Close

Nikon Z6 incelemesi

Nikon Z6, 42 Amazon müşteri yorumu sunuyor

Geçen yılın sonlarına doğru kamera duyurularında biraz telaş yaşandı. Photokina'nın Eylül ayında Köln'de gerçekleştiğini düşünürsek şaşırtıcı değil. Belki de biraz daha şok edici olan şey, yıllarca söylentiler ve spekülasyonlar gibi gelen şeylerin ardından Nikon’un tam çerçeve aynasız pazarına girmesiydi. Miras şirketi, bir kamera tanıtmakla yetinmeyerek iki model üretti. Z 7 amiral gemisi, ancak daha tüketici dostu bir kitleye hitap eden Z 6, belki de ikisinden daha ilginç.


Bu tüketici kitlesine hitap etmesi gerektiği için, kardeşinden çok daha ucuza geliyor. Hala cepte para üstü değil, ancak yaklaşık 2.000 £ / 1.999 ABD Doları olan tam çerçeve aynasızlar için makul bir fiyat noktası, özellikle de pazarda yepyeni olan.

Hem Z 6 hem de Z 7 aynı özelliklerin çoğunu kullanıyor - gövde tasarımı, vizör, ekran ve kontroller ikisi arasında tamamen aynı. Dahili olarak, Z 6, Z 7'nin yaklaşık yarısı çözünürlüğünde gelen 24,5 megapiksel bir cihazla daha düşük çözünürlüklü bir sensöre sahiptir. Bu, incelemenin ilerleyen bölümlerinde ayrıntılı olarak açıklayacağımız bazı özellikler üzerinde bir etkiye sahiptir. .

Yeni Z kameralarda, akıllıca Z yuvası olarak adlandırılan, Nikon'dan yepyeni bir yuva bulunur. Mevcut Nikkor F montajlı lenslerle dolu bir rafınız varsa, bunları isteğe bağlı FTZ montaj adaptörü ile kullanabilirsiniz.

Nikon Z6 incelemesi: Tasarım ve Kullanım

Nikon Z6 incelemesi


Nikon, Z 6'yı (ve ek olarak Z 7'yi) tasarlarken fotoğrafçıya gerçekten önem verdi. Küçük - ama çok küçük olmayan - bir gövdede DSLR benzeri kullanım sunar. Nikon DSLR'lerle karşılaşan biriyseniz, Z 6'yı alırken kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Uzun süre kullanımı gerçekten rahat hissettiren iyi boyutta bir tutma yeri vardır.

Nikon lansmanda üç özel lens, 24-70 mm f / 4 lens, 35 mm f / 1.8 ve 50 mm f / 1.8 çıkardı. Aradaki aylarda, süper geniş açılı 14-30 mm f / 4 lens ve profesyonelleri hedefleyen 24-70 mm f / 2.8 lens dahil olmak üzere iki optik daha piyasaya çıktı. Çok uzak olmayan bir gelecekte daha fazlasını beklememize rağmen, şimdilik nispeten sınırlı bir kadro. Bununla birlikte, isteğe bağlı adaptör aracılığıyla Nikkor F yuvalı lensleri kullanma seçeneği her zaman vardır.

Kontroller Z 6’nın gövdesine oldukça mantıklı bir düzenlemeyle yayılmıştır ve bu, kullanımı her zaman biraz garip gelen Sony aynasız modellere göre düğmeler için çok daha fazla nefes alma alanı sağlar. Bir DSLR ile karşılaşırsanız, tutamağın önünde ve arkasında bulunan çift kontrollü kadranlar çok mantıklı olurken, değiştirilebilir lensli kameralar konusunda tamamen yeniyseniz, bunu çok karmaşık bulmamalısınız. ile başa çıkmak.


Vizörü kullanırken AF noktasını çerçeve boyunca hareket ettirmek için bir joystick gerçekten kullanışlı olurken, diğer şık kullanım seçenekleri arasında & ldquo; i & rdquo; aracılığıyla erişilen hızlı bir menü bulunur. düğmesi ve sürüş modu gibi özellikler için belirli düğmeler.

Nikon Z6 incelemesi

Kameranın üst kısmında, tüm temel çekim ayarlarını bir bakışta görüntüleyen kullanışlı bir LCD ekran bulacaksınız - örneğin, deklanşör hızı, diyafram ve bellek kartında ne kadar yer kaldığı.

