Close

Nikon Z50 incelemesi

Nikon Z50, Nikon Z50 Kompakt Aynasız ... Amazon 829,95 $ Nikon Z 50 Aynasız Dijital ... BHPhoto856,95 ABD doları GörünümNikon Z 50 DX biçimi ... Crutchfield.com856,95 ABD doları GörünümNikon Z 50 (lens dahil değil) ... Crutchfield 856,95 $ Göster Daha Fazla Teklif Göster En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz.

Nikon, 2018'de fantastik Z6 ve Z7 fotoğraf makinelerini piyasaya sürdüğünde aynasız pazarında değerini zaten kanıtlamış durumda. Bir sonraki doğal adım, APS-C şeklinde görünen daha tüketici dostu bir kitle pazar seçeneği ortaya çıkarmaktı. (daha küçük sensör) Z50.


Bir 20,9 megapiksel sensör kullanarak, aynı piksel sayısına sahip olmasına rağmen, D500 DSLR'de bulunanla aynı olmadığı söylendi.

Daha küçük bir sensöre sahip olması, Nikon'un tüm gövdeyi küçültebileceği, onu çok daha seyahat dostu hale getirebileceği ve fiyatı çok daha uygun bir seviyeye indirebileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda, tam çerçeve kardeşlerinde (Z6 ve Z7) bulunan aynı Z yuvasını kullanır ve size her iki sistemde de aynı lensleri kullanma esnekliği sağlar - ayrıca isteğe bağlı bir adaptör aracılığıyla sahip olabileceğiniz F yuvalı lensler.

Bununla birlikte, cazip fiyatlı bir kit paketinin bir parçası olarak satın alınabilen APS-C (veya Nikon dediği gibi DX formatı) sensörü için özel olarak piyasaya sürülen iki lens - 16-50 mm f / 3.5-5.6 & ldquo; pancake & rdquo ; üst düzey taşınabilirlik için katlanan lens ve bu uzun mesafeli çekimleri yakalamak için 50-250 mm f / 4.5-6.3 lens. Önümüzdeki iki yıl için de Z serisinde çok daha fazla lens planlanıyor.

Nikon, bu model ile oldukça zorlu bir mücadele ile karşı karşıyadır. Orta sınıf APS-C pazarı, Fujfiilm, Sony ve onun baş düşmanı Canon'dan halihazırda mevcut olan popüler modellerle oldukça kalabalık bir pazardır. Geniş bir kitleye hitap etmek için tasarlanmış bir dizi özelliğe sahip Nikon, gerçekten A oyununu savaşa getiriyor, ancak görülmesi için yeterli olup olmadığı.


(Resim kredisi: Nikon)

Nikon Z50 İncelemesi: Tasarım ve Kullanım

Z50'yi kullanmak aslında minyatür bir Z7 / Z6 kullanmaya benzer. Nikon, halihazırda oldukça küçük olan gövdeyi daha da seyahat dostu hale getirmek için küçültme konusunda iyi bir iş çıkardı.

Doğal olarak, boyut küçültme için yapılması gereken bazı fedakarlıklar var - önemli ayarları görüntüleyen üst plaka LCD, vizör kullanılırken AF noktasını ayarlamak için bir kumanda çubuğunun olmaması da eksik. Bunun yerine, uzun zaman alıyor gibi görünen bir seçim noktası seçmek için yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Piyasadaki diğer modellerde gördüğümüz gibi, AF noktasını ayarlamak için vizörden çekim yaparken ekranı kullanmaya devam etme seçeneğini memnuniyetle karşılıyorum.


Z50'yi 16-50 mm f / 3.5-5.6 krep lens ile kullanırsanız, çok yönlü ve seyahat dostu bir pakete sahip olursunuz. Cebinize sıkışmayacak (belki palyaço pantolonu giymedikçe), ama düzgün bir şekilde küçük bir çantaya sığacak. İkiz lens kitini veya mevcut diğer Z lenslerden birini tercih ederseniz, muhtemelen ikinci lens için bol miktarda yeriniz olduğunu göreceksiniz.

