Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri: seyahat için en uygun fotoğraf makinesi hangisidir?

Aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri: seyahat için en uygun fotoğraf makinesi hangisidir?

Birçok gezgin için bir akıllı telefon yeterlidir; Telefon kameralarının kalitesi o kadar hızlı artıyor ki, çoğu evde uygun bir kamera bıraktığı için mutlu. Ancak, bir dahaki sefere telefonunuzla inanılmaz bir fotoğraf çektiğinizde, eve gidip yakınlaştırdığınızda bunu bir masaüstü bilgisayara koyun. Gürültülü ve aşırı işlenmiş görünecek. Bu nedenle, akıllı telefonlardan çok daha iyi fotoğraflar çeken manuel kameralar için hala büyük bir pazar var.


Geleneksel olarak, bir DSLR kamera her zaman profesyonel ve hobisi olan fotoğrafçıların tercihi olmuştur, ancak bu son birkaç yılda aynasız kameranın doğuşuyla değişmektedir.

Lens yuvasının arkasında bir ayna veya bir optik vizör olmadan (ağır bir cam prizma kullanır), ancak yine de değiştirilebilir lenslerin esnekliğini sunan aynasız kameralar, tamamen küçültme ve ağırlığı azaltma ile ilgilidir. Beyinsizin biri? Pek değil. Uygulamada, aynasız ve DSLR tartışması çok daha inceliklidir. Her iki teknolojinin de avantajları var ve her ikisinin de ödünleri var.

Aynasız ve DSLR fotoğraf makineleri arasındaki çok önemli kararı vermeden önce bilmeniz gereken altı şey.


(Resim kredisi: Nikon)

1. Aynasız kameralar daha hafiftir

Aynasız kameraların DSLR benzerlerinden daha hafif olduğu doğrudur, en azından genel olarak, ancak bu gerçeğe fazla takıntılı olmayın çünkü bu, daralan bir farktır. Bununla birlikte, yanınıza daha hafif bir kamera götürme olasılığınız daha yüksekse, aynasız bir model çok mantıklı olabilir.

Bir uyarı var; Aynasız kameralar için lensler DSLR muadillerine göre daha hafif veya daha ağır olabilir. Bu sadece odak uzaklığına bağlıdır ve aynasız bir kamera ve birkaç lensle bile, bir DSLR sahibinden daha ağır bir paketle bitirmek mümkündür. Bu iki katına çıkıyor çünkü en son modeller daha iyi bir yapı kalitesi, daha fazla fiziksel kontrol, daha büyük tutacaklar, daha büyük vizörler ve daha büyük piller içeriyor.


Aynasız kameralar tipik olarak DSLR kameralardan daha hafiftir ancak bunu varsaymayın; her zaman kontrol edin ve karşılaştırma yapın.

2. DSLR kameraların pilleri daha büyüktür

Aynasız kameraların daha kompakt, genellikle daha hafif biçimi, sis perdesi gibi bir şey olabilir. Kısmen, daha küçük pillere sahip aynasız kameraların belirlenmesiyle elde edilir, yani pillerini DSLR'lerden daha hızlı tüketirler. Daha küçük pillerle birlikte, aynasız bir kameranın şarj başına çekebileceği fotoğraf sayısı genellikle çok daha azdır.


Aynasız kameralar, şarj başına yaklaşık 350-400 fotoğraf elde etme eğilimindeyken, giriş seviyesi DSLR kameralar bile genellikle şarj başına 1.500 çekime ulaşır.

(Resim kredisi: Canon)

3. DSLR kameralarda optik vizörler bulunur

Aynasız kameraların pil ömrünün zayıf olmasının bir nedeni, her zaman açık LCD ekranlara ve elektronik vizörlere sahip olmalarıdır. Tüm DSLR kameralarda, görüntü kalitesi açısından çok daha üstün olan optik vizörler bulunur. Ayrıca kameranın pilinden neredeyse hiç güç çekmezler.