Nikon, Z 6'yı D850 ile aynı standartta hava sızdırmazlığı ile donattı. Bu, bir dizi farklı çekim koşulunda iyi performans gösterdiğini ve uzun süreli kullanımda da hayatta kaldığını görmelidir.


Nikon Z6 incelemesi: Özellikler

Z 6 ve Z 7'nin yolları biraz yönlendirdiği iki kameranın dahili özellikleridir. Z6, daha düşük bir çözünürlüğe (24,5 megapiksele karşı 45,7 megapiksel) sahiptir, bu biraz daha az detaylı çekimler anlamına gelse de, aslında Z 6'yı düşük ışıkta çekim için daha donanımlı hale getirmelidir.

Ayrıca, bilgisayarınızın çökmesine neden olmayabilecek daha küçük dosya boyutlarının avantajına da sahipsiniz. 24,5 megapiksel ile kırpma fırsatları o kadar geniş değildir, ancak yine de ihtiyacınız olduğunda kullanabileceğiniz bazı yedek pikseller olmalıdır.

Daha düşük piksel sayısının mümkün kıldığı bir başka özellik kare hızıdır. Z 6 size çalışmanız için 12 fps verir - bu da onu hızlı hareket eden nesneleri çekmeyi sevenler için daha iyi bir seçim haline getirir ve tartışmalı bir şekilde Z 6'yı çok daha 'çok yönlü' bir hale getirir. kardeşinden daha fazla - Z 7 9 fps'de çekim yapabilir.

Son olarak, otomatik netleme sisteminde bir fark vardır. 273 noktalı hibrit AF sistemi sunan Z 6, eğimli değildir, ancak Z 7’nin 493 noktalı sistemi ile en iyisidir. Yine de, çerçeve boyunca durumların çoğuna uyması gereken iyi bir AF noktası yayılımı vardır.

Nikon Z6 incelemesi

Vizör ve ekran söz konusu olduğunda, Z 7 ve Z 6 aynı özellikleri paylaşıyor. Eğilebilen, dokunmaya duyarlı 2,1 milyon noktalı ekran var. Tamamen eklemli bir cihaz, özçekimler çekmek veya videoları kameraya kaydetmek için yardımcı olabilirdi, ancak eğme cihazı bazı garip açılar için kullanışlıdır ve kesinlikle statik olmaktan daha iyidir.

Bu arada, elektronik vizör büyük ve parlaktır ve 3,6 milyon nokta sunar. Bu, piyasadaki en iyi vizörlerden biridir ve optik vizör müjdecilerine ödeme yapılmasına yardımcı olur.

Z 6, 3840 x 2160 çözünürlükte 30p, 25p ve 24p kare hızlarında 4K video kaydı (Z 7'de olduğu gibi) sunar. Tercih ederseniz 120p'ye kadar kare hızlarında Full HD (1080) çekim yapmanın yanı sıra 5 kata kadar ağır çekimde kayıt yapabilirsiniz. Hem kulaklık hem de mikrofon soketleri var.

Hem Z 6 hem de Z 7 gövdeleriyle ilgili en büyük çekişmelerden biri, fotoğraflarınızı ve videolarınızı saklamak için tek bir XQD kartının kullanılmasıdır. Bu kartlar SD kartlardan daha pahalıdır ve bulunması biraz daha zordur.

Bu tür kartları kullanan çok daha az kamera var, bu nedenle zaten kullanıma hazır bir XQD kart destesine sahip olma ihtimaliniz de oldukça düşük. Bu hiçbir şekilde bir anlaşma kırıcı değildir - ancak yeni bir kart türü satın almanın ek masrafı dikkate alınması gereken bir konudur.

Nikon Z6 incelemesi: Performans

Z 6'nın daha pahalı olan kardeşi Z 7'den daha düşük kaliteli görüntülere sahip olabileceğinden endişeleniyorsanız, buna gerek yok. Evet,% 100 ile son derece yakından incelerseniz veya görüntülerinizi bir otobüs boyutunda basmak istiyorsanız, o zaman bir fark görebilirsiniz, ancak aksi takdirde 24 megapiksel yeterlidir.

