Close
  • Ana
  • /
  • Vr Teknolojisi
  • /
  • Oculus Quest incelemesi: PlayStation VR'ı unutun - bu yeni standarttır

Oculus Quest incelemesi: PlayStation VR'ı unutun - bu yeni standarttır

Oculus Quest fırsatları

Bu Oculus Quest incelemesini yazmak, yıllardır yeni bir teknoloji ile yaşadığımız en eğlenceli zamanlardan biri oldu. Bunu öne alalım - bu şey mutlak bir patlama.


Şimdiye kadar,PlayStation VRönerilmesi en kolay sanal gerçeklik sistemi olmuştur, çünkü yalnızca bir sony-ps4-review-Pingtwitters-official-playstation-4-reviewona güç vermek için uygun fiyatlı ve gerçekten iyi çalışıyor… ancak düşük çözünürlüklü ekranından, göl odası ölçeğinde hareket etme özgürlüğünden ve konsola büyük ölçüde bağlı olduğundan muzdarip. Bu, bir şekilde, mevcut kullanımı en kolay çözümdü.

Ve sonra aniden Oculus Quest gelir, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz tüm kabloları keser ve aynı zamanda sessizce sanal gerçekliği bir bütün olarak yeniden icat eder. Hiç kuşkunuz olmasın, Facebook & rsquo; nun hepsi bir arada cihazı gerçek bir oyun değiştiricidir. Hep böyle olması gerekiyordu.

Kağıt üzerinde neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi görünüyor. Daha az oyun odaklı ama aynı zamanda kablosuz için doğal bir takipGöze gitQuest, PC düzeyine yakın deneyimler için bir Snapdragon işlemcisini kulaklığına sıkıştırıyor.Oculus Touchkontrolörler ve görünürde bir baz istasyonu olmadan gerçek oda ölçeğinde VR sunar.

En yeni Rift S PC kulaklığı için harici sensör ihtiyacını ortadan kaldıran teknoloji Oculus Insight'ı kullanan Quest'in ön tarafında, gerçek dünyadaki hareketlerinizi izlemek için dört sensör bulunuyor.


Net bir oyun alanı kurun ve kulaklık, herhangi bir yöne dönmenize, örtünün arkasına geçmenize veya Superhot'ta yavaş hareket eden mermilerin yoluna girip çıkmanıza, tek bir düdük takılma veya kendinizi düğümleme düşüncesi olmadan girip çıkmanıza olanak tanır. Aynı anda ne kadar özgür ve bağsız hissettiğinizi neşeyle bağırmak tamamen isteğe bağlıdır.

Oculus Quest incelemesi: Fiyat ve kullanılabilirlik

Oculus Quest incelemesi


(İmaj kredisi: Gelecek)

Oculus Quest, kulaklık, kontrol cihazları ve şarj kablolarını içeren eksiksiz bir paket olan 399 £ 'dan başlar. Bu model 64GB depolama alanıyla birlikte gelir.

Ayrıca 499 £ karşılığında satılan 128 GB'lık bir sürümü de var. Bu oldukça yüksek bir fiyat farkı, ancak depolamayı hiçbir şekilde genişletemezsiniz, bu nedenle ağır bir kullanıcı olmayı düşünüyorsanız, daha büyük boyutla geleceğe hazır olmaya değer olabilir.


Bununla birlikte, şu anda mevcut olan en büyük oyunlar yaklaşık 3 GB'dir, bu nedenle daha küçük seçeneğe gitmek ve isterseniz yeni oyunlar için paranızı biriktirmek makul derecede güvenlidir.

Şu anda Oculus Rift'i bu fiyatlarla satın alabileceğiniz Oculus Store dışında pek fazla yer yok:

Her zamanki ana cadde ve çevrimiçi favoriler de dahil olmak üzere daha fazla mağazada Temmuz ortasında satışa sunulacak gibi görünüyor - hangisinin en iyi fiyatı sunduğunu görmek için burayı tekrar kontrol edin!

Oculus Quest incelemesi: İnşa ve konfor

Oculus Quest incelemesi


(Resim kredisi: Eye)

Quest başlığı, elde güvenle fütüristik bir his veriyor. Dış kısımdaki kumaş ve plastik karışımı, diğer pek çok VR başlığının hantal ama çok pahalı oyuncak yönünü ortadan kaldırır ve yumuşak köpük iç kısım, yüzün rahat ve rahat bir şekilde sarılmasını sağlar.

Merhametli bir şekilde ve hepsi bir arada doğasına rağmen, Quest'in ağırlığı asla yorucu değildir. Netflix'i izlemek için bir koltuğa uzanın ve elmacık kemiklerinizde bir miktar artan baskı olduğunu fark edebilirsiniz, ancak ayakta oyun oynamak için, burada mevcut VR kulaklıklarından daha fazla ağırlık yoktur.