Hala fotoğraf makinesinin üzerinde kalan düğmeler, mevcut alana güzelce yerleştirilmiş ve bunun sonucunda çok sıkışık hissetmiyor. Sanal dokunmatik ekran seçenekleri için ekranın küçük bir bölümü kapatıldı, bu da buna yardımcı oluyor.

Kameranın üst kısmına gidildiğinde, çeşitli çekim seçeneklerini seçmek için bir mod kadranı bulunurken, video ve fotoğraf çekimi arasında hızlıca geçiş yapmak için kullanışlı bir anahtar da var. Ayrıca pozlama telafisi, ISO ve video kaydı için özel düğmeler de bulacaksınız.


(Resim kredisi: Nikon)

Nikon Z50 İncelemesi: Özellikler

20,9 MP DX format sensörünün yanı sıra, Z6 / Z7'de bulunanla aynı Expeed 6 görüntüleme işlemcisine de sahipsiniz. Bu, 30 fps'ye kadar 4K video kaydı ve ISO 50 ile ISO 25600 arasındaki yerel ISO aralığı dahil olmak üzere Z50’nin bazı özelliklerini kolaylaştırır.

Aynı hibrit otomatik odaklama sistemi de dahil olmak üzere, Z6'dan bazı diğer özellikler de getirildi ve size kenardan kenara keskinlik için çerçevenin yaklaşık% 90'ını kaplayan 209 sensör üzeri AF noktası veriyor. Düşük ışıkta çekim için, -4EV'ye kadar düşük bir hassasiyete sahip olursunuz ve Göz Algılama AF, son derece net portreler çekmek için yerleşiktir.

Z6 / Z7'de bulunandan daha küçük ve daha düşük çözünürlüklü, ancak yine de son derece kullanışlı olan 0.39 inç, 2360k noktalı bir elektronik vizör var. 3,2 inçlik bir eğimli LCD, kameranın altından tamamen öne doğru eğildiği için Z6 / Z7'de bulunandan biraz farklıdır. Bu, özçekimler için idealdir, ancak kamerayı vlog çekmek için bir tripoda monte etmekten daha azdır.

Diğer kullanışlı özellikler arasında Nikon'un Snapbridge uygulamasıyla (Android ve iOS için ücretsiz) kullanılabilen dahili Wi-Fi ve Bluetooth, hareket halindeyken fotoğraf makinesini şarj etmek için bir mikro USB bağlantı noktası (USB-C'yi görmemek utanç verici) ve bir mikrofon soketi.

Hafıza kartları açısından - Z6 / Z7'de bulunan tartışmalı XQD kartlarımız yok. Meraklılar için harika bir haber - Z50, SD kartları kabul ediyor (sadece tek bir yuva). Bunları satın almak çok daha ucuzdur ve gerçekten de bir yığınını hazırlamış olabilirsiniz.

(Resim kredisi: Nikon)

Nikon Z50 İncelemesi: Performans

Z50, Z6 ile aynı otomatik odaklama sistemini kullandığından, sağlam bir performans göstereceği konusunda zaten bir fikrimiz vardı. Çerçevenin% 90'ını kaplayarak nesnenizi neredeyse istediğiniz yere yerleştirebilir ve net netlemeden emin olabilirsiniz.

Çoğu zaman, kamera çok az avlanma yolu ile nesneye hızlı ve kolay bir şekilde kilitlenebilir. Zaman zaman, Otomatik alan AF ile çalışırken yanlış konu seçilebilir, ancak tek noktalı AF'ye geçmek kontrolü geri almanıza izin verir. Çok düşük ışık koşullarında, biraz ileri geri olduğunu fark edebilirsiniz, ancak ne mutlu ki, kameranın yanlış bir odak doğrulaması göstermesi nadirdir.

Hareket eden nesneler söz konusu olduğunda, Z50 hiçbir şekilde dünyanın en iyi performansı değildir, ancak aile, evcil hayvanlar ve diğer oldukça nazik hareketleri yakalamak için fazlasıyla yeterli olmalıdır. Z50'nin yalnızca daha yavaş bir UHS-I kart yuvasıyla donatılmış olması biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak yüksek yoğunluklu sporlara ayak uydurmaya çalışmıyorsanız, muhtemelen çok fazla rahatsız olmayacaksınız.

