Close

Mac OS X Yosemite önizlemesi

Mac OS X Yosemite fırsatları Resim 1/4

Mac OS X Yosemite incelemesi


Mac OS X Yosemite incelemesi
Resim 2/4

Mac OS X Yosemite incelemesi

Mac OS X Yosemite incelemesi
Resim 3/4

Mac OS X Yosemite incelemesi

Mac OS X Yosemite incelemesi
Resim 4/4

Mac OS X Yosemite incelemesi

Mac OS X Yosemite incelemesi

OSX'in en son sürümü bu sonbaharda çıkacak - ve ücretsiz. Ama bunun için nefesini tutmalı mısın? Kapsamlı OSX Yosemite önizlememiz için okumaya devam edin


Apple kullanıcıları artık yıllık güncelleme döngüsüne aşinalar:iPhone, iPad ve iPod touch her sonbaharda güncellenir. Ve geçen yıldan beri OSX de bir sonbahar güncellemesi yaptı. İki ayrı sistem artık o kadar örtüşüyor ki ikisini de aynı anda güncellemek mantıklı.

Belki de yeni özelliklerin hem telefonda hem de dizüstü bilgisayarda neredeyse aynı anda başlamasını bekleyebiliriz. Haziran ayındaki Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı'nda duyurulan göze çarpan özelliklerden biri, iPhone'unuzda bir e-posta yazmaya başlayabileceğiniz bir sistemdi, ancak daha sonra bunun bir magnum opus gibi bir şey olacağını fark ettiğinizde, devam edin. sorunsuz bir şekilde Mac'inizde - biriMac,Macbook AirveyaMacBook Pro. Bu tür bir sinerji mükemmeldir ve iki sistemin senkronize adımda olmasını gerektirir.

Mac OS X Yosemite: Güncellemeler

Yosemite'deki en çarpıcı değişikliklerden biri, işletim sistemi tasarımıdır. Her şey, iPhone 5s'in geçen yıl geçtiğimiz yıl yaptığı titiz güncellemeden geçti.iOS 7. Ve Yosemite, tasarım dilinin çoğunu elde taşınır cihazdan aldı.

Şimdi, arkasındaki renkleri daha net göstermek için açılır panellere daha fazla şeffaflık var. Bu harika görünüyor, ancak bir pencerenin bazı bölümlerinin opak olmasına ve diğerlerinin kısmen görünmesine neden olabilir, bu da kafa karıştırıcı olabilir. Dosya başlık çubukları için ve hemen hemen her yerde kullanılan yazı tipi Helvetica'ya geçti.

Ve iOS'un daha basit, katmanlı kalitesine belirgin bir geçiş oldu. Bu nedenle, takvim programı simgesi, kıvrık kenarlı sayfalarla tamamlanmış bir yırtma tarihi bloğunun aslına uygun olarak yeniden üretimi olmaktan çıktı. Bu iyi birşey.

Ekranın altındaki uygulama yuvası, artık uygulamaların üzerinde durduğu yarı saydam bir 3B cam rafa benzemiyor. Şimdi bu bir 2D gri dikdörtgen ve yarı saydamlık artık önceki sürümlerin gözenekli çöp kutusu efekti olmayan çöp kutusu simgesi için ayrıldı - Microsoft'un bu ışıltılı modellerinden yıllar önce vardı, ancak bu harika görünüyor.

Ve iTunes simgesi, iPhone'da bulunanla eşleşecek şekilde şimdi kırmızı. Hepsi oldukça çekici görünüyor, ancak en iyi ihtimalle ekstra detayın her şeyi daha ayrıntılı ve hassas hale getirdiği bir Retina ekranda.

Bazıları, önceki tasarımlarda pencereleri çevreleyen alt gölgeleri veya iskelenin etrafındaki ince hatları özleyecektir. Genel olarak, basitleştirilmiş simgeler ve ayrıntılar muazzam bir şekilde çalışıyor - daha önce çok basit, güvenilir görünen ve bunu söylemeye cesaret eden klasörler, gerçek, şimdi biraz fazla basitleştirilmiş görünüyor. Yine de, bunlar değişebilir - bu bir beta, unutmayın.

Safari, daha fazla alan ve daha az dağınıklıkla yeniden tasarlanacak birçok programdan biridir. Sadeleştirme kesinlikle zariftir, ancak bazen sayfa mobilyalarının daha az tanımlı, daha önce olduğundan daha az 'orada' hissetmesine neden olur - gerçi bu niyetin bir parçası olabilir.

Mac OS X Yosemite: Özellikler

Spotlight, Windows ve Google'ın daha sonra ortaya çıkardığı dahice bir özelliktir. Aslında bilgisayarınızı mükemmel bir şekilde kullanabilir ve ona asla ulaşamazsınız, ancak bir kez sahip olduğunuzda, oksijen kadar gereklidir. Bunu çok fazla kullanmadıysanız, temelde ekranın sağ üst köşesindeki büyüteç simgesidir ve tıklandığında bir metin kutusu başlatır, böylece dosyaları arayabilirsiniz.

Bu kapsamlı bir araçtır ve her şeyi net olarak göremiyorsanız, daha büyük bir pencere açmak için daha önce 'Tümünü Bulucuda Göster' i seçmeniz gerekiyordu.

Şimdi büyütece dokunduğunuzda, önde ve ortada daha büyük bir metin kutusu açılır. Siz yazdıkça, sabit sürücünüzdeki belgeler, resimler ve daha fazlasının yanı sıra Wikipedia gibi dış kaynaklar da dahil olmak üzere daha geniş bir sonuç kümesi döndürülür. Her zamanki gibi hızlı ve iyi organize edilmiş.

