Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • MacBook Air vs MacBook Pro: Hangi 2020 Apple dizüstü bilgisayar size uygun?

MacBook Air vs MacBook Pro: Hangi 2020 Apple dizüstü bilgisayar size uygun?

Hem MacBook Air hem de MacBook Pro 2020'de yenilenirken, satın almak için cazip bir zaman - ancak ihtiyaçlarınız için en iyi denge hangisi?


Bir Apple dizüstü bilgisayar için hangisinin daha iyi olduğunu belirlemenize yardımcı olacağız: daha ucuz, daha hafif seçenek mi yoksa daha pahalı, güç merkezi seçeneği mi? İkisi de arasındaen iyi dizüstü bilgisayarlarmevcut, ancak bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağız.

• Tamamı okuyunApple MacBook Air 2020 incelemesi

Elbette, bir dizüstü bilgisayar alıcısı için doğru olan, diğeri için doğru olmak zorunda değildir ve bu nedenle, bu iki aralık arasındaki farkları, tam olarak neye baktığınızı bilmeniz için ayıracağız. Ayrıca size vereceğimiz bilgilere göre en iyi kararı verebilmeniz için yeni bilgisayarınızı nasıl kullanacağınıza da karar vermeniz gerekecektir.

  • En iyi Apple MacBook Air fırsatları- en ucuz fiyatı bulun
  • En iyi Apple MacBook Pro fırsatları- en son teklifler
  • MacBook Pro için en iyi monitörler- çalışma alanınızı genişletin

MacBook Air vs MacBook Pro: Tasarım ve kullanılabilirlik

MacBook Air ve MacBook Pro(Resim kredisi: Apple)

MacBook Air, bu ikisinin daha küçük ve daha hafif dizüstü bilgisayarıdır ... dolayısıyla adı. Kapatıldığında, en ince noktasında 0,41 cm kalınlığındadır, 13 inç MacBook Pro için 1,49 cm (0,59 inç) ve 1,62 cm (0,64 inç)16 inç MacBook Pro. Bununla birlikte, MacBook Air'in en kalın noktasının aslında 1,61 cm (0,63 inç) olduğunu belirtmek gerekir, bu yüzden aslında çok küçüktür.kalın13 inç MacBook Pro'dan daha fazla. Ancak konik tasarımı, genel olarak daha ince ve daha kullanışlı hissetmesini sağlar.


MacBook Air, 13 inç Pro için 1,37 g (3,02 pound) ve 16 inç Pro için 2 kg (4,3 pound) ile karşılaştırıldığında 1,29 kg (2,8 pound) ağırlığındadır. Yine, MacBook Air ile 13 inç MacBook Pro arasındaki farkın çok büyük olmadığını unutmayın.

Her üç model de, önceki modellere göre çok önemli bir gelişme olan Apple'ın en yeni nesil klavyesini kullanıyor. Son birkaç yıldır Apple'ın klavyeleriyle ilgili güvenilirlik endişelerini duymuş olabilirsiniz, ancak şimdi dizüstü bilgisayarlarının% 100'ü tuşların mekaniği için yeni bir tasarım kullanıyor ve hem daha rahat hem de (şimdiye kadar kullanıma göre) daha az olası önceki modellere göre daha kırılır.


Tuşların oldukça kısa bir hareketi var, ancak hareketi hissedebiliyorsunuz ve harika geri bildirimler var, bu nedenle doğruluk sorun değil.

Tüm modellerin mükemmel trackpad'leri de var - bu, Apple'ın uzun zaman önce çivilediği ve asla yanlış adım atmadığı bir alan.

16 inç MacBook Pro, MacBook Air veya 13 inç MacBook Pro'da veya denediğimiz neredeyse tüm dizüstü bilgisayarlarda bulabileceğinizden fark edilir derecede daha büyük ve daha etkileyici hoparlörler için yer buluyor. Gerçekten etkileyiciler ve etli ağızlı değiller, iyilerdizüstü bilgisayar hoparlörleri içinyol. Her iki tarafta biri yukarı bakacak, biri aşağı bakacak şekilde iki karşıt sürücüye sahip gelişmiş bir tasarım kullanırlar, böylece her birinden gelen titreşimler birbirini iptal eder, böylece çerçevede herhangi bir sarsıntı hissetmeden büyük gürültü seviyeleri elde edersiniz. Bazı ileri teknoloji hoparlörler bu kurulumu kullanır.Bang & Olufsen Beosound Dengesi.

