Close
  • Ana
  • /
  • Telefonlar
  • /
  • Motorola Razr 5G incelemesi: klasik tasarıma sahip harika bir flip telefon

Motorola Razr 5G incelemesi: klasik tasarıma sahip harika bir flip telefon

Motorola RAZR 5G fırsatlarıLenovo motorola razr 5G... Lenovo Türkiye 1.199,99 £ Görünüm
Motorola Razr 5G incelemesi – Özellikler

Motorola Razr 5G incelemesi

(Resim kredisi: Motorola)

Ana ekran:HD+ (2.142 x 876) 6,2 inç OLED

İkincil ekran:SD (800 x 600) 2,7 inç OLED

İŞLEMCİ:Qualcomm Snapdragon 765G


GPU:Adreno 620

VERİ DEPOSU:8GB


Depolamak:256 GB

Pil:2.800mAh


Arka kamera:48 MP

Ön kamera:20MP

SEN:Android 10

Motorola Razr 5G, yeniden tasarlanan Motorola Razr'ın ilkinin hemen ardından Eylül 2020'de piyasaya sürüldü. Selefinin Şubat ayında piyasaya sürülmesinden sadece yedi ay sonra.


Yükseltme olsa da, çok mantıklı. Neo Razr'lardan ilki, 2020'de piyasaya sürülen Snapdragon 865 tabanlı amiral gemisi telefonların performansına kıyasla solgun olmayacak, aynı zamanda birçoğunda kolayca bulunan 5G yeteneklerinden yoksun olan bir Snapdragon 710 yonga seti sunarken yüksek bir fiyatla geldi. telefonlar.

Razr 5G, telefonun yapması gereken her şey için çok uygun olan bir Snapdragon 765G ile işleri önemli ölçüde hızlandırıyor. Günlük aktivitelerin çoğu için hızlı bir telefon ve 5G desteği, önümüzdeki yıllarda gelişen ağ altyapısıyla alakalı kalmasına yardımcı olacak.

Tabii ki şovun yıldızı telefonun menteşeli tasarımı ve esnek OLED ekranı. Motorola, birinci sınıf malzemelerle gelirken orijinal Razr flip telefona geri dönen bir telefon yaparak etkileyici bir iş çıkardı. Ekranda bazı topaklar olmasına ve plastik olmasına rağmen, aslında ekranın çok altına düştüğünü hissetmiyor.en iyi akıllı telefonlar, özellikle parlak görselleri bu topakları neredeyse görünmez kıldığı için. Ve bu 6,2 inçlik ekran, cebinizde tipik bir akıllı telefondan çok daha az yer kaplayan boyutlara sığar.

Bu herkes için akıllı telefon olmayacak. Rekabetinin çok yönlülüğünden yoksundur ve fiyat etiketinin çoğu sadece katlanabilirliği hesaba katar. Ancak, sadece genel amaçlı bir telefona ihtiyacı olanlar ve onu en havalı telefon yapacak paraya sahip olanlar için Razr 5G, en iyi telefonlardan biri.en iyi katlanır telefonlardışarıda.

Motorola Razr 5G incelemesi: Fiyat, çıkış tarihi ve kutuda neler var

Motorola Razr 5G Eylül 2020'de piyasaya sürüldü ve 1.399 $ / 1.399 £ perakende satış fiyatına sahipti; bu, açıkça bunun birinci sınıf bir cihaz olduğunu ve benzersiz katlanabilir form faktörünün ucuza gelmediğini gösterir. Bununla birlikte, Motorola zaten fiyatı düşürmeye başladı ve onu biraz daha sindirilebilir 1,199 $ / 1,199 £'a getirdi.

Fiyat için Motorola Razr 5G, 18W USB-A hızlı şarj cihazı, USB A-to-C kablosu ve kulaklıklar için bir USB-C-to-3.5mm adaptörü içerir. Razr 5G, sadece geri dönüşüm kutusu için karton olmayan oldukça ilginç bir ambalaj içinde gelir. Bunun yerine, Razr'ınızı tutabilen ve hatta alt kısımdaki bazı ses bağlantılarıyla bir ses artışı sağlayan bir ekran standında (maalesef bir şarj tipi değil) paketlenmiş olarak gelir. Tüm USB aksesuarları, standın arkasına takılabilen küçük bir kutu içinde gelir.

Motorola Razr 5G incelemesi

(Resim kredisi: Motorola)

Motorola Razr 5G incelemesi: tasarım ve ekran

Motorola Razr 5G'nin tüm öncülü, tasarımı ve ekranı etrafında toplanmıştır. Onlar gösterinin yıldızları. Katlanabilir ekranlar yıllardır CES ve diğer elektronik ticaret fuarlarında tartışılıyor, ancak şimdi onların kitlesel tüketici cihazlarına geldiğini görüyoruz (biraz daha küçük bir niş içinde olsalar bile).

