Close
  • Ana
  • /
  • Bilgi Işlem
  • /
  • Yeni MacBook'lar ve iPad'ler, oyunun kurallarını değiştiren bazı yeni nesil ekran teknolojileriyle geliyor

Yeni MacBook'lar ve iPad'ler, oyunun kurallarını değiştiren bazı yeni nesil ekran teknolojileriyle geliyor

Eğer düşündüysenM1 MacBook Air ve MacBook Proetkileyiciydi, 2021'de çıkan yeni sürümler daha da akıllara durgunluk verecek gibi görünüyor. İki büyük M1 MacBook Pro'nun yolda olduğu ve Apple’ın süper hızlı silikonuna ek olarak Mac'lerde yeni olan bir ekrana sahip olacaklar: Mini-LED.


Mini-LED, OLED'in hiçbir dezavantajı olmadan neredeyse OLED kalitesinde kontrast, parlaklık ve renk üretimi sağlayabilir ve iki yeni 2021 M1 MacBook Pro'nun yanı sıra 2021 iPad Pro'da da yer alacak.

Haberler iyi bağlantılara sahip olanlardan geliyorDigiTimes, panelleri yapmayı bekleyen çok sayıda Tayvanlı tedarikçinin yanı sıra Apple’ın üretim ve lansman planlarını belirtiyor.

Mini-LED neden önemlidir?

Haberler sürpriz değil: Apple’ın Mini-LED kullanma niyeti bir süredir açık bir sırdı, çünkü Mini-LED mevcut ekran teknolojisine göre büyük bir yükseltmedir. Mevcut iPad ve MacBook ekranlarla karşılaştırıldığında daha iyi renk, daha iyi parlaklık ve kontrast ve daha iyi yerelleştirilmiş karartma sağlar. Hatta yeni Mac türleri anlamına bile gelebilir.

LED ekranlardaki LED, kenarlara veya piksellerin arkasındaki çeşitli noktalara yerleştirilmiş LED'lerden oluşan arka ışığı ifade eder. Bu LED'ler pikselleri aydınlatır ve ekranınız üzerinde ne kadar çok kontrole sahip olursanız o kadar fazla kontrole sahip olursunuz. Maalesef normal LED'ler oldukça büyüktür, bu nedenle kaç tane kullanabileceğinizin bir sınırı vardır. Örneğin, Apple’ın Pro Display XDR ekranında 576 LED bulunur.


Adından beklediğiniz gibi, Mini-LED'ler çok daha küçüktür: standart bir LED için yaklaşık 1.000 mikron ile karşılaştırıldığında yaklaşık 200 mikron (0.2 mm). Bu, aynı ekran boyutuna çok daha fazla Mini-LED yerleştirebileceğiniz anlamına gelir. Bir ekrana daha fazla piksel koymanın ayrıntı düzeyini artırması gibi, arka ışığa daha fazla LED koymak size daha fazla potansiyel parlaklık ve arka ışığın farklı bölgeleri üzerinde daha hassas kontrol sağlar, yani bir ışık alanına yakın bir ışık alanına sahip olmanın daha kolay olduğu anlamına gelir. siyah ışık birinden diğerine kanamadan siyah alan.

Bu, ekranların HDR'yi düzgün bir şekilde işleyebileceği anlamına gelir - içinde bir Mini-LED ekran gördük. ces-2020-get-latest-news-2020-msis-world-first-mini-led-laptop-screen-is-the-best-weve-ever-seenve oldukça inanılmaz bir şey. Etki OLED'e çok benzer, ancak LED'ler aynı yaşlanma ve yanma durumlarından muzdarip değildir, bu da onları bilgisayar ekranları için fikir oluşturmaz.


Mini-LED ekranlar aynı zamanda güç açısından oldukça verimlidir ve diğer ekran teknolojilerinden daha incedir: Apple analistine göreMing-Chi KuoBu, Apple'ın daha da ince ve daha hafif ürünler üretmesini sağlayacakları anlamına geliyor.

Apple Pro XDR ekran


Apple'ın Pro XDR Ekranı çok etkileyicidir çünkü 500'den fazla LED'e sahiptir, bu büyük, büyük bir ekran olduğu için bunu yapabilir. LED'leri 5 kat küçültün ve daha küçük bir ekranda aynı etkileyici etkiye sahip birçok LED'e sahip olabilirsiniz.

(Resim kredisi: Apple)

Hangi Mac'ler Mini-LED ekran alıyor?

2021 iPad ProMini-LED ile kapıdan ilk çıkacak: Ming-Chi Kuo'ya göre 2020'nin son çeyreğinde üretime girecek ve 2021'in ilk yarısında piyasaya sürülecek. Kısa bir süre sonra iki yeni M1 MacBook Profesyonel'i takip edecek: 14 inçlik MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro.

Ayrıca, performansın daha da artması muhtemel olan yeni nesil M1 yongasına sahip olmalarını bekliyoruz - söylentilere göre bir 'M1X' yongasının 12 çekirdeği (8 yüksek performanslı çekirdek ve dört düşük güçlü çekirdek) ve daha fazla grafik olacağı öne sürülüyor. güç ve daha yüksek bellek seçenekleri.

Buradaki Otostopçunun Galaksi Rehberi'nden bir şey gibi ses çıkarma riskine rağmen, ilk M1 MacBook'lar tüm zamanların yalnızca en iyi ikinci dizüstü bilgisayarları gibi görünüyor: Onlardan sonra gelen modeller şimdiden muhteşem geliyor.