Close
  • Ana
  • /
  • Yayın Akışı
  • /
  • Müzik akışı hizmetleri: sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz?

Müzik akışı hizmetleri: sizin için doğru olanı nasıl seçersiniz?

Tüm müzik akışı hizmetlerinin aynı olduğunu varsaymak kolaydır. Ancak gerçekte sundukları şeyler açısından, özellikle ses kalitesi, cihaz uyumluluğu ve müzik keşfi açısından bazı önemli farklılıklar var. Bu, en büyük isimlerin sizin için en iyi seçim olmayabileceği anlamına gelir. Şimdi temel farklılıklara bakalım ve onları dinleyelim.


Tüm donanımınız için evde mi?

Donanım desteği, hizmetten hizmete değişir ve farklı hizmetlerin farklı odak noktaları vardır. Örneğin,Gelgitüst düzey ses donanımına çok odaklanmıştır; bu, Linn'in beğenilerinden üst düzey bir kitiniz varsa harikadır, ancak Xbox One'ınıza akış yapmak istiyorsanız o kadar iyi değildir, çünkü Tidal'ın resmi bir Xbox uygulaması yoktur .

Deezer HiFi aynı audiophile firmaları galerisine sahip değildir, ancak Xbox'ınızda çalışır ve ayrıca Google Home, Alexa ve Sonos akıllı hoparlörlerle çalışır; Samsung, Sony, LG ve Hisense Akıllı TV'ler; ve Bose, B&O, LG, Onkyo ve Yamaha'dan ev ses donanımı.

VeSpotifyşundan çok daha fazla cihazı desteklerApple Müzik- Apple'ın sunduğu teklif, Apple kitinin yanı sıra Android ve Alexa ile de çalışıyor.

Neden akış hizmetlerinin hepsi aynı ses çıkarmıyor?

Bit hızlarını hizmetler arasında karşılaştıramazsınız çünkü farklı dosya formatları kullanırlar - bu nedenle Apple Music 256kbps'ye, Deezer ve Spotify 320kbps'ye kadar yayın yaparken, aynı sıkıştırma algoritmalarını kullanmazlar ve kulağımıza aynı. Ancak bu, yüksek çözünürlüklü sese geçtiğinizde değişir.


Tüm hizmetler, CD kalitesinde veya daha iyi sunmayı vaat eden yüksek kaliteli ses sunmaz. Tidal bunu yapıyor, Deezer bunu yıllardır yapıyor ve Amazon bunu geçen yıl yapmaya başladı, ancak Apple yapmıyor ve Spotify da yapmıyor. Spotify Başkan Yardımcısı Paul Vogel, 2019'un sonlarında yaptığı konuşmada, Spotify patronlarının & rdquo; hakkında fazla konuşmadığını & rdquo; HD müzik: & ldquo; Farklı hizmetler arasında büyük bir fark yaratan bir şey değil. & Rdquo;

Bu, ucuz hoparlörler gibi lo-fi donanımı için doğru olabilir, ancak iyi bir kitiniz varsa, ses kalitesi gerçekten önemli olmaya başlar. Birinci sınıf ses üreticilerinin birinci sınıf ses hizmetlerini önermesinin nedeni budur: yoğun şekilde sıkıştırılmış ve kayıpsız ses arasındaki fark çok büyük olabilir. İyi bir kulaklığınız varsa, 320Kbps MP3 ile Deezer’ın 53 milyon sıkıştırılmamış FLAC dosyasından biri arasında dünya kadar fark vardır.


Müziği farklı bir boyutta dinleyin

Deezer’ın FLAC dosyaları konusundayken, aynı zamanda başka bir dosya türünü de destekliyor: Sony’nin yeni & ldquo; 360 Reality Audio & rdquo; biçim. Kulaklık kullanıcıları için tasarlanmıştır (ancak aynı zamandaAmazon Echo Studio), 360 Reality Audio, 3D konumsal ses oluşturmak için dijital olarak yeniden düzenlenen parçalara sahiptir.

Bir kürenin merkezinde olduğunuzu hayal ediyorsanız, 360 Reality Audio o kürenin herhangi bir yerine aletleri ve ortam efektlerini büyük bir doğrulukla yerleştirebilir. Oldukça olağanüstü:Sony'nin sitesindeki demoya göz atınkendiniz duymak için.


Tüm aile için eğlenceli

Çoğu akış hizmeti, genellikle siz de dahil olmak üzere altı kişiye kadar aile paketleri sunar ve bazı durumlarda ücretsiz denemeleri, premium hizmetleri için de geçerlidir.

Bununla birlikte, neyin mevcut olduğu ve ne kadar süreyle mevcut olduğu konusunda bir kez daha farklılıklar vardır. Tidal ve Deezer, hi-fi hizmetlerini ücretsiz denemelerine dahil ediyor, ancak Tidal'ın teklifi Deezer’ın üç ayına kıyasla bir aylık; Spotify ve Apple Music de hizmetlerinde üç aylık denemeler sunar, ancak hi-fi katmanları yoktur. Ek olarak, bazı denemeler sınırlı süreli tekliflerdir. Örneğin, Spotify, 30 Haziran'a kadar üç aylık ücretsiz bir deneme süresi sunarken, Deezer'in teklifi devam ediyor ve şu anda bir bitiş tarihi bulunmuyor.

Müzikten daha fazlası

Müzikten daha fazlasını dinlemek istiyorsanız, bu, akış hizmeti seçiminizi de etkileyecektir. Apple'ın podcast'ler için ayrı bir uygulaması vardır, Tidal'ın podcast seçimi ise sınırlıdır. Spotify ve Deezer çok daha iyi bir iş çıkarıyor: Örneğin, Deezer’ın Şovlar sekmesi, canlı radyonun yanı sıra orijinal ve üçüncü taraf podcast'lerin seçilmiş bir karışımını sunuyor.

Küratörlük, akışta gerçekten önemli bir konu haline geliyor: Küresel bir müzik kutunuz olduğunda, gerçekten iyi şeyleri bulmak genellikle zor olabilir. Farklı hizmetler, örneğin Deezer'ın dünya çapındaki yerel editörleri kullandığı ve kişiselleştirilmiş önerilerini, sizin beğendiğinizi öğrenen şirket içi bir algoritma ile karıştırdığı ve buna Flow adını verdikleri farklı şekillerde yaklaşır. Aynı zamanda belirli konulara ayrılmış kanallar da sunar, bu nedenle örneğin Evde kanalı özellikle kilitli dinleme için tasarlanmıştır.


Doğru müzik akışı hizmeti nasıl seçilir

Bugünün müzik hizmetlerinin sevdiğiniz müziğe sahip olacağı neredeyse kesin, ancak destekledikleri donanımda, sundukları ses kalitesinde ve müzik ve diğer ses içeriklerini tavsiye etme şekillerinde önemli farklılıklar vardır.

Başlıca hizmetlerin hepsi yaptıkları işte çok iyidir, ancak yapmanız gereken şeyde çok iyi olanı bulmak için ücretsiz denemeleri kullanmanın çok iyi bir fikir olduğunu düşünüyoruz.

Pingtwitter, Deezer'a sponsor olduğu için teşekkür eder.Pingtwitter Ödülleri 2020neredeyse 100 kategoride en iyi ürünleri adlandıracağız. 2020 Pingtwitter Ödülleri'nin kazananları 8 Haziran Pazartesi haftası boyunca açıklanacak ve 12 Haziran Cuma günü Pingtwitter dergisinde satışa çıkacak.