MacBook Air ve daha küçük MacBook Pro'da da iyi hoparlörler var, ancak şimdi yenidendizüstü bilgisayarlar içinbölge. Stereo ayrımı etkileyici olsa da, sesler söz konusu olduğunda kesinlikle eksik olduğunuzu hissetmeyeceksiniz.


MacBook Pro modellerinde ayrıca Apple'ın 'stüdyo kalitesi' olarak adlandırdığı yeni mikrofon dizileri var, ancak yine de hit podcast'iniz için muhtemelen gerçek bir mikrofon öneriyoruz. Bununla birlikte, her zaman yeni video konferans dünyamızda, çoğu yerleşik mikrofon üzerinde büyük bir gelişme.

Ayrıca, sahip olduğunuz bağlantı noktaları açısından da bazı farklılıklar var ve bunlar kısa süre içinde devam edecek. Son olarak, tüm bu dizüstü bilgisayarlar gümüş veya uzay grisi olarak gelirken, yalnızca MacBook Air altın bir seçenek sunuyor - ve gerçekten hoş bir renk.

MacBook Air ve MacBook Pro

(Resim kredisi: Apple)

MacBook Air vs MacBook Pro: ekran

Ekran söz konusu olduğunda karşılaştırma gerçekten çok yakın. Hem MacBook Air hem de daha küçük MacBook Pro, 2560x1600 çözünürlükte çalışan 13,3 inç ekrana sahip - Pro daha geniş bir P3 renk gamı ​​kullanıyor ve biraz daha parlak (400 nit'e karşı 500 nit).

Yalnızca belge çalışması yapıyorsanız fark çok önemli değil (ekstra parlaklık Pro'nun güneş ışığı gibi parlak ışık koşullarında daha kolay görülmesini sağlar), ancak yaratıcı çalışmalar için daha geniş renkler ve artırılmış parlaklık önemlidir.

Daha büyük MacBook Pro, çalışmak için çok daha fazla alan sağlayan 3072x1920 çözünürlükte (daha geniş renk gamı ​​ve ekstra parlaklık ile) çalışan 16 inç ekrana sahiptir.

En önemli şey (bize göre), her üç modelin de True Tone'u desteklemesidir; bu, ekranın renk dengesini bulunduğunuz odanın aydınlatmasıyla eşleşecek şekilde değiştirir, böylece bu rahatsız edici şeyi anlamazsınız. etrafınızdaki ışık sarı olduğunda mavi görünen bir ekran. Bu, akşamları gözler için daha naziktir - onsuz yaşamak istemeyiz.

MacBook Air vs MacBook Pro: özellikler ve seçenekler

MacBook Air ve MacBook Pro


(Resim kredisi: Apple)

Apple, en son MacBook Air'leri ve MacBook Profesyonellerini hazırlamaya gelince size çok sayıda seçenek sunar. MacBook Air önce: 1,1 GHz çift çekirdekli 10. nesil Intel Core i3 işlemci (3,2 GHz'e kadar Turbo Boost), 8 GB RAM ve 256 GB depolama ile başlarsınız. Bu, 999 £ / 999 $ / AUS $ 1.599 $ olan temel sürüm içindir.

Yine de, size dört çekirdekli 1.1GHz 10. nesil Intel Core i5 işlemci (Turbo Boost'tan 3.5GHz'e), 8GB RAM ve 512GB depolama sunan bir model var. Bu 1.299 £ / 1.299 $ / 1.599 AUS $ tutarındadır ve görevleriniz için biraz daha fazla boşluk istiyorsanız bunun iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Temel sürüm, örneğin web taraması, belge çalışması ve temel fotoğraf ve video düzenleme için iyidir, ancak Photoshop, 4K video veya programlama ile daha meraklı olmak istiyorsanız, dört çekirdekli sürümü öneriyoruz. Ekstra güç ve bu yükseltme ücreti için depolama alanını ikiye katlamak bizim için iyi bir anlaşma gibi görünüyor.

MacBook Air'inizi daha da yapılandırabilirsiniz - 16 GB'a kadar RAM ve maksimum 2 TB depolama alanına çıkabilirsiniz. Grafikler, tüm 2020 MacBook Air modellerinde entegre Intel Plus yongaları tarafından sağlanır ve bu, Air'in önceki sürümlerine göre önemli bir adımdır.