Razr 5G, katlanabilir ekran teknolojisinin bir vitrini ve nostaljik ve ikonik flip-phone tasarımının yeniden ortaya çıkmasıdır. İlk bakışta Razr 5G, köklerine oldukça yüksek sesle işaret ediyor.

Motorola, mümkün olan her yerde birinci sınıf bir yapıya gitti ve büyük ölçüde tutarlı bir tasarım başardı. Çerçeve 7000 serisi alüminyumdan, menteşe ise renk şemasıyla tutarlı kalan daha sert paslanmaz çelikten yapılmıştır. Bu arada, telefonun arkası ve önü Gorilla Glass 5 ile kaplanmış. Motorola üç renk çeşidi sunuyor ve telefonun çoğunluğu seçilen renge bağlı kalacak, ancak üç seçeneğin hepsinde de siyah bir ön panel var. tek tip stil, en azından Sıvı Cıva (gri) seçeneği için.

Telefonun ön tarafında küçük bir ekran, birincil kamera ve flaşın yanı sıra yan tarafında güç ve ses düğmeleri yer alıyor. Telefonun arka kısmında, menteşenin yanında bir parmak izi sensörü ve alt kenarında USB-C bağlantı noktası, SIM yuvası ve hoparlör bulunur. Telefon katlandığında, telefonun önü ve arkası telefonun arkası oluyor (kafa karıştırıcı, biliyoruz) ve esnek OLED ekran yeni cephe oluyor.

Açık telefonun ön tarafı benzersiz bir şekle sahiptir. Ekranın altında, tıpkı geçmişteki orijinal Razr'da olduğu gibi büyük bir çene var ve ekranın kendisi, telefonun kulaklığı ve selfie kamerası için üstte küçük bir çentik ile kavisli bir üst ve alt kısma sahip. Telefonun alüminyum çerçevesi, telefon kapalıyken küçük bir boşluk oluşturmak için biraz yukarı kaldırılarak ekranın kenarlarına kadar geliyor.

Bir flip telefonun eğlencesinin yarısı onu çevirmek ve çevirmenin umduğumuzun yarısı kadar eğlenceli olduğunu söyleyebiliriz. Razr 5G, ekranı eski moda flip telefonlardan daha nazik bir şekilde ele alınacak şekilde yapılmış gibi görünüyor, bu nedenle aynı gösterişle açılıp kapanmaz (yani biraz sessiz). Bununla birlikte, aynı eski bilek hareketiyle hala çevrilebilir ve tıklanarak kapanır.

Motorola Razr 5G incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Bir bütün olarak ele alındığında Razr 5G, dikkatli ve iyi düşünülmüş bir tasarım sergiliyor. Ancak yakından bakıldığında, birkaç nokta, böylesine birinci sınıf bir cihazdan bekleyeceğimiz hassasiyet seviyesini göstermiyor. Örneğin, arka cam panelin ve SIM yuvasının etrafındaki dikişler düzensiz, bu da su geçirmez tasarıma sahip ve IP derecelendirmesi olmayan bir cihaz için biraz endişe verici. Menteşe, özellikle Moto Actions açıkken telefonun üst kısmının kaydığını gördüğünde, telefonu biraz daha fazla kuvvetle tamamen açık konumunda tutmak için de durabilir. Parmak izi tarayıcısının yanı sıra ses ve güç düğmelerinin yerleşimi de kullanımlarını zorlaştırıyor.

Yarıya katlanabilme özelliği, bunu piyasadaki en cep telefonlarından biri yapıyor. Razr 5G, 6.67 x 2.86 x 0.31 inç (169.2 x 72,6 x 7,9 mm) katlanmamışken, Galaxy S21'den daha büyük bir ayak izi sağlarken, sadece 3,61 x 2,86 x 0,63 inç (91,7 x 72,6 x 16 mm) ölçmek için katlanır. . Bu biraz kalın olabilir, ancak yine de çoğunlukla kompakt. Aslında, yalnızca 3,86 x 2,09 x 0,55 inç (98 x 53 x 13,9 mm) kapalı ölçülen klasik Razer V3'ten çok farklı değil.

