Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Doğal olarak erken kalkanların depresyondan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür, çalışma bulguları

Doğal olarak erken kalkanların depresyondan muzdarip olma olasılığı daha düşüktür, çalışma bulguları

Exeter Üniversitesi'nden yapılan geniş çaplı bir araştırma, doğal vücut saati tercihinize karşı çıkmanın zihinsel sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair kanıtlar buldu. Daha fazla bilgi edinmek için makalenin baş yazarı olan doktora öğrencisi Jessica O'Loughlin ile konuştuk.

Jessica, 'Erken kalkan biri olarak depresyona girme olasılığınızın daha düşük ve daha yüksek bir iyilik hali bildirme olasılığınızın daha yüksek olduğuna dair bugüne kadarki en sağlam kanıtı bulduk' diyor. Nature.com'da yayınlanan araştırma, doğal uyku programınızla uyumsuz olmanın daha kötü refah ile bağlantılı olduğunu, ancak tipik çalışma saatleri günün erken saatlerinde çarpık olduğu için, en çok etkilenenlerin doğal gece kuşları olduğunu öne sürüyor.

Jessica, 'Sabah insanlarının vücut saati tercihlerine daha uyumlu olduklarını bulduk ve bunun, toplumun erken kalkanlara fayda sağlayan 9'dan 5'e kadar bir programa ayarlanmasından kaynaklanabileceğine inanıyoruz' diye ekliyor.

Vücut saatinizin bir tercih ve disiplin meselesi olduğunu düşünüyorsanız, hikayenin tamamı bu değil. Bu çalışma üzerine kuruluÖnceki arama23andMe'den gelen verileri kullanarak (bunu bazı şirketlerin arkasındaki şirket olarak bileceksiniz)en iyi DNA evde test kitleri) erken kalkan veya gece kuşu olmakla ilişkili 351 gen tanımladı.


Bu, doğal vücut saatinizi değiştirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmiyor, diyor Jessica. 'Bu, erken kalkanların depresyondan korunduğunu ve daha iyi bir esenliğe sahip olduklarını göstermek için bu genetiği kullanan, popülasyonu temsil eden bir çalışmadır. Ancak insanlar rutinler oluşturabilir ve yaşam tarzı seçimleri yapabilir, bu da vücut saatlerine karşı çalıştıkları anlamına gelebilir ve bu onların ruh sağlıklarını etkilemeyebilir.'

Uyku düzenleri her yerde olan vardiyalı çalışanlara ne dersiniz? Bununla ilgili analiz şu ana kadar sonuçsuz, ancak Jessica bunun 'ilginç bir sonraki araştırma hattı' olabileceğini söylüyor.