Apple Store İngiltere'deki tüm MacBook Air seçeneklerine göz atın
Apple Store ABD'de tüm MacBook Air seçeneklerine göz atın
Apple Store Australia'da tüm MacBook Air seçeneklerine göz atın

13 inç MacBook Pro, gücün bir sonraki adımıdır. En ucuz olanı 1.4 GHz dört çekirdekli 8. nesil Intel Core i5 işlemci (3.9 GHz'e kadar Turbo Boost), 8 GB RAM, 256 GB veya 512 GB depolama alanı ve entegre Intel Iris Plus Graphics 645'e sahip oluyorsunuz; / 1.299 £ / AUS $ 1.999. MacBook Pro 13 inç'in bu alt uç sürümlerinde bu yıl özel bir yükseltme yapılmadı - yalnızca klavye geliştirildi.

Bununla birlikte, daha üst uçta, MacBook Pro 13 inç 2020'de çok güzel bir yükseltme yaptı. 1,799 £ / 1,799 $ / AUS 2,999 $ 'dan başlayarak, 2.0GHz Intel 10. nesil Core i5 dört çekirdekli işlemci, en yenisi Intel Iris Plus grafikleri, 16GB daha hızlı RAM ve 512GB veya 1TB depolama.

Apple Store İngiltere'deki tüm 13 inç MacBook Pro modellerine göz atın
Apple Store ABD'de tüm 13 inç MacBook Pro modellerine göz atın
Apple Store Australia'da tüm 13 inç MacBook Pro modellerine göz atın

En üst düzey 16 inç MacBook Pro yapılandırmaları, 2.6 GHz 6 çekirdekli 9. nesil Intel Core i7 işlemci (4.5 GHz'e kadar Turbo Boost), 16 GB RAM, 512 GB depolama ve Radeon Pro 5300M 4 GB grafikte başlar. Bu size 2.399 £ / 2.399 $ / AUS 3.799 $ 'a mal olacak.

Bir sonraki model size 2.3 GHz 8 çekirdekli 9. nesil Intel Core i9 (4.8 GHz'e kadar Turbo Boost), 16 GB RAM, 1 TB SSD ve Radeon Pro 5500M 4 GB grafik sunuyor. Bu sürümün maliyeti 2.799 £ / 2.799 $ / AUS $ 4.399.

Dizüstü bilgisayarı gerçekten kandırmak istiyorsanız, 2,4 GHz 8 çekirdekli 9. nesil Intel Core i9 işlemciye (5.0 GHz'e kadar Turbo Boost), 64 GB RAM'e, devasa bir 8 TB depolama alanına kadar gidebilirsiniz. ve Radeon Pro 5600M 8GB grafikler.

Apple Store Birleşik Krallık'ta tüm 16 inç MacBook Pro modellerine göz atın
Apple Store ABD'de tüm 16 inç MacBook Pro modellerine göz atın
Apple Store Australia'da tüm 16 inç MacBook Pro modellerine göz atın

16 inç MacBook Pro'nun 2020'de tam bir yükseltme almadığını ve yıl sonuna doğru bir tane alacağı söyleniyor.

Bu üst düzey 16 inç MacBook Pro mutlak bir canavar, ancak video oluşturmadığınız veya eşit derecede zorlu bir şey yapmadığınız sürece abartılı - çoğu sıradan bilgisayar kullanımı için, MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro'nun daha düşük özellikleri sizi yapacak. gayet iyi.

MacBook Air vs MacBook Pro: özellikler ve bağlantı noktaları

MacBook Air ve MacBook Pro

(Resim kredisi: Apple)

Tüm bu MacBook'lar macOS'un en son sürümleri olan Catalina ile birlikte gelecek. Ayrıca, büyük olasılıkla Ekim 2020'de çıkmasını beklediğimiz yeni işletim sistemi Big Sur dahil olmak üzere öngörülebilir gelecek için tüm ücretsiz güncellemeleri alacaklar. Yazılım açısından bakıldığında, hepsi aynı özelliklere ve yeteneklere sahiptir ve aynı uygulamalara erişim sağlar.

MacBook Air'in daha az güçlü bileşenleri, daha uzun pil ömrü anlamına geliyor: Apple, 12 saatlik kablosuz web kullanımı ve 13 saatlik iTunes video izlemeyi aktarıyor. Bu, MacBook Pro modelleri için alıntılanan 10 saatlik kablosuz web kullanımını ve 10 saatlik iTunes videosunu geride bırakıyor.

Pratikte, insanların MacBook Pro'lardan daha düşük pil ömrü görmeleri yaygındır, ancak Apple'ın rakamlarıyla ilgili herhangi bir aldatmaca nedeniyle değil - yalnızca bunlar, insanların daha zorlu yazılımlar için kullandıkları makinelerdir ve bir uygulama daha serttir. , gücünüzü o kadar çabuk tüketir.

