Close
  • Ana
  • /
  • Sağlık
  • /
  • Yeni araştırmalar, sıcak bir banyoya sahip olmanın fiziksel zindeliği egzersiz kadar verimli bir şekilde iyileştirebileceğini söylüyor

Yeni araştırmalar, sıcak bir banyoya sahip olmanın fiziksel zindeliği egzersiz kadar verimli bir şekilde iyileştirebileceğini söylüyor

Ya sadece bir süre sıcak bir banyoda oturarak uzun bir koşuya çıkmanın tüm sağlık yararlarını elde edebilseydiniz? Araştırma, fikrin göründüğü kadar uzak olmadığı yönündeki haberlerle son zamanlarda manşetlere çıktı.

Coventry Üniversitesi'ndeki uzmanlar,bir araştırma yaptıegzersizin insan vücudu üzerindeki etkisini araştırarak ve onu sıcak banyoların veya saunaların etkileriyle karşılaştırarak ve - şaşırtıcı bir şekilde - ikisinin aynı olumlu sonuçların çoğunu getirebileceğini keşfettiler. Sadece 'ısı tedavisi' kan akışını iyileştirmekle kalmaz,kan basıncınızı düşürün, Yardımkan şekerini kontrol etve iltihabı azaltır, aslında fitness seviyenizi ve egzersiz toleransınızı artırabilir.

temasa geçtikCharles Steward, araştırmadan sorumlu Coventry Üniversitesi'ndeki doktora adaylarından biri,koşu ayakkabısıve bir tesisat yapmak için hazırlıklar yapmaya başlayın.jakuzionun yerine arka bahçelerimize.

İlk önce, tam olarak nasıl çalışıyor? Sıcak bir banyo fiziksel zindeliği nasıl iyileştirebilir? Charles, “[vücudun ısınmaya tepkisi ile vücudun egzersize tepkisi arasındaki] ana benzerlikler, vücut sıcaklığındaki artışı ve ardından kalp atış hızı ve kan akışındaki yükselmeyi içerir” diye açıklıyor. Isı tedavisi yoluyla kardiyorespiratuar zindelikteki gelişmeleri neyin desteklediği şu anda net değil. Bununla birlikte, ısı tedavisi kan damarı sağlığını iyileştirmede güçlü olduğundan, bunun önemli bir rol oynadığından şüpheleniyoruz. Kardiyak ve hematolojik adaptasyonlar da dahil olmak üzere diğer faktörler de katkıda bulunabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.'


Sadece herhangi bir eski banyo hile yapmaz. Charles, sihirli sağlık ödüllerini elde etmek için pasif ısıtmanın 'ideal dozunu' bulmanın 'çok karmaşık ve türe, süreye ve sıcaklığa son derece bağımlı' olduğunu vurgularken, şimdiye kadar yapılan araştırmalar, Bazı faydaları elde etmek için yaklaşık 40C (104F) suda bir saat boyunca omuzlarınıza kadar oturun. Bu, nispeten hızlı soğuyan bir banyodan, sıcaklığın kontrol edilebildiği bir jakuzide daha iyi olduğunuz anlamına gelir.

“Gerçek dünyada anahtar, tolere edilebilir/keyifli ve sağlığı iyileştirebilecek bir ısıtma uyarısı arasındaki doğru dengeyi bulmaktır” diye ekliyor. Sonuçta, herhangi bir sağlık stratejisinin faydalarını görmek için uzun vadede ona bağlı kalabilmeniz gerekir. Ve kaynayan sıcak bir banyoda yüzünüzü terletmek, muhtemelen koşuya çıkmaktan veya bisküvileri kesmekten daha az çekici olabilir.


koşan adam

(İmaj kredisi: Chander R'nin Unsplash'taki fotoğrafı)

Bu yaklaşımın elbette sınırlamaları vardır. Pasif ısıtmanın kilo vermenize veyakas yapmak, Örneğin. Charles, 'Egzersiz, genel sağlığı iyileştirmek için tercih edilen seçenektir ve ısı terapisi egzersizin yerine geçmemelidir' diye vurguluyor.


Bununla birlikte, büyük potansiyele sahip olduğu durumlar var. Örneğin, yaş, sakatlık veya kronik bir durum nedeniyle fiziksel olarak egzersiz yapamayanlar için. Veya Charles, zayıf zindelik seviyeleri veya ağrı nedeniyle şu anda egzersiz yapamayan insanlar için, daha ileride fiziksel egzersiz yapmak için bir 'potansiyel 'geçit tedavisi' olarak önermektedir.