Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Microsoft Surface Book 3 incelemesi: Yeni mi alakalı yoksa sadece bir tekrar mı?

Microsoft Surface Book 3 incelemesi: Yeni mi alakalı yoksa sadece bir tekrar mı?

Microsoft, 2015 yılında orijinal Surface Book'u piyasaya sürdüğünde, bunun gibi bir şey yoktu. Yaklaşık altı yıl hızlı ileri sar ve en son yineleme olan Microsoft Surface Book 3, fiziksel olarak aynı görünüyor. Ve hala onun gibisi yok.

Ancak içeride, yeni işlemciler, yükseltilmiş bellek ve nispeten yüksek performanslı grafiklerin eklenmesiyle önemli bir değişiklik oldu. Yüzey Kitabı 3'ü bunlardan biri yapmak yeterli mi?en iyi dizüstü bilgisayarlaretrafında? Tamamen ayrılabilir tablet işlevselliği ve özgün mühendislik ile bir zamanlar radikal ve yenilikçi bir taşınabilir PC'nin ne olduğunu zaman unuttu mu? Bunu öğrenmek için buradayız.

Aslında üç yıldan fazla bir süre önceydi.Yüzey Kitabı 2ortaya çıktı. Kesin olan bir şey var: Microsoft'un güncelleme döngüsü oldukça yumuşak. Ancak, MacBook dizüstü bilgisayarlarının tasarımı söz konusu olduğunda Apple da öyle. Gerçekten de Yüzey Kitabı, Apple'ın kitiyle uzun ömürlü olmaktan daha fazlasını paylaşıyor. Ayrıca saf yapı kalitesi için Apple ile rekabet edebilecek birkaç cihazdan biridir. Bu şey güzelce bir araya getirilmiş ve bunlardan birien iyi 2'si 1 arada dizüstü bilgisayarlarsatın alabilirsin.

Artık 10. Nesil Intel işlemcilere, 32 GB'lık devasa bir RAM'e ve Nvidia grafiklerine sahip olduğuna göre, performans açısından da çekici mi? Öğrenme zamanı.


Microsoft Surface Book 3 incelemesi: Tasarım

Microsoft Yüzey Kitabı 3

(İmaj kredisi: Jeremy Laird)

Hem 13,5 inç hem de 15 inç form faktörlerinde mevcut, burada incelediğimiz 13,5 inç model. Tablet modunda daha yönetilebilir oranları sayesinde muhtemelen daha geniş bir çekiciliğe sahip olacak sürüm. 15 inçlik varyant, alışılmadık derecede büyük bir tablet yapar.


Tablet modundan bahsetmişken, tasarım ve ergonomi için önceki Yüzey Kitapları ile aynı anlamı taşır. İmza - ve güzel bir şekilde tasarlanmış - dayanak menteşesi ve tableti klavye bölümünden çıkarma düğmesi kalır, ancak Microsoft düğmeye bastığınız zaman ile menteşenin tableti serbest bırakmak için 'patlaması' arasındaki bekleme süresini kısaltmıştır.

Aynı şekilde, tablet işlevi yine de ekranın çevresinde oldukça büyük çerçevelerle sonuçlanır. 2015'te bu büyük bir tasarım dezavantajı değildi. 2021'de, daha ince çerçeveler için bir çılgınlığın ortasında, Surface Book 3'ü tercih ediyor.


Yine de bu, muhteşem magnezyum kasası ve çok yüksek kaliteli genel hissi ile piyasadaki en iyi yerleşik tabletlerden, dizüstü bilgisayarlardan veya 2'si 1 arada cihazlardan biri olmaya devam ediyor. Dayanak menteşesi bir tasarım harikası, klavye yatağı son derece sağlam ve camla kaplı trackpad, modern standartlara göre biraz küçük görünse bile çok hassas.

Ağır iş mühendisliğinin oldukça tıknaz bir cihazla sonuçlandığını da inkar etmek mümkün değil, aksi halde akıllı dayanak menteşesinin menteşe ucunda tablet ve klavye levhası arasında oldukça eski bir boşluk bırakması gerçeğiyle yardımcı olmayan bir şey.

Bir tablet olarak, bu 13,5 inçlik model bile aynı şekilde oldukça ağır. Bunların hepsi iyi, ayrılabilir tablet özelliğinin düşük güçlü CPU'ların kullanımını zorunlu kılması gerçeğinden başka, orantılar ve performans arasında bir uyumsuzlukla sonuçlanıyor, dahası bir anda.