MacBook Air'de iki Thunderbolt 3 (USB ‑ C) bağlantı noktası ve 3,5 mm kulaklık jakı bulunur. Bu, 13 inç MacBook Pro'nun daha ucuz sürümleriyle eşleşir, ancak 13 inç MacBook Pro'nun (10. nesil işlemcilerle) daha güçlü sürümlerini satın alırsanız, bunun yerine dört Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktası ve bir kulaklık girişi.

16 inç MacBook Pro ile tüm modellerde dört Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktası ve bir kulaklık jakı bulunur. Hangi modeli seçerseniz seçin, bir dongle'a veya bir hub'a (veya iki) ihtiyacınız olabilir.

Tüm MacBook Profesyonellerinin Touch Bar'ı içerdiğini ve MacBook Air'in olmadığını belirtmek gerekir. Touch Bar, klavyenin üst kısmında işlev tuşları yerine geçen bir dokunmatik ekrandır ve içinde bulunduğunuz uygulamaya bağlı olarak özel kontrolleri görüntüleyebilir veya seçtiğiniz bir dizi standart kontrolü görüntüleyebilir.

Bunlar kısayol olduklarında oldukça kullanışlı olabilir veya ince ayarlı kaydırıcılara veya normalde birkaç tıklama derinliğine gömülecek diğer seçeneklere erişmenizi sağlar. Ancak Touch Bar'ı hiçbir şekilde temel olarak adlandırmayız - pek çok insan bunu kullanmıyor.

Hem MacBook Air hem de MacBook Pro modellerinde Touch ID parmak izi güvenliği bulunur. Bu, giriş yapmak ve çevrimiçi güvenlik için kimliğinizi doğrulamak için hayatı çok daha kolaylaştırır.

MacBook Air vs MacBook Pro: Fiyatlandırma ve Karar

MacBook Air ve MacBook Pro

(Resim kredisi: Apple)

Hem MacBook Air hem de MacBook Pro size en iyi Apple dizüstü bilgisayar deneyimini sunacak - bu sadece ne kadar güce ihtiyacınız olacağı (ve dizüstü bilgisayarınızı dolaşırken dizüstü bilgisayarınızın ne kadar hafif olmasını istediğiniz).

En üstte, 16 inç MacBook Pro gülünç miktarda güç, bellek ve depolama ile donatılabilir ve size çalışmanız için ekstra ekran alanı sağlar.

13 inçlik model, daha büyük dizüstü bilgisayarla yaptığınız ayrık grafik seçeneklerini almasanız da, üst kademe modellerinden etkileyici bir performans seviyesi sunar. Daha ucuz 13 inçlik modeller kesinlikle yetenekli, ancak dahili cihazların daha yeni seçeneklere yükseltilmemiş olması utanç verici.

Öte yandan, MacBook Air hafif ve biraz daha ucuzdur (en son fiyatlar için bu sayfadaki widget'lara bakın). Daha sıradan bir bilgisayar kullanıcısıysanız, daha ucuz bir seçenekle kendinize biraz para kazandırabilirsiniz - macOS yazılımının tüm bu modellerde aynı olduğunu unutmayın.

MacBook Air'den MacBook Pro'ya geçtiğinizde fiyat ve performans ölçeği, daha yüksek seviyeli MacBook Air'in gücünden çok uzak olmayan bir dört çekirdekli işlemciye sahip olduğu bazı potansiyel geçişler olmasına rağmen, açıkça görülüyor. temel düzey 13 inç MacBook Pro'nun işlemcisi.

Ancak yeni Air'in daha kısıtlı kasası, işlemcinin çok vergilendirildiğinde ısı sınırlarını oldukça hızlı bir şekilde aşacağı anlamına gelirken, MacBook Pro'nun daha fazla manevra alanı vardır. Üst düzey 13 inç MacBook Pro'yu yükseltirseniz, dört çekirdekte kalırken bile hızda büyük bir artış elde edersiniz.

Ancak iyi haber şu ki, yol boyunca birçok yapılandırma seçeneği var, bu nedenle ihtiyaçlarınızı karşılayan bir Apple dizüstü bilgisayar bulabilmelisiniz.

Aşağıdaki fiyat bulucularımızı kullanarak herhangi bir MacBook Pro veya MacBook Air modelinde en düşük fiyatları bulabilirsiniz - istediğiniz özellikleri belirtmek için Filtreleri kullanabilirsiniz.

