Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • MacBook Air M1 vs MacBook Air Intel 2020: İkisi nasıl karşılaştırılır?

MacBook Air M1 vs MacBook Air Intel 2020: İkisi nasıl karşılaştırılır?

Apple bu yıl bir değil iki MacBook Air yayınladı ve şimdi satın almak istiyorsanız, muhtemelen MacBook Air M1 ile MacBook Air Intel'e bakıyorsunuz ve farkın ne olduğunu merak ediyorsunuz. Apple şu anda yalnızca M1 sürümünü satsa da, Intel sürümü diğer tüm mağazalarda hala mevcuttur ve her ikisi de bizim seçimlerimiz arasında derecelendirilmiştir.en iyi hafif dizüstü bilgisayarlar.


Intel destekli ürünün piyasaya sürülmesinden yalnızca aylar sonraMacBook Air 2020Daha güçlü dahili bileşenler, daha büyük depolama kapasitesi ve 2019 modeline göre 100 £ / 100 $ 'lık bir fiyat düşüşü ile Apple, kendi kendine yardım edemedi ve içindeki en ince ve en hafif dizüstü bilgisayarını, Apple tarafından üretilen devrim niteliğindeki yeni M1 çipiyle yeniden icat etti. Intel işlemciyi değiştirin.

MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1- Apple'ın yeni dizüstü bilgisayarları başa baş gidiyor

Sonuç nefes kesici. MacBook Air M1'i piyasaya sürmek, Apple açısından kesinlikle harika bir harekettir; dizüstü bilgisayar yalnızca bugüne kadarki en güçlü Air değil, pil söz konusu olduğunda en uzun ömürlü olanı değil, aynı zamanda en güçlü dizüstü bilgisayarlardan biridir. tür. Tüm bunlar, Magic Keyboard ve Bluetooth 5.0 bağlantısı gibi öncüllerinin geliştirilmiş özelliklerini devralırken. Ve aynı fiyata kesinlikle daha iyi bir teklif.

Sonra tekrar, MacBook Air 2020, daha güçlü bir halefinin yapmadığı bir şeye sahip: daha da ucuz bir fiyat etiketi. MacBook Air M1'in en yeni model olmasıyla, MacBook Air 2020'nin kalan stoğu son zamanlarda fiyatlarında düşüyor.MacBook Air fırsatları. Bu, ilk etapta hattın hedef pazarı olan bütçeye önem verenler için onu çekici bir seçenek haline getiriyor.


MacBook Air M1 vs MacBook Air 2020: Fiyat

MacBook Air 2020

(Resim kredisi: Apple)

İlk çıktığında, MacBook Air 2020 temel modeli için 999 £ / 999 $ / 1.599 $ maliyetle 2019 modelinden daha güçlü özellikler için 100 £ / 100 $ / AU 100 $ 'lık güzel bir fiyat düşüşü ve diğerlerinin yanı sıra depolamayı ikiye katladı. iyileştirmeler. Üst düzey model ise 1.299 £ / 1.299 $ / 1.999 AU $ olarak fiyatlandırıldı.


MacBook Air M1, temel model için aynı fiyat noktasında düştü. Bununla birlikte, üst düzey modeli 1.249 £ / 1.249 $ / 1.949 AU $ olarak fiyatlandırılmıştır. Her iki model de Apple’ın M1 çipini öne çıkararak ona daha iyi performans ve çok daha uzun pil ömrü sağlıyor. Bu, güç ve değer arayan birçok insan için onu daha iyi - belki de bariz - seçim yapar.

Öte yandan, MacBook Air M1'in Apple'ın en ince ve en hafif olma özelliğini üstlenmesi ile MacBook Air 2020, Amazon ve Best Buy gibi mağazaların kalan birimlerini 100 £ / 100 $ daha ucuza sunmasıyla şimdiden fiyatı düşüyor. Bu nedenle, MacBook Air M1 fiyat / performans oranı nedeniyle daha iyi bir değer sunabilirken, MacBook Air 2020 bu ekstra parayı başka bir şey için kullanabilenler için çekici bir seçim yapar.


Bugünün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) fırsatları Apple 13.3 'MacBook Air M1 ... BHPhoto999 $ Ön siparişYeni Apple MacBook Air ile ... Amazon Prime 999,99 $ Yeni Apple MacBook Air'i görüntüleyin ... Amazon Prime 999,99 $ MacBook Air 13.3 'Dizüstü Bilgisayar -... En İyi Satın Al 999,99 $ Daha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz en iyi fiyatlar Bugünün en iyi Apple Macbook Air (2020), Apple 13.3 'MacBook Air ile ... BHPhoto849 ABD doları GörünümÖğrenciler Macbook satın alıyor, Airpods İndirimli Fiyata sahip Macbook Air - 1.1GHz ... Apple999 $ 899 Görünümİndirimli Fiyat Apple MacBook Air (13 inç ... Amazon Prime 999 $ 919 Görüntüle 2020 Apple MacBook Air 13 '... QVC1.744,96 $ GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz

MacBook Air M1 vs MacBook Air 2020: Tasarım ve özellikler

MacBook Air 2020

(Resim kredisi: Apple)

MacBook Air M1 ile MacBook Air 2020 arasında fiilen hiçbir görsel fark yoktur. Apple, Air M1'e tam bir bakım yapma fırsatını yakalayabilse de, Air 2020 ile aynı gövde ve tasarımı vererek güvenli bir şekilde oynadı.

