Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: Bu bütçeye uygun oyun dizüstü bilgisayarı iyi mi?

Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: Bu bütçeye uygun oyun dizüstü bilgisayarı iyi mi?

800 £, bir dizüstü bilgisayarda harcamak için makul bir miktardır. Ama bir oyun dizüstü bilgisayarı? Bu bir pazarlık gibi görünüyor. Zaten Lenovo'nun insanların düşüneceğini umduğu şey de bu. IdeaPad L340 incelememiz, bunların doğru olup olmadığını keşfedecektir.


Temel olarak Lenovo IdeaPad L340'ın yükseltilmiş ve geliştirilmiş bir sürümü,en iyi öğrenci dizüstü bilgisayarlarıLenovo IdeaPad Gaming 3i, yalnızca günlük bilgi işlem görevleri için çok uygun olmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu oyunu sorunsuz ve verimli bir şekilde çalıştırabilir.

Buradaki anahtar kelime 'çoğu'dur. Bu dizüstü bilgisayar, diğer, daha pahalı rakiplerin özelliklerine tam olarak uymuyor. Ve eğer sıkı bir oyuncuysanız, muhtemelen biraz daha fazla para harcamak isteyeceksiniz.

Bununla birlikte, ilk kez oyun oynuyorsanız, sıradan bir oyuncuysanız veya ara sıra oyun oynayabileceğiniz verimli, çok amaçlı bir dizüstü bilgisayar istiyorsanız, okumaya devam edin.

Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: tasarım

Bize göre, bu dizüstü bilgisayarın tasarımı en iyi özelliklerinden biri: oldukça basit, olduğundan daha pahalı görünüyor. Müthiş Onyx siyahı ve heybetli, köşeli görünümüyle, bunun oyun oynamaya adanmış bir dizüstü bilgisayar olduğundan kimsenin şüphesi kalmayacak.


Kutudan çıkar çıkmaz, keskin bir şekilde yuvarlatılmış köşeleri ve zarif bir şekilde kıvrımlı kapağıyla şaşıracaksınız. Ağırlığı da dikkat çekicidir: 2,2 kg (4,8 lb) ağırlığıyla gerçek bir ağırlığa sahiptir ve size bu dizüstü bilgisayarın iş anlamına geldiği izlenimini verir. Ayrıca, kapalıyken tek elle açabilirsiniz: gerçek bir klas dokunuşu.

Lenovo Ideapad Oyun 3i incelemesi


(Resim kredisi: Lenovo)

Bu dizüstü bilgisayarla ilgili hiçbir şey incelikli değildir ve bu, mevcut 359 x 249 mm'nin iyi bir kısmı olan 335 x 125 mm'lik geniş bir yüzey alanını kaplayan klavyeyi içerir. Anahtarlar birbirinden güzel bir şekilde ayrılmış, büyük harflerle basılmış ve hoş bir taktik hissi veriyor. Ok tuşları, bir oyun dizüstü bilgisayarına yakışacak kadar büyük ve klavyenin mavi arka ışığı çok havalı. İzleme dörtgeni de 69 x 109 mm boyutlarında güzel ve büyük ve kullanımda etkileyici bir şekilde duyarlı olduğunu gördük.

Lenovo Ideapad Oyun 3i incelemesi


(Resim kredisi: Lenovo)

Bir şey daha: En üstteki web kamerasının gizlilik için bir çıkartmayla önceden kaplanmış olarak gelmesini seviyoruz. Ve kaldırdıktan sonra, küçük bir anahtar aracılığıyla istediğiniz zaman web kameranızı açıp kapatmayı seçebilirsiniz.

Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: Ekran ve hoparlörler

Lenovo Ideapad Gaming 3i, Full HD, 1920 х 1080p çözünürlük sunan 15,6 inç IPS ekrana sahiptir. 16:9 ekran oranına, 142 ppi piksel yoğunluğuna ve oyun için çok önemli olan 120 hz yenileme hızına sahiptir.

İster günlük işler yapıyor olun, ister TV ve film izliyor, ister oyun oynuyor olun, tüm bunlar oldukça iyi bir görüntü sağlar. Yenileme hızı akıcı hareket sağlar, görüş açıları oldukça geniştir ve çözünürlük AAA oyunlar için mükemmeldir.

Ekranın biraz düştüğü yer, renklerin biraz düz ve cansız görünmesidir, bu da Photoshop veya video düzenleme çalışmaları için en iyi seçim olmadığı anlamına gelir. 250 nit maksimum parlaklık, içeride oyun oynamak veya video izlemek için kabul edilebilir olsa da, güneşli günlerde dış mekan kullanımı için pek iyi değil. Ve dokunmatik ekran olarak çalışmadığını unutmayın.