Microsoft Surface Book 3 incelemesi: Özellikler

Microsoft Yüzey Kitabı 3


(İmaj kredisi: Jeremy Laird)

Önceki tüm Microsoft Surface Book 13,5 inç modellerinde olduğu gibi, Surface Book 3 13.5, 3.000 x 2.000 piksel ve dolayısıyla normalden daha kare bir 3:2 en boy oranına sahip kapasitif bir IPS dokunmatik ekrana dayanıyor.

Surface Book 3 için yeni veya en azından yeni olan 10. Nesil Intel işlemci, bu durumda bir Intel Core i7-1065G7. 1,3 GHz temel saat hızına ve 3,9 GHz maksimum tek çekirdek güçlendirme frekansına sahip dört çekirdekli bir yongadır. En yüksek performanstan ziyade öncelikle verimlilik için oluşturulmuş bir çip, ancak dört uygun Intel çekirdeğiyle, kağıt üzerinde yalnızca hafif web tarama ve video izlemek için iyi olmaktan ziyade ciddi bilgi işlem görevlerinin üstesinden gelebilmelidir.

Core i7-1065G7 ayrıca, Surface Book 3'ün Mayıs 2020 lansman tarihini ve Microsoft'un Surface ürünlerini oldukça yumuşak bir programda güncelleme eğiliminde olduğunu yansıtan Intel'in 11. Nesil Tiger Lake yongaları ile değiştirildi. Intel işlemcinin yanı sıra tamamen 32 GB sistem belleği ve SK Hynix'ten 512 GB NVMe SSD vardır, bu nedenle yoğun çoklu görevler dahil her türlü bilgi işlem için sağlam bir temel vardır.

Microsoft ayrıca bu en son Surface Book modelinin oyun potansiyelini artırıyor. 15 inçlik model, bir Nvidia GeForce GTX 1660 Ti grafik yongasıyla alınabilir. Bununla birlikte, bu 13,5 inçlik sürüm, 4 GB video belleğine sahip bir GTX 1650 GPU ile öne çıkıyor. Her iki durumda da GPU, klavye levhasında bulunur.

Bağlantı açısından, Surface Book 2 gibi üçüncü nesil modelde tek bir USB-C bağlantı noktası bulunur. Thunderbolt 3'ü desteklemez, ancak Surface Book 3'ü şarj etmek için kullanılabilir ve DisplayPort 1.4 video çıkışını destekleyerek çok çeşitli ekran bağlantı seçenekleri oluşturur.

Elbette isteğe bağlı olarak hızlı şarjı destekleyen, dört adet USB-C bağlantı noktasına, iki adet USB-A soketine, ethernet'e sahip olan ve iki adet 4K monitörü 60Hz'de çalıştırabilen Surface Dock 2'yi de alabilirsiniz. Dikkatli olun, 259 £ veya 259 $ RRP'de oldukça pahalı, ancak son zamanlarda İngiltere'de 195 £ ve Amerika Birleşik Devletleri'nde 169 $ karşılığında mevcuttu.

Ana özellikleri tamamlayan 5 MP ön kamera, 8 MP arka kamera ve yükseltilmiş uzak alan mikrofonları. Oh, ve Surface Book 2 ile aynı mürekkep desteği. Yani, bu 4.096 basınç seviyesi, 21 milisaniyelik gecikme ve Microsoft'un ayrı olarak satılan Surface Pen'i için destek talep etti.

Microsoft Surface Book 3 incelemesi: Performans

Microsoft Yüzey Kitabı 3

(İmaj kredisi: Jeremy Laird)

Intel Core i7-1065G7 dört çekirdekli CPU bilinen bir sayıdır ve Surface Book 3'e uygun beklentilerle oldukça uyumludur. Windows'ta deneyim hissetmek.

Ancak, çok iş parçacıklı verim için AMD'nin Ryzen 5000 serisi yongaları gibi en hızlı mobil CPU'lardan çok uzakta. Bu nedenle, bir içerik oluşturma aracı olarak, Surface Book 3 biraz karışık bir çantadır. CPU performansı yalnızca yeterlidir, ancak Adobe paketindeki belirli iş akışları ve filtreler gibi GPU hızlandırmayı destekleyen uygulamalar için kullanışlı olan makul bir grafik yongasıyla artırılır.

