Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • LG C9 incelemesi (OLED65C9): Görüntü kalitesi ve özellikleri için en yüksek değere sahip OLED TV

LG C9 incelemesi (OLED65C9): Görüntü kalitesi ve özellikleri için en yüksek değere sahip OLED TV

LG CX olarak adlandırılan LG C9'un daha yeni bir sürümü şimdi LG'nin 2020 serisinin bir parçası olarak piyasaya sürüldü. Tam okuyun LG CX incelemesi buraya.


Pingtwitter'ün LG C9 incelemesine hoş geldiniz. Bu, LG’nin bugüne kadarki en çekici OLED TV'sidir. En ucuzu değil; bu onur B9 serisine aittir - işte tamLG B9 incelemesi.

C9 serisi, LG’nin en yeni Alpha 9 Generation 2 görüntü işlemcisini almak için en uygun fiyatlı seridir. Ve görüntü kalitesinde yaratan fark gerçekten önemlidir - bu, listemizin temelini oluşturmaya devam etmektedir.en iyi televizyonlarveen iyi OLED TV'lerşimdi piyasaya sürülen yeni TV modellerine rağmen.

C9’un muhteşem resimlerine mükemmel bir işletim sistemi ve muhteşem bir tasarım da katılarak direnmeyi ciddi şekilde zorlaştırıyor.

HDMI 2.1 bağlantı noktaları da dahil olmak üzere başka gelişmiş özellikler de vardır; bu, 120Hz ekrandan yararlanabileceğiniz anlamına gelir.Playstation 5veXbox Series XÇıktıklarında ve diğer oyun özelliklerinde.


Ve elbette, OLED TV'lerin ne kadar iyi görünebileceğinin gerçek bir göstergesidir - çarpıcı canlı renkler ve birçok LCD ekran gibi soluk görünmeyen veya ayrıntılarını kaybetmeyen karamsar sahnelerde zengin, derin siyahlar.

65 inç LG OLED65C9'u bu inceleme için test ettik, ancak daha küçük 55 inç LG OLED55C9 veya dev 77 inç LG OLED77C9 olarak da mevcut. Yine bu boyutlar listemizde üst sıralarda yer aldı.en iyi 55 inç TV'lerveen iyi 65 inç televizyonlar.


LG C9 incelemesi: Fiyat ve özellikler

Bugünün en iyi 55 inç LG OLED55C9 fiyatları Amazon UK Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u kontrol et En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi 65 inç LG OLED65C9 fiyatları 19 Amazon müşteri yorumu LG OLED65C9PLA 65 '4K Ultra .. PRC Direct 1,999 £ Amazon UK'yi Görüntüle Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u Kontrol Edin En iyi fiyatları her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Yaklaşık 1.399 £ fiyatıyla 55 inç LG OLED55C9, piyasadaki en uygun fiyatlı OLED TV'lerden biridir. Test ettiğimiz 65 inç LG OLED65C9 yaklaşık 1.999 £ fiyatla bulunabilir ve bu boyut için hala oldukça makul.

LG C9 serisi ile gidebileceğiniz en büyüğü aslında devasa 77 inç OLED77C9'dur. Bu canavar size ciddi bir sinematik deneyim yaşatsa da, 6k sterlinlik fiyat sorma muhtemelen çoğu için çok uzak bir adımdır.


Bu incelemede tartışacağımız özellikler, serideki tüm modeller için geçerlidir - temelde, size en uygun boyut ve bütçeyi seçmenizle ilgilidir.

OLED65C9'un ana cazibesi OLED ekranıdır. Bunlar, çoğu LCD TV'den çok daha pahalı olmalarına rağmen, çok sayıda ciddi AV fanının evlerine girmelerine yardımcı olan kontrast ve görüş açısı avantajlarıyla AV dünyasında efsane haline geldi.

LG artık OLED TV satan tek marka değil. Yani bir OLED TV olmak artık kendi başına OLED65C9'u kazanan yapmak için yeterli değil. Cue LG’nin en yeni video işlemcisi.

