Close
 • Ana
 • /
 • Sağlık
 • /
 • Hafızalı köpük vs yaylı yatak: Fark nedir? Ve hangisi daha iyi?

Hafızalı köpük vs yaylı yatak: Fark nedir? Ve hangisi daha iyi?

Hafızalı köpük veya cep yaylı (veya iç yay)? Yeni bir yatak seçerken vermeniz gereken en büyük kararlardan biridir. Bu hafızalı köpük ve yaylı yatak makalesinde, farkın ne olduğunu, her birinin artılarını ve eksilerini ve hangisinin hangi tip uyuyan için en iyisi olduğunu inceleyeceğiz.

Doğru yatağı seçmek gerçekten önemli. Ortalama bir yaşam süresi boyunca yatakta yaklaşık 26 yıl geçiriyoruz, bu yüzden bu şekilde düşündüğünüzde,en iyi yatakoldukça önemli. Eğer biruyku izcibazen geceleri ne kadar huzursuz olduğunuzu görebilirsiniz. İyi bir gece uykusu sağlık ve sıhhat için çok önemlidir - onsuz, ağrı ve sızılara, zayıf konsantrasyona, düşük ruh haline ve hatta endişeye merhaba deyin.

 • Pazarlık mı arıyorsunuz? İşte en iyileriBlack Friday yatak fiyatları
 • En iyilerden birini ekleyinen iyi yatak koruyucularıdilek listenize
 • Ve satın almayı unutmaen iyi yastıkuyurken seni desteklemek için

Sunulan pek çok şilte ve sonsuzucuz yatak fiyatlarıdüşünmek biraz bunaltıcı olabilir. Bu yüzden doğru kararı vermenize yardımcı olmak için buradayız. Hafızalı köpük yerine yaylı yatak seçmenize yardımcı olmak için mevcut farklı yatak türlerini açıklayacağız. Hafızalı köpük şilteler ve cep yaylı (veya iç yay) şilteler hakkında bilmeniz gereken tüm gerçekler için okumaya devam edin.

Yatak tipleri açıklandı

Cep yaylı (iç yay) yatak
Bir cep yaylı (veya cep yaylı) şilte, birbirinden ayrı hareket eden 1.000 ila 2.000 ayrı yaya sahip olabilir (1.000'den az yaylı herhangi bir şey kalitesiz olacaktır). Bu şilteler genellikle sentetik pamuktan kuzu yününe kadar değişen, insan yapımı ve organik malzemelerin bir karışımı ile doldurulur.


Not: Bazı materyaller, bazıları için alerjendir. Bu nedenle hassas cildiniz varsa, hipoalerjenik yüzeye sahip bir yatak arayın veya herhangi bir cilt reaksiyonunu önlemek için bir yatak pedi veya ekstra kalın yatak takımı kullanın.

Hafızalı köpük vs yaylar: Saatva Classic Yatak(Resim kredisi: Saavta)

ABD'de en üst düzey yaylı yatağımız, iki kat geri dönüştürülmüş çelik yay içeren Saatva Classic'tir (bkz.Saatva indirim kodları ve fırsatlarıen iyi fiyatlar için sayfa). İngiltere'de yedi destek bölgesi içeren Sealy 1400 Nostromo'yu seviyoruz.


Hafızalı köpük şilte
Hafızalı köpük şilteler, vücudunuzun kıvrımlarını yumuşatmak ve şekillendirmek için vücut ısısını kullanır. Yataktan kalktığınızda veya pozisyon değiştirdiğinizde, normal şekillerine kavuşurlar. Viskoelastik köpük olarak da bilinen hafızalı köpük, ilk olarak ABD'de, 1966'da NASA tarafından tasarlandı ve birkaç yıldır yatak teknolojisinde büyük bir şey oldu. Birçoken iyi yastıklarartık hafızalı köpük ile de yapılıyor.

