Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • MacBook incelemesi: Bu, tüm dizüstü bilgisayarların olması gereken yol mu?

MacBook incelemesi: Bu, tüm dizüstü bilgisayarların olması gereken yol mu?

Apple MacBook 12 '(2015) fırsatları

Şimdiye kadarki en taşınabilir MacBook, en pratik olmaktan çok uzak.

Yeni MacBook, sıska 12 inçlik çerçevesine bir USB (Tip-C) çubuğu sallayabileceğinizden daha ilginç bir teknoloji barındırıyor. Kesinlikle göz kamaştırıcı bir cihaz, bir kalp atışıyla barda dillerin sallanmasını sağlayacak bir cihaz - ancak bir telaş yaratmadan hayatınıza girip girmeyeceği tamamen farklı bir konu.

  • OS X 10.11 El Capitan özellikleri: yenilikler ve önemli olanlar

Mesele şu ki, yeni MacBook, sokaktaki pek çok insanın Apple'dan beklediği bir 'Retina ekranlı MacBook Air' değil. MacBook Air'in konik tasarımını, Retina'nın yüksek çözünürlüklü ekranı ve ince siyah çerçeveli MacBook Pro ile birlikte ödünç alırken, sığ klavyesi, Intel Core M işlemcisi ve tek USB Type-C bağlantı noktası, onu tamamen yeni bir dizüstü bilgisayar kategorisi olarak konumlandırıyor.


Güce aç MacBook sahiplerinin makinelerini bir tane ile takas etmek için acele edeceğine ikna olmadım, ancak iPad kadar taşınabilir ve OS X çalıştıran bir dizüstü bilgisayar arıyorsanız, yeni MacBook kusurlu olsa da lüks. seçeneği.

Eşleşecek bir tasarımcı fiyat etiketine sahip bir moda ürünü, 256GB depolama alanına sahip giriş seviyesi model için 1.049 £ 'dan başlar ve daha güçlü 512GB konfigürasyon için 1.299 £' a yükselir.


Yeni MacBook: Boyutlandırın ve oluşturun

Dell'in Windows destekli XPS 13'ü gibi, yeni MacBook da daha fazla ekranı barındırmak için ekranın çerçevesini inceltiyor. 12 inç olmasına rağmen, kapladığı alan 11 inçlik MacBook Air ile neredeyse aynıdır ve 2.03 pound (Air'in 2.38 pound'una karşı) nakliye için bir sırt çantasına asıldığında zar zor kaydedilir.

Yalnızca 30 x 19,2 x 1,7 cm (G x D x Y) boyutundaki yeni MacBook, yaklaşık yarım milimetre yüksekliğinde tıraş olurken 11 inç Air'den (28 x 19,7 x 1,31 cm) daha uzun ve daha geniştir. Darbelere ve çizilmelere karşı dayanıklı bir alüminyumdan yapılmıştır.


Yeni MacBook: Özellikler

Apple'ın daha tartışmalı kararlarından biri, yeni MacBook'a yalnızca bir USB Type-C bağlantı noktası vermekti. Standart bir USB bağlantı noktasından daha küçük ve ters çevrilebilir olan USB Type-C, güç, harici bir ekrana (DisplayPort, HDMI veya VGA aracılığıyla) bağlantı ve bir USB bağlantı noktası sağladığı için gelecek olarak selamlandı.

Kötü haber şu ki, yukarıdakilerden iki veya daha fazlasını aynı anda kullanmak için Apple'ın 65 £ karşılığında sattığı bir USB-C Multi Port adaptörü almanız gerekecek. Apple, taşınabilirlik ve rahatlık arasında bir değiş tokuş yapmak zorunda kaldı ve kablolu çevre birimleri kullanmaya veya hareket halindeyken akıllı telefonunuzu şarj etmeye karar verdiyseniz, üzgünüm: bir adaptör için öksürmek ve yanında taşımak gerekli bir kötülük.


