Close
  • Ana
  • /
  • Kameralar
  • /
  • Nikon D850 incelemesi: gerçek bir DSLR kahramanı

Nikon D850 incelemesi: gerçek bir DSLR kahramanı

Nikon D850, eşleşecek performansa sahip gelişmiş bir özellik paketi arayan hem profesyonellere hem de yarı profesyonellere yönelik bir tam çerçeve DSLR'dir. Bununla birlikte, son yıllarda Nikon - diğer çoğu fotoğraf makinesi üreticisi gibi - çabalarının çoğunu aynasız fotoğraf makinelerine odaklamış görünüyor ve son zamanlarda Z5, Z6 II ve Z7 II de dahil olmak üzere bir dizi lansman gördük. Peki, bu D850 DSLR'yi nerede bırakıyor?


Neredeyse dört yıl önce fırlatıldığında bir fırtınaya yakalanırken, fotoğraf manzarası dramatik bir şekilde değişti. Çok sayıda aynasız fotoğraf makinesinin saldırısına uğramakla kalmadı, daha önce değindiğimiz gibi, Nikon, D850 ile neredeyse aynı fiyatta olan 45.7MP Z7 II ile kendi aynasız fotoğraf makinesi serisini de piyasaya sürdü. Tüm bunları göz önünde bulundurarak, şimdi bir tane satın almak aptal olur mu?

Nikon D850 incelemesi

(Resim kredisi: Nikon)

Nikon D850 incelemesi: tasarım ve kullanım

Nikon D850'nin arkasında, geniş bir 3,2 inç eğim açılı dokunmatik ekran var (aslında bu, Z7 II'nin 2,36m noktalı ekranından biraz daha yüksek çözünürlüğe sahip), kontrollerin hepsi güzel bir şekilde aralıklı. Bunlar, D850'nin kontrol arayüzünde gezinmek için kullanılabilen sekiz yollu bir kontrol ve istediğiniz netleme noktasını hızla seçmenizi sağlayan küçük bir AF joystick ile desteklenir. Hoş bir dokunuş, açma/kapama düğmesini 'açık' konumun ötesine çevirerek, D850'nin kontrollerinin çoğunun hafifçe aydınlatılması ve düşük ışıkta kullanımı çok daha kolay hale getirmesidir.

Tipik bir tam çerçeve aynasız fotoğraf makinesiyle karşılaştırıldığında, D850 biraz daha büyük ve daha ağırdır – örneğin 2,01 lb / 915 g'da bir Z7 II'den 0,6 lb / 300 g daha ağırdır. Yine de bu ekstra ağırlığın sizi ertelemesine izin vermeyin. Sağlam magnezyum alaşımlı gövde kaliteyi yansıtır ve onu hava koşullarından korumak için bir dizi hava sızdırmazlığına sahiptir - bu, günlük profesyonel kullanımın talepleri için üretilmiş bir kameradır. Geniş ve rahat tutma yeri, uzun süre çekim yapmayı çocuk oyuncağı haline getirirken, D850'nin aynasız rakiplerine göre ekstra ağırlığı ve daha büyük oranları da onu daha büyük ve daha uzun lenslerle biraz daha dengeli hale getiriyor.


Kullanım söz konusu olduğunda, D850, kamerayı kullanmayı gerçek bir keyif haline getiren mükemmel bir kontrol düzeni ile en sıralı kameralardan biridir. Üst plakadaki ISO ve pozlama telafisi düğmeleri, deklanşör düğmesinin arkasında kolayca erişilebilecek şekilde yer alır ve fotoğraf makinesi gözünüze doğru kaldırıldığında her ikisini de bulmanızı kolaylaştırır. D850'nin beşli prizmasının diğer tarafında beyaz dengesi, çekim modu, kalite ve ölçüm için hızlı kontroller bulunurken, sürüş modunu ayarlamak için bunun etrafında oturan özel bir kadran var. Bu düzenleme, bize göre Z7 II ve Z6 II'de bulunan daha tüketici odaklı mod kadranı ve sürüş düğmesine kesinlikle tercih edilir.

Nikon D850 incelemesi


(Resim kredisi: Nikon)

Nikon D850 incelemesi: özellikler

D850, çeşitli konuları çeken fotoğrafçılara hitap edecek çok çeşitli özelliklere sahip, inanılmaz derecede iyi tanımlanmış bir fotoğraf makinesidir. Şu anda neredeyse dört yaşında olabilir, ancak 45,7 MP tam çerçeve arkadan aydınlatmalı sensör (BSI) onu piksel sayısı için iyileştiren yalnızca Sony'nin Alpha A7R IV ve Alpha A1'i ile daha yeni rekabet arasında yer alıyor. D850'nin 25.600'lük oldukça mütevazı bir ISO tavanı vardır, ancak 108.400'lük (Hi2) bir ISO eşdeğerine genişletilebilir. Ayrıca ISO32'ye eşdeğer bir Lo1 ayarı da vardır (yerel temel ISO ayarı ISO64'tür).