Nektar yatak


(Resim kredisi: Nektar)

Şu anda en sevdiğimiz hafızalı köpük seçeneklerinden biri,Nektar yatak. Rahattır, destekleyicidir ve soğutma teknolojisi çok etkilidir (en iyi Nektar indirim kodları ve fırsatlarıen ucuz fiyatlar için). İngiltere'de alışveriş yapıyorsanız,Emma Orijinal, mükemmel bir 5 * inceleme ve iki Pingtwitter ödülü sahibi. Ve yine, işte kılavuzumuzen iyi Emma yatak fırsatları.


Hibrit yatak
Adından da anlaşılacağı gibi, hibrit bir yatak, klasik cep yaylı yapıyı rahatlatıcı köpük üst katmanlarıyla birleştirir. Genellikle bir miktar hafızalı köpük, jel ve yaylı bobin teknolojisi karışımıyla çok sayıda destek ve konfor biçimi sunar. Bu, her iki dünyanın da en iyisini elde etmenin harika bir yoludur ve aslında şu anda en sevdiğimiz yatakların çoğu hibritlerdir (özellikle Birleşik Krallık'taki Eve Premium Hybrid'i seviyoruz veFriday HybridABD'de).

Hafızalı köpük vs yaylar: Hangi uyku stili için en iyisi hangisi?

Cep yaylı yatak
Yatağın içinde değil de üzerinde hissetmeyi seviyorsanız, cep yayları idealdir. Bu şilteler eşit ağırlık dağılımı için tasarlanmıştır ve çoğu her yerde aynı direnç seviyesini sunar. Yanınızda uyursanız, omzunuza baskı uygulayan yaylı bir şilte bulabilirsiniz, bu da uzun süre rahatsızlık verebilir. Bununla birlikte, üretici tarafından verilen 'sertlik' derecesine dikkat ettiğinizden emin olun (veya daha objektif bir derecelendirme için incelememize bakın) - iç yaylı şilteler ve yumuşak veya sert olun.

Hafızalı köpük şilte
Kişiselleştirilmiş bir uyku yüzeyi için vücudunuzun doğal şeklini çevreleyen hafızalı köpük kalıpları. Bu özel destek, ağrıyan eklemlere ve ağrıyan kaslara yardımcı olabilecek basınç noktalarını hafifletmeye yardımcı olur. Hafızalı köpük şilteler, sırt ağrısı çeken herkes için iyi bir seçim olabilir, çünkü malzeme, uyku pozisyonunuz ne olursa olsun, omurganın doğal eğrisine göre şekillendirilecek şekilde tasarlanmıştır.

İç yaydan farklı olarak, tipik olarak bu tür bir şilte ile üstünden daha fazla sarılmış hissedeceksiniz. Bu, omuzlarındaki baskıyı hafiflettiği için yan yatarak uyuyan kişiler için işe yarayabilir. Yine de, 'batırdığınız' miktarın seçtiğiniz markaya çok bağlı olduğunu unutmayın. Gibi markalarSavaşvücudunuzun formu etrafında şekillenmesiyle tanınırken,Emma yatakvücudunuzu yüzeye doğru daha fazla itecektir).

Karnınızda uyumayı sever misiniz? İkisini de seçebilirsiniz, ancak göğüslü olanlar, şeklinize daha fazla şekil vereceği için hafızalı köpüğü daha rahat bulabilir. Hangi stili seçerseniz seçin, yeterli desteği sağlamak için muhtemelen daha sert bir yatak isteyeceksiniz.

Cep yayları vs hafızalı köpük: Rahatlık ve sıçrama

Cep yaylı

Şunun için en iyisi: Kolay hareket
Cep yaylı şilteler süper kabarıktır ve daha önce de açıkladığımız gibi, uyuyanı yatağın üstünde olduğundan daha fazla hissettirme eğilimindedir. Bir iç yayın kaldırılması, mükemmel hareket kabiliyetine sahip oldukları anlamına gelir, bu da onların üzerinde kolayca hareket edebileceğiniz anlamına gelir.

