Close
  • Ana
  • /
  • Özellik
  • /
  • Ofis koltuğu vs görev koltuğu: Gerçekten bir fark var mı?

Ofis koltuğu vs görev koltuğu: Gerçekten bir fark var mı?

İster ev ofisiniz için yeni bir sandalye arıyor olun, ister çalışma alanınızda oturacak bir şeye ihtiyacınız olsun, doğru sandalyeye yatırım yapmak rahatınız ve üretkenliğiniz için çok önemlidir. İyi bir sandalye satın alırken, stilinden ve boyutundan ergonomisine ve işlevselliğine kadar dikkate alınması gereken pek çok şey vardır.


Eğer acı çekiyorsansırt ağrısı, omuz ağrısı veya kalça ağrısı, o zaman bir sandalyenin ergonomisine, kolçaklara kadar dikkat etmelisiniz. Her vücut benzersizdir ve ofis alanınızı kurma şekliniz, duruşunuz ve vücudunuzun nasıl hissettiği üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Görünümünü en çok beğendiğiniz sandalyeyi seçmeden önce alanınızı düşünmek de önemlidir. Bir sandalye, sınıfının en iyisi ergonomiye sahipse, ancak o kadar büyükse, kapıdan zar zor sığarsa, eskimiş olur. Bu, konfor ve tasarım arasındaki doğru dengeyi bulmakla ilgilidir, bu da koltuğunuzun size yıllarca iyi hizmet edeceği anlamına gelir.

Harcamanız gereken bütçe, satın alacağınız sandalyenin türü ve ne için kullanacağınız konusunda da söz sahibi olacaktır. Bir ofis koltuğu ile bir görev koltuğu arasındaki gerçek farkın ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz? Çok benzerler ve 'ofis koltuğu' ve 'görev koltuğu' adları genellikle birbirinin yerine kullanılır, ancak ikisi arasında yatırım yapmaya karar verdiğinizde belirleyici faktör olabilecek birkaç önemli fark vardır.

İşleri kolaylaştırmak için ikisini karşılaştırmanıza ve sizin için neyin doğru olduğuna karar vermenize yardımcı olacak ayrıntıları paylaştık. Aşağıdaki kararımıza göz atın.


Argos Home Orion Suni Deri Ergonomik Sandalye incelemesi

(İmaj kredisi: Argos)

Ofis koltuğu vs çalışma koltuğu: Ergonomi ve konfor

Bir ofis koltuğu ve bir çalışma koltuğu arasında bulacağınız en büyük farklardan biri ergonomidir. Görev koltukları genellikle rahatlık ve ergonomi düşünülerek tasarlanır, bu nedenle sırt ağrısı çeken biriyseniz, bir çalışma koltuğunun vücudunuza daha iyi geldiğini görebilirsiniz.


Standart ofis koltukları, yükseklik işlevi, arkaya yatırma ve döner taban gibi temel ayarlanabilir özellikler sunacak, ancak bunun dışında sabit bir tasarım olma eğiliminde. Bir çalışma koltuğu, oturma yüksekliği ve derinlik ayarı, ayarlanabilir kolçaklar ve ayarlanabilir bel desteği ile birlikte döndürme ve yatırma işlevlerine sahip olacaktır.

Ofis koltukları genellikle yüksek sırtlıklara sahiptir, ancak her zaman bel desteği yoktur. Görev sandalyeleri ya orta yükseklikte bir sırt ya da tam yükseklikte bir sırt ile gelir ve bazen ayrı bir baş ve boyun desteği de olabilir. Hangisini seçeceğiniz, nasıl oturmayı sevdiğinize ve kişisel olarak en rahat bulduğunuz şeye bağlı olacaktır, ancak tam yükseklikte bir çalışma koltuğunun en kapsamlı desteği sağlayacağı açıktır.