6 fiyattan 6 fırsat gösteriliyor Sırala Önerilen Fiyat (düşükten yükseğe) Fiyat (yüksekten düşüğe) Ürün Adı (A'dan Z'ye) Ürün Adı (Z'den A'ya) Satıcı adı (A'dan Z'ye) Satıcı adı (Z'den A'ya)Apple Macbook Air (2020)(256 GB 8 GB RAM) 1 Apple 13,3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.599 $ 1.499 Görünüm Apple Macbook Air (2020)(256 GB 8 GB RAM) 2 Apple 13,3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.599 $ 1.499 Görünüm Apple Macbook Air (2020)(512 GB 8 GB RAM) 3 Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.999 $ 1.899 $ Görünüm Apple Macbook Air (2020)(512 GB 8 GB RAM) 4 Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Kogan.com1.999 $ 1.899 $ Görünüm Apple Macbook Air (2020)(512 GB 8 GB RAM) 5 Apple 13,3 'MacBook Air 2020 ... Dick Smith1.999 $ 1.899 $ Görünüm Apple Macbook Air (2020)(512GB 8GB RAM) 6 Apple 13.3 'MacBook Air 2020 ... Dick Smith1.999 $ 1.899 $ Görünüm6 fiyattan 6 teklif gösteriliyor Sırala Önerilen Fiyat (düşükten yükseğe) Fiyat (yüksekten düşüğe) Ürün Adı (A'dan Z'ye) Ürün Adı (Z'den A'ya) Satıcı adı (A'dan Z'ye) Satıcı adı (Z'den A'ya)Apple Macbook Pro 13 '(2020)(256 GB 8 GB RAM) 1 Apple 13 'MacBook Pro 2020 ... Kogan.com1.999 $ Görünüm Apple Macbook Pro 13 '(2020)(256 GB 8 GB RAM) 2 Apple 13 'MacBook Pro 2020 ... Dick Smith1.999 $ Görünüm Apple Macbook Pro 13 '(2020)(512 GB 8 GB RAM) 3 Apple 13 'MacBook Pro 2020 ... Kogan.com1.999 $ Görünüm Apple Macbook Pro 13 '(2020)(256 GB 8 GB RAM) 4 Apple 13 'MacBook Pro 2020 ... Kogan.com1.999 $ Görünüm Apple Macbook Pro 13 '(2020)(512 GB 8 GB RAM) 5 Apple 13 'MacBook Pro 2020 ... Dick Smith1.999 $ Görünüm Apple Macbook Pro 13 '(2020)(256 GB 8 GB RAM) 6 Apple 13 'MacBook Pro 2020 ... Dick Smith1.999 $ Görünüm10/25 fırsat gösteriliyor Sırala Önerilen Fiyat (düşükten yükseğe) Fiyat (yüksekten düşüğe) Ürün Adı (A'dan Z'ye) Ürün Adı (Z'den A'ya) Satıcı adı (A'dan Z'ye) Satıcı adı (Z'den A'ya)Apple MacBook Pro 16 inç (2019)(256 GB Uzay Grisi) 1 Apple 13 'MacBook Pro 2019 ... Dick Smith2299 ABD doları 1.949 Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)(Uzay Grisi Intel Core i7) 2 Apple Macbook Pro 16 '2019 ... Ebay2.102 $ Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)(512 GB Uzay Grisi) 3 Apple 13 'MacBook Pro 2019 ... Dick Smith2.999 $ 2699 Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)(512 GB Gümüş) 4 Apple 13 'MacBook Pro 2019 ... Dick Smith2819 ABD doları 2699 Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)5 16 inç MacBook Pro - 2,6 GHz ... Apple Avustralya3.799 $ Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)6 Apple Macbook Pro 16 '2019 ... Catch.com.au3.799 $ Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)(512 GB) 7 Apple MacBook Pro 16 '2019 [... Ebay3.899 $ Görünüm Apple MacBook Pro 16 inç (2019)(1 TB Gümüş) 8 MacBook Pro 2019 16 'Core i9 ... Kogan.com3.959 $ GörünümApple MacBook Pro 16 inç (2019) (SSD) 9 Yeni Apple MacBook Pro ... Amazon $ 4,370.98 GörüntüleApple MacBook Pro 16 inç (2019)(1 TB Gümüş) 10 Apple MVVM2X / A 16 inç ... mwave4399 ABD doları GörünümDaha fazla anlaşma yükle