Apple, USB Type-C'ye geçişle birlikte, yeni MacBook'u podyum kadar ince yapmak için tamamen yeni bir klavye ve izleme paneli tasarlamak zorunda kaldı. İzleme paneline belirli bir basınçla basarak üçüncü bir 'Zorla' tıklama sağlayan yenilikçi Force Touch Trackpad, Hızlı Bakış önizlemesini etkinleştirmekten eklere açıklama eklemeye veya bir dosyanın bilgilerini görmeye kadar her şey için kullanılabilir.

Geleneksel klavyelerin kenarlarda sallanma eğiliminde olan bir makas mekanizması kullandığı yerlerde, yeni MacBook'un klavyesi, her bir ayrı arkadan aydınlatmalı tuşun altında Apple'ın yeni kelebek menteşesini kullanıyor. Tek, güçlü bir malzemeden yapılmıştır ve her tuşa basmayı nereye basarsanız basın yanıt verir.

Kesin olmasına rağmen, minimum seyahat sağlar ve geleneksel dokunsal klavyeye göre bir ekran klavyesinde yazmaya daha yakın bir his verir. Normalde uzun belgeler oluşturmak için yeni MacBook satın almak istiyorsanız, önce klavyesini deneyip deneyemeyeceğinizi görün - yoksa kendinizi Apple'ın 14 günlük iade politikasından yararlanırken bulabilirsiniz.

Yeni MacBook'un hoparlörleri, güçlü orta aralıklı tonlarla ve boyutlarına göre etkileyici düşük uçlarla yüksek ses seviyelerinde şaşırtıcı derecede yüksek ve net ses sağlar.

Yeni MacBook: Ekran

Yeni MacBook'un en önemli parçası olan 2,304 x 1,440 piksel çözünürlüklü ekranı görülmesi gereken bir manzara. 226 inç başına piksel (PPI) değerinde, 13 inçlik Retina (227 PPI) MacBook Pro ile baştan sona gidiyor - yeni MacBook'un daha ince siyah çerçevesinin onu mükemmel hale getirdiğini söyleyeceğim kadar ileri gidebilirim. ikisinden daha çekici.

Cesur renkler, derin siyahlar ve mükemmel görüş açıları anlamına gelen bir IPS çeşididir; parlaklığı artırın ve web sitelerini dışarıda rahatça okuyabilirsiniz - ancak ekran parlamalarına ve yansımalarına katlanmanız gerekecek.

Varsayılan olarak OS X, çözünürlüğü net metinler, düzgün çizgiler ve keskin görüntüler oluşturan ancak masaüstünde uygulamalar ve pencereler için çok az yer bırakan 1.280 x 800 olarak ayarlar. 1.440 x 900'e çıkarmak, kullanılabilir alan ve görüntü kalitesi arasında daha iyi bir denge sağlar.

Yeni MacBook: Performans

Yeni MacBook, birkaç avantaj ve dezavantaj getiren Intel'in Core M işlemcisini barındırıyor. Artı tarafta, o kadar az güç kullanıyor ki, Apple'ın inceliğini ödünç vererek içine bir fan koymasına gerek kalmadı. Fan olmaması gürültü olmaması ve çok az ısı dağılımı anlamına gelir - makineyi sınırlarına kadar zorlasanız bile.

Öyleyse, işte o kadar iyi olmayan kısım. Mobil cihazlar ve 2'si 1 arada hibritler için tasarlanmış bir çip olan Core M, günümüzün MacBook Air ve Retina modellerine sahip MacBook Pro'da bulunan Core serisi işlemcilerden epeyce daha yavaştır ve bu nedenle çok uygun değildir. büyük görüntü dosyalarını, videoları ve 3B oluşturma gibi ağır bilgi işlem görevleri.

