Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Lenovo ThinkPad X1 Fold İncelemesi: gelecek burada, bir nevi

Lenovo ThinkPad X1 Fold İncelemesi: gelecek burada, bir nevi

Lenovo ThinkPad X1 Fold bir melezdir2'si 1 arada dizüstü bilgisayar; dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayar veya klavyeli bir tablet - nereden bakarsanız bakın. Ama bu sizin ortalama hibritiniz değil, bunun bir katlanır ekranı var.

William Gibson'ın bir zamanlar gözlemlediği gelecek, zaten burada: sadece çok eşit dağılmamış. Yeni katlanır ekran teknolojisi söz konusu olduğunda bu kesinlikle doğrudur. Gördükkatlanır telefonlarSamsung ve Xiaomi'den, artı LG gibi şirketlerden çeşitli cihazlarda esnek ekranlar kullanan diğer cihazların prototipleri, ancak Lenovo, ticari olarak satılan bir dizüstü bilgisayara ilk koyan kişidir.

ThinkPad X1 Fold, en yeni iPad'den daha küçük veya kabaca bir ciltsiz kitap boyutunda katlanan 13,3 inçlik bir ekrana sahiptir ve yalnızca 2,2 libre (0,99 kg) ağırlığındadır. Bu tam olarak çalışan bir Windowshafif dizüstü bilgisayargerçekten her yere götürebilirsiniz, ancak taşınabilirlik ile birlikte ödün verilir: ekran oldukça loş ve küçük klavye ve dokunmatik yüzey ideal olmaktan uzak.

Güzel mi? Evet çok. Bir tane satın almalısın? Şart değil. Bu akıllı bir cihaz olsa da, türünün ilk örneği ve daha az ödün vererek daha iyi katlanır ekranlı cihazların takip etmesi muhtemel.


Günümüzün en iyi Lenovo ThinkPad X1 Fold fırsatlarıLenovo ThinkPad X1 Kat 13.3... Microsoft ABD $1,999 Görünüm Lenovo ThinkPad X1 Kat 13.3... Microsoft ABD 2,799 $ GörünümTHINKPAD X1 FOLD GEN1, Intel... Amazon $3.111,36 Görünüm En iyi fiyatlar için her gün 250 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Lenovo ThinkPad X1 Kat İncelemesi

Dizüstü bilgisayar ekranları katlanmak için tasarlanmamıştır, bu yüzden buna alışmak biraz zaman alır.


(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Fiyat ve çıkış tarihi

Lenovo Thinkpad X1 Fold, 2020 yılının Kasım ayında piyasaya sürüldü ve$ 2499. Test ettiğimiz yapılandırma (Intel i5 CPU, 8GB RAM, 256GB SSD), isteğe bağlı Bluetooth klavye ve kalem dahil 2749 ABD doları olarak fiyatlandırılmıştır.

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Tasarlayın ve oluşturun

Bu klavye ayrıca, katlanmış ekranın iki yarısı arasına sığacak kadar incedir ve yaklaşık olarak ince bir ciltsiz kitap boyutunda kullanışlı, taşınabilir bir paket oluşturur. Etrafı saran deri kılıf, bir Surface Pro veya diğer katlanmayan tabletlere göre almayı ve taşımayı çok daha kolay hale getirir.


Önce asıl şeyi aradan çıkaralım: evet, ekran katlanıyor ve katlamayı göremiyorsunuz. Tablet yapılandırmasına katlayın ve görünür katlama veya birleştirme olmadan tam 13,3 inç OLED ekrana sahip olursunuz: tek bir düz OLED ekran sayfasıdır. Bu 2048'e 1536 piksel ekran harika bir renge sahip, ancak çok parlak değil: maksimum 300 cd/m2'nin hemen altında ölçtük. Buna doğrudan güneş ışığında bakın ve gölgeler dışında çok az şey göreceksiniz.

Bu katlanmış konumda, X1, biraz daha kalın çerçevelere sahip bir Surface Pro'ya benziyor. Ekran, katlandığında kapatıldığında korumak için bu çerçeve çerçevesine de gömülüdür. Yine de korunmaya ihtiyacı varmış gibi hissetmiyor. Dokunmatik ekran, oldukça sert hissettiren plastik bir kapağa sahip: ekran kalemi veya bir dizi tuşla çizemedik.

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi

Ekranı katlamak, onu iki ayrı ekrana dönüştürür.