Sihoo ergonomik ofis koltuğu incelemesi

(İmaj kredisi: Sihoo)

Ofis koltuğu vs çalışma koltuğu: Tasarım ve stil

Ofis koltuğu terimi çok geniştir ve çeşitli tarzlarda olabilirler, ancak en yaygın olanları deri ofis koltukları ve fileli ofis koltuklarıdır. Bu iki malzeme birbirinden çok farklıdır, biri rahat bir his sunarken diğeri nefes alabilirlik sunar. Hangisinin size daha uygun olduğunu öğrenmek istiyorsanız, file vs deri ofis koltukları yazımıza göz atabilirsiniz.

Görev sandalyeleri ayrıca iki farklı stilde gelir: kumaş ve ağ veya her ikisinin karışımı. Kumaş koltuklu ancak file sırtlı bir çalışma koltuğuna sahip olmak, her iki dünyanın da en iyisine sahip olduğunuzdan, çalışma koltuklarına standart ofis koltuklarına göre kesinlikle bir avantaj sağlar. Kumaş, oturmak için yumuşak bir yer sağlarken, file arka kısım hava sirkülasyonunun akmasına izin vererek sizi tüm yıl boyunca optimum sıcaklıkta tutar.

Ofis koltukları, sabit tasarımları nedeniyle çalışma koltuklarından daha ağır ve hantal olma eğilimindedir, ancak çalışma koltukları çok daha esnektir ve döşemeleri tasarımlarını çok daha hafif hale getirir. Aradığınız stil, nihayetinde ofis dekorunuza ve konfordan çok stille ilgilenip ilgilenmediğinize bağlı olacaktır.


Her iki sandalye de döner tabanlı tekerlekler üzerinde gelir, ancak kolçakların sabit veya ayarlanabilir olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü bu, sandalyenizin tercih ettiğiniz yükseklikte masanızın altına düzgün bir şekilde sıkışmadığı ve sonuçta masanızı daha da kötüleştirebileceği anlamına gelebilir. duruş.

Herman Miller Mirra 2 Kelebek Ofis Koltuğu incelemesi

(İmaj kredisi: Herman Miller)

Ofis koltuğu vs çalışma koltuğu: Fiyat

Ofis koltuklarının fiyatları büyük ölçüde değişebilir, en temel sandalyelerden bazıları yaklaşık 50 £'dan başlar ve daha lüks deri ve file ofis koltuklarından bazıları yüzlerce olabilir. İyi bir görev sandalyesi ortalama olarak 150 sterlinden başlar ve 200-300 sterlin arasında değişir.

Aynı fiyata bir ofis koltuğu ve bir çalışma koltuğu alabilirsiniz ve her ikisi de stil açısından iyi görünse de, konfor farkını muhtemelen kolayca anlayabileceksiniz, bu yüzden bütçenizi kullandığınızdan emin olun. akıllıca.

İyi bir ofis koltuğu veya çalışma koltuğu sizi uzun yıllar götürür, bu nedenle en ucuz tasarımı seçmeden önce bütçenizin ne olduğunu ve ne sıklıkla kullanacağınızı düşünün.

Kiraz Ağacı Mobilya yönetici yatar ofis koltuğu incelemesi

(Resim kredisi: Amazon)

Ofis koltuğu vs görev koltuğu: Karar

Sonuç olarak, her gün tüm gün masanızda oturuyorsanız, ergonomik tasarım özellikleri nedeniyle bir çalışma koltuğunun size daha fazla fayda sağlayacağı açıktır. Görev sandalyeleri vücut şeklinize göre son derece özelleştirilebilir ve iyi bir duruş sağlar ve oldukça akıllı görünürler. Ancak deri koltukların hayranıysanız, ara sıra kullanım için rahat olsalar da, uzun vadede kendinizi konfordan ödün verirken bulabilirsiniz.

Birçoğumuz öngörülebilir bir gelecek için artık evden çalıştığımızdan, iyi duruşu destekleyen ve maksimum konfor sağlayan bir sandalyeye yatırım yapmak bir öncelik olmalıdır. Hala stil konusunda kararsızsanız, hem ergonomi hem de tasarım açısından sunacak çok şeyi olan oyuncu koltuklarına da göz atabilirsiniz.

Bunu beğendin mi?