Close
  • Ana
  • /
  • Ev Aletleri
  • /
  • Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: hangisi sizin için doğru?

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: hangisi sizin için doğru?

İster sıkı bir oyuncu olun, ister uzun saatler çalışıyor olun, performans ve sırtınızı korumak için rahat bir sandalyeye sahip olmak çok önemlidir. Bir sandalyenin sadece bir sandalye olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında bir ofis koltuğu ve bir oyun koltuğu arasında tüm farkı yaratabilecek bazı önemli farklılıklar vardır.duruşunmasanıza oturduğunuzda.


Sandalyenizde dik oturmayı mı yoksa yaslanmayı mı tercih edersiniz? Ekstra bel desteğine mi ihtiyacınız var? Ve sandalyenizin görünümü, pratikliği kadar önemli mi? Bu sorulardan bazılarını yanıtlamak, bir ofis koltuğu veya oyun koltuğunun sizin için doğru olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Görünüm ve özellikler açısından, ofis koltukları ile oyun koltukları arasında oldukça belirgin farklılıklar var gibi görünüyor, ancak ergonomi ve konfor açısından gerçekten bu kadar büyük bir fark var mı? İyi bir sandalye iyi bir yatırımdır, özellikle de artık çoğumuz evden çalıştığımız için, satın almadan önce tamamen bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için her bir alana daha yakından baktık.

Argos Home Orion Suni Deri Ergonomik Sandalye incelemesi

(İmaj kredisi: Argos)

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: Ergonomi ve konfor

Bir sandalye satın alırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey, özellikle günün birçok saatinde oturmayı planlıyorsanız, rahatlıktır. Hem ofis koltukları hem de oyun koltukları, sırt yatar koltuklar ve ayarlanabilir yükseklik gibi ergonomik özelliklere sahiptir, ancak konfor söz konusu olduğunda oyun koltuklarının biraz daha ileri gittiğini göreceksiniz.


Standart bir ofis koltuğu, arkalığı yatar durumdayken daha küçük bir hareket aralığına sahipken, bir oyun koltuğu daha dolgun bir yaslanmaya izin verir, bu nedenle çok fazla geriye yaslanmayı seviyorsanız, bu sizin için karar verici olabilir. Gerçek koltuk açısından, bir oyun koltuğu bir kova koltuğuna sahipken, bir ofis koltuğu bir şelale koltuğuna sahiptir. Şelale koltuklar, bel omurgasındaki baskıyı alarak bacakların arkasını desteklerken, kova koltukların rahat olmaktan başka özel bir amacı yoktur. Kovalı koltuk tasarımları yarış arabalarından esinlenmiştir, bu nedenle oyun koltuklarında yalnızca estetik için ve oyunun daha sürükleyici olmasını sağlamak için kova koltukları olduğu görülmektedir.

Hem ofis koltukları hem de oyun koltukları sabit koltuk başlıklarına sahiptir, ancak oyun koltuklarında neredeyse her zaman rahatlık için ek bir kafa yastığı alırsınız; bu, yatar pozisyonda arkaya yaslanmak için idealdir. Bir yastık, bilgisayarınızın başında uzun süre oturduğunuzda boynu da destekleyecektir. Bazı durumlarda, bir ofis koltuğunun yukarı veya aşağı gidebilen ayarlanabilir bir koltuk başlığı olabilir; bu, sabit bir koltuk başlığına göre faydalıdır, ancak, maksimum destek arıyorsanız, oyun koltukları ek yastıkla doğru fikre sahiptir.


Kolçaklar genellikle her iki tip sandalyede de ayarlanabilir ve her zaman tekerlekleri ve her ikisini de hareket ettirmeyi eşit derecede kolaylaştıran bir döner işlevi olacaktır, dikkate alınması gereken tek şey, bir oyun koltuğunun şüphesiz standart bir ofisten daha ağır olacağıdır. sandalye.

AKRacing Core EX-Wide Oyun Koltuğu en iyi oyun koltukları 2021


(İmaj kredisi: AKRacing)

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: Bel desteği

Bütün gün masa başında oturmak duruşumuz için pek iyi değil ve herhangi bir sırt ağrısı çekiyorsanız, o zaman kesinlikle iyi bir sırt desteği olan bir sandalye düşünmek isteyeceksiniz. Bazı klasik deri ofis koltukları hariç, hemen hemen tüm ofis koltukları, standart olarak sabit bel desteği ile birlikte gelir, genellikle iyi duruşu desteklemek için kavisli bir sırtlık şeklinde.