(Resim kredisi: Lenovo)

Deri arka kapağa yerleştirilmiş tekmelik ile tableti masanızın üzerine koyabilirsiniz ve iki adet USB-C 3.2 bağlantı noktası vardır: biri sol kısa tarafta, diğeri uzun alt tarafta. Bu hoş bir dokunuş, yani birlikte verilen 45 Watt'lık şarj cihazını tablet yatay veya dikey moddayken kullanabilirsiniz.

Bu katlanmayı sağlayan menteşe kasanın ve bezel çerçevesinin arkasına gizlenmiştir. Sağlam bir his verir ve katlanır ekranı düz ile tamamen kapalı arasında herhangi bir konumda tutar. Ekranın arkasında belirgin bir boşluk yok, ancak zamanla dizüstü bilgisayar ve kasa arasında yapışkanlık olabilir.

Ekranı yarıya kadar geri katlayın ve Lenovo Mode Switcher uygulaması devreye girerek, bir ekranda video izleyebileceğiniz ve diğerinde bir sohbet uygulaması çalıştırabileceğiniz veya alt yarısını dokunmatik klavye olarak kullanabileceğiniz çift ekranlı bir dizüstü bilgisayara dönüştürüyor. . Alternatif olarak, isteğe bağlı küçük Bluetooth klavyeyi, mıknatısların onu yerinde tuttuğu alt ekranın üstüne bırakarak tek bir 9.6 inç ekranlı bir dizüstü bilgisayara dönüştürebilirsiniz.

Klavye çok ince bir şey için sorun değil. Tuşlar küçüktür ve neredeyse hiç hareket etmezler ve kompakt boyutları nedeniyle bazı karakterlere yalnızca olağandışı kombinasyonlarla erişilebilir. Örneğin soru işareti, Fn-Shift-Period'un olağandışı kombinasyonuna indirgenmiştir.

Klavyede ayrıca tek haneli işlem için yeterince büyük olan küçük bir dokunmatik yüzey bulunur. Klavye Bluetooth üzerinden bağlanır ve sağ kenardaki küçük bir anahtarla açmayı unutmamanız gerekir. Bunun yanında klavye pilini şarj etmek için bir mikro USB bağlantı noktası var: Bir USB-C bağlantı noktası daha iyi bir seçim olurdu, çünkü daha az kablo taşımak anlamına gelirdi. Klavye pilinin birkaç günlük kullanım için iyi olduğunu ancak bitmek üzereyken size hiçbir uyarı vermediğini gördük.

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi

X1 Fold kapatıldığında iPad'den daha küçüktür.

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Performans

Ne yazık ki, X1 Fold, işlem gücü söz konusu olduğunda oldukça yayadır. 1.4GHz Lakefield i5 işlemci ve yükseltilemeyen 8GB RAM, web'de gezinme veya kelime işleme gibi temel görevler için yeterli olsa da, karmaşık elektronik tablolar veya oyun oynama gibi daha karmaşık görevlerle mücadele etti. Neredeyse bir Rimworld oyunuyla başa çıkabilirdi, ancak ekranda birden fazla sömürgeci ve kötü adamla işler daha karmaşık hale geldiğinde mücadele etmeye başladı.

NSLakefield sürecir biraz sıra dışı, beş çekirdeğe sahip: dört düşük güçlü çekirdek ve standart masaüstü CPU çekirdeği gibi ek bir yüksek güçlü çekirdek. Buradaki fikir, dört çekirdeğin normal kullanımın basit görevlerini yerine getirmesi ve gerektiğinde yüksek güçlü işlemcinin devreye girmesidir.

Bu, güç tasarrufu sağlar, ancak dezavantajı, X1 Fold'un hızlı bir PC olmamasıdır: PC Mark 10 puanını sadece 2477'dir. En son XPS 13'ün 4241 puanıyla zıtlık, X1'in onu kesmeyeceğinin altını çizer. ciddi iş.

Satın alırken kullanılabilen tek donanım yükseltmesi, katı hal sürücüsünün kapasitesini 512 GB veya 1 TB'a yükseltmektir. Yoga serisinde kullanılan H serisi işlemciler için kesinlikle bir seçenek görmek isteriz.

Lenovo ThinkPad X1 Katlama

Ekranın alt yarısına yerleştirilmiş klavye ile 9 inçlik bir dizüstü bilgisayar işlevi görür.

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Yazılım

ThinkPad X1 Fold, Windows 10 Home ile birlikte gelir, ancak 10 Pro yükseltme olarak da mevcuttur. Ekranın nasıl katlandığına bağlı olarak ekran düzenini kontrol eden Lenovo Mode Switcher uygulamasını içerir. Gerekirse bu, cihazı tam ekran, iki ekran veya bir ekran moduna zorlayarak geçersiz kılınabilir.

