Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • LG CX ve BX OLED TV'ler önemli PS5 ve Xbox Series X güncellemesi alıyor

LG CX ve BX OLED TV'ler önemli PS5 ve Xbox Series X güncellemesi alıyor

Bugün LG, 2020 OLED TV'leri için Değişken Yenileme Hızı etkinleştirildiğinde siyah seviyeleriyle ilgili bir sorunu iyileştirecek yeni bellenimi kullanıma sunmaya başlıyor. Güncelleme, önce İngiltere ve ABD'ye, ardından diğer ülkelerle birlikte gelecek.


Değişken Yenileme Hızı, TV'lerde nispeten yeni bir özelliktir ve iyi haber şu ki, bunu duymadıysanız, sorunun sizi zaten etkilememiş olma ihtimali çok yüksektir. Özellikle oyunla ilgilidir ve şu anda yalnızcaXbox Serisi X,Xbox Serisi S, Xbox One X ve uyumlu bilgisayarlar. Sony her zaman VRR'nin PS5'te bir özellik olacağını söyledi, ancak şu anda aktif değil – etkinleştirmek için bir güncelleme söz verildi. Temel olarak, VRR, kare hızı tekleme olsa bile oyunların net ve pürüzsüz görünmesini sağlamaya yardımcı olur – işte tam metnimizVRR açıklayıcı.

TV'lerin yaşadığı sorun, OLED'in ünlü derin siyah seviyelerinin VRR çalışırken o kadar siyah olmaması ve biraz titreme olabilir. Derin siyahlar gri görünür ve bu, genel dinamik aralığın daha sınırlı göründüğü anlamına gelir;en iyi OLED TV'leremretmek.

Düz panellerHD raporlarıyeni bellenimin sorunu iyileştirecek araçlar sağlayacağını, ancak bunun sahibinin biraz el ile kurcalaması gerekeceğini: güncelleme, ayarlarda, görünümü manuel olarak daha yakına itmek için kullanabileceğiniz bir 'İnce Ayar Karanlık Alanlar' menüsü sunuyor. ne beklerdin. Alternatif olarak, bağlı olduğunuz cihazda VRR'yi de devre dışı bırakabilirsiniz, bu size daha standart bir görünüm verecektir, ancak bu da ideal değildir – bunun yeni konsolların merakla beklenen bir özelliği olmasının bir nedeni var.

Güncelleme, LG'nin 2020 OLED TV'leri içindir.LG Müşteri Deneyimi,LG BXveLG GX. Orijinal sorun, LG C9 ve LG B9 dahil olmak üzere 2019 OLED setlerini de etkiliyor, ancak onlar için eşdeğer bir güncellemenin ne zaman geleceğini henüz bilmiyoruz.


Bu neden böyle bir sorun?

LG'nin arka planda bir düzeltme yapamamasının nedeni, sorunun yalnızca işleme veya diğer yazılım ayarlarından ziyade OLED panellerinin kendisiyle ilgili görünmesidir. FlatpanelsHD tarafından bildirilen OLED Derneği'nden yapılan bir açıklama, ayrıntıları sunuyor:

'OLED için Gamma, OLED alt pikselleri için sabit bir şarj süresi oluşturularak 120 Hz için optimize edilmiş ve sabitlenmiştir. VRR, kare hızı 120 Hz'den az olduğunda kullanılır. OLED TV 120 Hz'den daha düşük kare hızları kullandığında, gama eğrisi kare hızıyla tutarsızdır… Bu nedenle, daha düşük kare hızları, alt piksellerin aşırı yüklenmesine neden olarak, parlak yerine koyu görüntüler için fark edilen koyu gri görüntülerin titremesine neden olur. çünkü insan gözü düşük gri renklere daha duyarlıdır. LGD, daha düşük kare hızları için optimize edilmiş çoklu gama eğrileri oluşturarak bu sorunu muhtemelen çözecektir.'


Anlamsız gibi görünüyorsa, işin özü şudur: LG'nin OLED panelleri, yenileme hızına (yani ekranın görüntüyü ne sıklıkta güncellediğine) bağlı doğal parlaklık yönetimine sahiptir. Normalde, bu iyi çalışır, çünkü temelde tüm video kaynakları varsayılan yenileme hızına düzgün bir şekilde sığar. Ancak Değişken Yenileme Hızının tüm amacı 'değişken' kısımdır ve bu nedenle VRR'li bir video kaynağı çok düzgün bir şekilde sığmaz. Bu, yerleşik parlaklık yönetiminin işini doğru yapamadığı anlamına gelir ve sonuç olarak koyu olması gereken şeyler gri görünür.

Bu sorun, LG'nin OLED ekranlarında yerleşiktir ve LG Display,sadeceTV OLED panelleri üreticisi. Bu, şu ana kadar diğer OLED TV'lerde bir sorun olmadı çünkü LG pratikte VRR'yi destekleyen tek kişi. Ancak 2021'in TV'lerinde tüm bunlar değişiyor, bu yüzden Sony, Philips ve Panasonic'in yanı sıra LG'nin yeni modellerinde hala sorun olup olmadığını veya LG Display'in panel üretimini bir şeyleri iyileştirmek için güncelleyip güncellemediğini görmemiz gerekecek.