Kameradan çıkar çıkmaz, görüntüler canlı renkler ve etkileyici bir dinamik aralıkla harika görünür. Yerel S serisi lenslerin özellikle iyi performansıyla görüntüler çok keskin.

Düşük ışıkta, Z 7'den biraz daha iyi performans gösterir - bu nedenle, düşük ışıkta çekim size göreyse, yine de Z 7'nin yerine bunu tercih edebilirsiniz.

Nikon Z6 incelemesi

Matris (çok amaçlı) ölçümü etkinleştirildiğinde, pozlar çoğu durumda iyi dengelenirken, otomatik beyaz dengesi benzer şekilde iyi bir performans sergileyerek çoğu aydınlatma durumunda doğru renkler üretir.

Odaklanma hızlıdır ve iyi bir doğruluk derecesine sahiptir. Z 6, hareketli nesneleri takip etmede biraz daha iyi görünüyor - muhtemelen her bir kareyi mükemmel netleme patlamasıyla yakalayamayacaksınız, ancak konu makul bir şekilde tahmin edilebilen bir düzende hareket ettiğinde oldukça iyi durumda kalıyor.

Z 6'nın en iyi özelliklerinden biri, elde çekim yaparken çekimlerinizin güzel ve keskin olmasını sağlamaya yardımcı olan dahili görüntü sabitlemedir. Ayrıca düşük ışıkta bile yavaş deklanşör hızları sağlar.

Nikon Z6 incelemesi: görüntü örnekleri

Resim 1/10

Resim 2/10

Resim 3/10

Resim 4/10

Resim 5/10

Resim 6/10

Resim 7/10

Resim 8/10

Resim 9/10

Resim 10/10

Nikon Z6 incelemesi: Karar

Nikon'un tam çerçeve aynasız partiye katılması için oldukça uzun bir süre bekledik, ancak bir kez gerçekleştiğinde çok cömert bir şekilde ödüllendirildik. Z 6 ve Z 7 ikilisi, her ikisi de farklı tipteki müşterilere çok iyi hizmet veren müthiş canavarlardır.

Daha ucuz olan ve birkaç daha esnek seçeneğe sahip olan Z 6, muhtemelen genel olarak daha popüler olan seçenektir. Harika görüntü kalitesi sunar ve 12 fps çekim ve iyi performans gösteren bir AF sistemi ve sensörü sayesinde çok yönlüdür.

Zaten bir Nikon kullanıcısıysanız ve markaya sadık kalmak istiyorsanız, mantıklı olan budur. Sony A7 III ile fiyat açısından iyi rekabet ediyor, ancak daha kullanıcı dostu gövdesi sayesinde kullanımı daha hoş.

Basitçe söylemek gerekirse, Z 6 şu anda piyasada bulunan en iyi kameralardan biridir ve satın aldığınız için hayal kırıklığına uğramanız pek olası değildir.

Nikon Z6 incelemesi: Haberler ve Güncellemeler

Nikon, yakın zamanda Z6'yı donanım yazılımı sürümü 1.01'den 2.00'e güncelledi. Bu, düşük ışık koşullarında daha hızlı otomatik odaklama dahil olmak üzere uzun bir iyileştirme listesi getiriyor.

İşte bazı önemli noktalar:

  • Fotoğraf çekerken kullanılmak üzere göz tanıma AF eklendi.
  • Düşük ışıkta çekilen fotoğraflar ve filmler için geliştirilmiş otomatik odaklama performansı.
  • OYNATMA MENÜSÜ'nde Görüntü inceleme için Açık veya Açık (yalnızca monitör) seçilerek resimler çekildiğinde ekranın kapanma süresi (karartma süresi) azaltıldı.
  • Daha önce Elektronik ön perde deklanşörü olan ÖZEL AYARLAR MENÜSÜ'ndeki d5 öğesi, Deklanşör tipi olarak yeniden adlandırılmıştır ve Otomatik, Mekanik deklanşör ve Elektronik ön perde deklanşörü seçenekleri sunar.
  • Düzenlenmiş ve gözden geçirilmiş yardım metni.
  • Hata düzeltmeleri

Kameranız şuraya giderek güncellenebilir: downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/327ve yeni aygıt yazılımının indirilmesi.