Bu, diğer uygulamalarla çalışmaya geldiğinde karışık bir çantaydı. Microsoft Office, denediğimiz 2D oyunların çoğunda olduğu gibi, konum değiştirirken ekran boyutunda ve şeklinde bir değişikliği sorunsuz bir şekilde ele aldı. Ancak bazı uygulamalar, bu tür ekran maskaralıkları ile işbirliği yapmayı reddetti.

Bulabildiğimiz hiçbir uygulama çift ekran modundan gerçekten faydalanmadı: cihaz katlandığında her şey bir ekranda veya diğerinde çalıştı. Bu güzel bir numara, ancak gerçek faydalar, her iki ekranı da gerçekten kullanabildiğinizde ortaya çıkacak. Örneğin, büyük bir önizleme için üst ekranı ve düzenleme araçları için alt ekranı kullanan bir video düzenleme uygulaması düşünün.

Dürüst olmak gerekirse, bu cihazın beklediği şey, Windows'un çok ekranlı ve esnek cihazlar için tasarlanmış bir sonraki sürümü olan Windows X. Bu, Covid nedeniyle ertelendi, ancak Windows X nihayet geldiğinde bu cihaz yeniden başlatılırsa şaşırmam.

X1 Fold, kendi konuşma metni ve çeviri uygulaması olan Lenovo Voice'u da içerir, ancak bunun için “çeviri süresi” ilginç bir şey yapmak için. Varlık yönetimi gibi şeyler yapmak için çeşitli kurumsal uygulamalar da dahildir.

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi

Bazı programlar ekranın katlanmasına uyum sağlar.

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Ekran ve hoparlörler

Bir tableti alıp ikiye katlamanın ne kadar tuhaf olduğunu anlamak biraz zaman alıyor. Bunu iPad veya Surface Pro'nuzla denemeyin millet. OLED arka ışığı ekranın kendisinde yerleşik olduğundan, katlandığında bile ekran etkileyici bir şekilde düz bir aydınlatmaya sahiptir. Bununla birlikte, parlaklıktan yoksundur ve metrekare başına 300 kandelanın hemen altında (cd/m2) zirveye ulaşır. Doğrudan güneş ışığı altında bakın ve zar zor görülebilir. OLED ekranın iyi bir rengi var, ancak HDR yok, genişletilmiş renk gamı ​​yok ve 60 Hz'nin üzerinde görüntü oranları yok. Katlanır, ancak diğer her şekilde basit, standart bir 13,3 inç dizüstü bilgisayar ekranıdır.

Kasanın bir kenarındaki iki küçük hoparlör sesleri sağlıyor. Bunlar orta derecede yüksek, ancak oldukça düz ve teneke sesler üretir. Çoğu tablet veya dizüstü bilgisayar, bir miktar stereo ayrım oluşturmak için ekranın her iki tarafına hoparlörler yerleştirir, ancak X1'de ekranın yalnızca bir tarafında mono hoparlörler bulunur. Bu, biraz ayrık bir film izleme deneyimi sağlar.

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi

X1'in hoparlörleri, mono bir deneyim sağlayan cihazın bir tarafındadır.

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Pil

X1'in büyük bölümünün yarısı pildir; oldukça standart bir pil ömrü sağlayan katlanır gövdenin sağ tarafında ince bir 10.1Wh Li-ion cihaz. Testlerimizde ekran 200 cd/m2 olarak ayarlanmış PC Mark 10 Video pil testi ile 7 saat 34 dakika sürmüştür. Bir dizi ortak görevi yürüten daha zorlu Modern Office karşılaştırması ile bu süre 6 saat 15 dakikaya düştü. Bu, video için 7 saat 35 dakika ve Modern Ofis için 6 saat 16 dakika yöneten Dell XPS 13 ile karşılaştırılabilir.

Lenovo ThinkPad X1 Katlama

Ekranın alt yarısı, katlandığında dokunmatik klavye olarak da kullanılabilir.

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Fold incelemesi: Sonuç

Bir dizüstü bilgisayar için 2500 dolardan fazla para yatıracaksanız, bazı süslü şeyler yapması gerekiyor. Thinkpad X1 Fold, onu gören herkesi etkileyecek bir katlanır ekranla bunu yapıyor. İşlem, yaptığınız ilk birkaç kez neredeyse mantığa meydan okuyor gibi görünüyor: tabletlerin bunu yapması gerekmiyor. Ancak ilk olmak her zaman en iyisi değildir: Çoğu alıcı, katlanır ekranlar daha standart bir özellik olduğunda ve Windows X'ten daha iyi destek aldığında sonraki modeli bir yıl kadar beklemelidir.