Close
  • Ana
  • /
  • Oyuncaklar
  • /
  • Yılın en büyük masa oyunlarıyla tanışın: bu oyunlar sektörün en etkili ödüllerini kazandı

Yılın en büyük masa oyunlarıyla tanışın: bu oyunlar sektörün en etkili ödüllerini kazandı

Spiel des Jahres, yılın en ünlü ve etkili tahta oyunu ödülleridir ve onun tarafından tanınan pek çok oyun, en sevilen oyunlar haline geldi ve listemizde yer aldı.en iyi masa oyunları.


Ana ödülün bu yılki galibi, temelde bir yığın çöp kullanarak görüntüleri yeniden oluşturmakla ilgili Resimler adlı tuhaf ve yaratıcı bir oyundur. The Crew adlı dahiyane, küçük ve ucuz bir ortak kart oyunu da üç ödülden birini kazandı ve kirpi hakkında sevimli bir çocuk oyunu listeyi tamamladı. Eğer satın almayı düşünüyorsanyeni masa oyunlarıbu yıl onlar hakkında çok şey duymayı umuyoruz.

SdJ'nin bu kadar ağırlık taşımasının nedenlerinden biri, gerçek 'içerdekiler' için seçilen havasız bir ödül olma eğiliminde olmamasıdır - genellikle modern tahta oyunlarına yeni başlayanlar için harika olan akıllı, hafif oyunları tercih eder. Önceki kazananların ne kadar büyük hale geldiğine dair örnekler istiyorsanız, önceki kazananlar arasında Catan, Ticket to Ride ve Carcassonne yer alıyor.

SdJ'de üç ödül vardır: Spiel des Jahres (Yılın Oyunu); Kennerspiel des Jahres (Uzman'ın yılın oyunu); ve Kinderspiel des Jahres (Yılın çocuk oyunu).

Masa oyunu haberleri Resimleri


(Resim kredisi: PD-Verlag)

Çekirdek Spiel des Jahres'in galibi, oyunun beraberinde geldiği bir grup tuhaf bileşeni kullanarak sanatsal bir resmi yeniden yaratmanız gereken Pictures'dır: ayakkabı bağları, tahta bloklar, çubuklar, taşlar ve bazı renkli küpler. Bu kadar! Masanın ortasındaki kartlarda 16 resim var ve diğer herkesin sağlanan enkazdan hangisini en iyi şekilde taklit etmeye çalıştığını hesaplaması gerekiyor. Aptalca, komik, büyük kural açıklamaları yok ve muzaffer bir şekilde yaratıcı olacaksınız.

İki yarışmacı şunlardı: My City; ve Nova Luna. My City, birçok çağda Tetris benzeri parçalar kullanarak bir şehir inşa etme oyunudur. Bu 'eski' bir oyun, yani bir oyun oynadığınızda, sonunda hepsini temizlemiyorsunuz - belirli şeyleri yerinde tutuyorsunuz ve bir sonraki oynayışınızda bunları geliştiriyorsunuz.


Nova Luna, fayans döşemenin oldukça karmaşık görünümlü bir oyunudur, dürüst olacağım, ne kadar çok kez okursam okuyayım anlamakta zorlanıyorum. Umarım deneyebilirim ve belki işler yerine oturur ...

Masa oyunu haberleri The Crew


(Resim kredisi: Thames ve Kosmos)

Kennerspiel des Jahres (Uzman'ın yılın oyunu) galibi de bu yıl gerçekten başlangıç ​​dostu olan bir oyun ve meraklıların ilgisini çekiyor çünkü büyük, karmaşık bir oyun veya benzeri bir şey olmaktan ziyade çok zekice bir kibir bu.

Mürettebat hile alma oyunudur, yani herkesin bu numarayı 'kazanmak' için tek bir kart koyduğu birçok küçük turda Kalpler gibi oynanır ... ama sadece yapabildiğiniz zaman kazanmaya çalışmak yerine, hepinizin başarmak için belirli hedefleri vardır. ve onlarla tanışmak için birlikte çalışıyorsunuz.

