Close
  • Ana
  • /
  • Televizyon
  • /
  • OLED nasıl çalışıyor, neden iyi ve sizin için doğru mu?

OLED nasıl çalışıyor, neden iyi ve sizin için doğru mu?

Bugün benzer sese sahip o kadar çok TV teknolojisi var - LED, OLED, QLED ve diğerleri - neyin ne olduğunu bilmek zor. OLED, aşağıdakiler için en popüler teknolojilerden biridir:en iyi televizyonlarve bizim gibi gözden geçirenler ve mağaza çalışanlarının çok konuştuğunu duyacaksınız, ama aslındaanlamına geliyornadiren tartışılıyor - size OLED'in tam olarak ne olduğunu ve neden dikkat etmeye değer olduğunu anlatmak için buradayız.


OLED, 'organik ışık yayan diyot' anlamına gelir. Muhtemelen zaten aşina olduğunuz LED kısmı - LED ışıklar küçük ampullerdir. Bir OLED TV panelinde, piksellerinin her biri kendi içinde genç LED'lerin bir koleksiyonudur.

Kendi ışıklarını verirler ve ışık vermediklerinde, ekran kapatıldıkları kadar siyah olurlar - diğer TV türlerinin başaramayacağı bir şey. Bu onların muazzam bir kontrast sunmalarını sağlar (bir ekranın ne kadar karanlığa gidebileceği ile ne kadar ışığa gidebileceği arasındaki fark) ve bu onların en büyük satış noktası, çünkü filmde nasıl çekildiklerine çok daha çok benzeyen görüntüler yaratır (ve göz görür).

OLED açıkladı: Nasıl çalışıyor

Temel bilim zamanı: Bir LED, elektronlar elektron açısından zengin bir malzemeden elektron eksikliği olan bir malzemeye geçtiğinde yanan küçük, enerji açısından verimli bir ışıktır.

Tek bir OLED hücresi aslında aynı şeydir. Adın 'organik' kısmı, sihri gerçekleştirmek için kullanılan malzemeyi ifade eder: OLED'ler, geleneksel LED'lerde kullanılan inorganik kimyasallardan farklı olan küçük karbon bazlı moleküller veya polimerler kullanır.


Bu daha basit organik ışık üreten malzemeler, inorganik iletkenlere göre daha hafif, daha esnek ve daha ucuzdur ve daha karmaşık ekran tasarımlarının çıkarılmasını kolaylaştırır - milyonlarca piksel halinde paketlemek istiyorsanız gereklidir.

OLED ekranın nasıl renk oluşturduğunu keşfetmek için okula geri dönüyoruz. Beyaz ışık kırmızı, yeşil ve mavinin bir karışımıdır ve her ekran türü beyaz ışığı bu bileşen renklerine (veya bunların bir karışımına) ayırmak için farklı bir yöntem kullanır, çünkü görmeniz gerekenler onlardır.


LCD TV'ler, her bir renge seçici olarak beyaz bir arka ışık kesmek için filtrelerden yararlanır, kırmızı ve yeşili engeller, böylece yalnızca maviyi görürsünüz.

OLED, işleri biraz farklı yapıyor. Bir LED tek seferde yalnızca tek bir renk verebilir, bu nedenle LG'nin OLED panelleri - tüm TV üreticileri LG tarafından üretilen panelleri kullanır, bu nedenle hangi TV üreticisinden satın alırsanız alın bu geçerlidir - mavi ve mavi çıktı veren iki katmanlı bir malzeme sandviçi kullanır. , garip bir şekilde, sarı.


Neden? Sarı, ışıkla karıştırıldığında, yeşil ve kırmızının birleşimidir. Bunu maviyle karıştırırsanız beyaz elde edersiniz - ve üç yerine iki renkli katman kullanmak panelin karmaşıklığını ve potansiyel kalınlığını azaltır. Her pikselin üst kısmındaki bir renk maskesi, gerekli olan renge ışığı filtreler.

Basitçe söylemek gerekirse: LCD TV'de pikseller kendi ışıklarını üretemez - bunu panelin arkasındaki bir ışık yapmak zorundadır ve bu ışık, pikseller arasından gözünüze ulaşır.

Bir OLED panelde, piksellerin kendileri ışığı üretir, yani panel daha ince olabilir ve ışık daha fazla kontrol edilebilir.

OLED açıkladı


(Resim kredisi: Panasonic)

OLED açıkladı: Faydaları nelerdir?

Bahsettiğimiz gibi, OLED'in kontrast yetenekleri kesinlikle eşsizdir. Bir piksel siyaha dönerse, tamamen kapanır. LCD TV'lerde (LED ve QLED TV'ler dahil), TV'lerin tamamen kararması çok zordur, çünkü ışık üretmek için piksellerin arkasında parlak bir arka ışık kullanırlar ve bu ışığı tamamen engellemek kolay değildir ( siyahlar gri görünür veya daha açık renklerden koyu alanlara sızar).

OLED'de bu sorun değil, çünkü her piksel olması gerektiği renkte tam parlaklık seviyesine ayarlanabiliyor. Bu, OLED TV'leri bir filmin orijinal vizyonuna ve nüansına olan doğruluklarıyla ünlü kılar - özellikle karamsar şeyler için, OLED TV görüntülerinin inceliği harika.

Bu aynı zamanda, parlak bir alanın çok karanlık bir alanın hemen yanında olabileceği anlamına gelir, ışık alanından karanlığa bulaşan kanama olmaz - bunda, mevcut TV'nizin eksik olduğunu görene kadar fark etmediğiniz bir gerçekçilik vardır.

