Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1: Sizin için en iyi MacBook hangisi?

MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1: Sizin için en iyi MacBook hangisi?

Yeni nesil MacBook Air ve MacBook Pro 13 inç şimdi çıktı, Apple'ın benzer makinelerde kullanılan Intel işlemcilere göre iki hatta üç kat daha fazla performans sağlayan ve 8 çekirdekli bir GPU ile birlikte gelen çok beklenen M1 yongasını salladı. Intel Iris grafiklerinden daha fazla.


Böylesine inanılmaz saf bir güce sahip olan MacBook hayranlarının, Apple’ın en yeni dizüstü bilgisayarları için doğal olarak büyük umutları var. Intel seleflerine karşı hızdan daha fazla şekilde nasıl ölçülebildikleri, biz onları incelememiz için elimize alana kadar beklemek zorunda kalacaklar.

Şimdilik, bir tane istediğinizden eminseniz, daha önemli olan soru, M1 çipli hangi yeni MacBook'un sizin için en iyisi olduğudur. Sonuçta, ikisi büyük ölçüde iki farklı pazarı hedeflerken - daha az yoğun iş akışlarına sahip kullanıcılar için tasarlanan MacBook Air M1 ve mobil kalmaya ihtiyaç duyan yaratıcı profesyoneller için lanse edilen MacBook Pro 13 inç M1 ile - örtüşen özelliklere sahipler ve konfigürasyonlar.

Hem MacBook Air M1'ler hem de MacBook Pro 13 inç çok benzer dahili özelliklere sahiptir: 8 çekirdekli CPU ve 7 veya 8 çekirdekli GPU'ya sahip M1 yongası, 16 çekirdekli Neural Engine, 8 GB birleşik bellek ve 256 GB SSD depolama RAM'i 16 GB'a ve depolamayı 2 TB'a çıkarma seçeneği. Yalnızca, MacBook Pro 300 £ / 300 $ / AU $ 400 daha pahalıdır.

Elbette, seçerken önemli olan yalnızca işlemci, bellek ve depolama değildir.en iyi dizüstü bilgisayarsenin için. Ekran, ses, pil ömrü ve diğer özellikler gibi şeyler - bahsetmeye gerek yok, bütçeniz ve ihtiyaçlarınız - aynı derecede önemlidir ve sonuçta burada tüm farkı yaratırlar. MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1 13 inç arasında, karar vermek için bilmeniz gereken her şey burada.


Bugünün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) fırsatları Kutu 2020 Apple MacBook'ta Yeni ...1.950 $ GörünümAmazon Benzer Amazon'u Görüntüleyin Fiyat bilgisi yok Amazon'u Kontrol Edin En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1: Fiyat

Yükseltme yapmak isteyen MacBook kullanıcıları iyi haberi öğrenmekten mutlu olacaklar: M1 yongası Intel rakiplerine göre büyük bir performans artışı vaat etmesine rağmen, her iki dizüstü bilgisayarın fiyat etiketi değişmedi.

MacBook Air M1, 2020'nin başındaki selefi gibi, temel yapılandırması için size 999 £ / 999 $ / 1.599 $ ABD Doları tutarında bir geri ödeme yapacak. Yalnızca bu sefer, 8 Çekirdekli CPU ve 7 Çekirdekli GPU ve 16 çekirdekli Neural Engine ile Apple’ın M1 Yongası, 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanıyla birlikte gelir. Bu temel modeli ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde yapılandırmak isterseniz, 16 GB RAM için size 200 £ / 200 $ / 300 AU $ 'a mal olacak ve 200 £ / 200 $ / 300 $' dan 800 £ / 800 $ / AU $ 'a mal olacaktır. 2 TB'a kadar depolama alanı.


