Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: küçük bir pakette yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayar

Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: küçük bir pakette yüksek performanslı bir dizüstü bilgisayar

ThinkPad X1 Nano, X1 ailesinin en hafif üyesidir ve iki poundun (907g) biraz altındadır ve buna rağmen Intel Evo platformu ve 11. nesil işlemci sayesinde inanılmaz bir performans sunar. Ayrıca dokunmatik ekran seçeneği ile birlikte gelir. Onu bizim değerimize layık kılan türden sayılardır.en iyi hafif dizüstü bilgisayarrehber, eski okul ThinkPad stiline rağmen.

Bu incelemede, gerçek dünyadaki görevleri nasıl yerine getirdiğini görmek için ThinkPad X1 Nano'nun adımlarını attık. Bu zorlu bir mücadele kategorisidir, bu yüzden onları yenmek için X1 Nano'nun gerçekten teslim etmesi gerekiyor.

Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: fiyat ve bulunabilirlik

Lenovo ThinkPad X1 Nano, 2021 yılının Nisan ayında piyasaya sürüldü ve maliyeti doğrudan Lenovo'dan 1289 $ / 1639 £ / 2374 AU $'dan başlıyor. İncelediğimiz modelde 16 GB RAM ve 1751 $ / 1257 £ / 2258 AU $ olarak listelenen 512 GB SSD vardı.

Lenovo ThinkPad X1 Nano


(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: ekran ve tasarım

2 lb (907 g) altında ve 0,66 (16,7 mm) inç kalınlığında sadece bir dokunuşla X1 Nano ismine kadar yaşıyor. Yine de karbon fiber ve magnezyum şasi sağlam hissettiriyor ve modern yaşamın zorluklarına sorunsuz bir şekilde dayanabilmelidir. Buradaki hoş bir dokunuş, ThinkPad logosundaki i üzerindeki noktanın cihaz kullanımdayken aydınlanması veya uyurken hafifçe titreşmesidir.

ThinkPad X1 Nano, bir kulaklık soketi ve sol taraftaki iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası aracılığıyla dış dünyaya bağlanır; bunların ikisi de birlikte verilen 65 Watt'lık şarj cihazıyla şarj etmek için kullanılabilir. Standart USB adaptörüne Thunderbolt dahil değildir, ancak bunlar pahalı değildir. Yalnızca iki bağlantı noktasına sahip olmak sınırlayıcı olabilir - şarj cihazını ve bir telefonu takın ve bağlantınız biter. Çoğu kullanıcı muhtemelen evde veya ofiste kullanım için çok daha fazla giriş ve çıkış ekleyen Lenovo Thunderbolt 3 yuvasını almak isteyecektir.


X1'in 13 inçlik ekranı, her ikisi de 2K çözünürlüğe sahip ve Dolby Vision desteği içeren hem dokunmatik hem de dokunmatik olmayan sürümlerde mevcuttur. Bu karlı suç mahalli ile karanlık, kasvetli polis ofisleri arasındaki kontrastı gerçekten takdir edebileceğiniz için Netflix'te Nordic noir izlemek için harika. Ayrıca harika bir parlaklığı var. Direkt güneş ışığı dışında her yerde görülebilecek kadar parlak olan maksimum 350 cd/m2'de ölçtük.

X1 Nano'nun klavyesi de çoğu dizüstü bilgisayar klavyesinden çok daha olumlu, dinamik bir his ile çok güzel. Yön tuşları küçüktür ancak klavyenin alt sırasından uzaktadır, bu da onları bulmayı kolaylaştırır. Bu bir Dokunmatik Yüzey olduğundan, klavyenin ortasında bazı kullanıcıların sevdiği ve diğerlerinin nefret ettiği kırmızı TrackPoint fare işaretçisi de vardır. Neyse ki, klavyenin altında, üç fiziksel fare düğmesiyle dokunmatik yüzeyi kullanmak için büyük, rahat bir yer var, bu nedenle zevkinize uygun değilse yalnızca işaretçiye takılıp kalmazsınız.