Razr 5G'de tartışılacak iki ekran var. Harici ekran, 800x600 çözünürlüğe sahip 4:3 OLED paneldir. 2,7 inç'te çok fazla bir şey yapmayacak, ancak bildirimleri göstermek ve hızlı ayarları açmak veya ana kamerayla özçekimler için kamera vizörü olarak çalışmak için yeterli alana sahip. Bir bakıma, bir akıllı saatin bazı kolaylıklarını sunuyor. Bu küçük ekran, belki de Motorola'nın cihazın renk şemasının geri kalanından ayrılma seçimini mazur göstererek, etrafındaki siyah çerçeveyle uyum içinde güzel bir iş çıkarıyor.

Ana ekran, işlerin gerçekten ilginçleştiği yerdir. Bu, HD+ çözünürlüğe ve 21:9 en boy oranına sahip 6,2 inç OLED ekrandır. Katlanabilir olması için ekran camdan yapılmadı. Yani, aslında bir plastik ekran. Bu, uzun süreli dayanıklılık için bir endişe olabilir, ancak telefonla geçirdiğimiz süre içinde herhangi bir sorun fark etmedik.

Ekran, üzerinde iyi bir plastik ekran koruyucu bulunan diğer akıllı telefonlardan biraz farklı hissediyor. Ancak, ekranda menteşe alanı çevresinde bazı küçük çarpmalar var. Üzerlerinde parlama olduğunda görünürler ve ekranda yukarı ve aşağı kaydırırken kolayca hissedilirler. Bunların dikkat dağıtıcı olabileceğini düşündük, ancak OLED ekrandan gerçekten yararlanan koyu HDR içeriği izlerken bile gözden kaçırmanın kolay olduğunu kanıtladılar. Bu ekranı esnek hale getirmek için cam olmamasının yanı sıra çok fazla ödünleşim varmış gibi gelmiyor. Ekran ayrıca güneşli günlerde açık havada kullanım için yeterince parlak hale geliyor. Ekranın tümseklerinde dikkat dağıtıcı parlamaya daha yatkın olacağından, karanlık temaları kullanmayı planlamayın.

Motorola Razr 5G incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Motorola Razr 5G incelemesi: donanım ve performans

Motorola Razr 5G, amiral gemisi rakipleriyle aynı özelliklere sahip olmayabilir, ancak aslında çok fazla eksik değil. İçeride, yetenekli performans ve Sub-6 5G desteği için Snapdragon 765G yonga setini ve 8 GB RAM'i paketliyor. Telefon, günlük kullanımımızda mükemmel bir şekilde hızlıdır ve cihazın kıyaslamaları aslında başka bir Snapdragon 765G destekli telefondan aldığımız değerlerle tam olarak örtüşmektedir. Geekbench 5'te tek çekirdekte 606 puan ve çok çekirdekte 1872 puanla Razr 5G, aslında sadece biraz geride kalıyor.OnePlus Kuzey.

Uygulamaları başlatmak, aralarında geçiş yapmak, videoları çekmek ve ekranı döndürmek sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Tek olumsuz, çok çalışırken telefonun biraz ısındığını hissedebilmemiz. Bu, en çok testlerimizi yürütürken fark edildi ve neyse ki genel kullanımda olan bir şey değil.

Fiyatına bakılırsa, telefonda üst düzey bir yonga seti görmemek biraz hayal kırıklığı yaratabilir, ancak gerçek şu ki Snapdragon 765G muhtemelen bu telefona daha uygun. Yalnızca bir arka kamerası olduğu, en yüksek çözünürlüklü ekrana veya artırılmış yenileme hızına sahip olmadığı ve gerçekten de istediğiniz telefon olmadığı için Snapdragon 865 yonga setinin tüm özelliklerinden pek faydalanmaz. oyun, özellikle hoparlörlerin engellenmesi çok kolay olduğundan ve daha yüksek ses seviyelerinde biraz ızgara yapıldığından.

Motorola, bu telefon için düşünceli bir şekilde 256GB depolama alanı dahil etti. Bu kesinlikle bu fiyat noktasında bir telefona yardımcı olur ve diğer bazı takasların biraz daha az acı çekmesine izin verir. Daha az depolama alanı olsaydı, SIM yuvasının bir microSD kart tepsisi içermediğini bulmak da daha fazla can sıkardı.

Motorola Razr 5G incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Motorola Razr 5G incelemesi: kamera, işletim sistemi ve pil

Motorola Razr 5G, kamerası veya pil ömrü için herhangi bir ödül kazanacak değil ve Motorola, stok Android'e çok yakın olan işletim sistemlerine sahip telefonları piyasaya sürme konusunda sağlam bir geçmişe sahip.

Razr 5G, 12MP görüntü üretmek için dört piksel gruplama teknolojisini kullanan 48MP birincil kameraya sahiptir. Bu kamera amacına takdire şayan bir şekilde hizmet ediyor, ancak Galaxy S21 veya iPhone 12 gibi çok daha düşük maliyetli telefonlardaki birçok çekim deneyimine kıyasla sönük kalıyor.