Benzer şekilde, en yüksek yapılandırması, 8 Çekirdekli CPU ve 8 Çekirdekli GPU, 16 çekirdekli Neural Engine, 8 GB RAM ve 512 GB depolama alanına sahip bir M1 Çip için size 1.249 £ / 1.249 $ / 1.999 $ 'a mal olacak. Biraz fazladan grafik gücü ve iki katı depolama için esasen 250 £ / 250 $ / AU $ 400 daha fazla ödüyorsunuz. Bunu yükseltmek isterseniz, 16 GB RAM için 200 £ / 200 $ / AU $ 300, 1 TB depolama için 200 £ / 200 / $ 300 ve 2 TB depolama için 600 £ / 600 $ / 900 $ ödemeniz gerekir.

Bu arada, MacBook Pro M1 13 inç’in temel yapılandırmasının maliyeti 1.299 £ / 1.299 $. Size 8 Çekirdekli CPU ve 8 Çekirdekli GPU, 16 çekirdekli Neural Engine, 8 GB RAM ve 256 GB depolama ve Air ile aynı yükseltme seçeneklerine sahip Apple M1 Çipini sunar.


Bu dizüstü bilgisayarın en yüksek M1 yapılandırması için 1.499 £ / 1.499 $ / 1.999 AU $ ödersiniz. Bu, ikiye katlanan depolama alanı dışında, çoğunlukla aynı özellikler için 200 £ / 200 $ / 400 AU $ daha fazla ödediğiniz anlamına gelir. Bu konfigürasyon için yükseltme seçenekleri de Air'inkilerle aynıdır.

Öyleyse, MacBook Pro M1 13 inç'i MacBook Air M1'den 300 dolara kadar daha fazla yapan tam olarak nedir, özellikle de dahili çekirdek özelliklerinde büyük bir fark yoksa?

Bugünün en iyi Apple Macbook Pro 13 '(M1 2020) fırsatları Apple MYD82X / A 13 inç ... mwave1.999 $ GörünümApple MYDA2X / A 13 inç ... mwave1.999 $ GörünümApple MYD92X / A 13 inç ... mwave2299 ABD doları GörünümApple MYDC2X / ​​A 13 inç ... mwave2299 ABD doları GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz

MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1: Tasarım ve özellikler

MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1

(Resim kredisi: Apple)

Bu premium için MacBook Pro M1 13 inç ile, Touch Bar'dan başlayarak birkaç gelişmiş özellik ve daha parlak bir ekran elde edeceksiniz.


Bu ekstra özelliklerin her ikisi de MacBook Pro M1 13 inç ile markaya çok benziyor. Touch Bar, yaratıcı iş akışlarını kolaylaştırmak için inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır ve işlevselliği, yalnızca destek sağlayan daha fazla uygulama ile genişlemektedir. Yararlı olduğu yerlerde, seçeneklere daha hızlı erişim sağlamak için mükemmel olabilir, ancak herkesin işlerinde büyük bir fark yaratmadığını söylemeliyiz.

İki yeni MacBook, geniş P3 renk gamı ​​ve ekranın yapay ışıkta daha rahat görüntülenmesini sağlayan Apple'ın True Tone teknolojisiyle aynı 13,3 inç 2560x1600 LED arkadan aydınlatmalı IPS Retina ekranını sunuyor. Bununla birlikte, MacBook Pro M1 13 inç, MacBook Air'de 400 nit yerine 500 nit'te% 20 daha parlaktır.

Ses başka bir farklılık alanıdır: Her ikisi de Dolby Atmos oynatma desteği ile geniş stereo ses kalitesi ve yönlü hüzmeleme ile üç mikrofon dizisi sunarken, Pro, yüksek dinamik aralıklı hoparlörlere ve 'stüdyo kalitesinde' bir mikrofona (Apple'ın açıklaması) sahiptir. Temel olarak, MacBook Air gerçekten net ve ses için iyi, ancak Pro sadece biraz daha iyi.