45,7 MP'nin aşırıya kaçtığı zamanlar için, 25,6 MP veya 11,4 MP'de (RAW veya JPEG kayıt) çekim yapma seçeneği vardır ve konusuna yaklaşmak isteyenler için akıllıca bir numara vardır. D850'nin DX Kırpma modu, APS-C biçimli bir kameranınkine eşdeğer bir görünüm sağlamak için vizörün maskelendiğini görür, ancak artık herhangi bir merceğe 1,5x kırpma faktörü uygulanmış demektir. Bu, örneğin 200 mm odak uzaklığının 300 mm olduğu anlamına gelir ve D850'nin sağlıklı piksel sayısı sayesinde çözünürlük düşerken, 19.4MP dosyaları çekmek hala mümkündür.


D850, 0,75x optik vizöre sahiptir ve en yeni elektronik vizörlere kıyasla eski bir teknoloji gibi görünse de, özellikle zayıf ışıkta çekim yapıyorsanız, hoş geniş ve parlak görünümüyle tartışamazsınız. Bahsettiğimiz gibi, D850 ayrıca eğim açılı, 3,2 inç 2,359,000 nokta dokunmatik ekrana sahiptir. Eğim açısı mekanizması, fotoğraf çekimi için iyi çalışır, ancak video çekenler için değişken açılı bir mekanizma muhtemelen daha çok tercih edilir.

Videodan bahsetmişken, D850, 30p'ye kadar sensör kırpması olmadan FX formatında 4K UHD video çekebilir. Dilerseniz 60p Full HD çekim de yapabilirsiniz. D850, lens tabanlı görüntü sabitleme kullanıyor olsa da, elde film çekerken makine sarsıntısının etkisini azaltmak için elektronik bir Titreşim Azaltma (VR) sistemi de vardır. Son olarak, harici bir mikrofon ve ses izleme için ayrılmış bağlantı noktaları vardır.

D850 çift kart yuvasına sahiptir - biri yüksek performanslı XQD veya CFexpress kartlarını kabul ederken, SD kart yuvası UHS-II'ye kadar olan kartları destekler. Çift kart yuvasına sahip olmak ekstra esneklik sağlar - örneğin yuvalardan birini taşma olacak şekilde veya bir kartı RAW'ları çekmek için diğerini JPEG'leri işlemek için atayabilirsiniz. Veya ekstra yuvayı yedek olarak kullanabilirsiniz.

Nikon D850 incelemesi


(Resim kredisi: Nikon)

Nikon D850 incelemesi: Performans

D850, en üst seviye D5 ile aynı Multi-CAM 20K AF modülünü kullanıyor (şimdi D6 ile değiştirildi) ve Canon EOS-1D X Mark III gelene kadar, bir DSLR'de gördüğümüz en iyi AF'nin keyfini çıkardı.

Sistem, 55'i kullanıcı tarafından seçilebilen 153 AF noktasına ve daha da fazla hassasiyet için 99 nokta daha hassas çapraz tip noktalara sahiptir. Yüzlerce AF noktasına sahip aynasız AF sistemlerine kıyasla bu biraz yetersiz görünebilir, ancak gerçek şu ki, bir nesneyi izlemek için hala en iyi sistemlerden biri. Hızlı, hassas ve çok güvenilir olan bu kamera, D850'yi spor, aksiyon ve vahşi yaşam için ideal bir kamera haline getiriyor. Aksiyonu çekerken tek sorun, AF noktalarının karede oldukça merkezi bir şekilde gruplandırılmasıdır ve ileri teknoloji aynasız fotoğraf makinelerinin sahip olduğu %90 artı kapsama alanı değil.

D850'de EyeAF da yok, bu nedenle portre fotoğrafçılarına Z7 II gibi bir şey daha iyi sunulabilir. Arka canlı görüntü ekranı üzerinden odaklanma da yavaş. Bu inlemeler bir yana, D850'deki AF'nin arızalanması zordur, çeşitli koşullarda ve çekim koşullarında mükemmel performans gösterir.