Öte yandan bir oyun koltuğu, genellikle yastıklı bir bel yastığı şeklinde ek bel desteği ile birlikte gelir. Bazen bunlar çıkarılabilir ve sırtın en çok ihtiyacı olan bölgesini desteklemek için daha yükseğe veya aşağıya hareket ettirilebilir ve diğer zamanlarda yerinde sabitlenir ve bazen omurganın altına kalıplamak için kenarlarında kavislenir.

Sihoo ergonomik ofis koltuğu incelemesi

(İmaj kredisi: Sihoo)

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: Ek özellikler

Maksimum rahatlığın satın alma kararınızın en önemli parçası olmasının yanı sıra, bir sandalyeden başka neler alabileceğinizi düşünmek isteyebilirsiniz. Ofis koltukları, kutuda söylediklerini hemen hemen yapar, ancak deneyiminizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, o zaman bir oyun koltuğu, koltuğunuzu standarttan lükse taşıyan birkaç küçük ekstra verecektir.


Ekstra yastık desteğinin sağladığı konforun yanı sıra, oyun koltukları, aşağıdakiler gibi bazı harika eklemeler sunar:Bluetooth hoparlörlerKoltuk başlığında, yalnızca sandalyeyi amacına uygun olarak kullanıyorsanız gerçekten ihtiyacınız olacak bir şey - oyun oynamak, ancak bunları çalışırken müzik dinlemek için de kullanabilirsiniz. Tam daldırma için bazı oyun koltukları da titreşime sahiptir ve oyun ile lüksü birleştirmek isterseniz, masaj işlevli bazı oyun koltukları bile vardır.

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: Tasarım ve döşeme

İki yaygın ofis koltuğu tasarımı vardır ve bunlar deri ofis koltukları ve fileli ofis koltuklarıdır. İkisi arasındaki temel fark nefes alabilirliktir. File sandalyeler daha fazla hava akışı sağlar ve sizi serin tutar; bu, sıcak bir ofisteyseniz idealdir. Deri sandalyeler harika görünüyor ve başlangıçta çok rahat olacak, ancak gerçek derinin çok kullanıldığında çabuk aşınabileceğini ve yastıklama özelliğini kaybedebileceğini unutmayın.

Oyun koltukları, sadece harika görünmekle kalmayıp gerçek deri gibi kırışmayan ve sandalyeye daha uzun ömür sağlayan suni deriden döşenmiştir. Oyun koltukları da çeşitli parlak renklerde gelir, bu nedenle ev ofisinizde bir şeyler canlandırmak istiyorsanız, bir oyun koltuğu bu parçayı görünecek. Yine de standart bir ofis koltuğundan çok daha büyük ve ağırdırlar, bu nedenle seçeneklerinizi alana ve kendi özellik tercihlerinize göre tartmanız gerekir.

En iyi oyun koltuğu

(İmaj kredisi: Asil sandalyeler)

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: Fiyat

Bence bir oyun koltuğunun sunduğu ekstra özelliklerin miktarı ile doğal olarak bir ofis koltuğundan daha pahalı olduklarını sunması gerektiği açıktır. Oyun koltukları, teknik özelliklere bağlı olarak 150 £ / 200 $ ile 400 £ / 500 $ arasında değişebilir. Bununla birlikte, bir ofis koltuğu sizi yalnızca 50 £ / 80 $ ile 200 £ / 300 $ arasında bir değere getirecektir.

Ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz, bu nedenle kesinlikle 150 £ / 180 $'lık bir ofis koltuğunun 50 £ / 70 $'lık bir sandalyeden fazlasını sunmasını bekleyebilirsiniz. Bu nedenle, içinde ne kadar oturacağınızı ve ne yapacağınızı düşünmek önemlidir. Sık çalışma ve oyun oynama, yüksek kaliteli bir ofis koltuğu veya oyun koltuğundan faydalanırken, daha ucuz bir ofis koltuğu ara sıra, kısa süreli çalışma için yeterli olacaktır.

Ofis koltuğu vs oyun koltuğu: Karar

Ofis koltukları ile oyun koltukları arasında bazı önemli farklılıklar vardır ve bu tamamen sizin için nasıl bir konfor hissettiğine bağlı olsa da, oyun koltuklarının ofis koltuklarından daha ergonomik çeşitliliğe sahip olduğu açıktır.

Oyun koltukları sadece oyun için olmak zorunda değildir, ancak bazıları için oyun koltuğunun maliyetini düşündüğünüzde amacına uygun kullanmıyorsanız özellikleri boşa gitmiş gibi görünebilir. Dünyanın çoğunluğunun bugünlerde evden çalıştığı bu günlerde, zamana direnecek rahat bir sandalyeye sahip olmak önemlidir, bu nedenle satın almadan önce ihtiyaçlarınızı tarttığınızdan emin olun.

Bunu beğendin mi? Şimdi aşağıdaki her iki kategori için en iyi seçeneklere göz atın: