Close
  • Ana
  • /
  • Oyun
  • /
  • Oculus Touch incelemesine sahip Oculus Rift: Yeni hareket kontrol cihazları sonunda Oculus'u VR'nin Kralı yapıyor

Oculus Touch incelemesine sahip Oculus Rift: Yeni hareket kontrol cihazları sonunda Oculus'u VR'nin Kralı yapıyor

GÜNCELLEME5 Aralık 2016: Oculus Touch hareket denetleyicileriyle ilgili bir bölüm ekledik. Bir Oculus Rift almayı düşünüyorsanız veya zaten satın aldıysanız, onları şiddetle tavsiye ederiz.


Oculus, VR'nin Hoover'ı olmalıydı. Sanal gerçeklik pazarını yaratan orijinal Kickstarter, teknoloji ile eşanlamlı bir isim olmalıydı.

Daha fazlasını okuyun: Oculus Quest incelemesi: PlayStation VR'ı unutun - bu yeni standarttır

Ancak, piyasaya sürülmesi çok uzun sürdüğü için, sonuçta birkaç seçenekten yalnızca birine sahip oldu.HTC Viveve telefon tabanlıSamsung Gear VR.

Sony'ninPlayStation VRayrıca, temel Oculus Touch hareket kontrol cihazlarının piyasaya sürülmesinden önce mağazalara da girdi.


Bununla birlikte, Oculus Rift artık VR dünyasında elleriniz, aletleriniz ve silahlarınız olabilecek tam vücut takibi ve kontrol cihazlarıyla her zaman olması gereken bir sistem.

Oculus için orijinal haliyle mevcut 100 başlığın yanı sıra, şimdi Touch'ı destekleyen ve tümü basit bir Mağaza arayüzüyle kolayca erişilebilen 40 tane var.


Bugünün en iyi oculus rift fırsatları 323 Amazon müşteri yorumu İndirimli Fiyat Oculus Rift and Touch ... Amazon Prime 579 £ 499 £ Oculus Rift Amazon Prime'ı Görüntüle 563 £ Oculus Rift'i Görüntüle DK2 VR Kulaklığı Amazon £ 579 Görüntüle Her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz en iyi fiyatlar Bugünün en iyi oculus touch fırsatları 502 Amazon müşteri yorumu Oculus Touch Controller Amazon Prime 129,99 £ Görüntüle En iyi fiyatlar için her gün 130 milyondan fazla ürünü kontrol ediyoruz
  • Sanal gerçekliğe başlamanız için uygun fiyatlı 5 kulaklık
  • Oculus Go ile alt pazara çıkın (tam inceleme)

Oculus Touch: sihirli bileşen

Oculus piyasaya çıktığında, sanal gerçeklik oyunları ve deneyimleri için tamamen yetersiz olan bir Microsoft Xbox denetleyicisine sahipti. Cidden, Vive'ın Wii / PS Move-with-knob-on hareket kontrolörleri onu altı saniye devirdi.


Oculus Touch bunu düzeltir. Yalnızca parmağınızı sallayabileceğinizden daha fazla düğmeyle hareket algılama kontrolü eklemekle kalmaz, aynı zamanda Oculus Rift'in artık 3D olarak görebilmesi için ikinci bir hareket algılama kamerası ekler.

Bu, tıpkı Vive'da olduğu gibi, bunu destekleyen oyunlarda artık hareket etmek için bir oyun alanını haritalayabileceğiniz anlamına gelir.

Kurulum, Vive'dan çok daha basittir çünkü kameralar küçük sehpalar üzerinde gelir ve üzerinizde olması gerekmez. Onları televizyonun her iki tarafına da yerleştirdik ve en az kemanla veya telaşla, gayet iyi çalıştı.

Ardından, Dokunmatik kontrol cihazlarınızdan birinde tetiği basılı tutarken çevresini yürüyerek oynanabilir alanı haritalayın.


Haritalandıktan sonra, oyun alanının sınırlarında bir 'sanal çit' gösterebilirsiniz, böylece duvarlara veya televizyonunuza girmezsiniz. Vive'den farklı olarak, bu, siz ona doğru ilerlerken görünmek yerine her zaman açıktır.

Ayrıca Vive'den farklı olarak, kulaklığı takarken odayı görebileceğimiz bir tesis de yoktur, bu nedenle güvenlik nedeniyle, çit her zaman açıkken oynamak zorunda hissettik.

Bu küçük kıkırdama bir yana, Touch'ı eklemek Oculus'a büyük bir destek sağlıyor.

Touch'ı alması ve oynaması Vive'ın denetleyicileri kadar kolay bulmuyoruz çünkü bunlar biraz daha tuhaf bir şekle sahipler ve daha fazla düğmesi var, ancak içinde pek bir şey yok.

Zamanla görülecek olan şey, Oculus Touch'ın kontrol dizisinin daha karmaşıklığının gerçekten oyunlarda ve uygulamalarda kullanılıp kullanılmayacağı veya bazı düğmelerin ve kontrollerin büyük ölçüde az kullanılmış olup olmadığıdır.