Bunlar, fotoğrafçılar, video editörleri, müzisyenler veya ses mühendisleri olsun, içerik oluşturucular için son derece yararlı yükseltmelerdir.

Elbette boyut ve ağırlık farkı da var. MacBook Air'lerin en ince ve en hafif MacBook'lar olduğu biliniyor (12 inç MacBook durdurulduktan sonra), bu nedenle MacBook Air M1'in burada aynı avantaja sahip olması hiç de şaşırtıcı değil.

Her iki M1 dizüstü bilgisayar da 11,97 x 8,36 inç (30,41 x 21,24 cm) ile aynı genişliğe ve derinliğe sahiptir. Bununla birlikte, Air hala Pro 13-inç'ten biraz daha hafif - 0.2 lb (0.11 kg) - daha ince bir tasarım ve biraz daha hafif olma avantajına sahip.

Bunun gerçekten küçük bir ağırlık farkı olduğunu fark edebilirsiniz - aslında Pro, Air'den çok daha ağır değildir, ancak kama şekli nedeniyle Air'in hacmi gözle görülür derecede daha azdır.

Her iki makinede de Thunderbolt 4 bağlantı noktaları olarak ikiye katlanan iki USB-C bağlantı noktası bulunur ve harici aksesuarları bağlamak için büyük bant genişliği sağlar (ancak harici GPU'lar da desteklenmez). Bunlar aynı zamanda güç sağlar. Her iki makinede de 3,5 mm kulaklık girişi bulunur.

MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1: Özellikler ve performans

MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1

(Resim kredisi: Apple)

İlk testler, MacBook Air M1'in pratikte kısa patlamalar için MacBook Pro 13 inç M1'e kadar ölçüm yaptığını gösteriyor; bu, fansız olduğu düşünüldüğünde çok etkileyici, dolayısıyla potansiyel olarak termal kısmaya daha yatkın (bir işlemcinin maksimum ısıya ulaştığı güvenlidir, bu nedenle herhangi bir hasarı önlemek için performansını düşürmek zorundadır).

Bu, Apple'ın 8 çekirdekli GPU'su ile bu MacBook Air M1 yapılandırmasının grafik performansta gözle görülür bir fark sunarak kullanıcılarının modern oyunlar oynamasına olanak tanıyacağına söz vermiş olmasının da üstünde.

İlk testler, her iki makinenin de muazzam bir güce sahip olduğunu gösteriyor - önceki modellerini kolayca ikiye katlıyor - ancak uzun süreli görevler için (çok uzun video dışa aktarmaları gibi), MacBook Pro'nun bir fanı (etkileyici şekilde sessiz) sayesinde bir avantajı var gibi görünüyor.

Bununla birlikte, çoğu insan işlemciye her seferinde en fazla bir dakika vergi verecektir ve görünüşe göre MacBook Air size M1 için tam güç veriyor gibi görünüyor, böylece gerçekten performans göstermiyorsanız biraz tasarruf edebilirsiniz. yoğun görevler.

Bununla birlikte, pil ömrü meselesi var. Yeni MacBook Air M1'in, 18 saate kadar video oynatma (ve 15 saate kadar web'de gezinme) ile şimdiye kadarki en uzun pil ömrüne sahip olduğu doğru olsa da, M1'in güç açısından son derece verimli olması sayesinde, yalnızca 49.9 watt-saatlik entegre bir lityum polimer pile sahiptir.

Bu arada MacBook Pro 13 inç M1, kullanıcılara iki saate kadar daha fazla pil sağlayan 58,2 watt-saatlik bir lityum polimer pile sahip. Bu çok fazla görünmeyebilir, ancak gerçek dünya koşullarında inanılmaz derecede yararlı olacaktır. Bir profesyonel, bir projeyi bitirmek veya birkaç tane daha önemli e-posta göndermek için fazladan birkaç saat ayırmanızı kesinlikle takdir edecektir.