Oldukça görkemli bir şekilde Alpha 9 Generation 2 olarak adlandırılan OLED65C9’un işlemcisi, LG’nin önceki OLED nesline göre çeşitli şekillerde gelişiyor. Örneğin, yüksek dinamik aralık (HDR) görüntüler, daha zengin ve daha tutarlı renklerle dolu olmanın yanı sıra daha dinamik ve parlak görünür.


Keskinlik ve ayrıntı seviyeleri, özellikle TV 4K altı kaynakları kendi doğal 4K ekranına dönüştürürken ve daha iyi hareket yönetimi olduğunda yükseltildi.

Yeni işlemci, LG’nin en yeni AI Ses sistemi sayesinde ses kalitesini de etkiliyor. Bu, her türden gelen sesi setin hoparlörlerinin tam özelliklerine uyacak şekilde optimize eder.

Bu iyileştirmeleri incelemenin performans bölümünde daha fazla ele alacağım.

LG OLED65C9 büyük bir Dolby hayranıdır. Dolby Atmos ses kod çözme, formatın ekstra netliğini, ayrıntılı ses yerleşimini ve yükseklik efektlerini sağlamak için yerleşiktir. Bu arada Dolby Vision HDR desteği, Dolby Vision kodlu kaynaklardan gelen HDR resim beslemelerine sahne resim bilgilerine göre fazladan sahne ve daha fazla renk hassasiyeti ekler.

OLED65C9, BBC tarafından iPlayer üzerinden sağlananlar da dahil olmak üzere, genellikle canlı 4K HDR akışları tarafından kullanılan HLG HDR formatını da kullanabilir.

Yine de, Dolby Vision gibi, TV'lerin daha iyi performans göstermesine yardımcı olmak için sahne resim bilgisi ekleyen HDR10 + formatı desteği yoktur. HDR10 + video için ana kaynak Amazon Prime Video'dur, ancak bazı 4K Blu-ışınları da kullanır. Bunları izlerken normal HDR alacaksınız, bu hala harika.

Son olarak OLED65C9’un bağlantıları, çoğundan daha fazla anılmayı hak ediyor çünkü HDMI’larının dördü de görünüşe göre tam bant genişliğine sahip HDMI 2.1 işleri. Bu, temel olarak, gelecek nesil oyun konsollarından bekleyebileceğimiz tüm özelliklerle (bar 8K oynatma) uyumlu olmaları gerektiği anlamına gelir.

Buna değişken yenileme hızları (Nvidia G-Sync teknolojisi dahil), otomatik düşük gecikmeli mod değiştirme ve saniyede 120 kareye kadar 4K'da oyun oynama dahildir. Çoğu rakip 4K TV, tam HDMI 2.1 bağlantı noktalarını taşımaz ve bu nedenle tüm bu oyun özelliklerini, özellikle de 4K / 120 fps grafikleri sunacağı garanti edilemez.

LG C9 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

LG C9 incelemesi: Görüntü performansı

Şu anda her yeni nesil OLED TV'nin devrim niteliğindeki görüntü kalitesi iyileştirmelerinden ziyade yalnızca evrimsel iyileştirmeler sağladığı bir aşamadayken, LG C9 kesinlikle selefinden sağlıklı bir adımdır.

Örneğin, iyi bir 4K Blu-ray'in bozulmamış keskinliğini ve ayrıntılarını ortaya çıkarmak konusunda daha iyi bir iş çıkarır. Özellikle de söz verildiği gibi, set hareketi önceki LG OLED'lerden daha başarılı bir şekilde ele alıyor. LG’nin TruMotion işlemcisi, en düşük güç ayarına bağlı kalmanız koşuluyla, birçok istenmeyen işleme yan etkisini ortaya çıkarmadan titremeyi azaltır. Ancak hareket, TruMotion kapalıyken bile daha az titrek görünüyor.

OLED65C9’un yeni işlemcisi, 4K altı çözünürlüklü kaynakları 4K ekrana yükseltme öncülünden çok daha iyi bir iş çıkarıyor. Sonuçlar daha temiz, daha net ve daha ayrıntılı.

