Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Leica M Typ 262 İncelemesi: en saf haliyle fotoğrafçılık

Leica M Typ 262 İncelemesi: en saf haliyle fotoğrafçılık

Leica M Typ 262 fırsatları

Yıl 2016 ve bu Leica'nın yeni kamerası. Tanıdık geliyor, değil mi? Aynı kırmızı nokta, aynı Bauhaus'tan ilham alan tasarım. Ancak klasik estetiğin sizi yanıltmasına izin vermeyin, bu kamera bazı alanlarda son teknolojidir.


Diğerlerinde? Çok değil. M Typ 240'dan (hala mevcut) bir adım geriye giderek bu yeni kamera, video kaydı ve canlı görüntülemeden vazgeçiyor, bunun yerine harika hareketsiz görüntüler yakalamaya odaklanıyor.

Typ 262 ile nasıl anlaştık? Hadi öğrenelim mi ...

Tasarım ve Kullanım

Leica M Typ 262'nin güzel bir kamera olduğunu düşünüyorum, şık, sade ve işlevsel. Ayrıca, sokak fotoğrafçıları için kullanışlı olan, abartısızdır.

Tıknaz ve çok sağlam olan Type 262, tam anlamıyla Alman mühendisliğinin bir parçası gibi hissediyor. Kamera, 600 gr'da oldukça ağırdır, ancak yeni alüminyum üst plaka sayesinde önceki pirinç kaplı modellerden daha hafiftir.


Leica'nın pirinçten alüminyuma geçmesi bir sorun mu? Bazı püristler için, yıllarca süren aşınma ve yıpranmadan güzel patina etkisini elde edemezsiniz. Ancak alüminyum, maliyet tasarrufu sağlar. Şahsen benim bununla bir sorunum yok.


Cihazı kullanmak bir zevktir, kadranlar ve düğmeler tıknazdır, odak halkası (35 mm summikronda) hoş ve pürüzsüzdür ve yeni bir deklanşör kurma sisteminin eklenmesi, gürültü açısından M9'a göre büyük bir gelişmedir (ancak , elektronik deklanşör tarzı sessizlik beklemeyin).

Canlı görüntü olmamasına rağmen, kameranın arkası hala geniş bir LCD ekran tarafından çekiliyor (bunu kullanarak fotoğrafları netleyemez ve çerçeveleyemezsiniz).


Bunun yerine, görüntüleri ve menü sistemini gözden geçirmek için LCD kullanılır. Fotoğraf makinesindeki ayarların değiştirilmesi oldukça basittir, çoğu özelliğin özel düğmeleri / kadranları vardır (beyaz dengesi, ISO, pozlama telafisi, diyafram ve deklanşör hızı gibi) ancak daha gelişmiş özellikler kısa menü sisteminden değiştirilebilir.

3 inçlik ekran son derece keskin ve harika görünüyor.

SD kart yuvasına ve pil bölmesine, alt plaka kaldırılarak erişilir.


Görüntü kalitesi

Leica, markasını olağanüstü görüntü kalitesi üzerine inşa etti, bu nedenle Typ 262 hayal kırıklığına uğratmayacak.

Kamera tam çerçeve 24MP CMOS sensöre sahiptir ve bu günlerde özellikle olağanüstü olmasa da (Sony A7R II, 42MP'ye sahiptir) Leica'nın muhteşem lensleri ve Maestro görüntü işlemcisi sayesinde harika görüntüler yakalayabilir.

İşte doğrudan kameradan alınan bazı JPEG'ler:

Karar

Leica M Typ 262'yi kullanmayı çok sevdik. Güzel bir şekilde eşleştirilmiş, tıpkı piste odaklanmış bir spor otomobil gibi sadece temel özelliklere sahip.

Beni asıl etkileyen şey, daha önce denediğim diğer tüm dijital fotoğraf makinelerinden daha çok, kameranın nasıl mekanik hissettiği.

Elbette dezavantajları var - özellikle canlı görüntü, WI-Fi, video vb. Özellikli en modern kameralara alışkınsanız.

Ancak minimalist Leica, harika görüntüler çekmeye odaklanan bir araçtır ve eksik özellikler sayesinde, diğer Leicaların çoğundan çok daha uygun fiyatlıdır - sadece 3,950 £ (lens hariç).