Şunun için pek iyi değil: Sırt ağrısı
Sırt ağrısı çekiyorsanız, iç yaylar en iyi seçenek olmayabilir, çünkü tek tip uyku yüzeyi, her yerde eşit şekilde desteklenmesini sağlamak için vücudunuzun kıvrımlarına uyum sağlamayacaktır. Her yay aynı kuvvetle geri ittiği için baskı noktaları kaçınılmazdır.

Hafızalı köpük vs yaylar: Saatva Classic

(Resim kredisi: Gönderme)

Hafızalı köpük

Şunun için en iyisi: Hareket aktarımını en aza indirme
Hafızalı köpük, hareket aktarımını en aza indirmede harika olma eğilimindedir, bu nedenle partnerinizin her hareketini fark etmezsiniz. Kıpır kıpır bir yatağı paylaşanlar için bu büyük bir satış noktası!

Şunlar için pek iyi değil: Hareket ve zıplama
Hafızalı köpük şilteler, malzeme vücudunuzu emmek ve şekillendirmek için tasarlandığından neredeyse hiç sekme yapmaz. Bazı markalarda bu, bir & lsquo; çabukluk 'hissi yaratabilir, bu da hareket etmeyi ve pozisyon değiştirmeyi daha zor hale getirebilir. Bazıları bu hissi sever (daha dinlendirici bir uykuyu teşvik edebilir), bazıları ise sevmez. Hafızalı sünger yatağınızın ne kadar 'sert' olduğuna dikkat edin ve endişeleriniz varsa, hibrit bir yatak seçmek, her iki dünyanın da en iyisini elde etmenin harika bir yolu olabilir.

Hafızalı köpük vs yaylı yatak: Casper Wave Hybrid

(Resim kredisi: Casper)

Hafızalı köpük vs yaylar: Sıcaklık

Hangi yatak türü sizi tüm gece boyunca serin tutar ama çok soğuk tutmaz? Çok sayıda yay ve dolgu katmanına sahip olabilirler, ancak iç yay veya cep yaylı yataklar da inanılmaz derecede nefes alabilir. Siz ve şilte arasında doğal bir hava akışı sağlayarak vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olurlar ve hafızalı köpük şiltelerden daha serin bir uyku sağlarlar.

Bunun aksine, hafızalı köpük şiltelerin sıcaklığa duyarlı olduğu biliniyor - sadece şeklinize göre kalıplanmıyorlar; vücut ısınıza tepki olarak ısınırlar. Uyuyanların çoğu, hafızalı köpük şiltelerin özellikle yaz aylarında kendilerini çok sıcak hissetmelerine neden olduğundan şikayet eder. Bunun nedeni kullanılan yoğun malzemelerin havalandırmayı zorlaştırmasıdır. Hafızalı köpük vücudun doğal hatlarının etrafında bir kalıp oluştururken, malzeme ısıyı dolaşmasına izin vermek yerine hapseder.

Ancak yeni teknoloji, Simba, Tempur-Pedic ve Nectar gibi birçok şirketin hafızalı köpük katmanlarını, sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olmak için jel veya bakır gibi soğutma unsurları ile aşıladığı anlamına geliyor (bu, Uyarlanabilir Soğutma özelliğine sahip bu Nektar Hafızalı Köpük Yatak gibi) Üst katman olarak örtün). Sonuç olarak, bazıları ısıyı hapsetmeme konusunda çok etkilidir - sonuç olarak, hafızalı köpük şiltenin yaylı olandan daha serin uyuma olasılığı hala düşüktür.

Hafızalı köpük vs yaylar: Fiyat rehberi

Hangi yatak tipini seçerseniz seçin, alabileceğinizin en iyisini satın alın. Ve aklınızda bulunsun ki,ucuz yatak fiyatlarıtüm yıl boyunca bu pahalı bir yatağı çok daha makul hale getirebilir.