Daha önce tanıtılan ve en son e-posta randevularınızı ve daha fazlasını dokunmatik yüzeyin sağ kenarından kaydırdığınızda gösteren Bildirim Merkezi, şimdi iPhone'da bulunana çok benzeyecek şekilde güncellenmiştir. Yararlı bir şekilde tanıdık. Ayrıca, daha önce bulmak için tamamen ayrı bir ekrana gitmeniz gereken widget'ları da içerir.


Mac OS X Yosemite: Posta

Mail, zaten mükemmel ve yetenekli bir performans sergileyen Mail Drop adı verilen muhteşem bir ekstra ile geliştirildi. Birine e-posta ile gönderilecek büyük bir dosyanız varsa, e-posta gelen kutusu kurallarından (sizin veya alıcınızın) kaçınmak için muhtemelen WeTransfer'a ulaşırsınız.

Artık Mail Drop ile bunları Mail içinde aktarabilirsiniz. Bunları daha önce olduğu gibi mesaja sürüklersiniz ancak sistem boyutu tanır, dosyaları iCloud'a yükler ve bekleyen kişiye bir bağlantı gönderir. Zahmetsiz ve iyi çalışıyor.

İOS ve OSX arasındaki başka bir birleşmede, Mesajlar artık ses dosyalarını ve görüntüleri, adlandırabileceğiniz dizileri ve kolayca atlayabileceğiniz konuşmaları içeriyor. Şu ana kadar iOS 8'de gördüklerimize tam olarak uyuyor.

Mac OS X Yosemite: iCloud Drive

Dahası da var: iCloud Drive, dosyalarınız için iPhone ve iPad gibi herhangi bir makinenizden ve ayrıca iMac'ten erişebileceğiniz bulut tabanlı bir depodur. Bu, Apple'ın tüm makineleri ve yalnızca makineleri için yazılım oluştururken sahip olduğu büyük avantajdır - her şey arasında sorunsuz ve sorunsuz bağlantılar sağlayabilir.

Bir tekelmabunu yapabilirsin(Böğürtlenaynı yazılım ve donanım ayrıcalığına sahiptir, ancak artık aynı geniş donanım yelpazesine sahip değildir ve elbette hiç bilgisayar yapmamıştır).

İPhone'unuzda bir e-posta başlatmanıza ancak Mac'inizde devam etmenize olanak tanıyan sistem de aynı kusursuzluğun bir parçasıdır. Ve başka bir yeniliğe yol açar: Mac'inizde telefon aramalarını yanıtlayın.

Bu, örneğin iPhone'unuz pencere eşiğinizde cep telefonu sinyalinin ulaştığı yerde oturuyorsa ve dairenizin arka tarafında masanızda oturuyorsanız idealdir. Telefon aracılığıyla yönlendirilecek olan Mac'ten de arama yapabilirsiniz.

Samsung şimdiye kadar benzer bir özelliğe sahipti ancak Apple bunu büyük bir basitlikle hayata geçirdi. Örneğin, yerin web sitesinde bir restoranın telefon numarasını görürseniz, onu vurgular ve telefonunuzdan çevirme seçeneğini seçersiniz. Bitti.

Birçoğu bu yeni işletim sistemi sürümünde tanıtılan daha fazla özellik var. Tıpkı telefonu cebinizden veya çantanızdan bile çıkarmadan MacBook Air'inizi iPhone'unuz aracılığıyla internete bağlamanızı kolaylaştıran Instant Hotspot gibi.

Mac OS X Yosemite: Performans

Dizüstü bilgisayarınız kullanılamayacak kadar yavaşsa yeni özelliklere sahip olmanın bir anlamı yok. Ama burada durum böyle değil. Yosemite ile belirgin bir yavaşlama olmadı. Aslında tek dezavantajı, Retina olmayan bir ekranda yeni yazı tiplerinin Mavericks'ten daha az tanımlanmış görünmesidir. Ancak Apple, performansın her zamanki kadar iyi olmasını sağladı.


Mac OS X Yosemite: Karar

Umduğunuz gibi, Mac OS'nin yeni sürümü büyük bir gelişmedir - eğer beta devam edecek bir şeyse. Daha ince simgeler, basitleştirilmiş tasarım ve genel olarak katmanlı yaklaşımın tümü, iOS7'nin bir yıl önce iPhone'da yaptığı gibi oldukça farklı görünüyor. Klasör simgeleri gibi bazı öğeler biraz daha şık hale getirilebilir, ancak bu ileriye doğru büyük bir adımdır.

Yeni özellikler geniş kapsamlıdır ve büyük ölçüde çok etkilidir. Apple'ın diğer şirketlerin de sahip olduğu fikirleri kullandığı yerlerde, bunların kullanımı çok kolay hale geldi. Tüm eko ​​sistemi kontrol etmenin avantajı, onu kesintisiz ve akıcı hale getirebilmenizdir.

İOS7'nin iPhone'un işletim sistemi için yeni bir başlangıç ​​olduğunu hissetmesi gibi, Yosemite de OSX için yeni bir başlangıç ​​gibi hissediyor. Hızlı, mantıklı ve kullanışlı yeni özelliklerle dolu.

Mac OS X Yosemite çıkış tarihi: Sonbahar 2014

Mac OS X Yosemite fiyatı: Ücretsiz