Air M1, içinde daha kompakt Apple bileşenlerine sahip olmasına rağmen, her ikisi de aynı 0,41–1,61x30,41x21,24 cm boyutlara ve 1,29 kg ağırlığa sahiptir. Her ikisinde de 13,3 inç 2560x1600 LED arkadan aydınlatmalı Retina ekran (M1 Mac daha geniş P3 renk gamını desteklese de), 720p kamera (M1'ler biraz daha iyi olsa da), Dolby Atmos destekli geniş stereo hoparlörler, Touch ID sensörü, Force Dokunmatik izleme dörtgenine ve 2019 ve öncesine ait bu korkunç, çok yönlü Butterfly klavyelerin yerini alan Magic klavye. Ve ikisi de Altın, Gümüş ve Uzay Grisi renklerde gelir.

Tasarım söz konusu olduğunda farklı olan tek şey, çoğumuzun fark etmeyeceği bir şey: Air 2020'nin iki Thunderbolt 3 / USB-C bağlantı noktası yerine, yeni Air M1 bunun yerine iki Thunderbolt 4 / USB-C bağlantı noktasını seçti . Bu size yabancı geliyorsa, bunun nedeni yeni ve o kadar yeni olmasıdır ki, yalnızca 2020 son nesli Mac'ler ve MacBook'ların yanı sıra Intel 11. Nesil Tiger Lake dizüstü bilgisayarlarda vardır.


Bu yeni nesil bağlantı noktası, daha yüksek aktarım hızları ve gelişmiş video bant genişliği yönetimi vaat ediyor. Ancak, daha az seçici olanlar için, bu değişiklik muhtemelen o kadar önemli olmayacak - özellikle de Air M1'deki bu bağlantı noktaları Thunderbolt 3 ile geriye doğru uyumlu olduğundan.

Her durumda, bu tasarım güncellemeleri eksikliği, Air 2020 tasarımını sevenlerin yanı sıra Air 2019 ve bu Butterfly tuşlarından çaresizce ilerlemeye ihtiyaç duyan önceki sahipler için harika bir haber olabilir.

Bununla birlikte, bir sonraki MacBook Air'inizde büyük çaplı bir yeniden tasarım arıyorsanız ve zaten MacBook Air 2020'ye sahipseniz, Apple nihayet daha sert değişiklikler yapmaya karar verene kadar beklemeniz muhtemelen daha iyi olacaktır.

MacBook Air M1 vs MacBook Air 2020: Özellikler ve performans

MacBook Air M1

(Resim kredisi: Apple)

Tasarım büyük ölçüde değişmeden kalırken, Apple, MacBook Air'in iç özelliklerini iyileştirmek için büyük adımlar attı. Hata yapmayın: MacBook Air 2020 zaten kendi başına yetenekli bir dizüstü bilgisayardı ve Intel’in 10. nesil işlemcilerinin yanı sıra Iris Plus Graphics ve daha hızlı LPDDR4X RAM'i de salladı.

Ek olarak, MacBook'larda her zaman biraz can sıkıcı olan yeni daha büyük depolama alanı çağının başlamasına da yardımcı oldu. Daha önce, MacBook Air dizüstü bilgisayarlar yapılandırmaya bağlı olarak 128 GB veya 256 GB alanla başlamıştı. Yükseltmek isteyen herkes çok yüksek bir bedel ödemek zorunda kalacaktı.

Öte yandan MacBook Air 2020, başlangıçtaki depolama alanını yeniden yapılandırmaya bağlı olarak 256 GB ve 512 GB'a çıkardı. Pek çok MacBook Air alıcısını yükseltme maliyetlerini ödemek zorunda kalmaktan kurtarıyor - ancak daha fazla alana ihtiyaç duyanlar için daha büyük depolama yükseltmeleri hala çok fazla.

MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1

(Resim kredisi: Apple)

MacBook Air M1, neyse ki, Air 2020'nin Bluetooth 5.0 bağlantısını yaptığı gibi, bu depolama alanı değişikliklerini miras aldı. Bununla birlikte, aynı zamanda masaya taze iç organlar da getiriyor - ve taze derken, Apple'ın kendi fırınından taze demek istiyoruz.