AF, 7 fps'lik bir seri çekim hızıyla eşleştirilir - Z7 II'nin 10 fps'si ile tam olarak eşleşmez, ancak hikayenin tamamı bu değildir. D850, izleme AF ile 7 fps'de (ve MB-D18 pil tutuşuyla eşleştirirseniz 9 fps'de) çekim yapabilirken, Z7 II, izleme AF'si ile yalnızca sabit bir 5.5 fps'ye ulaşabilir.

Pil ömrü de etkileyici. Nikon'un EN-EL15 pilini kullanan D850, inanılmaz derecede etkileyici 1.840 çekim sunar - en iyi aynasız fotoğraf makineleri bile bu pil ömrünün yarısına yaklaşmak için mücadele eder.

D850'nin üretebildiği görüntülere gelince, kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Dikkate alınması gereken ilk şey, D850'nin sensöründen en iyi performansı elde etmek için onu mümkün olan en iyi camla eşleştirmek isteyeceksiniz, bu da Nikon'un üst düzey F montajlı lens serisi anlamına geliyor.

Belki de beklediğiniz gibi, 45,7 MP sensörden gelen ayrıntı seviyesi çok iyidir - ISO aralığı bol miktarda esneklik sunarken, büyük, sergi standardı galeri baskılarını mutlu bir şekilde üretebileceksiniz. Yüksek ISO'larda en iyisi değil, ancak ISO25.600'e itin ve biraz dikkatli işleme ile çok tatmin edici bir sonuç elde edebilirsiniz. Görüntü gürültüsünden arınmış olmayacak, ancak sonuçlar kabul edilebilirden daha fazla.

Etkileyen yalnızca sunulan ayrıntı değil, dinamik aralığın genişliğidir. Bu, vurgu alanlarındaki ayrıntıları korumanıza ve ardından düzenlemede kaybolan gölge ayrıntılarını oldukça mutlu bir şekilde kurtarmanıza olanak tanır. D850'nin sensörü burada çok fazla esneklik sunar; bu, eğeyi bozulmaya başlamadan önce çoğundan daha ileri itebileceğiniz anlamına gelir.

Nikon D850 incelemesi

D850 görüntülerinden nefes kesici renk ve ayrıntı

(İmaj kredisi: Phil Hall)

Nikon D850 incelemesi

7 fps seri çekim ile birleştirilen AF, hareketli nesneleri çocuk oyuncağı haline getirir

(İmaj kredisi: Phil Hall)

Nikon D850 incelemesi

Bu, profesyonel düzeyde sonuçlar verebilen bir kameradır.

(İmaj kredisi: Phil Hall)

Nikon D850 incelemesi: Karar

Önce olumsuzlukları ortadan kaldıralım. Hem fotoğraf hem de video çekmek isteyen bir hibrit atıcıysanız, D850 size göre değil. Bizi yanlış anlamayın, 4K çekim gerçekten güzel, ancak canlı görüntü sırasında hantal odaklama, Nikon'un kendi Z7 II'si veya Canon R5 veya Sony Alpha A7R IV'ün benzerleri gibi daha hızlı aynasız rakiplere karşı kesmiyor. D850'nin vizörden odaklaması inanılmaz derecede karmaşık olsa da, aynasız rakiplerin sahip olduğu EyeAF hassasiyetinden yoksun olduğundan, portre fotoğrafçıları potansiyel olarak başka yerlere de bakmalıdır.

Bu sorunlar bir yana, D850 hala birçok fotoğrafçının ilgisini çekmesi gereken mükemmel bir fotoğraf makinesi. Gördüğümüz herhangi bir kameranın en iyi kullanım özelliklerine sahip olan D850, çekim yapmak için bir zevktir ve ağırlık bir sorun olsa da, daha büyük lenslerle çok daha iyi dengelendiği anlamına gelir. Görüntü kalitesinde de hata yapmak zordur ve performansla ilgili bazı sorunlar olsa da, çekim eylemi söz konusu olduğunda birçok aynasız fotoğraf makinesi yerine D850'yi seçerdik. Optik vizör, D850'nin 3D Odak Takibi öznenizin odakta olduğundan emin olarak nesneleri izlemeyi çok daha kolay hale getiren gerçek zamanlı bir görünüm sunar.

Gelecek çok aynasız ve D850'ye bir çanta dolusu lensle gelmiyorsanız, aynasız seçenekleri keşfetmek isteyebilirsiniz. Ancak, şu anda çok sayıda Nikon F-mount camına yatırım yapıyorsanız ve yükseltme yapmak istiyorsanız, D850 yine de mükemmel bir seçimdir. Aksiyon ve spor olduğu için sadece evde manzara çekimi yapan inanılmaz yetenekli bir kamera.