlık uyandırıcı değil. Tabii ki, bu kadar büyük miktarda resim gayrimenkulünü kaplamak zorunda kaldığınızda, kalite her zaman bir darbe alacak; Muhtemelen GoPro'nun kendi teçhizatındaki kamera sayısının üç katına razı olmasının nedeni budur.

İki filmi düzgün bir şekilde birleştirmek de biraz zor olabilir. Kayıt sırasında kameraları hareket ettirirseniz dikiş hattının tamamen kapanacağını gördük. Hareket halindeyken hareketsiz tutarsanız, daha iyi olur, ancak asla mükemmel bir şekilde dikemeyeceksiniz. Gelişmiş daldırma için onunla yaşamaktan mutlu oluruz.

Karar

Yani her şey, filmlerinizden ne almak istediğinize bağlı. GoPro gibi harika bir aksiyon kamerasını bu Kodak ile karşılaştırmak, elmaları portakallarla karşılaştırmak gibidir - benzer bir şeyi çok farklı şekilde yaparlar. Mümkün olan en yüksek kalitede bir eylem çerçevesi kaydetmek istiyorsanız, GoPro çok basittir; ancak aksiyon videolarınızı hayata geçirmek istiyorsanız, sahnelere inanılmaz derinlik sunan Kodak harika bir seçenektir. Ayrıca, VR ana trenine atlamanın nispeten ucuz bir yoludur.

  • Daydream View incelemesi: Aslında takmak isteyeceğiniz bir mobil kulaklık