4. Aynasız kameralar video için daha iyidir

Video tüm öfke ile, aynasız kameralar kendi nişlerini bulmuş olabilir. DSLR'ler, profesyonel kameramanlar tarafından yıllardır kullanılmaktadır, ancak tümü büyük LCD ekranlarla donatılmış aynasız kameralar, çoğu kamera üreticisinin şu anda zorladığı format olduğu için en son teknolojinin çoğundan yararlanmaktadır. Saniyede 60 oyunda ve ağır çekimde 4K video çekebilen ve sensör üzeri otomatik odaklama sistemleri ile aynasız kameralar bu alanda başı çekiyor.


(Resim kredisi: Sony)

5. DSLR kameraların kontrolü daha kolaydır ve açık havada daha iyidir

Sahada gerçekten yaratıcı olmak için manuel bir kamera satın alıyorsanız, kamera seçiminize dikkat edin. Pek çok aynasız kamera daha hafif olsa da, çoğu akıllı telefonlardan yükseltme yapan kişiler için tasarlanmıştır. Problem değilaslındaancak aynasız kameralar, düşük ışıkta kullanılması zor olabilecek daha küçük düğmelere, kadranlara ve veri okumalarına sahip olma eğilimindedir. Aynasız kameralar da genellikle metalden yapılır ve donma koşullarında dışarıda kullanıldığında gerçekten çok soğuk olabilir, oysa çoğu DSLR fotoğraf makinesi açık havada donma koşullarında saatlerce rahatlıkla kullanılabilir. Aynaya sahip olmamanın bir sonucu olarak, aynasız kameralar sensörlerinde daha kolay toz toplar.

Ayarları sürekli değiştirmek ve kameralarınızı çeşitli koşullarda dışarıda kullanmak istiyorsanız, daha fazla 'sağlam' tasarımın başladığı aynasız serinin en üstüne gitmediğiniz sürece, DSLR kamera sizin için bir yoldur. görünmek. DSLR'ler ayrıca daha fazla lens ve aksesuara sahip olma eğilimindedir.

6. Tam kare vs kırpma sensörü

Beğeniyle karşılaştırdığınızdan emin olun. Sensör boyutu, ne kadar ışığın toplandığı ile ilgilidir; bu nedenle, kameranızın düşük ışıkta mükemmel olmasını ve daha fazla alan derinliğine izin vermesini istiyorsanız, sensör için her zaman 'daha büyük, daha iyidir'.

Aynasız fotoğraf makinelerinin çoğu DSLR fotoğraf makinelerinden daha küçük pillere sahiptir, ancak daha küçük sensörleri de olabilir. Aynasız kameralar mikro dörtte üçlük (MFT), kırpma sensörü (APS-C) ve tam çerçeve arasında değişen sensör boyutlarıyla gelirken, DSLR fotoğraf makineleri kırpma sensörü ve tam çerçeve ile gelir. Hem aynasız hem de DSLR fotoğraf makineleri için, tam çerçeve sensörler her zaman fiyatı önemli ölçüde artırır.

Yolda ağırlıktan tasarruf etmek isteseniz bile, lens değiştirme yeteneği aynasız ve DSLR fotoğraf makinelerini dikkate almaya değer kılar. Ancak, seçiminizi yaparken, daha hafif bir kameranın daha iyi bir fotoğraf yapmayacağını hatırlamakta fayda var. Fotoğraf makinesi çantanız bir kilo daha ağırsa, gerçekten çok fark yaratacak mı? Öncelikli ilgi alanlarınızın neler olduğunu anlayın ve görüntü kalitesi için çeşitli modelleri deneyin, sizin için ideal seyahat kamerasını bulacaksınız.

Günümüzün en iyi kamera fırsatları: Nikon Nikon Z6 FX-Format ...Nikon Z6Adorama1.149 $ Görünüm Tüm fiyatları görünSony Sony Alpha a7 III 24MP ...Sony Alpha A7 IIIAdorama1.399 Görünüm Tüm fiyatları görünFujifilm Fujifilm X-Pingtwitter0 ...Fujifilm X-Pingtwitter0Adorama649 ABD doları Görünüm Tüm fiyatları görünİndirimli Fiyat Canon EOS 7D Mark II Digital ... Canon EOS 7D Mark II Amazon 1.649 $ 1.399 $ GörüntüleyinTüm fiyatları görünNikon Nikon D500 DX biçimi ...Nikon D500Adorama949 ABD doları Görünüm Tüm fiyatları görünEn iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz

Bunu beğendin mi?