LG OLED65C9, yüksek dinamik aralık kaynaklarının ekstra ışık aralığından önceki LG OLED'lerden daha fazla etki alıyor. Aslında, çok daha pahalı olan Panasonic GZ2000 haricinde, HDR resimleri, bugüne kadar test ettiğimiz diğer OLED TV'lerden hem daha yüksek ortalama parlaklık seviyelerine hem de daha keskin görünen parlaklık zirvelerine sahiptir.

OLED65C9, en iyi LCD TV'lerin yapabildiği aynı türden ölçülen parlaklık yüksekliklerine hala ulaşamaz. Test edildiğinde (Standart modda), ekran alanının% 10'unu kaplayan beyaz bir HDR penceresi ile yaklaşık 820 nit ışıkta öne çıkıyor; bazı yüksek kaliteli LCD TV'ler aynı test deseniyle 2.000'e ve hatta 4.000 nit'e kadar çıkabilir.

LG’nin yeni dinamik ton eşleme işleminin bulduğu ekstra parlaklık izlenimi, HDR görüntülerin OLED65C9’daki görünümünde gerçekten büyük bir fark yaratıyor. Özellikle gelişmiş parlaklık, OLED’in geleneksel siyah seviyesi parlaklığının yanında yer aldığından, LCD TV'lerin rekabet edemeyeceği bir yerel kontrast ve yoğunluk seviyesine neden olur. Bu, özellikle OLED65C9'u bir Dolby Vision kaynağıyla besleyebiliyorsanız geçerlidir.

OLED65C9’un ekstra parlaklığı, LG’nin Sinema ve Sinema Ev görüntü ön ayarlarını kullanarak her zamankinden daha rahat hissettiğimiz anlamına geliyor. Bunlar her zaman Standart ön ayardan daha 'doğru' bir resim verdiler, ancak gerçekten tatmin etmek için yeterli parlaklığa sahip değillerdi. Şimdi, yine de, AV hayranlarına HDR'nin etkisini çok fazla kaybetmeden arzuladıkları türde doğru görüntülere çok daha kolay bir yol sunuyorlar. Standart mod hala orada ve daha keskin bir görüntü isteyen veya uğraşacak aydınlık bir odası olan herkes için iyi görünüyor.

Renkler OLED65C9'da önceki LG OLED TV'lerden daha iyi görünür. Biraz daha zengin, ekran genelinde daha tutarlı ve (kısmen iyileştirilmiş parlaklık ve dinamik ton eşleme sayesinde) daha canlı.

OLED65C9’un görüntü iyileştirmeleri en çok HDR görüntülerde bariz olsa da, set aynı zamanda standart dinamik aralık kaynakları ile muhteşem bir şekilde rafine edilmiş ve ayrıntılı görünüyor. Çoğumuz hala zamanımızın çoğunu izliyoruz.

Oyuncular için de iyi haberler var. LG OLED65C9, daha önce bahsedilen oyunla ilgili tüm özellikleri desteklemenin yanı sıra, Oyun ön ayarında çalışırken yalnızca 13 ms'lik giriş gecikmesi (resimlerini üretmek için geçen süre) ile uğraşır. Bu, modern TV'lerde olduğu kadar iyidir - diğer tüm özelliklerle birlikte, bir oyun cenneti.

OLED65C9’un resimleri hakkında söylenecek olumsuz bir şey bulmak zor. Ama bir şans vereceğiz ...

Birincisi, OLED65C9 karanlık alanlarda selefine göre daha ince gölgeleme ayrıntıları üretirken, siyah seviyeleri o kadar derin değil. Elbette, TV dünyasının genel standartlarına göre hala mükemmel olsalar da.

OLED65C9, en azından Standart ve Sinema Ev görüntü ön ayarlarını kullanırken, birçok rakip ekrana kıyasla, bazen oldukça bloklu ve gürültülü görünen karanlık akışlı sahneler bırakarak selefine katılıyor.

AI Resim ayarı, adından da anlaşılacağı gibi, resimleri biraz doğal olmayan ve aşırı pişmiş bırakma eğiliminde. Bu ayardan kaçınmanıza rağmen…

HDR kaynaklarının en parlak kısımları bazen 'kırpılmış' (ton inceliklerinde düşük) görünür ve odanızda çok fazla ışık varsa ekran oldukça yansıtıcıdır.