Günlük senaryolarda, oldukça keskin ayrıntılar yakalayabilir, ancak ışık seviyeleri azalırsa çekimler daha hızlı yumuşar. Ayrıca yakın çekimler yaparken hoş, doğal bir bulanıklık elde edebilir. Genellikle gerçeğe yakın renkler sağlar. Ara sıra beyaz dengesini biraz bozduğunu ve yiyecek algıladığında agresif doygunluk uyguladığını fark ettik. Görüntü sabitleme de zayıf tarafta, dikkatli olmazsak bulanık bir çekimle sonuçlanmayı biraz fazla kolaylaştırıyor. Çekimlerde diğer telefonların muhtemelen gayet iyi idare edebileceği aşırı pozlanmış geniş alanlar elde ettiğimiz için HDR bile hafif bir destek kullanabilir. Yakınlaştırma veya geniş açı sensörlerinin olmaması da bu kamera sisteminin esnekliğini sınırlandırıyor.

Öne bakan kamera, dört piksel gruplamayı da kullanan 20 MP'lik bir sayıdır. Bu sensör, görüntülü aramanın ötesinde pek bir amaca hizmet etmiyor ve bu amaca gayet iyi hizmet ediyor. Bunun nedeni, ön ekranın, ana kamerayı kullanarak selfie çekmeyi veya kendi videonuzu kaydetmeyi inanılmaz derecede kolaylaştırmasıdır.

Motorola Razr 5G

48MP kamera genel olarak iyi bir iş çıkarıyor

(İmaj kredisi: Gelecek)

Motorola Razr 5G

HDR modunda bile vurgulamalar hala kayboluyor

(İmaj kredisi: Gelecek)

Motorola Razr 5G

Yiyecek çekimleri biraz doygun görünebilir

(İmaj kredisi: Gelecek)

Motorola Razr 5G

Ön ekran sayesinde ana kamerayı kullanarak selfie çekmek çok kolay

(İmaj kredisi: Gelecek)

Motorola'nın Android 10'a getirdiği ince ayarlar memnuniyetle karşılanıyor ve aşırı karmaşık değil. Harici ekranı sadece küçük bir ana ekran gibi davranmayan kullanışlı bir araç haline getirdi ve işletim sistemi harici ekrandan ana dahili ekrana geçişte etkilidir. Motorola, kameraya, el fenerine ve daha fazlasına kullanışlı kısayollar sağlayan Moto Eylemlerinin ötesinde fazla şişkinlikten sorumlu değildir. Ancak, incelediğimiz model, önemli miktarda yabancı uygulama yüklemiş olan AT&T'den geldi.

Pil, oldukça küçük bir 2.800mAh olduğu için Razr 5G'nin en büyük eksikliği olabilir. Aslında bütün gün dayanmakta zorluk çekmedik, ancak her şey için bir telefona bağlı olarak hareket halindeyken çok fazla zaman geçirmiyoruz. Telefon ayrıca koyu temalarla daha kötü göründüğü için OLED cihazlarda sağladıkları pil tasarrufundan yararlanamıyoruz. Bununla birlikte, küçük ön ekran, daha büyük ekranı aydınlatmaya gerek kalmadan bildirimlere göz atmak, saati kontrol etmek ve hızlı bir selfie çekmek için kullanışlı olduğu için pil tasarrufu fırsatı sunuyor.

Motorola Razr 5G incelemesi: karar

Motorola Razr 5G tutar. En üst düzey dahili bileşenleri veya en çok yönlü özellikleri sunan ağır bir ağırlık değil, ancak yerini farklı olmaya cesaret ederek kazanıyor - çok farklı. Motorola'nın rakiplerinin ekranlarına gerçekten yakın hissettiren esnek bir ekranı ne kadar iyi uyguladığı gerçekten etkileyici. Kameraları, yonga seti ve pil ömrü kesinlikle yüksek fiyatı haklı çıkarmadığından, telefonun harika faktör için yüksek bir fiyatı var. Ancak kafaları çevirecek bir telefon isteyenler için bunun gibi birkaç seçenek var. Samsung'un Galaxy Z Flip'i en ciddi rekabeti sunuyor ve diğer amiral gemisi telefonlarla daha yakından örtüşen bir deneyim sunuyor, ancak ikonik tasarımdan yoksun ve Razr 5G'nin akıllıca kullandığı harici ekrandan faydalanabilir.

Fiyatlar - Motorola RAZR 5G:▼