Örneğin, bir oyuncunun özellikle mavi 8 kartını içeren bir hile kazanması gerekebilir, bu da kartın kesinlikle kazanabileceği bir numarada oynandığından emin olmak için diğer herkesin birlikte oynamak zorunda olduğu anlamına gelir. Ancak birçok hedef olacak ve Hearts oynadıysanız, bu tür bir oyunun büyük bir kısmının, zaten çok sayıda kart kullandığınız turların sonuna doğru, genellikle Hangi kartları oynayabileceğiniz konusunda fazla seçeneğiniz yok veya kasıtlı olarak 'yanlış' renkteki kartları oynuyorsunuz. Yani oyunun önemli bir parçası, kimin neyi oynayabileceğini, doğru kişinin ihtiyaç duyulan şeyi yapmasını sağlamak için birlikte çalışmaktır.

Bir sürü senaryo ile birlikte gelir, bu yüzden oyun aynı kalsa da, her zaman yeni bir bulmacayı çözüyorsunuz.


İkinciler şunlardı: Cartographers: A Roll Player Tale; ve Kralın İkilemi. Kartograflar, Kraliçe'nin kaprislerine göre, kelimenin tam anlamıyla harita çizme oyunudur - daha fazla puan alırsınız, 'keşfetmekte olduğunuz' toprağı onun arzuladığı şeye daha uygun hale getirebilirsiniz.

The King's Dilemma, hepinizin Kral'ın sarayının üyeleri olarak oynadığınız ve kurgusal bir ülke için kararlar aldığınız büyüleyici bir sosyal ve anlatı oyunudur. Krallık için en iyi olanı yapmak istiyorsun… ama hepiniz benzersiz ilgi alanlarına sahip kendi kişisel 'evlerinizi' temsil etmeniz dışında, belki de son krizden kendi çıkarlarınız için yararlanmak istersiniz veya belki de başka birinin yapmaya çalıştığından şüphelenirsiniz. ve bunu durdurmak istiyorsunuz…

Masa oyunu haberleri Kirpi Rulo

(Resim kredisi: Yaşam Tarzı Oyunları)

Son olarak, Kinderspiel des Jahres (yılın çocuk oyunu) kazananı, Almanya'da Speedy Roll olarak da bilinen Hedgehog Roll oldu. Kirpi için doğru yiyecek sembollerini toplayarak bir tahta boyunca hareket etmeniz gereken biraz çılgın bir yarış oyunudur. Onları nasıl toplarsın? Bir kirpi (şüpheli bir şekilde yüzü olan kahverengi bir tenis topunu andırır) yiyecek sembolleriyle eşleşen bazı cırt cırtlı jetonların üzerine yuvarlayın - doğru olanları seçin ve hareket edebileceksiniz! Ama çok fazla alma, seni açgözlü domuz, yoksa dikenli dostun hareket edemeyecek kadar tok olacak.

Oyunu rekabete dayalı bir şekilde oynayabilir, kimin ilk önce kimin son bulabileceğini görebilir ya da amacın her seferinde amansız bir şekilde tahtada yükselen bir tilkinin önünde kalmak için birlikte çalışmak olduğu işbirliği içinde oynayabilirsiniz.

İkinci olanlar: Foto Fish; ve Robotlar (AKA Wir Sind De Roboter). Foto Fish, çocuklara renkli balıklarla dolu bir ızgara ve kamera şeklinde bir karton çerçeve vererek gözlem becerileri geliştirmelerine yardımcı olur. Üzerinde aynı renkli balık seçenekleriyle iki zar atın ve çocukların iki balığı içeren kameralarıyla tahtada çerçeveleyebilecekleri bir 'fotoğraf' bulmaları gerekir.

Robotlar başka bir orijinal kavramdır ve yine işbirlikçi veya rekabetçi olabilir. Masanın ortasında üzerinde bir rota bulunan kartlar ve rota boyunca eşit aralıklarla yerleştirilmiş birçok nesne var. Robotun, onlara hangi nesneye ve ne kadar hızlı gittiklerini söyleyen gizli bir kartı var. Robot, ne kadar hızlı gittiklerini (sadece 'yavaş', 'normal' veya 'hızlı') bildirir, ardından yolculuğuna başlamak için bir bip sesi çıkarır, yolculuklarını akıllarında izler ve sonra durduğunu belirtmek için bip sesi çıkarır. Herkes hangi nesneye ulaştıklarını tahmin ediyor. Bu kadar! Belirli bir kişinin olaylarının ne kadar hızlı olduğunu ya da her neyse, hesaplamanız gereken bir miktar sosyal unsur var, ama bu sadece birkaç kuralı olan basit, ucuz bir tahmin oyunudur.