Son olarak, en azından ekran yanmasından bahsetmeden OLED TV'yi gerçekten tartışamayız. Bu, parlak kanal logoları veya oyun HUD'leri gibi statik görüntü öğelerine uzun süre maruz kalmanın, sonunda bu öğelerin geride kalıcı bir gölge bırakmasına neden olabileceği bir sorundur.

Bu sorun, TV'nizi nasıl kullandığınıza biraz özen göstermeniz koşuluyla, OLED TV'lerde olduğundan çok daha az yaygın görünmektedir. Aynı oyunu, tamamen değişmeyen bir ekran üstü grafik setiyle oynamak zorunda kalacaksınız.Gerçekten miuzun zaman. OLED65C9 ile yaşadığımız süre boyunca kesinlikle bu tür sorunlar yaşamadık.

Ancak bu sorunların hepsi çok marjinaldir ve kesinlikle diğer TV'lerde karşılaştığınız benzer sorunlardan daha büyük bir endişe kaynağı değildir - resim gerçekten inanılmaz.

LG C9 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

LG C9 incelemesi: Ses

LG OLED65C9’un sesi, kullandığınız ses moduna bağlı olarak ortalamadan iyiye değişir.

Varsayılan Dolby Atmos ayarını kullanmak, ezici sonuçlara yol açar. Büyük film müzikleri ile Atmos sistemi, en azından daha spesifik ses efekti yerleştirme ve yükseklik efektleri duygusu sağlamaya çalışırken, aynı zamanda kısıtlanmış ve etkisi düşük geliyor.

Yine de TV'nin AI Ses moduna geçerseniz durum değişir. AI Ses işleme, tipik olarak Dolby Atmos modunda olduğu gibi yalnızca TV'nin arkasında varmış gibi görünmek yerine odanızı gerçekten dolduran çok daha agresif, dinamik, tam kanlı bir ses üretir. AI Ses modunda da daha fazla bas etkisi var.

Yapay zeka işleme, zaman zaman gerçekten yoğun aksiyon sahnelerinin yapay zeka modunda biraz kaba ve sert ses çıkarmasına neden olabilir. Yine de genel olarak, varsayılan ayar olmasını dilediğimiz için çok iyi. Dolby, her zaman Dolby Atmos'un onu destekleyen tüm TV'lerde varsayılan seçenek olduğunda ısrar ediyor.

LG C9 incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

LG C9 incelemesi: Tasarım ve kullanılabilirlik

Çoğu OLED TV'de olduğu gibi, LG OLED65C9 gerçekten muhteşem. Arka kısmının çoğu gülünç derecede ince ve hem rüya gibi görünen hem de ekrana şaşırtıcı derecede ince bir şey için şaşırtıcı sertlik veren muhteşem bir cilalı metalik kaplamaya sahip.

Ekranın etrafındaki çerçeve de olağanüstü derecede dar olduğundan TV'nin güzel resimlerine odaklanmayı kolaylaştırır.

OLED65C9'un üzerine oturduğu metal ayaklık, duvara asılmıyorsanız biraz kalın. Ama yine çok iyi inşa edilmiş ve başka bir gerçekten birinci sınıf metalik kaplamaya sahip.

OLED65C9’un işletim sistemi, LG’nin en yeni webOS platformu tarafından desteklenmektedir. Bu, uzun süredir TV işletim sistemleri için çıtayı belirledi ve en son yineleme, topu düşürmek için hiçbir şey yapmıyor.

Ekrandaki menüler hala net, ilgi çekici bir şekilde canlandırılmış ve takip edilmesi ve özelleştirilmesi kolaydır. Onlar da uygulamalarla dolu. Freeview Play, İngiltere'deki tüm önemli karasal yayıncıların yakalama uygulamalarının görünümünü sağlarken, YouTube, Netflix, Amazon Prime, Disney +, Apple TV (Apple TV + ve AirPlay 2 akışı dahil), Google Play, Rakuten ve daha pek çoğu mevcut. ve doğru. Hepsi, bir platformun desteklediği muhteşem 4K HDR'de.