Daha etkileyici olan, bir kişinin gözüne takılan ve onu kolaylıkla takip eden Eye AF'dir. Bu portre profesyonellerini hedefleyen bir kamera değil, yüksek kaliteli aile fotoğrafları çekmeyi amaçlayanlar için harika bir işlev.

Pil ömrü, 300 çekimlik resmi derecelendirme ile nispeten durgun. Gerçekte, bundan neredeyse kesinlikle daha fazlasını elde edeceksiniz - özellikle de çekim seansları arasında kamerayı kapatma konusunda oldukça disiplinliyseniz. Bununla birlikte, herhangi bir zaman diliminde çok fazla 4K çekim yapmak isteyen biriyseniz, taşınabilir bir pil şarj cihazını veya hatta ikinci bir pili takmaya değer.

Görüntü kalitesi söz konusu olduğunda, DX biçimli lenslerden elde edilen sonuçlar tam çerçeve seçenekleri kadar keskin değildir, ancak bu yalnızca veri yolu boyutunda baskılar yapıyorsanız bir sorun olabilir.

(Resim kredisi: Nikon)

Aksi takdirde, Z50 etkileyici bir performans sergiliyor. Sensör boyutundaki azalmaya rağmen, ayrıntılar hala çok iyi işlenirken, çok amaçlı ölçüm sistemi çoğu zaman pozlama açısından doğru bir şekilde elde ediyor. Otomatik beyaz dengesi, yapay ışıklandırmayla karşılaşıldığında çok hafifçe sıcak tonlara doğru ilerler, ancak bunun dışında oldukça doğrudur. Genel olarak, renkler güzel bir şekilde doyurulur, denize girmeden ve çok göz kamaştırıcı olmadan iyi bir sıcaklık hissi verir.

Düşük ışıkta çekim için, ISO ayarını ISO 6400 veya altında tutmaya çalışmanız en iyisidir. Bunun üzerinde, A4 veya daha büyük baskılarda görebileceğiniz bazı göze çarpan gürültüler var. Web paylaşımı ve küçük baskılar için sorun daha azdır.

Nikon Z50 incelemesi: görüntü örnekleri

Resim 1/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 2/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 3/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 4/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 5/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 6/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 7/8

(İmaj kredisi: Gelecek)
Resim 8/8

(İmaj kredisi: Gelecek)

Nikon Z50 İnceleme: Karar

Nikon’un aynasız pazara en yeni girişinden hoşlanacak pek bir şey yok. Zaten kanıtlanmış Z6 ve Z7 modellerinin mükemmel özelliklerinin birçoğunu sunar ve onu daha uygun fiyatlı ve daha da seyahat dostu bir gövdeye indirger.

Nikon'un böyle bir modeli ortaya çıkarması gerçekten bir sonraki mantıklı adımdı ve şirketin tam anlamıyla aynasız destek yönünde olduğunu gösteriyor. Hatta muhtemelen orta menzil veya kitlesel pazar serisinde DSLR serisinin daha da azaldığını işaret edebilir. Önümüzdeki yıl içinde Nikon'dan yeni APS-C DSLR çıkıp çıkmayacağını görmek ilginç olacak.

Bununla birlikte, APS-C aynasız pazar çok kalabalık ve Nikon'un mücadele etmesi gereken çok sayıda rekabet var. Duygularınız için bariz ana rakip, güzel görünümler ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha çeşitli mevcut lensler sunan Fujifilm X-Pingtwitter0'dur. Sony ve Canon'dan da uygun teklifler var.

Yine de, mevcut bir Nikon kullanıcısıysanız, geçiş yapmak için ilk aynasız cihazınızı arıyorsanız - ya da aslında sadece bir telefonla çekim yaptıktan sonra ilk kamerasını arayan biriyseniz - bu, sizin için çok değerli olan harika bir seçenektir. özellikle mükemmel fiyat noktasında dikkate alınmalıdır.

Bunu beğendin mi?