Bu, OLED'i standart videodan daha geniş bir kontrast aralığı ve daha geniş renkler kaydeden yüksek dinamik aralıklı (HDR) video için mükemmel kılar - OLED, kaydedilen her şeyi gerçekten ortaya çıkarabilir.

OLED renk üretimi genellikle en doğru olanıdır, çünkü her piksel (ve özellikle parlaklığı) ayrı ayrı adreslenebilir, ancak bu, TV'nizdeki işlemcinin kalitesine bağlıdır.

OLED TV'ler ayrıca düz görünüm dışındaki açılardan da mükemmel görünürlük sağlar - bazı eski setlerde belirli bir açıdan bakıldığında renkler değişse de modern setlerde oldukça güvenilirdir.

OLED'in esnek yapısı, ekranların belirli bir oran, çözünürlük veya stille sınırlandırılmadığı anlamına gelir ve aynı piksellerden aydınlatma ve renk üretmesi, inanılmaz derecede ince hale getirilebileceği anlamına gelir - LG'nin 4 mm'den daha ince duvar kağıdı TV'si birinci sınıftır. misal.

Kelimenin tam anlamıyla esnek de olabilirler (LG, yine bunu katlanabilir Signature R ile gösterdi) ve hatta şeffaf olabilirler - kapalıyken kaybolabilecek çok sayıda TV prototipi vardır. Bu, şu anda çok pahalı olma eğilimindedir, ancak işe yarıyor!

OLED açıkladı

(Resim kredisi: Philips)

OLED açıkladı: Olumsuz yönler nelerdir?

OLED, görüntülerinde çarpıcı bir kaliteye sahip olsa da, mükemmel değil. Benzer fiyatlı LCD panellerle yan yana karşılaştırıldığında en belirgin dezavantajı parlaklıktır.

Özellikle QLED panellerde kesinlikle çok daha iyi parlaklık bulacaksınız - yüksek miktarda ortam ışığı veya güneş ışığı olan bir odadaysanız, OLED ekranlar daha soluk görünecek ve görüntü delip geçmekte zorlanacaktır. Karanlık, kontrollü bir odada OLED kendi unsurundadır, ancak LCD TV'ler daha parlak olabilir dediğimizde,çokdaha parlak - orta seviye setler için yaklaşık% 50 daha parlak ve üst uçta birkaç kat daha parlak. Bu, OLED'i birçok oturma odasındaki iyi LCD TV'lerden tartışmasız bir şekilde daha az çok yönlü kılar - ancak OLED TV'ler hala ucuz LCD TV'lerden çok daha parlaktır.

OLED renkleriyle genellikle daha doğru olsa da, aynı zamanda yüksek doygunluktaki görüntüsünü doğrudan retinalarınızda patlatma eğiliminde olan QLED kadar canlı değildir. Bu kısmen bir tercih meselesi, ancak birçok insan OLED'e kıyasla bir QLED setinin titreşimini gerçekten seviyor (Philips OLED TV'leri özellikle güçlü renklerle üretiyor, bu yüzden OLED değilyapamambunu başar - sadece çoğunlukladeğil).

OLED, geleneksel olarak piyasanın daha pahalı ucuna doğru yöneldi ve bu gelişirken, OLED'in sadece 1000 £ / 1000 $ 'ın altındaki fiyata ulaştığı anlamına geliyor. LCD'nin ölçeklendirilmesi çok daha kolay bir teknoloji olduğu için, mevcut ekran boyutları da genellikle LCD'ninkinden daha sınırlıdır.

OLED TV'lerde görüntü tutma problemleri potansiyeli de vardır. Yeni setlerde son derece nadirdir, ancak bir haber kanalını temelde 24 saatte bırakırsanız, logo köşede bir hayalet olur. Bunun pratikte gerçekleşmesi için aşırılıklara gitmeniz gerekir, ancak bu mümkündür.

OLED açıkladı: Sizin için doğru mu?

Yukarıdaki kılavuzumuz, bir mağazada bir OLED TV gördüğünüzde neye baktığınızı bilmenize yardımcı olmalı ve uygulamada OLED teknolojisinin artıları ve eksileri konusunda size yardımcı olmalıdır. Ancak, OLED TV ile gidip gitmemeyi seçerken düşünmeniz gerekenlerin çok kısa bir özeti:

OLED ŞUNLAR İÇİN İYİDİR:

• Gerçekten gerçekçi görünen zengin, derin kontrast
• Renklerin doğruluğu
Merkez dışında oturan insanlar için mükemmel görüş açıları
• Bu tasarımlar dikkat çekmeden duvara monte edilebilir
• Doğrudan güneş ışığı az olan odalar veya özel izleme odaları için uygundur

OLED ŞUNLAR İÇİN ZAYIFTIR:

• Parlaklık - özellikle güneş ışığının üstesinden gelmekte zorlanır
• Potansiyel görüntü tutma - her zaman yeni bir kanal bırakmak istiyorsanız, bu bir risk
• Cesur renkler - doğrusundan çok keskin ve göz alıcı olmasını seviyorsanız
• Ve setler dört rakamdan başlar, bu nedenle özellikle cüzdan dostu değildirler

Şimdi bizimen iyi TV'lerin listesive çeşitli bütçelerde sahip olduğumuz OLED (veya LCD) TV'lerden seçim yapın!