Şimdilik, silah gibi davranmanın yanı sıra, Touch size sanal eller verme konusunda iyi bir bıçak kullanıyor.

Orta parmağınızın altındaki düğme, özellikle uygulama içi nesneleri 'tutmaya' yöneliktir ve parmağınızı tetik düğmesinden çekerseniz, uyumlu uygulamalarda 'işaret ettiğini' görebilirsiniz.

Oculus Rift: diğer her şey

Oculus Rift başlığı, mat ve dokunsal siyah kaplamasıyla şıktır. Bununla birlikte, işlevsel tasarım ve malzemeler, istek uyandıran tüketici ürününü haykırmıyor (yine de örümcek gözlü izleme sensörleri düzenlemesiyle Vive gibi neredeyse bilim kurgu kadar kuru olmasa da).

Şimdiye kadar sadece Samsung Gear VR ve PlayStation VR bir düzeyde seksi gadget çekiciliğini yönetiyor. Ancak, bir kez taktığınızda, bunların hiçbirini asla göremezsiniz. Vizörün arkasından çıkan ve hiçbir soruna neden olmayan bir kurşun var ve her şeyi başınızın üzerine uzattığınızda, hepsi sağlam ama hantal değil.

Ürünle birlikte verilen kulaklıklar biraz tuhaf görünüyor ancak harika ses veriyor, bu yüzden kendi kulaklıklarınızı kullanabilseniz de buna değmez. Tek gerçek kusur burnun etrafına ışık girmesine yatkın olmasıdır. Bir yandan, dizlerinizin bir anını yakaladığınızda daldırmayı gerçekten bozabilir, ancak kulaklığı çıkarmadan saatinizi veya telefonunuzu gizlice görmek için kullanışlıdır (muhtemelen kasıtlı bir özellik değildir).

Özellikleri

Oculus'un ihtiyacı olan şeylerden biri de çok sayıda bağlantı noktası. Kulaklık için özellikle bir USB 3.0 ve HDMI veya Ekran Bağlantı Noktası.

Ayrıca kafa izleme kamerası için bir USB 3.0'a ihtiyacınız olacak (aşağıda) ve Kablosuz olsalar da Dokunmatik kontrolörler eklerseniz, bu hareket algılama cihazlarının gerektirdiği ikinci kamera için ikinci bir USB 3.0'a ihtiyacınız olacaktır.

Kullanmayı tercih ederseniz, herhangi bir eski USB, birlikte verilen Xbox denetleyicisini şarj etmek için yeterli olacaktır (Not: kullanmayacaksınız).

Ayrıca, menülerde gezinmek ve birkaç basit oyun oynamak için bileğinizden asabileceğiniz bu şık küçük kablosuz uzaktan kumanda da var.

Biraz rahatsız edici bir şekilde, yalnızca kulaklık takılıyken çalışır, bu nedenle yalnızca standart Windows arayüzü ve bir TV veya monitör aracılığıyla erişilebilen kurulum menülerinde gezinmek için kullanamazsınız. Oh iyi.

Kulaklığın kendisi bir mikrofon, bir dizi iyi kulaklık ve 90 Hz yenileme hızına sahip iki 1080 x 1200 AMOLED ekrana sahiptir. Bu, hareket hastalığını en aza indirmenin önemli bir parçasıdır ve çözümle birlikte, her şeyi çalıştırmak için gereken yüksek özelliklerin arkasındaki ana nedendir.

Kulaklık, kamera vb. Açısından tüm temel bilgiler burada olsa da, Oculus başlangıçta hareket denetleyicileriyle gönderilmeyerek büyük bir numarayı kaçırdı.

Daha geleneksel bir denetleyici kullanmak, deneyimi büyük ölçüde sınırlandırdı ve size dünyada dokunsal bir varlık sağlamadı, bu da oynadığınız şeyin genellikle bir VR kamerayla 'normal' oyunlar gibi hissettirdiği anlamına geliyordu.

Ancak artık durum böyle değil ve kurulumunuza Oculus Touch denetleyicileri eklemek için gereken fazladan 190 sterlin harcamanızı yürekten öneririz.

Verim

Daha önce de belirtildiği gibi, Oculus'u en iyi potansiyeline getirmek için oldukça iyi bir bilgisayara ihtiyacınız olacak ve bu muhtemelen burada dikkate alınması gereken en büyük şey. Önerilen minimum Nvidia GTX 970 veya AMD 290 grafik kartları (ve donanımın bunları çalıştırması gerekir) bile bazı daha yoğun oyunlarda biraz zorlanabilir.

Oyunlar daha hırslı hale geldikçe bunun gelişmesi muhtemel değildir, bu nedenle ileride prova yapmak için bir Nvidia GTX 980/1080 veya Radeon R9 390 kullanın. Bir i7 işlemci de tavsiye edilir.

Çalıştırma gücüne sahip olduğunuzu varsayarsak, o zaman her şey gözünüze giren şeyle ilgilidir. Bu 1080p ekranlar, lens büyütmesi nedeniyle biraz pikselleşmeden olmasa da oldukça keskin bir resim oluşturur.

Ayrıca çok hafif bulanık bir renk sapması etkisi olabilir ve lensi ne kadar iyi hizalarsanız hizalayın, görüşün uzak kenarları biraz öne çıkabilir. Bu eksiklikler, yazılım sanatı stillerine ve efektlerine oldukça bağlıdır, bu da sorunları maskeleyerek, oynadığınız şeye bağlı olarak farklı derecelerde fark edilebilir hale getirir.

Etki, bir şnorkel maskesinden dünyaya bakmak gibidir, ancak bu görüş alanı kullanımda kolayca unutulabilir. Şahsen biz Vive'ın görüntü kalitesini tercih ediyoruz ama içinde çok az şey var.

Baş takibi anında ve duyarlıdır ancak kameranın görsel alanı ne kadar hareket edebileceğinizi sınırlar.

Ancak Dokunmatik kontrol cihazlarını ve onlarla birlikte gelen ikinci kamerayı eklediğinizde, tam 3B vücut takibi ve tüm odanızı oynanabilir bir alan olarak kullanma yeteneği ile Vive'a çok daha benzer bir şey elde edersiniz.

Vive'dan farklı olarak, kameraların üzerinizde olması gerekmez, bu da kurulumu çok daha basit hale getirir.

Kullanılabilirlik

Fişlerle ilgili tüm bu konuşma kulağa bir saçmalık gibi gelse de, bu temelde fiziksel kurulumun başlangıcı ve sonu ve yazılım gerisini halleder.

Vive'ın sensörleri gibi endişelenecek bir şey olmadığında, kutuyu açmadan bir şeyi çalmaya kadar geçen süre kısadır. Ayrıca, en iyi görüntü kalitesi için çok önemli olan mükemmel bir lens hizalaması elde etmek için basit bir teşhis var.

Yazılımınızı ve filmlerinizi barındırmanın yanı sıra indirmeleri ve güncellemeleri yöneten bir tür sanal pansiyon olan Oculus Home'un kullanımı kolaydır ve hoş karşılanır.

  • E3 2016: Bu yıl Sony, Microsoft, Nintendo, EA, Activision ve Bethesda'dan neler beklenebilir?

Hafif kulaklık çoğu insan için fiziksel olarak sorun yaratmaz ve kamera onu ne zaman taktığınızı veya çıkardığınızı algılar, böylece geçişler sırasında karışıklık olmaz. Yine de çerçevelere bastırarak gözlüklerle iyi oynamıyor.

Yani gözlük takan biriyseniz, ağrı eşiğinize bağlı olarak daha gerçekçi olarak 45 dakika ile bir saat arasında sınırlandırılırsınız.

Gerçek işlevsel sorun, insanları farklı derecelerde etkileyebilen veya hiç etkilemeyen hareket hastalığıdır.

Oculus, ne elde edeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için tüm oyunlarına Rahat, Orta veya Yoğun bir derece verir ve çoğu, toleranslarının zaman içinde geliştiğini görür.

Bu, VR başlıklarını kullanmanın hiçbir kötü etkisine maruz kalmadığımız için yazılması zor bir konudur, bu nedenle yararlanacak kişisel deneyimimiz yok.

Bir avuç insan Oculus'u veya rakiplerinden herhangi birini tamamen kullanamayacak. Seyahat ederken hareket hastalığından muzdaripseniz, bu siz olabilirsiniz, bu yüzden satın almadan önce deneyin.

Çoğu kullanıcı için, ilk başta dikkatlice alırsanız - baş ağrıları ve savurma dürtüsü hızla ortaya çıkabilir - toleransınızın deneyimle arttığını görmelisiniz.

Karar

Artık Dokunmatik denetleyicilere sahip olan Oculus, PC tabanlı VR için en iyi önerimiz haline geliyor.

Onu kullanma deneyimi, oyunlardan 360 filmlere kadar gerçek bir göz açıcıdır. Yazılımın kullanımı kolay ve uygulama yelpazesi artıyor.

Vive, sanal oyun alanınızı kurma ve kullanma gibi şeyler açısından biraz daha iyi denetleyicileri ve genel olarak daha fazla cilasıyla mükemmel bir ürün olmaya devam ediyor.

Ancak, kurulum kolaylığı ve biraz daha düşük maliyet (Oculus Rift ve Oculus Touch için rrp'de 738 £), yazarken Vive'ın 769 £ 'a kadar olması, ancak HTC'den çok yakında bir fiyat indirimi bekliyoruz) Oculus'u en iyi seçenek haline getiriyor .

Kontrol etmeyi unutmaTüm arkadaşlarınızdan önce sanal gerçeklik başlığı ile yapmanız gereken 9 şey