Öte yandan, yeni MacBook'un 8 GB RAM'i ve hızlı 128 GB veya 256 GB SSD'si, web'de gezinmek, küçük-orta boyutlu görüntü dosyalarını düzenlemek, video akışı yapmak, belge yazmak ve hatta bazıları (çok) gibi günlük görevler için kolayca yeterince hızlı olduğu anlamına gelir. Entegre HD 5300 grafikleri sayesinde hafif oyunlar.

Yeni MacBook: Pil

Apple, geleneksel bir dikdörtgen pilden ziyade, yeni MacBook'un ince boyutlarına daha iyi uyması için teraslı, konturlu bir pil tasarımı geliştirdi. 39,7 Whr olarak derecelendirilmiş, Pingtwitter'ün zorlu pil ömrü testi sırasında Apple'ın 9 saatlik pil ömrü iddiasının çok altında kaldı ve Wi-Fi üzerinden 1080p bir video döngüsünde 7 saatten biraz fazla zaman aldı. Tüm bu pikselleri kullandığını düşündüğünüzde bu hala etkileyici, ancak pil ömrüne her şeyden önce değer verirseniz, 12 saate kadar gidecek bacakları olan 13 inç MacBook Air hala kraldır.

Yeni MacBook: Karar

En kompakt ve hafif kasaya sahip bir Retina ekran arayanlar için gerçekten benzersiz bir dizüstü bilgisayar, yeni MacBook'un birçok tavizinin herkese uymayacağı anlamına geliyor.

Ne yaptığınıza bağlı olarak, ana makineniz olarak kullanılmak için yeterli gücü toplayarak, eşit ölçülerde sersemletme ve karıştırma yeteneğine sahiptir. Ancak o zaman bile monitörleri ve kablolu çevre birimlerini bağlarken adaptör değiştirmeye katlanmanız ve klavyenin dokunsal geribildirim eksikliğine uyum sağlamak için parmaklarınızı yeniden eğitmeniz gerekecek.

Para bir nesne değilse ve eksikliklerinin ötesini görmeye hazırsanız, Apple'ın muhteşem yeni MacBook'u altın gibi parlar (tam anlamıyla, Gümüş veya Uzay Grisi yerine Altın rengini tercih ederseniz). Diğer herkes için, en azından bir tane daha USB bağlantı noktasına sahip bir halefin sıranın altında görünmesi için beklemeye değer olabilir.

Yeni MacBook: Tüm dizüstü bilgisayarların olması gereken yol bu mu?

Yalnızca bir USB Type-C bağlantı noktası dahil ve MacBook Air'in mükemmele yakın klavyesini kurcalamak, Apple'ın minimalizm tutkusu göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan hareketler olsa da, cüretkârdı. Yeni MacBook'u elde tutmak, dizüstü bilgisayar tasarımının geleceğini görmek gibidir; MacBook Air yeniden başlıyor. İnsanlar, yeni MacBook'un mükemmel olduğu bir alan olan gerçek işleri yapmalarına izin veren ince ve hafif bilgisayarlara bakarken, 2015 yılında tabletlerin art arda ikinci bir yıl boyunca kötü satması bekleniyor.

Ancak - ve bu çok önemli - yeni MacBook'un zamanının ötesinde olduğunu ve çoğu insan için çok fazla taviz vereceğini hissettiriyor. Bir adaptör kullanmak, tam boyutlu USB bağlantı noktalarına kıyasla tuhaftır, maliyeti artırır ve makinenin kaygan tasarımını azaltır. Apple da dahil olmak üzere gelecekteki dizüstü bilgisayar üreticilerinin, en azından Google'ın Chromebook Pixel 2 ile yaptığını yapması ve ağrıyı azaltmak için iki USB Type-C bağlantı noktası dahil etmesi muhtemeldir.

Bunun gibi? Ayrıca şunu da kontrol edin:Dell XPS 13 incelemesi: Bu dünyanın dışında bir Infinity ekran