Tipik olarak, bir hafızalı köpük şilte, cep yaylı olandan biraz daha pahalı olabilirken, bir hibrit yine daha pahalı olabilir. Hafızalı köpük ile maliyet tipik olarak doğrudan kalite ile ilişkilidir, çünkü malzemeler iş gücü değil, pahalıdır. Şilte türlerinin gerçekten çok ucuz versiyonlarını satın alabilirsiniz - yine de, bir indirimli bodrum seçeneğine giderek uzun ömürlülüğü feda edebileceğinizi unutmayın. Aşağıdaki pencere öğesi şu anda en sevdiğimiz yay, hafızalı köpük ve hibrit seçeneklerimizdeki en iyi fiyatları göstermektedir.

Eve Premium Hibrit Yatak -...Eve Premium Hibrit Yatakuyku tulumu£ 978 Görünüm Tüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Sealy Nostromo Latex 1400 ... Sealy 1400 Nostromo Amazon £ 749 £ 414 GörüntüleTüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Hafızalı köpük vs cep yayı: Dayanıklılık

Yatağınızı ne sıklıkla değiştirmelisiniz? Muhtemelen beklediğinizden biraz daha düzenli. Ancak doğru malzemeyi seçmek yatağınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, iyi yatak şirketlerinin gönül rahatlığı için cömert garantiler (standart 10 yıldır, ancak bazıları ömür boyu garanti sunmasına rağmen) sunacağını unutmayın.

Cep yaylı şilteler tipik olarak hafızalı köpükten daha çabuk yaşlanır ve daha ucuz yaylı yataklar zamanla sarkabilir. Aslında bir iç yay, yalnızca ilk yılda desteğinin yüzde 16'sını kaybedebilir, bu da yüzeyi daha sert ve daha az zıplatır ve daha az destek sağlar. Ancak biraz özenle, iç yaylı yatağınızın biraz daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz - şeklini ve dayanıklılığı iyileştirmek için her ay ters çevirin (yatağınızın önce çevrilecek şekilde tasarlandığını kontrol edin).

Kaliteli bir hafızalı köpük şilte tipik olarak daha uzun süre dayanır. Sık kullanımda bile bu yataklar 12 yıla kadar dayanabilir. Diğer yatak türleriyle karşılaştırıldığında, tipik olarak çok daha dayanıklıdırlar.

Bununla birlikte, her şey gibi, ödediğinizin karşılığını alırsınız: ucuz hafızalı köpükler zamanla şekilsiz hale gelebilir, vücut şeklini şekillendirmede daha yumuşak ve daha az etkili hale gelebilir. Her ay yatağı başını yatağın ayağıyla değiştirmek için yatağı çevirerek bundan kaçının.

Hatasız bonus:Hafızalı köpük şilteler aynı zamanda sinir bozucu yatak böceklerine karşı dayanıklıdır: köpüğün yoğun yapısı toz akarlarının büyümesini engeller, çünkü bunlar bu malzemede hayatta kalamazlar.

Simba Hibrit yatak

(Resim kredisi: Simba)

Hafızalı köpük vs cep yaylı yatak: Karar

Yatak satın almak çok kişisel bir seçimdir. Bildiğimiz gibi yatakta o kadar çok vakit geçiriyoruz ki, iyi bir yatağa ne kadar çok yatırım yaparsanız, o kadar iyi uyursunuz. Dinlendirici uyku, genel sağlığınız ve refahınız üzerinde zincirleme etkiye sahiptir. Peki hangisini seçeceksin?

Pocket yaylı (iç yay) yatak

İçin en iyisi:

 • Nefes alabilen nitelikler - sizi geceleri serin tutar
 • Firma desteği - daha fazla yay, daha fazla destek
 • Kolay hareket - batmak yerine tepede uyursunuz
 • Düzenli olarak döndürülürse yaklaşık 8 yıl veya daha uzun sürer

Hafızalı köpük şilte

İçin en iyisi:

 • Sırt ve eklem sorunları
 • Alerjiler (toz akarları yok!)
 • Hareket izolasyonu
 • Soğuk insanlar - hafıza köpüğü vücut ısınıza tepki olarak ısınır
 • En uzun ömürlü - hafızalı köpük şilte 12 yıla kadar dayanmalıdır