Grafiklerden bahsederken, Nvidia GeForce GTX 1650 grafikleri biraz hafif oyunlar için iyidir. Diyelim ki, bir Fortnite bağımlısıysanız ve seyahat ederken elinizi tutmak istiyorsanız, işi halledecektir. Ancak Cyberpunk 2077'yi tüm grafiksel özelliklerle tam bir görsel senfoni içinde çalıştırmayı beklemeyin. Sadece bunun için homurtuya sahip değil, yakın bile değil.

Bununla birlikte, 32GB RAM, burada yapılandırıldığı gibi Surface Book 3'ün gerçek bir çoklu görev canavarı olmasını sağlar. Tarayıcı sekmelerini, hafızanın tükenmesi korkusu olmadan terk ederek açabilirsiniz. 512 GB NVMe SSD, 2 GB/sn okuma hızları ve yaklaşık 780 MB/sn yazma hızları için iyidir. Bu tam olarak son teknoloji değil, ancak yine de çoğu kullanıcı için bol olacak.

Peki ya bu 13,5 inç dokunmatik ekran? 2015 yılında, 3.000 x 2.000 piksel çözünürlüğü ve doğru IPS sürücü renkleri ile oldukça etkileyici bir paneldi. Öznel olarak, o zamandan beri çok fazla ilerlememiş gibi görünüyor ve şimdi dikkate değer olmaktan çok iyi bir panel. Günümüzün en iyi dizüstü bilgisayar ekranları kadar keskin veya kontrastlı değil.

Mürekkep girişi açıkça Surface Book 3'ün ekranının başka bir yönüdür. Daha önce olduğu gibi, sübjektif olarak iddia edilen 21 milisaniyelik yanıttan beklediğinizden biraz daha gecikmeliyse, kaygan, kesin ve tatmin edicidir.

Ses kalitesine gelince, Surface Book 3'ün entegre hoparlörleri ortalamanın üzerindedir, ancak dinamik aralık için bir Macbook veya iPad'i korkutmaz. Bu arada öne bakan web kamerası da bir dizüstü bilgisayar için normalden biraz daha iyi, ancak çoğu akıllı telefonun üstün selfie kameraları sunduğunu düşündüğünüzde yine de oldukça hayal kırıklığı yaratıyor.

Son olarak, biri tablet bölümünde, diğeri klavye plakasında bulunan çift pil sayesinde, Microsoft 15 buçuk saate kadar pil ömrü iddia ediyor. Bunun nasıl elde edildiği tam olarak açık değildir. Yüksek kaliteli 1080p videoyu döngüye alırken ekranın üçte iki parlaklıkta olduğu testimizde, yaklaşık sekiz saat sürüyor. Bu iyi, ancak benzer özelliklere sahip en iyi geleneksel dizüstü bilgisayarların başarabileceğinin çok gerisinde.

Microsoft Surface Book 3 incelemesi: Karar

Microsoft Yüzey Kitabı 3

(İmaj kredisi: Jeremy Laird)

Yüzey Kitabı 3 birçok yönden hala kolay sınıflandırmaya ve basit karşılaştırmalara meydan okuyor. Bu, orijinal lansmanından yaklaşık altı yıl sonra ve tasarımının neredeyse hiç değişmemiş olmasına rağmen doğrudur.

Piyasadaki en iyi yerleşik taşınabilir bilgisayarlardan biri olmaya devam ediyor ve tam tablet işlevselliğinin yanı sıra ayrı grafikler, olağandışı bir form faktörü ve Surface Pen dahil çeşitli Microsoft Surface çevre birimleriyle uyumluluk dahil olmak üzere benzersiz bir dizi özellik sunuyor.

İş akışlarınızla iyi bir şekilde eşleşiyorsa, özellikle gerçek tablet işlevselliğine ve kalem girdisine çok değer veriyorsanız, muhtemelen buna yakın bir şey yoktur. Diğer herkes için oldukça pahalı ve riskli. Fiyatlar son zamanlarda düştü. Ancak İngiltere'de yapılandırıldığı şekliyle 1.985 £ ve ABD'de 2.199 $'a bile, aynı paraya çok daha hızlı oyun dizüstü bilgisayarları, çok daha ince ve hafif dizüstü bilgisayarlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Aynı genel harcama için oldukça güzel bir dizüstü bilgisayar ve çok güzel bir tablet bile satın alabilirsiniz. Ama o zaman bu tamamen farklı bir genel teklif. Ve Microsoft Surface Book 3'ün çekiciliğinin oldukça dar olmasına rağmen güçlü olduğu gerçeğini değiştirmiyor.