Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • LG G1 ve Sony A90J: elit OLED 4K TV'lerin karşılaştırılması

LG G1 ve Sony A90J: elit OLED 4K TV'lerin karşılaştırılması

eğer bakıyorsanen iyi OLED TV'ler2021'de kesinlikle LG G1 ile Sony A90J arasındaki farkı merak edeceksiniz, çünkü bunlar birçok farklı markanın iki üreticisinin elit 4K OLED TV'leri.en iyi televizyonlarişte.

LG'nin Galeri serisi G1, LG'nin 2021 OLED ekibinin kaptanı. İç mekan tasarımcılarının bayılacağı duvara asılan form faktörü ile ayırt edilen bu tasarım, aynı zamanda LG'nin yeni Evo daha parlak panelini de sergiliyor. Biz zaten doluyuzLG G1 incelemesi, ve bu bir nakavt.

G1 ayrıca LG'nin en yeni Gen 4 Alpha 9 görüntü motorunu ve Google TV'ye inanılmaz bir şekilde benzeyen yepyeni bir webOS akıllı platformunu da içeriyor.

Sony'nin Master Series A90J, G1 kadar fotojeniktir, ancak sizi temel bilgilerden mahrum etmez – LG G1'in aksine, aslında ayaklarıyla birlikte gelir. Ayrıca gofret inceliğinde ve G1 gibi önceki modellerden daha yüksek parlaklık seviyeleri hedefliyor.


İki modelin genel olarak nasıl karşılaştırıldığını görelim.

LG G1 ve Sony A90J: Fiyat

Sony A90J, LG rakibinden çok daha pahalı, ancak LG'nin ayaklarını veya standını satın almanız gerekiyorsa, bu biraz fark yaratabilir…


LG G1, 55, 65 ve 77 inç ekran boyutlarında (OLED55G1, OLED65G1, OLED77G1) ve sırasıyla 1.999 £, 2.999 £ ve 4.799 £ fiyatla geliyor.

ABD'de aynı modeller 1.999$, 2.999$ ve 4.799$'a satılıyor.


Avustralya'da LG G1 serisi 3.799 AU$, 5.299 AU$ ve 9.999 AU$ fiyatlarından perakende satış yapıyor.

Sony'nin A90J serisi 55, 65 ve 83 inç modelleri (XR-55A90J, XR-65A90J, XR-83A90J) içerir ve fiyatları sırasıyla 2.699 £, 3499 £ ve TBA'dır.

Avustralya ve ABD'de yalnızca 65 ve 83 inç modeller geliyor ve fiyatları henüz açıklanmadı.

LG G1 vs Sony A90J: Tasarım ve bağlantı

LG G1'e bir nedenle Galeri ekranı deniyor: Muhteşem bir AV sanatı eseri gibi duvara asılmak üzere tasarlandı. Kutuda bir kaide veya ayak bile yok. Paneli terra firmada tutmak istiyorsanız, opsiyonel botlara veya markanın yeni tasarımcı Gallery standına yatırım yapmanız gerekecek.


2 cm'lik tek tip derinlik, kısmen özel bir montaj braketi sayesinde duvara monte edildiğinde aynı hizada oturabileceğiniz anlamına gelir.dır-dirkutuda. Kare olarak bakıldığında, G1 ince siyah bir çerçeve ile tahmin edilebileceği gibi minimaldir. Yapı kalitesi ve bitişi birinci sınıftır.

Sony, en azından panel için çok daha ince, ancak elektronik ve bağlantıya uyum sağlamak için ortasına yakın 4 cm'ye kadar çıkıyor. 'One-Slate' minimal bir bitiş benimser.

Daha da önemlisi, ayakları ile birlikte gelir. Yükseklik ayarı seçeneği vardır. Biri paneli mobilyanızla neredeyse aynı hizaya getirirken, diğeri ekranı kaldırarak aşağıdakilerden birine yer açar.en iyi ses çubukları, zekice.

Sony A90J kaygan, metalik kaplamalı bir arkadan aydınlatmalı uzaktan kumanda ile birlikte gelirken, LG G1, Magic Remote imleç çubuğunun daha küçük bir versiyonunu sunuyor.

Bağlantı söz konusu olduğunda iki TV arasında önemli bir fark var. G1'de dört HDMI bulunur ve bunların tümüHDMI 2.1ve destek4K 120Hz, bir PS5 veya Xbox Series X'ten en yüksek kare çıkışıyla başa çıkabilir. G1 ayrıca ekrandan bağlı soundbar'a veya AV sistemine kayıpsız ses için eARC özelliklidir.

Oyun destek kapaklarıVRR (Değişken Yenileme hızı), ALLM (Otomatik Düşük Gecikme Modu) ve Nvidia G-Sync. Ayrıca USB, dijital ses optik çıkışı, Wi-Fi ve Bluetooth var.

Sony A90J ayrıca biri eARC'li dört HDMI girişi sunar, ancak yalnızca ikisi HDMI 2.1 ve 4K 120Hz hazırdır. Gelecekte bir noktada bellenim aracılığıyla vaat edilen Değişken Yenileme Hızı desteği vardır (geçen yılın TV'lerihâlâbu yükseltmeyi beklemek) ve Otomatik Düşük Gecikme uyumluluğu. Ayrıca USB, Ethernet, dijital optik çıkış, Wi-Fi ve Bluetooth üçlüsü de alıyoruz.

A90J, benzersiz bir şekilde, çok kanallı bir ev sineması sisteminde merkez hoparlör görevi görecek şekilde kablolanabilir.

Sony A90J

Sony A90J harika görünümlü bir TV.