Görevi giymek ve doğru uyumu bulmak, her biri cırt cırt ile tutturulmuş her iki yanda ve bir tepede iki lastik kayışa düşer. Bunlar yeterince sezgiseldir ve bir kez rahat olduktan sonra alt taraftaki odak kaydırıcısı, her şeyi mükemmel bir şekilde odak noktasına getirmenin kolay olduğu anlamına gelir.

Bir kez açıldığında, VR'nin ebedi böcek ayı, ışık sızıntısı, çirkin başını burnun etrafındaki küçük bir boşlukla hafifçe kaldırır, ancak muhtemelen bunu yalnızca ekran karanlık olduğunda fark edeceksiniz. Ayrıca, çevrenizde yalnızca Ready Player One fanteziniz olmayan gerçek bir dünya olduğunu da hatırlatır.

Kulaklık üzerindeki kontroller, yalnızca bir güç düğmesi ve ses yükseltici ile minimum düzeydedir, ancak güç düğmesini çok fazla kullanırken kendinizi bulamazsınız. Neden? Çünkü Oculus Quest, onu ne zaman taktığınızı akıllıca tanır ve buna göre açılır ve kapanır. Dahil edilen Dokunmatik denetleyiciler, Oculus'un ince ayarlanmış bir sürümüdür & rsquo; mevcut oyun içi el değiştirmeleri.

Buradaki temel fark, plastik bir izleme döngüsünün kontrolörün arka tarafı yerine ön tarafının etrafında dolaşmasıdır. Geri kalanı büyük ölçüde değişmedi, tatmin edici bir ağırlık, her başparmak için bir analog çubuk ve sezgisel etkileşimler için hem tetik hem de tutuş düğmeleri. Bunlar hâlâ geçilmesi gereken VR denetleyiciler ve Quest'i bu kadar heyecan verici bir paket haline getiren onların dahil edilmesidir.

Her biri tek bir AA pil alan ve (çok gerekli) bir bilek kayışı ile tamamlanan Oculus Touch denetleyicileri, neredeyse tehlikeli bir hızla sizin bir uzantınız gibi hissediyor. İster fırlatmak için kağıt uçaklar, ister John Wick gibi çift el tabancaları alıyor olun, Quest'in dünyasına sürekli ve zahmetsizce bağlı olduğunuzu hissediyorsunuz.

Bağlanmaktan bahsetmişken, yalnızca gerekli şarj teli işlemlere musallat olur, ancak bu bile neredeyse özür dilemek için uzun, yani cihaz şarj olurken bile mutlu bir şekilde ayakta durup oynayabileceğiniz anlamına gelir.

İstendiği gibi bağlantısını kesilmiş halde tutun ve kulaklığın kendisi daha fazla güce ihtiyaç duymadan önce iki ila üç saat dayanır ve menü ekranında nasıl olduğunu bilmenizi sağlayan kullanışlı bir ekran vardır.

İki saatlik şarj, onu boştan doldurur, bu nedenle Beat Saber seansları arasında doğal bir mola vermek aslında çok fazla bir angarya gibi hissettirmez.

Oculus Quest incelemesi: Kurulum ve oyun

Oculus Quest incelemesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Herhangi bir oda ölçeğinde VR kurmuş olan herkes, bunun düşüncelerinin bile bazen yorucu olduğunu bilecektir. Spor salonu gibi, oraya vardığınızda buna değer, ancak sonsuz sensörler ve Testere benzeri bir tel tuzağı oluşturmamaya çalışmak zorlu bir iştir.

Quest, bu süreci kendini beğenmiş bir şekilde basitleştirir. Yalnızca Oculus akıllı telefon uygulamasını ilk kez kurduğunuzda eşleştirmeniz gerekir. Bundan sonra her seferinde, başlığın takılması, denetleyicilerinizin alınması - gerektiğinde etrafınızdaki odayı görmenizi sağlayan bir kamera aracılığıyla yararlı bir şekilde gösterilir - ve Oculus'un Guardian sistemi olarak adlandırdığı şeyin haritasını çıkarmanız yeterlidir.

Kulaklığı daha sabit bir deneyim için ayarlayabilseniz de, dolaşmak için geniş bir alanı temizlemek çok daha eğlencelidir.

TV'nizi ve / veya uyuyan evcil hayvanınızı korumak kolaydır: Görev yalnızca & lsquo; güvenli alanınızı & rsquo; çizmenizi gerektirir. yerdeki alan bir kontrolör ile parlayan mavi renkte.

