Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Microsoft Surface Dial ve Apple Touch Bar: İnovasyonda öncü kim?

Microsoft Surface Dial ve Apple Touch Bar: İnovasyonda öncü kim?

Microsoft ve Apple'ın her ikisinin de sergilenen yeni dizüstü bilgisayarları var ve her ikisinin de oldukça özel bir eklentisi var: Microsoft'un kasasındaki çok yönlü Surface Dial ve artık üst düzey 2016 MacBook Pros modellerinde klavyenin ve izleme dörtgeninin üzerinde bulunan Touch Bar uzantısı.


Yeni Surfaces ve MacBook Pro'larda bu aksesuarlardan çok daha fazlası var elbette, ancak bu iki yenilik neredeyse aynı anda ortaya çıkarken, bize bu iki teknoloji devinin şu anda ne kadar ileri görüşlü olduklarını karşılaştırmanın yararlı bir yolunu sunuyor.

Microsoft ve Apple'ın yeni donanımı

Microsoft

Microsoft ve Apple'ın ne kadar hızlı ve ne kadar iyi inovasyon yaptığı sadece Surface Dial ve Touch Bar'a bağlı değil, aynı zamanda faydalı referans noktaları: her ikisi de geleneksel bilgisayar form faktörüne yeni bir ilgi uyandırmak için tasarlanmış yeni eklentiler.

Apple ve Microsoft'un her ikisinin de ürün yenilemelerini iki gün içinde duyurmaları belki de tesadüf değil - Apple çok daha uzun süredir donanım oyunundaydı, ancak Microsoft'un şu anda sahip olduğu Surface Profesyonelleri ve Surface Kitapları ve Surface Stüdyoları olacak. gelecekte şirket için giderek daha önemli hale geliyor.


Touch Bar, uzun süredir gecikmiş bir güncellemenin parçasıydı.MacBook Pro serisi- daha hızlı işlemciler, daha ince ve daha hafif bir tasarım ve Touch ID desteği (bir anda daha fazlasını sağlayan Touch Bar sayesinde).

Bu arada, Microsoft'un dünyanın bölümünde bize yeni birSurface Studiove güncellenmişYüzey Kitabı, daha fazla güç ve daha iyi pil ömrü ile. Microsoft ayrıca Studio, Surface Pro 4 ve Surface Books ile çalışacak olan Surface Dial adlı yeni bir çevre birimini tanıttı.


Yüzey Kadranı nedir?

Yüzey Kadranı

Disk şeklindeki, Bluetooth özellikli Yüzey Kadranı bir Surface Studio, Surface Pro 4 veyaYüzey Kitabıdokunmatik ekran ve altında çalışan uygulamaya bağlı olarak çeşitli bağlama duyarlı seçenekler getirir.


Microsoft'un gösterdiği örneklerden biri, bir renk paleti açmak, bir menü açmadan veya Yüzey Kalemi'ni kullanarak seçmek zorunda kalmadan fırça rengini değiştirmek için Yüzey Kadranını kullanan dijital bir sanatçıydı.

Touch Bar gibi, yine de Surface Dial için hala erken günler - uygulama geliştiricilerin onunla yapmak istedikleri hemen hemen her şeyi yapmak için kullanılabilir, ancak hemen çok fazla entegrasyon göremeyebiliriz.

Ayrıca, ses seviyesi veya parlaklık gibi ayarları veya oynatma hızını yukarı ve aşağı çevirmek için bir masaüstünde Surface Dial'ı da kullanabilirsiniz. Yine, geliştiricilerin ne planladığına bağlı.

Yüzey Kadranı ayrı olarak geliraksesuarBu size 99 $ 'ı geri getirecek ve ön siparişler artık açık. Henüz bir Birleşik Krallık çıkış tarihi veya fiyatı hakkında bir bilgi yok, ancak bu kabaca 81 sterlin olarak çalışıyor.


Touch Bar nedir?

Dokunmatik Çubuk

Touch Bar entegre bir aksesuardır; Pingtwitter-smackdown-new-macbook-pro-vs-surface-book-2016ve en yeni 13 inç modellerde de bir seçenek olarak.

Surface Dial gibi, kullanımları ekrandaki uygulamaya bağlı olarak değişebilir ve aslında bazı kullanım durumları aynıdır: örneğin bir dizi fotoğraf arasında hızlıca gezinmek veya Spotify gibi uygulamalarda sesi tek dokunuşla ayarlamak .

Yeni Touch Bar kodunun derinliklerine inen geliştiriciler, bunun temelde uyarlanmış bir Apple Watch sistemi olduğunu ve emojileri bırakmanıza veya bir video klibin bölümlerini seçmenize izin verdiğini keşfettiler. Bir parmak dokunuşuyla Mac'inizin kilidini açmak için Touch ID entegrasyonu da dahildir.

Surface Dial'da olduğu gibi, tam olarak nasıl kullanıldığına karar vermek uygulamaları kodlayanlara bağlıdır (beklediğiniz gibi Apple yönergeler yayınlamıştır).

Microsoft, Touch Bar'ın Office ile nasıl çalışacağına ilişkin bazı fikirleri zaten gösteriyor: metin biçimlendirme seçeneklerine, PowerPoint sunum denetimlerine, Excel formüllerine ve daha fazlasına kısayollar elde edersiniz.

Kısmen de öyle görünüyor - Apple, Touch Bar'ı göze çarpmadan genel klavye düzenine entegre etme konusunda iyi bir iş çıkardı.

Surface Dial vs Touch Bar

elma

Microsoft ve Apple'a itibar kazandırmak için hem Surface Dial hem de Touch Bar, işletim sistemi seçimine bakılmaksızın önümüzdeki yıllarda birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısına hitap edecek şık görünümlü kit parçalarıdır.

Dış bir aksesuar olan Yüzey Kadranı daha esnektir ve yukarı ve aşağı çevirme ve tıklama (ve çift tıklama) yeteneği ile daha fazla potansiyele sahip gibi görünüyor. Bazı insanların bilgisayarlarını kullanma şeklini gerçekten değiştireceğini düşünüyoruz, ancak yaratıcı endüstriler dışındaki pek çok kişiye hitap etmeyebilir.

Touch Bar belki daha az heyecan verici, ancak ortalama MacBook Pro kullanıcısı için daha kullanışlıdır. Bu daha geleneksel bir fikirdir (yeniden programlayabileceğiniz klavye düğmeleri), ancak bu aynı zamanda grafik tasarımda veya benzer bir işte olmasanız bile, günlük kullanacağınız tüm uygulamalarda daha kullanışlı hale getirir.

Nihayetinde, Surface Dial ve Touch Bar'ın neler yapabileceğini ve gerçekten ne kadar yenilikçi olabileceğini bize gösterme sorumluluğu geliştiricilere aittir, ancak önümüzdeki yıllarda her ikisine de bir şans vermeyi dört gözle bekliyoruz.

  • Apple, Surface Book tarzı bir Mac ve iPad hibritini asla yapmayacak