Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Microsoft Surface Go 2 ve Asus VivoBook 15: İki büyük marka bütçeli dizüstü bilgisayar kafa kafaya gidiyor

Microsoft Surface Go 2 ve Asus VivoBook 15: İki büyük marka bütçeli dizüstü bilgisayar kafa kafaya gidiyor

aranıyor500 £ 'dan daha ucuza en iyi dizüstü bilgisayar? Asus VivoBook 15 ve Microsoft Surface Go 2, en iyi seçeneklerinizden ikisi. Ancak birçok yönden birbirine benzemezler ve bu bütçeyle çalışırken izlenecek iki farklı yolu temsil ederler.

Asus VivoBook 15, para için mükemmel özelliklere ve geniş bir ekrana sahip, mantıklı, mantıklı bir iş dizüstü bilgisayarıdır. Bütün gün o ekranın önünde çalışmayı planlıyorsanız, bu ekstra inçleri takdir edeceksiniz.

Microsoft'un Surface Go 2muhteşem küçük bir şey, ayaklı bir tablet. Tam bir dizüstü bilgisayar deneyimi elde etmek için bir klavye tabanına takarsınız ve bu Tip Kapak, karşılaştırılabilir diğer birçok yazma aksesuarıyla zemini siler.

Surface Go 2'nin ekran parlaklığı ve rengi de farklı bir ligde. Gösterişli ve metalik bir şey istiyorsanız bir tane satın alın, ancak pound başına performans için Asus VivoBook 15'e dokunamaz.


Asus VivoBook 15 ve Microsoft Surface Go 2: Tasarım ve Ekran

Asus VivoBook 15 ve Microsoft Surface Go 2, iki farklı dizüstü bilgisayar dünyasını temsil ediyor. Asus'un VivoBook 15'i, standart ~ 130 derece geriye katlanan menteşeli geleneksel bir dizüstü bilgisayardır. Microsoft Surface Go 2 bir melezdir. Bu, dahiyane bir yerleşik kickstand'a sahip bir Windows 10 tablettir ve mıknatıslar kullanarak yerine yapışan ayrı bir klavye modülüne bağlanır.

Ve burada, bütçe bilincine sahip kişilerin Surface Go 2 hakkında düşünmesi gereken ilk şeylerden birini buluyoruz: klavye standart olarak gelmiyor. Type Cover için 100 £ ödeyeceksiniz. Bu da, bütçeniz 500 £ ise, yalnızca temel özellikli Surface Go 2'yi karşılayabileceğiniz anlamına gelir. İsteğe bağlı ekran kalemi de ekstra 100 £'dir.


İyi haber şu ki, Microsoft Type Cover harika. Beklediğinizden daha sert, pürüzsüz bir cam dokunmatik yüzeye, uygun tuş tepkisine ve arkadan aydınlatmaya sahip. Hatta daha rahat yazmak için yukarıya doğru hafif bir açıyla oturur. Her zaman yanınızda bir şeyler taşımak istiyorsanız, Microsoft Surface Go 2 harikadır. Biraz kağıt parçası gibi hissettiriyor.

Microsoft Surface Git 2


(Resim kredisi: Microsoft)

Asus VivoBook 15, 15,6 inç ekranlı bir dizüstü bilgisayar olarak sınıfı için şaşırtıcı derecede iyi bir taşınabilirliğe sahip, ancak aynı ligde değil. Düşük bütçeli bir model için ekran çerçeveleri çok ince ve ağırlığı nispeten düşük olsa da, yine de 1,7 kg civarında ve 20 mm kalınlığında. Surface Go 2, sadece 544g veya tip kapağıyla 789g ağırlığındadır.

Yapı stillerinin de çok az ortak noktası var. Surface Go 2, plastikten çok daha iyi hissettiren çok hafif bir metal olan magnezyum alaşımı kullanılarak yapılmıştır. Asus'un VivoBook 15'i plastiktir ve aynı pahalı hissi veren sertliğe sahip değildir.

Asus VivoBook 15

(Resim kredisi: Asus)

Bu ikisi gibi dizüstü bilgisayarlar nerede taviz vereceklerini seçmek zorundalar. Plastik bir yapı VivoBook 15'in tavizlerinden biridir, ancak büyük ekranı göz önüne alındığında ağırlığını nispeten düşük tutmaya yardımcı olur.


Görüntü kalitesi, kısıtlı bütçenin geçerli olduğunu gördüğünüz başka bir alandır. VivoBook 15'in ekranı 1080p çözünürlükte yeterince keskin ve sunulan alan harika. Ancak Surface Go 2'nin 10,5 inçlik daha küçük ekranı 1920 x 1280 pikselde inç başına daha keskin ve çok daha üstün parlaklığa, renk derinliğine ve kontrasta sahip.

Asus, filmlerin büyük görünmesini sağlayabilir, ancak Surface GO 2 onları gerçekten öne çıkarıyor. Yüzey ayrıca Gorilla Glass kaplamalı bir dokunmatik ekrana sahipken, dokunmatik olmayan VivoBook 15, tam olarak kavurucu olmayan parlaklığından en iyi şekilde yararlanmak için yansıma önleyici bir kaplamaya sahip.

Surface Go 2, VivoBook 15'in sahip olmadığı teknik parlaklığa sahip. Ama bütün gün hangisinde çalışmayı tercih ederiz? Muhtemelen VivoBook'tur. Lezzetli 1,4 mm tuş hareket mesafesine sahip geniş ekran ve sağlam klavye, bir iş makinesinde tam da peşinde olduğumuz şeydir.

Asus VivoBook 15 ve Microsoft Surface Go 2: Özellikler ve performans

Asus'un VivoBook 15'i de performans tarafında biraz itibar kazanıyor. Bu dizüstü bilgisayar ailelerinin her ikisi için de çok sayıda özellik var, ancak şimdi yaklaşık 500 £ karşılığında satın alabileceğiniz bir modele odaklanalım.

Asus VivoBook 15, 4 GB RAM ve 256 GB SSD ile Intel Core i3-1035G1 işlemci veya 8 GB RAM ve yine 256 GB SSD ile AMD Ryzen 5 işlemci sunuyor. Her ikisi de para için güçlü yükler ancak Ryzen lezzet modelini öneriyoruz. Ekstra 4GB RAM kullanışlıdır, daha fazla CPU çekirdeğine ve çok daha iyi bir grafik yonga setine sahiptir.

Asus VivoBook 15

(Resim kredisi: Asus)

Surface Go 2 ister misiniz? Temel modeli Intel Pentium Gold 4425Y CPU, 4GB RAM ve sadece 64GB depolama alanına sahiptir. Bu, Ryzen VivoBook 13'ün işlemci gücünün yalnızca yaklaşık dörtte birini sunuyor. Surface Go 2 temel özellikler için yeterli ancak uygulamalar daha yavaş yükleniyor ve Windows 10, VivoBook 15'teki kadar hızlı hissetmeyecek. Photoshop veya video düzenleme takımları gibi uygulamalara yaklaşmak istiyorsanız, Asus daha iyi bir satın almadır. Ve oyunları da daha iyi idare edebilir.

Daha pahalı Surface Go 2 dizüstü bilgisayarlarda performans daha iyidir. Daha fazla ödemeye hazırsanız, Intel M3 CPU sürümleri temel gecikmenin çoğunu ortadan kaldırır - ancak bu bile giriş seviyesi Intel ve AMD VivoBook 15'lerin yakınında bile değildir.

Microsoft Surface Git 2

(Resim kredisi: Microsoft)

Surface Go 2'nin yalnızca Windows Mağazası'ndan uygulama yüklemenize izin veren işletim sisteminin 'kısılmış' bir sürümü olan Windows 10 S ile birlikte gönderilmesinin bir nedeni budur. Ama isterseniz bu eğitim tekerleklerini çıkarabilirsiniz. Tam Windows 10'a geçmenin hiçbir maliyeti yoktur ve yapılması kolaydır.

Tüm gücüne rağmen, görüntülü sohbet için hala Surface Go 2'yi tercih ediyoruz. 5MP öne bakan kamerası Asus'u sadece buharla döndürmekle kalmıyor, aynı zamanda neredeyse tüm diğer 'normal' Windows dizüstü bilgisayarları da dahil olmak üzere iki katından fazla fiyata sahip.

Her iki dizüstü bilgisayar da bir pil ustası değildir. Şarjlar arasında yaklaşık beş saat sürmesini bekleyin. Tüm gün dayanıklılığa daha yakın bir şey istiyorsanız, bir üst model olan Asus VivoBook S15'e göz atın.

Bağlantıları önemsiyor musun? VivoBook 15'te bunlardan daha fazlası var. Orada sürpriz yok. Bir adet hızlı tam boyutlu USB bağlantı noktasına ve fare gibi çevre birimleri için iki adet yavaş bağlantı noktasına sahip olursunuz. Ayrıca bir USB-C, tam boyutlu bir HDMI ve bir microSD okuyucu da var. Surface Go 2'de yalnızca bir USB-C ve bir microUSB bulunur. Ancak yine de isterseniz bu USB'yi bir monitör bağlamak için kullanabilirsiniz.

Asus VivoBook 15 ve Microsoft Surface Go 2: Fiyat ve karar

Bu karşılaştırma biraz uçuk oldu. Görünüşe göre Microsoft Surface Go 2 başlangıçta bariz bir seçimdi. Normal dizüstü bilgisayarlarda bu fiyata göremeyeceğiniz üst düzey bir stile, hoş bir ekrana ve çok daha iyi taşınabilirliğe sahiptir.

Ancak Asus VivoBook 15'in bir as kartı var: performans. Doğru sürümü satın alın ve Surface Go 2'nin hackleyemediği birçok şeyi halledebilir ve Windows 10'u her yönden daha yumuşak hissettirir.

Evin çevresinde gündelik kullanım için mi? Elbette, Microsoft Surface Go 2, video akışı, e-posta ve kelime işlemenin temelleri için mükemmel bir seçimdir. Windows'un esnekliğiyle iPad benzeri üst düzey yapıya sahip olursunuz. Bütün gün dizüstü bilgisayarlarında çalışması gereken veya pound/dolar başına en iyi performansı isteyenler bunun yerine Asus VivoBook 15'e yönelmeli.

En sevdiğimiz Asus VivoBook 15 modelimiz 499 £ maliyeti ve Ryzen 5 CPU, 8GB RAM ve 256GB SSD'ye sahip. Intel hayranları Core i3 sürümünü benzer bir fiyata ancak 8 GB yerine 4 GB RAM ile alabilirler.

Surface Go 2'nin maliyeti başlangıçta 399 £ ile daha düşük görünebilir. Ancak, sahip olunması gereken Type Cover'ın (100 £) ek maliyetini ve performanstan daha az ödün vermek için 619 £ Intel Core M3 sürümüne yükseltmeniz gerekeceğini düşünün. Bir kez daha, bu fiyata klavye eklentisi dahil değil.