(Resim kredisi: Sony)

LG G1 vs Sony A90J: Görüntü ve ses performansı

G1, yeni Evo panelini çarpıcı görüntülerle iyi bir şekilde kullanıyor. LG'nin 4. nesil Alpha 9 görüntü işlemcisiyle birleştiğinde çok etkileyici.

HDR desteği, daha parlak oda koşullarında HDR kontrastını iyileştiren normal HDR10, HLG ve IQ özellikli Dolby Vision'ı (Dolby Vision Cinema Home ön ayarı aracılığıyla) kapsar. Film izlemeye sade bir yaklaşım için Film Yapımcı Modu da var.

Ses açısından, G1 tamamen kullanılabilir. Yerleşik bir Dolby Atmos kod çözücü var, ancak sürükleyici ses yolunda fazla bir şey beklemeyin.

Sony A90J benzer şekilde görseller için tüm durakları ortaya çıkarıyor. Daha gerçekçi görüntüler için Bilişsel Zeka ile yükseltilmiş bir AI işleme motoruna sahiptir. Büyük fikir, Bilişsel İşlemci XR işlemcisinin görme ve duyma şeklimizi kopyalaması ve işlemesinin buna odaklanmasıdır. Ekran bölgelere ayrılmıştır, böylece işlemci, gücünden en iyi şekilde yararlanarak odak noktasını analiz edebilir ve geliştirebilir.

A90J ayrıca yeni bir OLED paneli kullanıyor, ancak LG'nin Evo paneliyle aynı teknolojiyi kullanıp kullanmadığı belli değil. Sony demiyor. HDR desteği HDR10, HLG ve Dolby Vision'ı kapsar.

Ne Sony ne de LG, HDR10+ ile uyumlu değildir. Sony seti, IMAX Enhanced sertifikasına sahiptir ve Netflix Kalibre Edilmiş görüntüleme moduna sahiptir.

Ses performansı söz konusu olduğunda, Sony, Acoustic Surface Audio+ teknolojisiyle açık ara önde gidiyor. Bu, arkaya monte edilmiş woofer'larla desteklenen ses oluşturmak için panelin kendisini titreştirmek için dönüştürücüler kullanır - bir ses çubuğu kadar etkilidir, bu nedenle Sony'nin daha yüksek fiyatı haklı çıkarabilmesinin bir nedeni de budur.

LG G1 incelemesi

LG G1 duvara montaj için tasarlanmıştır.

(Resim kredisi: LG)

LG G1 ve Sony A90J: Akıllı TV

Hem LG hem de Sony, bu yıl akıllı platformlarına bir yüz gerdirme yaptı.

Sony, 2021 için birçok yönden Android TV ile aynı olan ancak daha kullanıcı dostu olan Google TV'ye geçti. Netflix, Amazon Prime Video ve Disney+ dahil olmak üzere kapsamlı bir akış platformu seçimi bekleyin.

A90J ayrıca Sony'nin kendi yüksek kaliteli film akışı hizmeti olan Bravia Core'u da sunar. Bu, yeni PPV ve klasik oyunlar sunar ve tamamen saçma bağlantılar gerektirmeden internet üzerinden (teorik olarak) neredeyse kayıpsız Ultra HD Blu-ray kalitesi elde etmek için yenilikçi Pure Stream teknolojisini kullanır.

İngiltere'deki alıcılar için, Freeview Play desteği olmadığı için Catch-Up TV ihtiyaçları YouView tarafından karşılanır.

Neyse ki Freeview Play, LG G1'e geri döndü (2020'yi markadan boşandıktan sonra). Ayrıca yepyeni webOS v6.0'a ilk bakışımızı da atıyoruz. Selefinden farklı olarak, bu webOS yükseltmesi, görünüşte daha fazla içerik önerisi sunmak için tam ekran bir ekrana sahiptir.

Netflix, Prime Video, Apple TV+ , Disney+, Rakuten TV, Now TV, AppleTV+, YouTube, Hulu, Vudu ve Twitch dahil olmak üzere canlı TV ile OTT hizmetlerini karıştıran bir Trending Now çubuğu var.

LG G1 vs Sony A90J: Karar

Sony A90J ve LG G1, 2021 emsallerine göre teknik özelliklerde ve performansta önemli bir sıçrama sunan, sınıfında lider OLED TV'lerdir.

Bağlantı söz konusu olduğunda, dört HDMI girişinin tümü v2.1 olduğundan ve 4K 120Hz desteği sunduğundan LG en üst sırada yer alıyor. Sony'nin 4K 120Hz için yalnızca iki HDMI'yı etkinleştirme kararı, bazı üst düzey oyuncuları sınırlayacak.

Her iki akıllı platform, Google TV ve webOS, kaygandır, ancak birinci nesil yürütmeden muzdariptir, bu nedenle aralarında seçim yapmak için fazla bir şey yoktur.

Görüntü performansı söz konusu olduğunda, hem LG hem de Sony, kaynak malzemeden daha fazlasını sıkıştırmak için sınıfında lider akıllı AI işlemeyi kullanıyor. Sony, ses ödülünü alıyor, ancak yenilikçi Acoustic Surface Audio+, geleneksel aşağı doğru ateşleyen hoparlörlerden her zaman daha iyi bir bahis.

Sonuçta, satın alma seçiminiz bir faktör oluşturacak şekilde kaynayacaktır. Duvara montaj için tasarlanmış bir TV istiyorsanız, aradığınız ekran LG G1'dir. Bu iş için mükemmel. Sony daha geleneksel bir seçenektir - ancak bir fiyat primi ile birlikte gelir.