Oyun ortasında sınır bölgesine doğru yönelin ve güvenli alanınızı hatırlatmak için önünüzde kırmızı bir örgü duvar belirir. Daha ileri gidin ve Quest oyunu durduracak ve size gerçek dünyayı gösterecektir.

Bu, beklemesiz, karışıklık ve toz toplama aksesuarı olmayan bir VR. Görevi Don ve git, telsiz bir geleceğe dörtnala koşarak gideceksin. Sadece köşedeki OLED TV'ye dikkat edin.

Oculus Insight izleme, Quest & rsquo; in daha büyük, daha pahalı ağabeyinden gelen tek şey değil… Tıpkı Rift S başlığında bulacağınız gibi, Quest de kafa bandının kendisine yerleşik konumsal sese sahiptir.

Şaşırtıcı derecede incelikli hoparlörler, bir kulaklık takmanıza gerek kalmadan sesi doğrudan kulaklarınıza pompalar. Kulaklıklar için destek varken - aslında, Quest her iki tarafta birer tane olmak üzere iki 3,5 mm jaka sahiptir - bu yeni yeni ses çözümü, tıpkı Quest'in tel bağınızı çıkardığı gibi kulaklarınızı serbest bırakır.

VR, doğası gereği aynı anda sizi biraz kör ve sağır kılar ve sizi dış dünyadan uzaklaştırır. Aksine, bu kulaklıksız, net ses deneyimi, ister Superhot'da mermi vızıldayan mermileri ister Beat Saber'ın gevrek basını dinliyor olun, hala gerçek dünyanın bir parçası olduğunuz anlamına gelir.

Elbette, kendinizi gerçekten kaybetmek için hala kulaklık takabilirsiniz, ancak birdenbire takılı hissetmek bir sürpriz; kablolar bu cesur yeni kablosuz dünyaya aitmiş gibi hissettirmiyor.

Oyunların kendisi ne olacak? Quest şu anda Oculus Mağazasında bulunan 50'den fazla farklı oyun içeriyor. İster uygulamanızda ister kulaklığınızda, her şeyin indirilmesini ayarlayabilir veya bazı demoları deneyebilirsiniz.

Bu noktada, oyunların Quest için özel olarak yaratılması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Robo Recall, Beat Saber, Job Simulator ve Superhot gibi Oculus ağır vurucularının hepsi mevcut ve doğrudur, ancak daha önce satın almış olsanız bile Quest başlığı için bunları tekrar satın almanız gerekecektir. Ve onlar da tam olarak ucuz değiller. Çoğu insanın ilk kez satın alacağı düşünüldüğünde, bu çok büyük bir sorun değil, ancak yükseltme yapmak istiyorsanız, bu dikkate değer.

Öyleyse asıl soru, bu oyunların orijinal formlarıyla nasıl karşılaştırılacağı? Görsel olarak, Quest oyunları ile Rift S veya benzeri bir şey arasında açık bir fark vardır.HTC Vive Proileri teknoloji bir bilgisayara bağlandığında, ancak göz başına 1440x1600 çözünürlük, her şeyin net ve keskin göründüğü anlamına gelir.

Bunu, PSVR'nin görünüşte önemsiz 960x1080 teklifiyle karşılaştırın ve bu seviyedeki görsel netliğin bağımsız bir kulaklıkta sorunsuzca sunulması şaşırtıcıdır.

Fotoğraf gerçekliğinde 4K işlem gücü burada değil, ancak en sevdiğimiz VR oyunlarımızın heyecan verici bir kaçış için Ultra HD olması gerekmiyor. Grafiksel beceride bir azalma 1.000 £ + PC ve sonsuz kablolarla değişmeye değer mi? Kesinlikle, sorgusuz sualsiz.

Oculus Quest incelemesi: Karar

Oculus Quest incelemesi

(Resim kredisi: Eye)

Hesap makinenizi çıkarın ve Oculus Quest bir sanal gerçekliktir. 64GB kulaklık için 399 sterlin olan bu eksiksiz çözüm, HTC Vive Pro'yu kablosuz hale getirmek için adaptörden yalnızca 100 sterlin daha pahalıdır… kulaklıklar, denetleyiciler ve PC hariç.

Açıkça 4K'dan daha büyük bir görsel deneyim olmasa da Oculus Quest, günlük sanal gerçekliğin norm haline gelmesi için en iyi şanstır.

Oda ölçeğinde mükemmel kablosuz izleme, VR'deki her hareketin kusursuz bir şekilde çevrilmesi anlamına gelir ve oynanabilecek oyun kitaplığı, mağazaya daha fazla uyumlu oyun geldikçe daha da büyür. İşte bu millet: sanal gerçeklik devrimi sonunda geldi.