Ses, büyük bir odada TV ve filmlerin keyfini çıkarmak için yeterince yüksek olan iki adet 1,5 W stereo hoparlörden gelir. Genel olarak, ses kalitesi kabul edilebilir olsa da, iyi bir bas seviyesiyle, eve yazılacak bir şey yok. Bununla birlikte, oyun oynama konusunda ciddiyseniz, biroyun kulaklığı, her neyse.

Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: Performans

Lenovo Ideapad Oyun 3i incelemesi

(Resim kredisi: Lenovo)

IdeaPad Gaming 3i, Windows 10 Home 64 çalıştırır ve Intel i5-10300H işlemci, 8GB RAM ve 256GB depolama içerir. Bu oldukça güçlü bir parça setidir ve dizüstü bilgisayar, birden fazla sekme açıkken web'de gezinmekten, video ve müzik akışına, Microsoft Office gibi yazılımları çalıştırmaya kadar günlük bilgi işlem görevlerini adım adım gerçekleştirir. Ama oyun oynamak için yeterince iyi mi? Cevap evet ve hayır karışımıdır.

IdeaPad Gaming 3i'nin işlem gücü etkileyici olsa da Nvidia GTX 1650 ekran kartı biraz geride kalıyor. Ve pratikte bu, bu cihazda hemen hemen her oyunu oynayabilirken, bazı üçlü AAA oyunlar için ayarlarınızı düşürmeniz ve saniye başına kare ve parlaklıktan ödün vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Oyun oynamak gerçek tutkunuzsa ve bu şeylere karşı hassassanız, bu bir anlaşma kırıcı olabilir. Ancak, çoğu sıradan ve ilk kez oynayan oyuncular için büyük bir sorun olmayacaktır. Ve elbette, her oyun için geçerli olmayacak.

Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: Pil ve bağlantı

IdeaPad Gaming 3i'nin bütçe fiyatına ulaşmak için yaptığı bir diğer taviz de pildir. Bize dört saat 46 dakika temel kelime işleme ve web tabanlı araştırma yapma ve Netflix'ten indirilen bir filmi dört saat 49 dakika oynama süresi verdi, ancak bir AAA oyunu oynarken sadece iki saat üç dakika sürmeyi başardı. Bu nedenle, prizden uzakta önemli ölçüde oyun oynamak istiyorsanız, bunun sizin için en iyi dizüstü bilgisayar olmadığını öneriyoruz.

Lenovo Ideapad Oyun 3i incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Olumlu tarafı, IdeaPad Gaming 3i iyi bir bağlantı sunuyor, ancak birinin güç için kullanılması gereken iki yerine üç adet USB Type-A yuvası olması güzel olurdu. Artı tarafta, zıt taraflardadırlar ve size dizüstü bilgisayarınızı soldan mı yoksa sağdan mı şarj etme seçeneği sunarlar.

Bağlantı noktaları esas olarak sol tarafta bulunur; burada bir USB-A ve bir USB-C bağlantı noktası, bir HDMI 2.0 bağlantı noktası, bir RJ45 Ethernet bağlantı noktası, bir kulaklık/mikrofon jakı ve bir Novo deliği (bir iğne deliği) bulunur. sistem kurtarma için), bir güç göstergesi ile birlikte. Sağ tarafta, yalnızca bir USB Type-A bağlantı noktası var.

Lenovo IdeaPad Gaming 3i incelemesi: karar

Lenovo Ideapad Oyun 3i incelemesi

(Resim kredisi: Lenovo)

IdeaPad Gaming 3i ile Lenovo, uygun bir fiyata bir oyun dizüstü bilgisayarı yaratmaya başladı ve oldukça iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebiliriz. Evet, grafik yongası en iyisi değil, bu da bazı AAA oyunlarını optimum kare hızlarından daha düşük bir hızda oynamanız gerekebileceği anlamına geliyor. Ama bu, fiyatı bir binin altına getiren türden bir uzlaşma.

Oyun oynamak hayatınızın gerçek tutkusuysa, muhtemelen daha pahalı bir şey için para biriktirmeniz daha iyi olacaktır. Ancak, arada sırada PC oyunları oynamayı seven bir iş dizüstü bilgisayarı veya genel amaçlı dizüstü bilgisayar arayan biri için bu cihaz tüm kutuları işaretler. Benzer şekilde, oyun oynamaya yeni başlıyorsanız, giriş seviyesi bir oyun dizüstü bilgisayarı olarak, fiyat için daha iyisini bulamazsınız.