Intel yongalarını terk eden bu yeni nesil MacBook Air dizüstü bilgisayarlar artık Apple’ın 8 çekirdekli CPU ve entegre 7 çekirdekli veya 8 çekirdekli GPU ile gelen yeni M1 yongasını kullanıyor. Şimdiye kadarki testlere göre, önceki MacBook Air'den iki kat daha hızlı ve üç kattan fazla hızlı ve aslında 16 inç MacBook Pro'larla aynı seviyede. Temelde bir hatchback'in gövdesinde saklanan bir Bugatti.

Grafik yongası ayrıca Nvidia'nın alt uç ayrı GPU'ları ile aynı seviyede görünüyor ve bu da daha önce gelenlerden çok büyük bir adım.

Ve şimdiye kadar, performansı daha iyi güç verimliliği sağlarken oldukça çığır açan bir performans sergiliyor. Bu, MacBook Air M1'in daha uzun pil ömrüne sahip olduğu anlamına gelir - kesin olarak söylemek gerekirse 18 saate kadar video oynatma. Bu, Air 2020’nin 12 saatine göre kesinlikle çok büyük bir gelişme.

MacOS'in yeni sürümü Big Sur, M1 çipi için özel olarak oluşturulmuş uygulamaları çalıştırabilir, ancak Intel tabanlı MacBook'ların üzerinde çalışması için oluşturulmuş eski uygulamaları da çevirebilir ve makine çok hızlı olduğu için bunlar hala daha hızlıdır. neredeyse tüm diğer dizüstü bilgisayarlar. Çip, iPhone ve iPad'de kullanılanla aynı temel tür olduğundan, M1'de iOS veya iPadOS uygulamalarını ve oyunlarını da çalıştırabilirsiniz.

MacBook Air M1 vs MacBook Air 2020: Karar

Tasarım açısından, bazı MacBook Air kullanıcıları, Apple'ın MacBook Air M1'e yeni nesil bağlantı noktaları ve biraz yükseltilmiş ekranın ötesinde uygun bir güncelleme vermemiş olmasından dolayı hayal kırıklığına uğrayabilir. Gelecekte ekranın etrafındaki çerçevelerin inceldiğini ve ekran boyutunu 14 inç'e çıkaracağını özellikle görmek istiyoruz.

Bununla birlikte, yeni M1 yongasıyla birlikte geldiğinde, yalnızca performansta bir adım atmakla kalmaz, aynı zamanda daha uzun pil ömrü, daha soğuk çalışma ve çalıştırabileceği uygulamalar söz konusu olduğunda çok yönlülük elde edersiniz. Bu, Intel MacBook Air 2020'nin mükemmel yetenekli olmadığı anlamına gelmez, ancak Apple'ın bu yeni silikonunun, en hafif ve en ince dizüstü bilgisayarını üst düzey yazılımları bile kullanabilen bir makineye dönüştürdüğü anlamına gelir.

Bu nedenle, MacBook Air M1 ile selefi MacBook Air 2020 arasında seçim yaparken, ihtiyaçlarınızın ne olduğuna ve ne kadar ödemek istediğinize bağlıdır.

Raflardaki Air M1 ile Air 2020 dizüstü bilgisayarların fiyatı düşüyor ve başka bir şey için kullanabileceğiniz fiyattan% 10-15 tasarruf edebilirsiniz - belki de yeni bir MacBook aksesuarı. Bütçe, kararınızda önemli bir faktörse ve M1 çipinin sunduğu güç artışına gerçekten ihtiyacınız yoksa, MacBook Air 2020 ciddi bir değerlendirmeye değer.

Bununla birlikte, bütçeniz esnekse ve paranızın karşılığını en iyi şekilde almayı tercih ediyorsanız, MacBook Air M1'in masaya getirdiği dahili yükseltmeler için tam fiyat ödemeye değer.

Bugünün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) fırsatları Apple 13.3 'MacBook Air M1 ... BHPhoto999 $ Ön siparişYeni Apple MacBook Air ile ... Amazon Prime 999,99 $ Yeni Apple MacBook Air'i görüntüleyin ... Amazon Prime 999,99 $ MacBook Air 13.3 'Dizüstü Bilgisayar -... En İyi Satın Al 999,99 $ Daha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz en iyi fiyatlar Bugünün en iyi Apple Macbook Air (2020), Apple 13.3 'MacBook Air ile ... BHPhoto849 ABD doları GörünümÖğrenciler Macbook satın alıyor, Airpods İndirimli Fiyata sahip Macbook Air - 1.1GHz ... Apple999 $ 899 Görünümİndirimli Fiyat Apple MacBook Air (13 inç ... Amazon Prime 999 $ 919 Görüntüle 2020 Apple MacBook Air 13 '... QVC1.744,96 $ GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz