Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Microsoft, Windows 11 karmaşasını temizlemeye çalışıyor, başarısız oluyor ve bana bunun ne kadar kötü olduğunu hatırlatıyor

Microsoft, Windows 11 karmaşasını temizlemeye çalışıyor, başarısız oluyor ve bana bunun ne kadar kötü olduğunu hatırlatıyor

Microsoft, öncelikle ticari müşterilere Windows 11 donanım gereksinimlerinin ne olduğunu ve neden var olduklarını açıkladığı 48 dakikalık dayanılmaz bir video yayınladı. Görünen o ki, ev kullanıcıları söz konusu olduğunda ve gerçekten tamamen farklı bir pazar olan işe odaklanma söz konusu olduğunda hala asıl noktayı kaçırıyor gibi görünüyor.


Microsoft'un Windows 11 ile kendisi için yarattığı sorunların farkında olmayanlar için, şirketin platformu daha güvenli hale getirme konusundaki övgüye değer girişimini özetliyor. Bunu akılda tutarak, bir TPM'yi zorunlu hale getiriyor. Güvenilir Platform Modülü, Windows'un masaüstünüzü kötü niyetli saldırılara karşı korumasına izin veren güvenli bir mağazadır ve bir süredir birçok bilgisayarda standarttır.

Sorun yok, değil mi? Eh, teoride değil. Sorun şu ki, bilgisayarların büyük bir yüzdesi ya TPM'yi destekleyen bir anakarta sahip olacak, ancak satın almanız gerekecek ayrı bir modül aracılığıyla ya da işlemcinin kendisi aracılığıyla. Ancak birçok makinede TPM mevcut olabilir, ancak açılmamış olabilir. Bu, kullanıcıların Windows'taki kolay ayarlarla değil, bilgisayar açılırken silme tuşunu ezmenizi gerektiren UEFI BIOS ayarlarıyla değil, kendi ayarlarıyla uğraşmaları gerektiği anlamına gelir.

Şimdi giderek daha tuhaf hale gelen şey, Microsoft'un Ev kullanıcıları için bazı istisnalar yapmaya hazır görünmemesi. Tamamen dürüst olursak, pek çok insan, varsa TPM'yi etkinleştirmek için kendi ayarlarını yapma konusunda kendinden emin olmayacak ve bu da “neden en azından ev kullanıcıları için isteğe bağlı yapmıyorsun” sorusunu akla getiriyor. İyi bir fikir olsa da, birçok insanın Windows 11'in alımını yavaşlatacak olan TPM ile ilgilenmeyeceği mantıklı görünüyor.

Ayrıca, Microsoft'un can sıkıcı olduğu şeyler listesinde, Ev kullanıcılarının bir Microsoft hesabına sahip olması gerekliliği yer alıyor. Bu, Windows 11 için bir kurulum gereksinimi olsa da, isterseniz yerel bir hesap kullanmayı tercih edebileceğinizden emin oldum. Yine de, bu, ev kullanıcılarının ayarlarla uğraşmasını gerektirecek ve ben onların bunu yapmaktan rahatsız olduklarını göremiyorum. Microsoft'un istediği bu, çünkü dürüst olmak gerekirse, kullanıcı hesabı olayı, uygulamalar için Microsoft Store'a daha fazla özel yönlendirmek, en azından benim teorim bu.


Yine de, bir Windows hesabı kullanmak için hala argümanlar var. Bunu yaparsanız ve yapacaksınız, Microsoft, önyükleme sürücünüzde Bitlocker'ı etkinleştirebilir. Bu, tüm verileri şifreler ve dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüz çalınırsa, herhangi birinin verilere erişmesinin çok zor olacağı anlamına gelir. Bu iyi bir şey, ancak yine de sürücü şifrelemesinin bir kullanıcı hesabına dayanması gerektiğini düşünmüyorum.

İçindevideo, oturmak istemeyeceğiniz, şirket 'bazılarının Windows 11 için uygun olmayacak olmasının berbat olduğunu biliyoruz' diyor. ve sonra bunun neden gerçekten iyi bir şey olduğunu açıklıyor. Kabul edemiyorum ve lansman gününde yeni parlak şeyi isteyen ve aptalca bir ayar yüzünden onu alamayacak olan birçok hüsrana uğramış kullanıcı olacağını düşünüyorum.