Bununla birlikte, her iki dizüstü bilgisayar da pil ömrünün bir ifadesidir - gerçekten çalışabilirsiniztüm günbir, sadece tüm çalışma günü değil.

MacBook Air M1 vs MacBook Pro M1: Karar

İlk bakışta, MacBook Air M1 ve MacBook Pro M1 arasında çok fazla fark olmayabilir. En önemli şey, her iki dizüstü bilgisayarda da M1 çipi, iki Thunderbolt 4 bağlantı noktası, 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı olmasıdır. Ve temel seviye Air, daha ucuz modelinde marjinal olarak daha az güçlü grafiklere sahip olsa da, bu pratikte pek bir fark yaratmayacaktır.

Air'in fansız olması, Pro'nun biraz daha fazla güç sunduğu anlamına geliyor, ancak incelemelerimiz için bunu inceleyeceğiz. Ancak şimdilik, temel farklar özellik grupları arasındadır - bütçenizden bahsetmeye bile gerek yok.

Peki, tam olarak hangi MacBook sizin için en iyisi?

Touch Bar, daha parlak ekran ve daha uzun pil ömrü ile MacBook Pro 13 inç M1, iş akışınızı güçlü performansı kadar iyileştirmek için her şeyin en iyi şekilde olmasına ihtiyacınız varsa yatırıma değer.

Daha hafif, daha zarif bir gövde, daha ucuz bir fiyat ve ek altın rengi seçeneği ile MacBook Air M1, yalnızca sıradan kullanıcılar için değil, aynı zamanda daha bütçeli tüketiciler ve hatta yalnızca son derece taşınabilir bir cihaza ihtiyaç duyan profesyoneller için harika bir seçenektir. onlara pahalıya mal olmayacak bir dizüstü bilgisayar.

Bugünün en iyi Apple Macbook Air (M1 2020) fırsatları Kutu 2020 Apple MacBook'ta Yeni ...1.950 $ GörünümAmazon Benzer Amazon'u Görüntüle Fiyat bilgisi yok Amazon'u Kontrol Edin En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi Apple Macbook Pro 13 '(M1 2020) fırsatları Apple MYD82X / A 13 inç ... mwave1.999 $ GörünümApple MYDA2X / A 13 inç ... mwave1.999 $ GörünümApple MYD92X / A 13 inç ... mwave2299 ABD doları GörünümApple MYDC2X / ​​A 13 inç ... mwave2299 ABD doları GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz

Ya eski modeller?

Önceki MacBook Air'de, özellikle de M1 sürümü geldiği için bazı Black Friday indirimleri görüyoruz. Yeni sürüm çok daha hızlı olmasına ve daha uzun pil ömrü sunmasına rağmen, paranızın karşılığında mükemmel bir dizüstü bilgisayar elde edeceksiniz - özellikle önemli ölçüde tasarruf ederseniz ve onu herhangi bir yoğun görev için kullanacağınızı düşünmüyorsanız.

Bugünün en iyi Apple Macbook Air (2020) fırsatları İndirimli Fiyat Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.599 $ 1.499 Görünümİndirimli Fiyat Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.599 $ 1.499 Görünümİndirimli Fiyat Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.999 $ 1.899 $ Görünümİndirimli Fiyat Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Dick Smith1.999 $ 1.899 $ GörünümDaha Fazla Fırsat Göster En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz Bugünün en iyi Apple Macbook Pro 13 '(2020) fırsatları Apple 13' MacBook Pro 2020 ... Kogan.com1.999 $ GörünümApple 13 'MacBook Pro 2020 ... Kogan.com1.999 $ GörünümApple 13 'MacBook Pro 2020 ... Dick Smith1.999 $ GörünümApple 13 'MacBook Pro 2020 ... Dick Smith1.999 $ GörünümDaha Fazla Teklif Göster Her gün 130 milyondan fazla ürünü en iyi fiyatlar için kontrol ediyoruz