LG OLED65C9’un 'Magic' uzaktan kumandası normların çok üzerinde. Özellikle, uzaktan kumandayı ekranın doğru kısmına doğrultarak ekrandaki menü seçeneklerini seçmenize olanak sağladığından ve uzun metin menülerini hızlı bir şekilde yukarı ve aşağı kaydırmak için kullanabileceğiniz merkezinde bir tekerlek taşıdığından.

Bazen uzaktan kumandayı ekranın tam olarak sağ tarafına çevirmek biraz zahmetlidir. Ancak el cihazında, el-göz koordinasyonu çizilemeyen herkes için normal gezinme düğmeleri bulunur.

LG C9 incelemesi: Karar

LG C9, OLED teknolojisinin zaten kazanan formülünü alıyor ve onu daha da iyi hale getiriyor. Ekstra HDR etkisi özellikle memnuniyetle karşılanarak, fotoğrafları incelikle ama yararlı bir şekilde daha önce olup biteni iyileştiriyor. AI Ses moduna geçmeyi unutmamanız şartıyla, setin sesi de öncekine göre büyük bir gelişmedir.

Aslında tasarım ve akıllı özellikler pek değişmedi - ancak bu kesinlikle bir durumdur, eğer kırılmadıysa, düzeltmeyin.

Genel olarak LG C9, büyüyen OLED rakiplerine karşı kendine özgü performans ve tasarım özelliklerine sahiptir - özellikle de mevcut fiyatları hesaba kattığınızda.

Bugünün en iyi 55 inç LG OLED55C9 fiyatları Amazon UK Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u kontrol et En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi 65 inç LG OLED65C9 fiyatları 19 Amazon müşteri yorumu LG OLED65C9PLA 65 '4K Ultra .. PRC Direct 1,999 £ Amazon UK Görüntüle Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u Kontrol Et En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi LG OLED77C9 fırsatları Amazon UK Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u kontrol et Her 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz en iyi fiyatlar için gün

LG C9 incelemesi: ayrıca düşünün

OLED spektrumunun daha bütçe tarafına gitmek istediğiniz için C9'a bakıyorsanız, kesinlikleLG B9, bir OLED setinin fiyatını daha da düşürür. Biraz daha eski parçalar kullanır, bu nedenle C9 genel olarak daha iyi bir TV'dir, ancak bu tasarruf bir soundbar veya başka bir kullanışlı yükseltme almak için yeterli olabilir ve yine de B9'un yapabileceklerinden çok mutlu olursunuz.

Philips OLED754, önerdiğimiz en ucuz OLED TV'dir ve genellikle LG B9'dan bile daha ucuz bulunabilir. B9, özellikler söz konusu olduğunda daha donanımlıdır, ancak yalnızca görüntü kalitesi ve saf değer için OLED754,1.000 £ altındaki en iyi TV. Yine de oyun oynamak için harika bir seçim değil.

Fiyat daha az endişe verici ise, bakmanız gereken ilk alternatif,LG CXC9'un 2020 versiyonu olan. Bu birmuazzamgörüntü kalitesi açısından bu modelin üzerine yükseltin, ancak yine de önemli ölçüde geliştirildi, özellikle karanlık alanlardaki ince ayrıntılar söz konusu olduğunda - özellikle sinematik kullanım için biraz daha rafine.

Dikkate alınması gereken diğer 2020 OLED modeli,Sony A8 / A8HLG CX'e benzer bir fiyat. Parlaklık için en güçlü OLED değil, ancak her nüanslı gölgeyi parlak renklerin yanı sıra gölgede de ortaya çıkarmak söz konusu olduğunda, gerçekten birinci sınıf. Sony'nin görüntü işleme özelliği rakipsizdir: Hareketi zekice yönetir ve ayrıca SDR videoyu yapay görünmeden sahte HDR'ye dönüştürmek için sektörün en iyisidir. Daha düşük parlaklık (artı biraz yansıtıcı bir panel), çok aydınlık odalarda çok iyi bir seçim olmadığı anlamına gelir, akıllı TV yazılımı LG'lerden biraz daha az kaygan ve geleceğe dönük oyun özelliklerine sahip değildir.