Close
  • Ana
  • /
  • Seyahat
  • /
  • Kuzey Işıkları: Kuzey Işıklarını görmeniz ve fotoğraflamanız için gereken tüm donanımlar, uygulamalar ve tavsiyeler

Kuzey Işıkları: Kuzey Işıklarını görmeniz ve fotoğraflamanız için gereken tüm donanımlar, uygulamalar ve tavsiyeler

Hiç Kuzey Işıklarını gördün mü? Yeşil yaylardan ve şeritlerden uçsuz bucaksız yeşil perdelere ve başınızın üzerinde nabız gibi atan taçlara kadar, mükemmel bir manzara. Aurora Borealis olarak da adlandırılırlar, şu anda Kuzey Kutbu çevresinde gerçekleşiyorlar, ancak onları görmek için kendinizi auroral bölgeye götürmelisiniz.


Bu, 64º ve 70º Kuzey enlemleri içinde herhangi bir yerde, Kuzey Rusya'yı, Kuzey İskandinavya'yı - İzlanda, Norveç, İsveç ve Finlandiya dahil - ve Alaska ve Kuzey Kanada'yı kapsayan bir gezegen grubu.

Ziyaret edilecek kilit zaman, gecelerin uzun ve karanlık olduğu Eylül ve Mart ayları arasındadır (dolunaydan önceki haftadan ve sonraki üç günden kaçınmaya dikkat edin), ancak her gece Kuzey Işıkları gösterilerini görmeyi beklemeyin. Bulutlar bu enlemlerde yaygındır, bu nedenle olabildiğince uzun süre ziyaret edin - en az bir gece açık gökyüzü görmek için bir hafta yeterli olmalıdır - ve bunları başarılı bir şekilde aramak için ihtiyacınız olan bilgi ve ekipmanla kendinizi silahlandırın.

En iyi yerel uygulamalardan Kuzey Işıklarını yakalayabileceğiniz kameralar ve ekipmanlara kadar, doğanın en büyük olaylarından birinin başarılı bir şekilde avlanması için ihtiyacınız olan her şeye sahibiz.

Kuzey Işıklarını tahmin etmek için en iyi Web Siteleri

Kuzey Işıklarını bulunduğunuz yerden görüp göremeyeceğiniz, o andaki jeomanyetik aktiviteye bağlı olacaktır. Bu genellikle bir jeomanyetik aktivite ölçeği olan KP-endeksi ile ifade edilir. Oyunda başka faktörler olmasına rağmen, KP-3 veya üstünü arıyorsunuz (KP-5'e ulaşırsa, ŞİMDİ dışarı çıkın!).


Northern Lights: web sitesi

Uzay Hava Tahmin Merkezi

Kuzey Işıklarını kontrol edemezsiniz. Kuzey Kutup Dairesi'nde haftalarca kalsanız bile onları görmeyi asla garanti edemezsiniz. Ancak kış aylarında onları görme şansı oldukça yüksektir.


Ama kim otelin dışında donmuş koşullarda görünmesini beklemek ister ki? Bunun yerine, otel barında kalın veUzay Hava Tahmin Merkezi. Şu anda üstünüzdeki göklerde olanlarla ilgili birçok ayrıntılı bilgi içerir, aynı zamanda daha sonra neler olabileceği hakkında da.

Anahtar grafik, size bulunduğunuz yerde görünür aurora olasılığını veren auroral oval grafiktir. KP endeksini gösteren grafik de faydalıdır.


Diğer seçenekler

Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi'nin alternatifleri şunları içerir:Uzay Hava Canlı OVATION Auroral TahminiveUzay Hava Durumu Canlı. Ancak, açık gökyüzü bulmak kadar önemlidir. Bulut örtüsüne bakmak için gerçekten kullanışlı bir web sitesiTHENorveç Meteoroloji Enstitüsü'nden ve İzlanda'daysanız yerelVedur Aurora Tahmini.

Kuzey Işıklarının fotoğraflarını çekmek için en iyi Kameralar

Kuzey Kutup Dairesi'nin dondurucu sıcaklıklarında çalışıyorsa bile akıllı telefonunuzu bir kenara koyun. Bunun yerine, olabildiğince büyük bir sensöre ve geniş açılı bir lense sahip aynasız bir kameraya veya DSLR'ye ihtiyacınız var.

Ayarlar nispeten kolaydır. Bu lens sonsuz odağa sabitlendiğinde ve daha geniş diyafram açıklığına (f2.8 gibi) sahip olduğunda, ISO 800 veya ISO 1600'ü çevirin ve ekranın ne kadar parlak olduğuna bağlı olarak 10-20 saniye arasında bir pozlama süresi ayarlayın. Raw'da çekim yapın (jpeg değil) ve soluk bir ekranı bile göstermek için Photoshop'u kullanabilirsiniz. Sokak lambalarından uzaklaştığınızdan emin olun.


Kuzey Işıkları: kamera

Nikon D850

Hava koşullarına dayanıklı, yüksek çözünürlüklü ve eğilebilir bir ekrana sahip bu tam çerçeve DSLR, aurorayı çekmek için mükemmeldir.

Teknik Özellikler
Sensör boyutu: tam çerçeve CMOS Çözünürlük: 45MP Lens: Değiştirilebilir Vizör: Optik Monitör: 3,2 inç eğilebilir dokunmatik ekran Sürekli çekim: 9 fps Video: 4K
Satın alma nedenleri
+ Yüksek çözünürlük + Hava koşullarına dayanıklı
Kaçınılması gereken nedenler
-XQD kartları nadiren 2,496,95 $ Crutchfield'da görüntüle2.579,95 ABD doları Walmart'ta görüntüle2.996,95 $ Amazon'da Görüntüle