Lenovo ThinkPad X1 Nano

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: performans

X1 Nano, 1.8 GHz'de çalışan, ancak ağır yük altında çekirdeklerden birini 4 GHz'e kadar yükseltebilen dört çekirdekli bir çip olan 11. Nesil Intel Core i7 işlemci etrafında inşa edilmiştir. Web'de gezinmeden hafif video düzenlemeye kadar görevler için hala mükemmel performansa sahip olan 1.8GHz modelini test ettik. Bununla birlikte, zor bir görevde marş basarken biraz ısındığını ve sıcak havayı alt kasanın sol tarafından dışarı atan fanın işler yolunda giderken biraz gürültülü olduğunu gördük.

X1 Nano, 4768'lik bir PC Mark 10 puanı elde etti ve bu da onu, 4241 puanla Dell XPS 13 gibi benzer ultra-lite dizüstü bilgisayarların bir adım üstüne çıkardı. Test ünitemizde ayrıca, testi hızlandırmaya yardımcı olan 16 GB DDR4 RAM ile geldi. puanlar; daha ucuz modeller sadece 8 GB RAM ile gelir.

Ayrıca pil ömrünün oldukça iyi olduğunu gördük. PC Mark 10'un pil karşılaştırmasını çalıştıran X1 Nano, 12 saat 4 dakika boyunca çalışmaya devam etti. Elektronik tablolar, video konferans ve diğer bu tür saçmalıklardan oluşan tipik bir ofis iş yükünü simüle eden daha zorlu modern ofis pili kıyaslamasıyla bile, 10 saatten biraz fazla bir süre devam etti. Bu, en uzun iş günlerini bile kapsamak için yeterli olmalıdır.


Yine de 3D oyun bu dizüstü bilgisayarın biraz ötesindeydi. Entegre Intel Xe grafikleri, 1126'lık bir 3D Mark puanı elde etti. Bu korkunç değil, ancak çoğu modern 3D oyunun üstesinden gelmek için yeterince hızlı olmadığı anlamına geliyor: çoğu oyunda saniyede 30 kareden az alacaksınız. , 1080P çözünürlükte bile. Yani, bir 3D oyun makinesi değil.

Lenovo ThinkPad X1 Nano

(Resim kredisi: Lenovo)

Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: fiyat ve karar

X1 Nano zorlayıcı bir pakettir. Şaşırtıcı bir etki yaratan küçük, hafif ve kompakt bir pakettir. Oyun oynamayı beceremese de, modern ofis görevlerinin çoğunu hiç ter dökmeden halledebilir. Ekran parlak, klavye harika ve pil ömrü mükemmel. Bizi durduran tek şey fiyattır: 1499 $ ve üzeri, ultra hafif dizüstü bilgisayarlar için fiyat aralığının en üstündedir. Ancak gün içinde özyinelemeli analiz yapmak ve akşamları Netflix izlemek isteyen modern girişimci için bu yatırıma değecektir.

Lenovo ThinkPad X1 Nano incelemesi: ayrıca düşünün

X1 Nano'ya iyi alternatifler olabilecek bir dizi premium dizüstü bilgisayar var, ancak şu ana kadarki en güçlü rakip,Dell XPS 13. Bu, magnezyum yapı, sınırlı sayıda bağlantı noktası ve 13 inç ekran dahil olmak üzere X1 Nano ile bir dizi tasarım ipucunu paylaşıyor. Ancak pil ömrü daha kısa. Adil olmak gerekirse, bu kısmen inceleme birimimize 4K ekranın dahil edilmesi sayesinde: 2K ekranlı seçeneğin pil ömrü daha iyi, ancak yine de X1 Nano'dan daha az.

Windows'a bağlı değilseniz, en sonApple Macbook Air (M1, 2020)iyi bir alternatif olabilir. Benzer performans ve mükemmel pil ömrü sunar ve taşınabilir bir paket için yaklaşık olarak aynı ağırlığa sahiptir. Ayrıca, Windows üzerinde çalışan çoğu uygulama Mac OS için de mevcuttur. Ayrıca, temel modeller 949/999$/1.599$'dan başladığı için biraz daha ucuz.