Close
  • Ana
  • /
  • Oyun Oynamak
  • /
  • Yasal olarak kör oyuncu CS: GO'da 'Global Elite'e katıldı

Yasal olarak kör oyuncu CS: GO'da 'Global Elite'e katıldı

San Diego'dan Adam Bahriz, Kalıtsal Duyusal Otonom Nöropati (HSAN) adı verilen nadir bir genetik hastalıkla dünyaya geldi, bu da çok az acı hissettiği anlamına geliyor.

Büyürken, hastalık kornealarına zarar vermek ve körlüğüne neden olmak da dahil olmak üzere kendine zarar vermesine neden oldu. Ama Adam yine de saygın bir CS:GO oyuncusu olmayı başardı, hatta çöpçatanlıkta en yüksek rütbeye ulaştı.

Twitch'te 'olarak yayın yapan 21 yaşındakiLo0p__', Barcroft Studios'a şunları söyledi: “Oyun bana odaklanacak bir şey veriyor, fiziksel sınırlamalarıma rağmen iyi olacak bir şey. Oyun benim rekabet alanım. Zaman ve çaba harcayabileceğim bir şey. Ve CS:GO süper rekabetçi, bu yüzden benim için mükemmel.

“Oynarken, dürüst olmak gerekirse, sadece hareket eden bir şey arıyorum. Tüm oyuncular arasında, %0.01 olmasa da ilk %0.1'de olduğumdan neredeyse eminim.”


Normal CS:GO çöpçatanlığında Adam, mevcut en yüksek rütbe olan 'Global Elite'e ulaştı ve üçüncü taraf çöpçatanlık hizmeti ESEA'da A+ sıralamasına ulaştı. Yasal olarak kör olan biri için etkileyici bir başarı. Korneaları önemli ölçüde hasar görmüş olsa da Adam, Valve'ın popüler nişancı oyunu da dahil olmak üzere en sevdiği oyunları oynamak için yeterince görsel bir görüntü algılayabilir.

Şöyle açıkladı: “Oyunu son derece hızlı tepki süresi geliştirerek ve monitöre çok yakın oturarak oynuyorum. Tepki süremi ve el-göz koordinasyonumu geliştirmek için tasarlanan Counter Strike ve dış mekan oyunlarından yıllar sonra hızlı tepki süreleri geliştirdim.


'Bir kişi hareketsiz duruyorsa onu görmek zor olurdu ama bu yüzden durumun ve neler olup bittiğinin farkında olmak için gerçekten iyi bir harita farkındalığı geliştirmem gerekiyor.”

Counter Strike, durumu nedeniyle hayatı boyunca mücadele eden Adam için gerçek bir çıkış noktası sağlamıştır. Adam'ın HSAN formu, 'duyusal sinirsel işitme kaybına' neden olmasının yanı sıra, vücudundaki, beynine ağrı hakkında bilgi göndermesi gereken alıcıların çalışmadığı anlamına gelir.


Adam şunları söyledi: “Birçok insan bunun harika olduğunu düşünebilir – 'oh vay, acı hissetmiyorsun'. Ancak aldığım herhangi bir küçük yaralanmayı bilemeyeceğim ve acı hissetmediğim için giderek daha da kötüleşecek.”

Bu, Adem'in hayatı boyunca çok sayıda zayıflatıcı yaralanmaya neden oldu, en önemlisi, çocukken bilinçsizce yüzünü ve gözlerini çizdiği yüz yırtılmaları, görüşünü bozan kornea hasarına yol açtı. Geçmişte Adam da bilmeden çenesini kırmış ve enfeksiyonlar nedeniyle iki dişi dışında hepsini çekmiştir.

Adam dedi ki: 'En önemli aksiliklerden birinin yüz deformitesi olacağını söyleyebilirim. Ortaokul biraz zordu çünkü görünüşüm konusunda bilinçli oldum. Geçen seneye kadar burnum yoktu. Ayrıca damak yarığım vardı, yani ağzımdan burnuma bir delik vardı.”

Adam şimdi işitme cihazı kullanıyor ve yaraları yetişkin olduğundan beri bir şekilde stabilize oldu. Hatta yakın zamanda CS:GO oynarken tanıştığı bir arkadaşının tavsiye ettiği bir cerrah aracılığıyla yüz rekonstrüksiyonu ameliyatı oldu.


“Bu oyunu oynamasaydım, yüzümü yeniden yapılandırmazdım” dedi Adem. “Az önce benimle Twitch kanalım aracılığıyla iletişime geçtiler ve 'hey yüzünü düzeltmek istiyorum, bunu yapabilecek bir arkadaşım var' dediler. Yarık damağımı düzelttirdim, burnumu düzelttirdim, hepsi CS:GO'dan. Bu çılgınca.”

Bütün bunlardan önce bile, oyun, hatırlayabildiğinden beri Adam'ın hayatının büyük bir parçası olmuştu. Büyürken Nintendo DS'de Crash Bandicoot ve Nintendo Wii'de FIFA gibi oyunlar oynayacaktı. Ancak 2012'de Counter Strike 1.6'yı ilk oynadığında, 'oynadıktan sonra 10 dakika içinde bağımlı hale geldiğini' söyleyerek nişancılara olan tutkusunu keşfetti.

2014'te Adam CS:GO'ya geçti ve 2017'de rekabetçi oyunun en zorlu oyuncularından biri oldu. Belki daha da etkileyici olanı, oynamak için hiçbir özel ekipman kullanmamasıdır. Ekranını 4:3 en boy oranına çevirmenin ve inanılmaz derecede yakın oturmanın yanı sıra, genç yayıncı normal bir fare ve klavye kullanıyor.

“Normalde Counter Strike oynadığınızda oyun tüm monitöre yayılır. Ancak çok yakın oturduğum için, her iki tarafta da tüm ekranı görmemi sağlayan siyah çubuklar olacak şekilde yapılandırdım.”

Rekabetçi oyunun en üst sıralarına ulaşmasına rağmen, Adam çevrimiçi olumsuzluk payıyla karşı karşıya kaldı.

“Dişlerimi kaybettiğim için konuşma güçlüğüm var ve bu yüzden Counter Strike oynarken insanlar beni sık sık taciz ediyor. Yıllar içinde kalın bir cilt geliştirdim ve çoğu zaman onları susturuyorum ve onlarla hiçbir şekilde ilgilenmiyorum.”

Artık Adam, Twitch kanalında günde sekiz saat yayın yaparken bulunabilir.Lo0p__' 230.000'den fazla takipçiden oluşan olumlu bir topluluk oluşturduğu yer.

'Oyunlar yarın ortadan kalksa ne yapacağımdan emin değilim,” dedi. “Hayatımın ayrılmaz bir parçası çünkü dış dünyadan odaklanmayı engellemeye yardımcı oluyor. Ayrıca, dijital olsa bile diğer insanlarla anlamlı bağlantılar kurmama yardımcı oluyor.

“Herhangi bir tıbbi durumu olan insanlara tavsiyem, sahip olduklarınızı kabul edin ve olabileceğiniz en iyi insan olmaya çalışın ve yaşayabileceğiniz en iyi hayatı yaşayın.”